W ciągu miesiąca ziemia trzęsła się ponad 50 razy. Mieszkańcy obawiają się nowych zapadlisk

Źródło:
tvn24.pl
Trzebinia (Małopolska)
Trzebinia (Małopolska)Google Earth
wideo 2/11
Trzebinia (Małopolska)Google Earth

Tylko w październiku w powiecie chrzanowskim (Małopolska) doszło do 54 wstrząsów, najwięcej ich było w Trzebini. Według władz gminy to efekt pracy kopalni węgla w sąsiednim Jaworznie. Mieszkańcy obawiają się powstawania kolejnych zapadlisk, podobnych do tego, które powstało na cmentarzu. Burmistrz chce wyjaśnień i deklaracji zadośćuczynienia ewentualnych strat. W odpowiedzi na nasze pytania Tauron Wydobycie przekonywało, że wstrząsy "nie mają żadnego oddziaływania na powierzchnię".

W leżącej przy granicy z województwem śląskim Trzebini w październiku ziemia trzęsła się już 48 razy - poinformował nasz portal burmistrz gminy Jarosław Okoczuk. Samorządowiec podkreśla, że wstrząsy są silne i coraz częstsze, a mieszkańcy - obawiając się o swój dobytek - zwracają się do niego z prośbą o interwencję.

Okoczuk zwrócił się do prezesa spółki Tauron Wydobycie z prośbą o wyjaśnienia i z apelem o deklarację zadośćuczynienia ewentualnych strat. W skierowanym do Jacka Pytla piśmie zaznacza, że wstrząsy są efektem "wydobywania pokładów węgla przez Zakład Górniczy Sobieski".

Okoczuk: dmuchamy na zimne

Jak informuje burmistrz Trzebini, zgłoszenia od mieszkańców dotyczące nasilenia się wstrząsów napływają szczególnie często przez ostatnie kilka tygodni.

- Sam październik to już 48 wstrząsów, które pojawiają się o różnych porach dnia i nocy. Wcześniej pojawiały się takie zdarzenia, ale nie było to tak odczuwalne - powiedział nam Okoczuk.

W piśmie skierowanym do prezesa spółki Tauron Wydobycie samorządowiec podkreśla, że gmina od około roku "boryka się z problemem zapadlisk, będących następstwem niewłaściwego sposobu likwidacji KWK Siersza (kopalni węgla kamiennego - red)". Ostatnio ziemia zapadła się na terenie cmentarza komunalnego, a do powstałego leja o głębokości 10 metrów wpadło 40 nagrobków. Teraz mieszkańcy obawiają się, że przez wstrząsy ziemia zapadnie się ponownie.

Zapadlisko w TrzebiniTVN24

Czytaj też: Ziemia zapadła się na cmentarzu, są wstępne wyniki badania gruntu

- Dmuchamy na zimne. Chcemy mieć gwarancję, że te wstrząsy nie spowodują powstawania deformacji nieciągłych (zapadlisk - red.) - powiedział =burmistrz Trzebini.

Cztery wstrząsy w dwa dni

Z podobnym problemem mierzą się również okoliczne gminy, będące częścią powiatu chrzanowskiego. Jak wynika z komunikatów Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w nocy z czwartku na piątek (z 27 na 28 października) ziemia zatrzęsła się trzy razy w odstępie trzech godzin. Najsilniejszy z wstrząsów miał magnitudę ponad 2,3 w skali Richtera. Wszystkie pochodziły z kopalni Sobieski w Jaworznie.

Łącznie w całym powiecie w październiku doszło do 54 wstrząsów, najsilniejszy osiągnął magnitudę niemal 3. Niewiele mniej wstrząsów zarejestrowano w październiku ubiegłego roku, ostatnie miesiące były spokojniejsze. We wrześniu ziemia zatrzęsła się 18 razy, w sierpniu - 17, a w lipcu cztery razy.

- Każde zgłoszenie od mieszkańców weryfikujemy w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach. Faktycznie tych potwierdzonych zgłoszeń jest w ostatnim czasie więcej niż zwykle, w szczególności w Trzebini i w Chrzanowie. Wstrząsy zdarzają się też w gminie Libiąż - powiedział nam dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego i spraw obronnych powiatu chrzanowskiego Przemysław Jaśko.

Dodał, że jak na razie do urzędu nie wpłynęły zgłoszenia mieszkańców, które wymagałyby interwencji służb. Nie ma również sygnałów o pęknięciach budynków i innych szkodach.

Apel o zadośćuczynienia

Jarosław Okoczuk zaapelował do prezesa Tauron Wydobycie Jacka Pytla o informację, czy kopalnia z Jaworzna prowadzi eksploatację pod ziemią na terenie Trzebini. Chce też wyjaśnień dotyczących ewentualnego związku działań kopalni z możliwością powstawania nowych zapadlisk.

Samorządowiec zaapelował również o zabezpieczenie prac realizowanych przez Zakład Górniczy Sobieski - tak, aby nie oddziaływały one na teren gminy. "Jeśli jednak skutki prowadzonej eksploatacji będą nadal odczuwalne, zwracam się z prośbą o wiążącą deklarację dotyczącą gwarancji ewentualnych zadośćuczynień Mieszkańcom, którzy mogą ponieść straty w wyniku wstrząsów oraz innych tzw. szkód pogórniczych, powodowanych przez ZG Sobieski" - czytamy w piśmie samorządowca.

- Powtarzające się wstrząsy mogą spowodować pęknięcia czy inne szkody. Na dzień dzisiejszy, na szczęście, nie otrzymałem od mieszkańców informacji o takich zdarzeniach. Chcemy jednak mieć gwarancję od Tauron Wydobycie, że gdyby pojawiły się jakieś straty, to będzie reakcja i mieszkańcy otrzymają zadośćuczynienie - zaznaczył Okoczuk.

Tauron Wydobycie: wstrząsy nie powodują zapadlisk

W odpowiedzi na nasze pytania Tauron Wydobycie poinformowało, że wstrząsy "nie mają żadnego oddziaływania na powierzchnię".

"Nasza infrastruktura pomiarowa jednoznacznie wskazuje, że w gminie Balin (leżącej w połowie odległości pomiędzy Jaworznem a Trzebinią) występują zerowe wartości przyspieszeń dla wstrząsów w ZG Sobieski" - czytamy w odpowiedzi.

- Stosujemy pełną profilaktykę zgodną z górniczymi standardami w celu zminimalizowania skutków swojej działalności we wszystkich rejonach, gdzie trwa wydobycie. We właściwy sposób zabezpieczyliśmy też ścianę, na której obecnie prowadzone jest wydobycie. Dzięki temu nie mamy zgłoszeń dotyczących szkód górniczych pochodzących z gminy Trzebinia - przekazał nam rzecznik prasowy Tauron Wydobycie Marcin Maślak. Dodał, że spółka stosuje się do obowiązku usunięcia szkód górniczych, gdy jest to zasadne.

Jeśli chodzi o powstające na terenie Trzebini zapadliska, Maślak podkreśla, że działalność spółki "nie ma wpływu na tworzenie się zapadlisk na terenie Trzebini". - Nie jesteśmy więc stroną omawianej sytuacji - informuje.

W przesłanym nam mailu rzecznik poinformował również, że ani kopalnia Sobieski, ani żaden inny zakład górniczy spółki Tauron Wydobycie nie prowadzi eksploatacji, i nie ma takich planów, pod administracyjnym obszarem gminy Trzebinia i w jej sąsiedztwie.

Zapadliska w Trzebini. Kiedy wyniki badań?

Zapadlisko na cmentarzu parafialnym, o którym w piśmie do prezesa Tauron Wydobycie wspomniał burmistrz Trzebini, powstało 20 września. Do leja o głębokości około 10 metrów wpadło 40 nagrobków. W miejscach pochówku spoczywało 61 osób. Ze względu na zagrożenie, że ziemia znów się zapadnie, ekshumacja zwłok nie była możliwa. Dlatego dziura została zasypana.

Zapadlisko w Trzebini zostało zasypaneWojewoda małopolski
Badania gruntu w TrzebiniMałopolski Urząd Wojewódzki

22 września w gminie rozpoczęły się badania gruntu, które mają wskazać kolejne miejsca zagrożone zapadliskami. Wstępne wyniki tych badań, jak informowało biuro wojewody małopolskiego, nie wykazały, żeby pod tym terenem była tak zwana "totalna pustka". Geolodzy nie wykluczyli jednak, że występują tam "punktowe deformacje nieciągłe".

