Grupa pasjonatów historii z gminy Lubicz (woj. kujawsko-pomorskie) natrafiła na rzadkie monety z początków państwa polskiego z X wieku. To denar krzyżowy wybity w czasach panowania Ottona II, a także dirhemy z czasów dynastii Abbasydów. Przedmioty trafią najprawdopodobniej do toruńskiego muzeum okręgowego.
Na wszystkie znaleziska grupa poszukiwaczy z Młyńca w powiecie toruńskim natrafiła podczas poszukiwań w pobliżu rzeki Drwęcy. Wśród nich są denar krzyżowy pochodzący z niemieckiej Frankonii, wybity w czasach panowania Ottona II (973-983), a także dirhemy z czasów dynastii Abbasydów (934-940). Te ostatnie wybito w mennicy Medinat al-Salam w Bagdadzie.
- To znaleziska z początków państwa polskiego. Pochodzą z X wieku. Udało się znaleźć jednego denara niemieckiego krzyżowego z czasów Ottona II i dwa dirhemy. Monety znaleziono jednak w jednym ciągu, więc nie można wykluczyć, że są pozostałością szlaku handlowego - mówi w rozmowie z tvn24.pl Maciej Wiśniewski, kierownik badań.
Monety mogą trafić do muzeum
Monety zostały zabezpieczone. O znaleziskach został poinformowany wojewódzki konserwator zabytków. Niewykluczone, że przedmioty trafią do muzeum okręgowego w Toruniu.
- To są świeże znaleziska. Konserwator zabytków został poinformowany. Przekażemy je. Najprawdopodobniej trafią do toruńskiego muzeum - dodaje Maciej Wiśniewski.
Czytaj też: Kolejne odkrycia archeologiczne na budowie obwodnicy Opatowa. Mają nawet sześć tysięcy lat
Grupa z Młyńca ma już na swoim koncie kilka innych ciekawych odkryć. - Od półtora roku na bazie uzyskanych wcześniej zezwoleń prowadzimy poszukiwania. Eksplorujemy obszary głównie w okolicy Torunia. To tereny bogate w znaleziska choćby ze względu na rzekę Drwęcę. Mamy trochę znalezisk z okresu wpływów rzymskich czy średniowiecza. Udało nam się natrafić między innymi na neolityczną siekierkę, czy średniowieczną ostrogę -podsumowuje Wiśniewski.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Gościńcem w przeszłość/Facebook