Pościg za przemytnikiem migrantów. Mężczyzna porzucił samochód z ludźmi i uciekł do lasu

Autor:
ms/tok
Źródło:
PAP
Sanok. Straż graniczna zatrzymała przemytnika nielegalnych migrantów
Sanok. Straż graniczna zatrzymała przemytnika nielegalnych migrantówBieszczadzki Oddział Straży Granicznej
wideo 2/6
Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Sanok. Straż graniczna zatrzymała przemytnika nielegalnych migrantów

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z Sanoka (woj. podkarpackie) po pościgu zatrzymali obywatela Ukrainy, przewożącego nielegalnych imigrantów z Afganistanu i Turcji. W trakcie ucieczki przed strażnikami granicznymi przemytnik porzucił auto z pasażerami i uciekł do lasu.

Jak informuje podporucznik Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, do zatrzymania Ukraińca i nielegalnych imigrantów doszło w środę (1 lutego) w okolicach miejscowości Ożenna w powiecie jasielskim. Strażnicy graniczni prowadzili tam kontrolę drogową z zadaniem zapobiegania i przeciwdziałania nielegalnej migracji.

- Do sprawdzenia wytypowali sportowe audi na czeskich numerach rejestracyjnych. W momencie gdy mundurowi wydawali sygnał do zatrzymania, kierowca nagle przyspieszył - relacjonuje Piotr Zakielarz.

Funkcjonariusze wspierani przez wezwane posiłki ruszyli w pościg za uciekinierem i wkrótce dotarli do porzuconego pojazdu. Jak relacjonuje Zakielarz, 28-letni Ukrainiec wysiadł z auta i pobiegł w kierunku pobliskiego lasu, gdzie został zatrzymany.

Zatrzymany mężczyzna dobrowolnie poddał się karze Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Przekroczyli granicę ze Słowacją, chcieli dotrzeć do Niemiec

28-latek w aucie zostawił trzech przewożonych przez siebie imigrantów: dwóch obywateli Afganistanu i Turka w wieku od 16 do 35 lat. - Chwilę wcześniej przekroczyli granicę ze Słowacji, a ostatecznie chcieli dotrzeć do Niemiec i dołączyć do swoich rodzin oraz znajomych - informuje rzecznik BiOSG.

Jak dodaje, imigranci zapłacili przemytnikom za przerzut do Europy Zachodniej z krajów zamieszkania różne kwoty, najwyższa to ponad 6,5 tysiąca euro. Jeden z mężczyzn złożył też w Grecji wniosek o ochronę międzynarodową. - Wszyscy decyzją sądu zostali umieszczeni w ośrodkach dla cudzoziemców - informuje Zakielarz. Dodaje: - Straż Graniczna prowadzi dalsze czynności w ich sprawach.

Mężczyzna został zatrzymany po pościgu Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Ukrainiec dobrowolnie poddał się karze

Obywatel Ukrainy usłyszał zarzuty organizowania nielegalnego przekraczania granicy oraz niezatrzymania się do kontroli, do których się przyznał i dobrowolnie poddał karze 12 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Zostanie także zobowiązany do powrotu do swojej ojczyzny.

Jak przekazał rzecznik BiOSG, od początku tego roku Straż Graniczna zatrzymała 24 sprawców nielegalnego przekroczenia podkarpackiego odcinka granicy z Ukrainą oraz Słowacją. Byli to głównie obywatele Ukrainy, Syrii, Afganistanu oraz Turcji.

Autor:ms/tok

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Pozostałe wiadomości