Badania trwają. - Otrzymałem od Spółki Restrukturyzacji Kopalń informację, że odczyty z odwiertów kontrolowanych, prowadzonych w miejscach, w których podczas badań geofizycznych stwierdzono pustki w ziemi, zostały wysłane do ekspertyzy pracowników Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ostateczne wyniki badań mamy poznać w ciągu najbliższych czterech tygodni - powiedział nam burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk.

Autorka/Autor:bp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie Prokuratury Krajowej zatrzymała byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Po godzinie 15.30 Romanowski został wyprowadzony z mieszkania i ma zostać przewieziony do prokuratury. Tam ma usłyszeć zarzuty.

Marcin Romanowski zatrzymany. "Na dziś jest zaplanowane przesłuchanie w Prokuraturze Krajowej"

Marcin Romanowski zatrzymany. "Na dziś jest zaplanowane przesłuchanie w Prokuraturze Krajowej"

Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Blisko miesiąc po zaginięciu dziewiętnastoletniego brytyjskiego turysty na Teneryfie, miejscowe władze poinformowały o odnalezieniu ciała młodego mężczyzny.

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Źródło:
BBC, tvn24.pl

W 2025 roku szykują się podwyżki podatków i opłat lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości, środków transportowych czy od psa. Zgodnie z przepisami są one korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze. Podał go właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci poszukują mężczyzny, który w czerwcu w warszawskim Ursusie uderzył i kopnął czekającą na taksówkę kobietę. Komenda rejonowa opublikowała zdjęcia mężczyzny z psem, który może mieć związek ze sprawą. Prosi o pomoc w jego identyfikacji.

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił go wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Policjanci z Opoczna (woj. łódzkie) zatrzymali 13-, 14- i 19-latka w związku z podpaleniem 20-latka. Jak informuje policja, o losie małoletnich, zdecyduje sąd, z kolei 19-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. Podpalony 20-latek walczy o życie w jednym z warszawskich szpitali. Został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej.

Podpalony 20-latek walczy o życie. "Doszło do sprzeczki"

Podpalony 20-latek walczy o życie. "Doszło do sprzeczki"

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski zamierza odpowiadać na pytania prokuratury. Taką przyjął strategię obronną - powiedział w TVN24 Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski zajmujący się nieprawidłowościami związanymi z Funduszem Sprawiedliwości. Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej" podkreślał, że "bulwersujące jest to, że centralą tej zorganizowanej grupy było Ministerstwo Sprawiedliwości".

Jaka będzie "strategia obronna" Romanowskiego? "Zebrany materiał jest bardzo mocny"

Jaka będzie "strategia obronna" Romanowskiego? "Zebrany materiał jest bardzo mocny"

Źródło:
TVN24

W niedzielę w hali magazynowej przy ulicy Oliwskiej w Gdańsku wybuchł pożar. W poniedziałek po południu nadal trwało dogaszanie i, jak przekazały służby, strażacy nie "dotarli jeszcze do jego epicentrum". W hali magazynowane były tworzywa sztuczne. Służby wojewody przekazały, że nie ma zagrożenia dla środowiska. Będą dalsze badania. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców alert z apelem, by nie wchodzić do wody na plaży w Brzeźnie - zamknięte są trzy kąpieliska. Według straży pożarnej to jeden z największych pożarów w mieście w ostatnich latach.

Największy w mieście pożar od lat. Strażacy "nie dotarli jeszcze do epicentrum"

Największy w mieście pożar od lat. Strażacy "nie dotarli jeszcze do epicentrum"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Policja stanu Pensylwania potwierdziła tożsamość dwóch osób, które zostały ciężko ranne podczas zamachu na Donalda Trumpa. Wcześniej media informowały o śmierci 50-letniego strażaka Coreya Comperatore, który "zginął jako bohater", próbując "zasłonić swoją rodzinę przed kulami".

Po zamachu na Donalda Trumpa dwie osoby "w stanie krytycznym, ale stabilnym". Ujawniono, kim są

Po zamachu na Donalda Trumpa dwie osoby "w stanie krytycznym, ale stabilnym". Ujawniono, kim są

Źródło:
tvn24.pl, CBS News, CNN

Strefa buforowa na Cyprze to "ciche pole bitwy" - mówi szef sił pokojowych w tym kraju. Od początku tego roku na Cyprze zarejestrowano o 70 procent więcej przypadków naruszenia strefy niż przed rokiem - alarmuje Associated Press. Tym samym rosną obawy o eskalację konfliktu na wyspie podzielonej między greckich i tureckich Cypryjczyków.

Obawy o Cypr. Eskalacja konfliktu? "Błąd to kwestia czasu"

Obawy o Cypr. Eskalacja konfliktu? "Błąd to kwestia czasu"

Źródło:
PAP

Pod zaparkowanym na ulicy 11 Listopada aucie zapadła się jezdnia. W wydostaniu pojazdu właścicielowi pomogli strażnicy miejscy.

Pod autem zapadła się jezdnia

Pod autem zapadła się jezdnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciało 57-latka dryfujące w zbiorniku w Katowicach zauważyła przechodząca obok kobieta. Mężczyzna poszedł tam popływać, mimo że nie ma tam ratowników. To nie kąpielisko, tylko łowisko wędkarzy.

Poszedł popływać tam, gdzie jest zakaz kąpieli. Utonął

Poszedł popływać tam, gdzie jest zakaz kąpieli. Utonął

Źródło:
tvn24.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

We Wrocławiu motocyklista pobił się z kierowcą samochodu osobowego. Awantura wywiązała się na światłach na ulicy Ślężnej. Informację i nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Dogi, które pod koniec czerwca zagryzły na posesji w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie) siedmioletnią dziewczynkę, wróciły do gospodarstwa. Jednak, jako że zostały uznane za dowód rzeczowy, właścicielka nie może nimi dobrowolnie rozporządzać, np. sprzedać. W sprawie prowadzone jest śledztwo. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów. 

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Źródło:
PAP

Mrożące krew w żyłach zdarzenie na jednym ze skrzyżowań w Łodzi. Kierujący samochodem osobowym mężczyzna potrącił na oczach dziecka jadącą na rowerze kobietę. 46-latka została przewieziona do szpitala. Sprawą zajmuje się policja.

Potrącił matkę na oczach dziecka. Nagranie

Potrącił matkę na oczach dziecka. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80 procent Rosjan nie stać na wakacje w kraju - przekazał w poniedziałek rosyjski portal Moscow Times bazując na oficjalnych danych publikowanych przez branżę turystyczną. Ze względu na wzrost cen obywatele decydują się natomiast na weekendowe wycieczki do regionów najbliższych miejscu zamieszkania.

Wakacyjne podróże nie dla Rosjan

Wakacyjne podróże nie dla Rosjan

Źródło:
PAP

Mieszkanka jednego z osiedli w Białej Podlaskiej (woj. lubelskie) zwróciła się do władz miasta z prośbą o postawienie przenośnej toalety, która służyłaby użytkownikom placu zabaw. Urzędnicy twierdzą jednak, że to niemożliwe, bo stoi tam pomnik upamiętniający zamordowanych w 1944 roku, a poza tym toalety nie życzą sobie okoliczni mieszkańcy. 

Przy placu zabaw nie będzie toalety. "Mogłaby urazić"

Przy placu zabaw nie będzie toalety. "Mogłaby urazić"

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych w związku z zabójstwem 39-letniej mieszkanki Chorzowa. Policja poinformowała w poniedziałek, że zwłoki kobiety uważanej za zaginioną po ponad dwóch miesiącach znaleziono w Piekarach Śląskich.

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Źródło:
PAP

W poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Paypal, oferującą szybkie płatności online, karę w wysokości 106 milionów złotych. - Jej klauzule są ogólne, wieloznaczne i niezrozumiałe. Konsument, czytając te postanowienia, nie może przewidzieć, które z jego działań zostać uznane za zabronione - przekazał prezes UOKiK. PayPal podał w oświadczeniu, że analizuje decyzję UOKiK.

Ponad 100 mln zł kary dla operatora szybkich płatności. "Bezprecedensowe naruszenia"

Ponad 100 mln zł kary dla operatora szybkich płatności. "Bezprecedensowe naruszenia"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Shannen Doherty nie żyje. Gwiazda serialu "Beverly Hills, 90210" zmarła w sobotę w wieku 53 lat. Od blisko dekady zmagała się z chorobą nowotworową. Dzieliła się tym otwarcie zarówno w mediach społecznościowych, jak i w licznych wywiadach. Podczas jednego z ostatnich takich wystąpień mówiła, jak rak wpłynął na jej życie i co pomogło jej odnaleźć "poczucie spokoju".  

Shannen Doherty o swojej walce z rakiem. Mówiła: nie boję się śmierci, ale nie chcę jeszcze umierać

Shannen Doherty o swojej walce z rakiem. Mówiła: nie boję się śmierci, ale nie chcę jeszcze umierać

Źródło:
tvn24.pl, New York Post

Kilkaset strzałów z broni oddał 45-latek, który postawił wszystkie służby na nogi w sobotnie popołudnie w Łęczycy (woj. łódzkie). Jak informuje prokuratura, mężczyzna siedział w swoim mieszkaniu i strzelał w kierunku swoich okien. Jego ciało bez żadnych obrażeń odnaleźli policyjni kontrterroryści. W lokalu znaleziono też pięć pistoletów i amunicję, której mężczyzna nie zdążył użyć. Przyczynę jego śmierci ma wyjaśnić sekcja zwłok.

Strzelił kilkaset razy. Nie wiadomo, jak zmarł

Strzelił kilkaset razy. Nie wiadomo, jak zmarł

Źródło:
tvn24.pl

W Łobozewie Dolnym (Podkarpackie) podczas jazdy zapalił się osobowy samochód. Pojazd doszczętnie spłonął. Kierowca zdążył w porę opuścić auto, nie odniósł obrażeń.

Samochód podczas jazdy stanął w płomieniach

Samochód podczas jazdy stanął w płomieniach

Źródło:
tvn24.pl

Nie powinno mnie tu być. Powinienem być martwy - powiedział Donald Trump w wywiadzie dla gazety "New York Post", dzień po nieudanym zamachu na jego życie na wiecu w Pensylwanii. - Lekarz powiedział, że to cud - stwierdził.

Donald Trump po zamachu: powinienem być martwy

Donald Trump po zamachu: powinienem być martwy

Źródło:
New York Post

Niewymieniony z nazwiska przedstawiciel republikanów w rozmowie z "Washington Post" przekazał, że od miesięcy trwały nieporozumienia z Secret Service w zakresie dbania o bezpieczeństwo Donalda Trumpa. - Służby nie traktowały poważnie sygnałów, które do nas spływały - opowiada gazecie anonimowy polityk. Eksperci grzmią o "katastrofalnej porażce" i zastanawiają się, jakim cudem uzbrojony zamachowiec mógł znaleźć się tak blisko przemawiającego kandydata. 

"Jakim, k***a, cudem?". Byli agenci grzmią, Secret Service się tłumaczy

"Jakim, k***a, cudem?". Byli agenci grzmią, Secret Service się tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl, "Washington Post", CNN, Politico

Wniosek Służby Kontrwywiadu Wojskowego do prokuratury w sprawie Mariusza Błaszczaka jest gotowy – przekazał Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych. Chodzi o odtajnienie przez byłego szefa MON części dokumentu planu użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej "Warta".

Wniosek SKW do prokuratury w sprawie Mariusza Błaszczaka. Szef MSWiA o szczegółach

Wniosek SKW do prokuratury w sprawie Mariusza Błaszczaka. Szef MSWiA o szczegółach

Źródło:
PAP

Mądry chłopak, ale nie odnajdywał się wśród innych uczniów - tak dawni znajomi ze szkoły opisują Thomasa Matthew Crooksa, sprawcę zamachu na Donalda Trumpa. FBI potwierdziło doniesienia, że Crooks działał sam, a jego motyw wciąż nie jest znany. Co o nim wiemy?

Nowe informacje z FBI. Śledczy zyskali dostęp do telefonu sprawcy zamachu

Nowe informacje z FBI. Śledczy zyskali dostęp do telefonu sprawcy zamachu

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, CNN, PAP

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Kuwait Petroleum Corporation (KPC) przekazała w niedzielę informację o odkryciu "gigantycznego" złoża ropy naftowej na wschód od wyspy Fajlaka. Spółka szacuje, że złoża wynoszą około 3,2 miliarda baryłek, co odpowiada trzyletniej produkcji całego kraju.

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Źródło:
PAP, Bloomberg

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl