energia odnawialna

energia odnawialna

Coraz częściej poszukujemy informacji na temat odnawialnych źródeł energii. Skłaniają nas do tego m.in. dopłaty do fotowoltaiki, popularność paneli słonecznych, rosnące ceny ogrzewania oraz coraz wyższe rachunki za prąd. Ale OZE są warte uwagi nie tylko ze względów ekonomicznych, również – z ekologicznych. Korzystanie ze źródeł odnawialnych wiąże się ze zmniejszeniem degradacji środowiska naturalnego i jeśli nie całkowitym wyeliminowaniem, to wyraźnym ograniczeniem ilości emitowanych zanieczyszczeń. Czym są OZE i jak działają?

Polska inwestuje w małe reaktory jądrowe. 14 lutego koncerny KGHM i Orlen podpisały umowy na stworzenie w kraju elektrowni opartych na tak zwanej technologii SMR, a 20 kwietnia Tauron i KGHM podpisały list intencyjny dotyczący współpracy spółek w zakresie stosowania SMR. Czym małe reaktory różnią się od konwencjonalnych i czy rzeczywiście mogą dać nam szybko tanią, czystą energię w miejsce dymiących elektrowni węglowych?

Mniejsze zapotrzebowanie na paliwa kopalne w Indiach spowodowane koronawirusem SARS-CoV-2 zmniejszyło zużycie energii elektrycznej. W kraju coraz częściej wykorzystuje się także odnawialne źródła energii, ze względu na niższe koszty ich eksploatacji. Te czynniki sprawiły, że po raz pierwszy od prawie 40 lat w Indiach spadła emisja dwutlenku węgla do atmosfery.