Świder zaczął pracę, za ponad rok dotrze do gorących źródeł. Siedem kilometrów pod ziemią

Wieża wiertnicza w Szaflarach
W Szaflarach drążą najgłębszy na świecie odwiert geotermalny (materiał z 30.03.2023)
Źródło: TVN24

Rozpoczął się rozruch technologiczny świdra, który ma dowiercić się do źródeł geotermalnych - poinformował wójt gminy Szaflary (woj. małopolskie) Rafał Szkaradziński. W tej miejscowości powstaje najgłębszy na świecie, bo sięgający głębokości siedmiu kilometrów, odwiert geotermalny. Według ekspertów ma on zapewnić praktycznie niewyczerpalne źródło odnawialnej energii.

W Szaflarach nieopodal Nowego Targu rozpoczął się rozruch technologiczny urządzenia wiertniczego, które wykona najgłębszy na świecie odwiert geotermalny, którego głębokość sięgnie siedmiu kilometrów. Do połowy 2024 roku świder ma dowiercić się do źródeł gorącej wody, której temperatura sięga 180 stopni Celsjusza.

Czytaj też: W Szaflarach wydrążą najgłębszy na świecie odwiert geotermalny. Krok w stronę taniej energii.

60-metrowa wieża wiertnicza jest usytuowana w Szaflarach tuż przy popularnej zakopiance. Konstrukcję mogą obserwować podróżujący w Tatry.

Wieża wiertnicza w Szaflarach
Wieża wiertnicza w Szaflarach
Źródło: TVN24

Wójt: wiercenie będzie prowadzone bez przerwy

Jak podkreślił wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński, "proces wiercenia najgłębszego geotermalnego odwiertu będzie prowadzony bez przerwy, aż do połowy 2024 roku".

Czytaj też: Wody termalne - czym są i gdzie ich szukać w Polsce?

- Przerwy w procesie wiercenia będą spowodowane przykładowo zmianą wielkości głowicy dla uzyskania odpowiedniej średnicy wierconego otworu - zaznaczył samorządowiec.

Zakłada się zbadanie zasobów na trzech głębokościach około 3,5 kilometra, pięciu kilometrów oraz siedmiu kilometrów. Analiza dostarczonych danych pozwoli wskazać docelowo najkorzystniejszy wariant eksploatacji złóż geotermalnych.

Wieża wiertnicza w Szaflarach
Wieża wiertnicza w Szaflarach
Źródło: TVN24

Tanie i ekologiczne źródło energii

W marcu zakończyło się stawianie wieży wiertniczej, która posłuży do utworzenia najgłębszego na świecie odwiertu geotermalnego. Dłuższe są tylko niektóre odwierty naftowe.

Czytaj też: Wody termalne nie dla Oświęcimia. Miasto nie wykorzysta podziemnych gorących źródeł

Jak zaznaczają eksperci, dla mieszkańców Podhala inwestycja jest szansą na w pełni ekologiczne, odnawialne źródło energii. - To też źródło energii, które jest niezależne od tego wszystkiego, co dzieje się na rynkach światowych czy europejskich, jeśli chodzi o cenę nośników energii - zaznaczał w swojej relacji reporter TVN24 Maciej Stasiński.

Woda z gorących źródeł ma być wykorzystywana do ogrzewania domów nie tylko w Szaflarach, ale też w Bańskiej Niżnej, Zaskalu i Borze oraz w Nowym Targu, którego mieszkańcy zmagają się nieraz z poważnym smogiem. Ogrzewanie wodą termalną to szansa na mniejsze wykorzystanie pieców węglowych, a przez to również na poprawę jakości powietrza.

Do domów doprowadzona będzie jedna rura z gorącą wodą, w drugą stronę z kolei inna rura będzie odprowadzała wodę już schłodzoną. Dzięki temu źródło będzie praktycznie niewyczerpalne.

Odwiert służyć będzie także jako pierwsze w Polsce miejsce do produkcji energii elektrycznej z wód geotermalnych, zasileniu sieci ciepłowniczej na potrzeby energetyczne mieszkańców czterech miejscowości. Całkowity koszt inwestycji to 132 miliony złotych.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: