Troje młodych Niemców i czworo Polaków rapuje o wolności. W 25-lecie odzyskania wolności i demokracji w Europie Środkowej chcą zwrócić uwagę na to, jak ważne jest, by młodzi ludzie odkrywali najnowszą historię i rozumieli przyczyny i skutki wydarzeń, które wpłynęły na ich życie: od Sierpnia '80 po upadek Muru Berlińskiego.
"RAP dich frei! – WyRAPuj sobie wolność!" – to projekt w ramach, którego Polacy i Niemcy nagrywają piosenkę o wolności w dwóch językach. Organizatorem jest Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
"Dla naszego pokolenia wolność jest oczywista"
– Chcieliśmy wspólnie poznać ludzi i miejsca, które wpłynęły na wydarzenia '89 roku, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Dla naszego pokolenia wolność jest oczywista, ale przecież wiemy, że wcześniej tak nie było – tłumaczy Aleksandra, jednak z koordynatorek projektu.
– Chcemy zrozumieć, co kierowało tymi ludźmi, a naszą piosenką wyrazić szacunek dla wolności – dodaje Helena, pomysłodawczyni projektu.
Historia, która zmieniła życie
Troje młodych Niemców i czworo Polaków to głównie studenci języków obcych i kulturoznawstwa, zainteresowani muzyką. Jak tłumaczą, ważne jest dla nich, żeby pokazać młodym ludziom najnowszą historię, aby mogli zrozumieć przyczyny i skutki wydarzeń, które zmieniły także ich życie.
Podczas nagrań spotkali się z polskim działaczem związkowym, współorganizatorem strajku w sierpniu 1980 roku w Przedsiębiorstwie Robót Kolejowych w Gdańsku Andrzejem Osipów oraz niemieckim pisarzem i publicystą Martinem Ahrendsem, który z powodu wsparcia dla wydarzeń w Polsce w latach 1980-81 otrzymał zakaz wykonywania zawodu.Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws/r / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA 3.0