W Szaflarach wydrążą najgłębszy na świecie odwiert geotermalny. Krok w stronę taniej energii

Autor:
bp/tok
Źródło:
TVN24
W Szaflarach drążą najgłębszy na świecie odwiert geotermalny
W Szaflarach drążą najgłębszy na świecie odwiert geotermalnyTVN24
wideo 2/4
TVN24W Szaflarach drążą najgłębszy na świecie odwiert geotermalny

Wieża wiertnicza już stoi, w najbliższych dniach rozpocznie się drążenie. W Szaflarach koło Zakopanego powstaje najgłębszy na świecie odwiert geotermalny. Na głębokości siedmiu kilometrów odkryto tam źródło wody termalnej, które ma być wykorzystywane między innymi do ogrzewania domów. Jak podkreślają specjaliści, to praktycznie niewyczerpalne i niezależne od sytuacji międzynarodowej źródło odnawialnej energii.

Na głębokości aż siedmiu kilometrów ma działać najgłębszy odwiert geotermalny na świecie, jaki powstaje w Szaflarach (woj. małopolskie). Dłuższe są tylko niektóre odwierty naftowe. Sama stalowa konstrukcja wieży, która niedawno została tam ustawiona, ma około 60 metrów wysokości.

Wieża wiertnicza w SzaflarachTVN24

To właśnie w Szaflarach odkryto znajdujące się pod ziemią źródła gorącej wody termalnej o temperaturze prawie 180 stopni Celsjusza. Ma być ona wykorzystywana do ogrzewania domów nie tylko w Szaflarach, ale też w Bańskiej Niżnej, Zaskalu i Borze oraz w Nowym Targu, którego mieszkańcy zmagają się nieraz z poważnym smogiem. Ogrzewanie wodą termalną to szansa na mniejsze wykorzystanie pieców węglowych, a przez to również na poprawę jakości powietrza.

Czytaj też: Wody termalne - czym są i gdzie ich szukać w Polsce?

Odnawialna energia dla mieszkańców Podhala

Obecnie trwa faza przygotowań do odwiertów, które mają rozpocząć się w najbliższych dniach.

- To nie będzie jeden, a kilka świdrów, różnych pod kątem budowy i rozmiaru. Zaczynamy od największego świdra, o średnicy 30 cali, przy którego pomocy dowiercimy się do głębokości 50 metrów. Kończymy natomiast świdrem o średnicy niecałych sześciu cali na głębokości siedmiu tysięcy metrów - powiedział reporterowi TVN24 Maciejowi Stasińskiemu dyrektor do spraw wierceń Rafał Góra.

Wieża wiertnicza w SzaflarachTVN24

Z tej głębokości pozyskiwana ma być woda termalna, dzięki której mieszkańcy Podhala mają zyskać w pełni ekologiczne, odnawialne źródło energii. - To też źródło energii, które jest niezależne od tego wszystkiego, co dzieje się na rynkach światowych czy europejskich, jeśli chodzi o cenę nośników energii - zaznaczył w swojej relacji Stasiński.

Czytaj też: Wody termalne nie dla Oświęcimia. Miasto nie wykorzysta podziemnych gorących źródeł

Do domów doprowadzona będzie jedna rura z gorącą wodą, w drugą stronę z kolei inna rura będzie odprowadzała wodę już schłodzoną. Dzięki temu źródło będzie praktycznie niewyczerpalne.

Wieża wiertnicza w SzaflarachTVN24

Droga inwestycja, tania energia

To nie pierwszy przypadek wykorzystywania źródeł geotermalnych na Podhalu. Od 25 lat w kierunku Zakopanego poprowadzona jest podobna linia ciepłownicza. W stolicy Tatr wiele domów ogrzewanych jest właśnie pochodzącą z podziemnych źródeł gorącą wodą.

Czytaj też: Dlaczego panele wyłączają się w słoneczne dni? "Dość liczne skargi"

Cała inwestycja ma kosztować ponad 132 miliony złotych. Mimo że jest ona dość kosztowna, korzystanie z energii pochodzącej z podziemnego źródła nie będzie dla mieszkańców znacznym wydatkiem.

- Odwiert ten ma posłużyć dwóm celom. Pierwszy to cel badawczy, czyli mamy zbadać całą Niecką Podhalańską i dowiedzieć się, jakie są zasoby (...). Po wykonaniu tego elementu badawczego (...) przechodzimy do fazy odwiertu eksploatacyjnego. Oznacza to, że będziemy eksploatować odwiert do celów, mam nadzieję, produkcji energii elektrycznej (...) i ogrzewania domów - podkreślił w rozmowie z TVN24 wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński.

Czytaj też: Ile wyniosą ceny prądu w 2024 roku? Prezes URE odpowiada

Samorządowiec zaznaczył, że Szaflary mają szansę być pierwszym miejscem w Polsce, które będzie wykorzystywać podziemne źródła do wytwarzania prądu. Cała inwestycja ma być gotowa w 2025 roku - wtedy woda ma zacząć być wykorzystywana na potrzeby mieszkańców Podhala.

Gmina Szaflary po wykonaniu niezbędnej dokumentacji i badań geofizycznych otrzymała całościowe finansowanie inwestycji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/tok

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości