Do wypadku polskiej turystki doszło w poniedziałek w godzinach wieczornych. Jak poinformowała w komunikacie Horska Zachranna Służba - słowacki odpowiednik TOPR - kobieta doznała urazu kolana kilkadziesiąt metrów pod Staroleśnym Szczytem (2476 metrów n.p.m.) w Tatrach Wysokich na Słowacji.
Turystka spędziła noc w górach
Jak czytamy w komunikacie HZS, ratownicy próbowali dotrzeć do rannej kobiety przed zmrokiem przy pomocy śmigłowca we współpracy z polskimi ratownikami TOPR, ale nie udało im się to z powodu zachmurzenia.
Jako że użycie śmigłowca nie wchodziło w grę, ratownicy ruszyli na miejsce pieszo. Do kobiety dotarli po zmroku i opatrzyli nogę.
"Ze względu na złożoność terenu, po opatrzeniu postanowili spędzić z nią noc na miejscu i zaraz po nadejściu świtu przetransportowali ją helikopterem do szpitala" - poinformowali słowaccy ratownicy.
Warunki w Tatrach. Wtorek (1 sierpnia)
W polskiej części Tatr we wtorek na niektórych szlakach może być mokro i ślisko szczególnie na kamieniach, a na odcinkach leśnych błotniście. Jak informują w komunikacie turystycznym władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, "poniżej Buli pod Rysami i przy Stawkach Staszica zalegają jeszcze niewielkie płaty śniegu - należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest tam ślisko, a poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem".
Czytaj też: Śnieg na tatrzańskich szczytach. "Odradzamy wyjścia"
Pogodowo w Tatrach może być niebezpiecznie - IMGW wydało we wtorek ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla wszystkich powiatów województwa małopolskiego. Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów od 30 mm do 45 mm.
UWAGA!!! W okresie od godz. 11:00 dnia 01.08.2023 do godz. 02:00 dnia 02.08.2023, w rejonie Zakopanego i okolic,...
Posted by Zakopane on Monday, July 31, 2023
"Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp) oraz w okolicy cieków wodnych. Zauważywszy objawy zbliżającej się burzy, należy jak najszybciej najbliższym szlakiem zejść z grani lub ze szczytu w dolinę. Nie należy zwlekać ani chwili. Piorun może uderzyć nie tylko bezpośrednio pod burzową chmurą, ale i w odległości kilku kilometrów od jej krawędzi - przy czystym niebie i słońcu świecącym nad nami. Gdy mimo wszystko burza nas zaskoczy, nie wolno się chować do mokrych żlebów lub pod skalne okapy ani opierać o skałę" - zaznaczają przyrodnicy z TPN.
Pracownicy parku zaznaczają, że w przypadku burzy należy usiąść na plecaku i zwinąć się "w kłębek", zabezpieczyć przed deszczem, by uniknąć wychłodzenia, a gdy wędrujemy w grupie - rozproszyć się.
Czytaj też: Co robić podczas burzy w górach? Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa
Autorka/Autor: bp/ tam
Źródło: HZS
Źródło zdjęcia głównego: HZS