Psycholożka zginęła podczas udzielania porady aresztowanemu. Obserwacja psychiatryczna podejrzanego

Źródło:
tvn24.pl
Śmierć psycholożki na służbie (materiał z 23.02.2022)
Śmierć psycholożki na służbie (materiał z 23.02.2022)TVN24
wideo 2/2
Śmierć psycholożki na służbieTVN24

37-letni Artur R., który usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem psycholożki z Zakładu Karnego w Rzeszowie, trafi we wtorek na czterotygodniową zamkniętą obserwację psychiatryczną. Zespół biegłych nie był w stanie po jednorazowym badaniu stwierdzić, czy mężczyzna jest poczytalny i może odpowiadać przed sądem za popełniony czyn.

W toku śledztwa Artur R. został przebadany przez biegłych psychiatrów, psychologa i seksuologa, ale jak powiedział nam Krzysztof Ciechanowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, na podstawie jednorazowego badania eksperci nie byli w stanie ocenić, czy mężczyzna w trakcie popełniania czynu był poczytalny. 

Zgodnie z procedurą 37-latek został skierowany na zamkniętą obserwację psychiatryczną, która rozpoczyna się we wtorek (25 października) i potrwa co najmniej cztery tygodnie. 

Jak podkreśla prokurator Ciechanowski, opinia biegłych będzie miała kluczową rolę w śledztwie. - Jeżeli biegli orzekną, że podejrzany w chwili popełnienia czynu miał zniesioną poczytalność, zgodnie z polskim prawem nie będzie mógł być sądzony, śledztwo zostanie umorzone, a mężczyzna skierowany do zamkniętego zakładu psychiatrycznego - wyjaśnia prokurator.

W areszcie za gwałty, brutalnie zabił psycholożkę podczas konsultacji

Artur R. przebywał w areszcie Zakładu Karnego przy ulicy Załęskiej w Rzeszowie od lipca 2020 roku. Trafił tam podejrzany o zgwałcenie trzech kobiet i usiłowanie zgwałcenia czwartej. Jak ustaliła prokuratura, zdarzenia te miały bardzo brutalny przebieg. Artur R. miał gwałcić, bić i grozić śmiercią swoim ofiarom. 15 września 2021 roku prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko 37-latkowi w tej sprawie. Proces jest w toku. 

W trakcie pobytu w zakładzie karnym Artur R. został skierowany na konsultacje psychologiczne. Porad udzielała mu 39-letnia doświadczona funkcjonariuszka, od 2010 roku pracująca na oddziale dla tymczasowo aresztowanych ZK w Rzeszowie. Artur R. był u niej wielokrotnie na konsultacjach. 

22 lutego miał kolejną, rutynową konsultację psychologiczną. To wtedy zaatakował psycholożkę i zadał jej kilkanaście ciosów ostrym narzędziem w głowę i szyję. Kobieta zmarła.

Do zdarzenia doszło w pomieszczeniu, w którym odbywały się standardowe rozmowy z osadzonymi. Aresztant i funkcjonariuszka przebywali w nim sami, bez nadzoru strażnika. Artur R. - według ustaleń śledczych - miał zamknąć pomieszczenie od wewnątrz i zaatakować kobietę nożyczkami, które wziął z jej biurka. 

Rzeszowska prokuratura nadal lakonicznie informuje o przebiegu postępowania. Wiadomo, że zabezpieczony został monitoring, przesłuchani zostali pracownicy zakładu karnego i współosadzeni.

Czytaj też: Psycholożka zginęła podczas konsultacji z aresztowanym. Jest wniosek o obserwację psychiatryczną mężczyzny

Nie żyje funkcjonariuszka Służby Więziennej
Nie żyje funkcjonariuszka Służby WięziennejTVN24

Zarzuty dla Artura R.

Artur R. usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem i z motywacji zasługującej na szczególne potępienie, bezprawnego pozbawienia wolności połączonego ze szczególnym udręczeniem i czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego. 

W czasie przesłuchania nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia, ale z uwagi na dobro śledztwa prokuratura nie ujawnia ich treści.

Za zarzucane czyny grozi mu dożywocie.

Wcześniej biegli nie stwierdzili niepoczytalności

Artur R. był badany przez biegłych psychiatrów, psychologa i seksuologa także w trakcie śledztwa dotyczącego gwałtów. Jak informuje prokurator Ciechanowski, biegli nie stwierdzili wówczas, aby w chwili popełniania czynów miał zniesioną lub ograniczoną poczytalność. W sporządzonej opinii nie wskazali też, aby mężczyzna mógł zagrażać innym osobom.

Artur R. nie miał w zakładzie karnym statusu osoby niebezpiecznej. Dopiero po zabójstwie funkcjonariuszki został zakwalifikowany do kategorii osadzonych "stwarzających poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładu".

Odrębne śledztwo w sprawie zdarzeń, które w lutym miały miejsce w ZK w Rzeszowie, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Lublinie. - Sprawdzamy między innymi, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków służbowych przez zatrudnionych tam funkcjonariuszy - mówi nam prokurator Agnieszka Kępka, rzeczniczka prasowa lubelskiej prokuratury okręgowej. 

Inna prokuratura bada, czy w zakładzie karnym nie doszło do nieprawidłowości

Pozostałe wątki śledztwa dotyczą znęcania się psychicznego i fizycznego przez funkcjonariuszy ZK w Rzeszowie nad Arturem R., dopuszczania do znęcania psychicznego i fizycznego nad 37-latkiem przez innych funkcjonariuszy oraz dopuszczania przez funkcjonariuszy do znęcania psychicznego i fizycznego nad 37-latkiem przez innych osadzonych. 

- Na tym etapie śledztwa nie udzielamy żadnych innych informacji w tej sprawie - informuje Kępka.

Wiadomo jedynie, że śledztwo toczy się w sprawie, a nie przeciwko określonej osobie lub osobom, co oznacza, że nikt w tej sprawie nie usłyszał dotąd zarzutów.

Komisja "nie stwierdziła uchybień", ale zmiany potrzebne

Okoliczności tragicznego zdarzenia, do którego doszło w ZK w Rzeszowie, wyjaśniała specjalna komisja powołana przez ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobrę. Sprawdzała m. in. czy funkcjonariusze rzeszowskiego zakładu karnego nie popełnili błędów, które zaskutkowały wydarzeniami z 22 lutego. 

Z informacji przekazanych przez Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że "czynności (komisji - red.) nie stwierdziły uchybień w działaniach funkcjonariuszy, które skutkowałyby wyciągnięciem konsekwencji".

Jednocześnie wynikiem prac zespołu było wypracowanie rekomendacji dotyczących zwiększenia bezpieczeństwa funkcjonariuszy, które już zostały - lub zostaną - wprowadzone w zakładach karnych i aresztach śledczych w całej Polsce. 

Zmiany te dotyczą m.in. zapewnienia właściwych warunków technicznych i lokalowych niezbędnych do tego, aby czynności służbowe realizowane były w bezpiecznych miejscach. 

Czytaj też: Są siłownie i konsole, ale skarg przybywa. Na co narzeka polski więzień?

W zakładach typu zamkniętego mają powstać osobne pomieszczenia do prowadzenia rozmów z osobami pozbawionymi wolności, u których rozpoznano zwiększone ryzyko zachowań agresywnych. Pomieszczenia mają być wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia uniemożliwiające bezpośredni kontakt skazanego z osobą prowadzącą z nim rozmowę, stacjonarny system sygnalizacji napadu, dodatkową kamerę obserwującą strefę dla osadzonego oraz telefon z zaprogramowaną funkcją szybkiego połączenia z dyżurką lub najbliższym stanowiskiem ochrony. 

Pomieszczenia wychowawców, psychologów, terapeutów i oddziałowych mają być umieszczone obok siebie tak, aby pracownicy mogli się wzajemnie ubezpieczać. 

Funkcjonariusze mają też mieć szerszą możliwość prewencyjnego stosowania środków przymusu bezpośredniego, w tym m.in. kajdanek i miotaczy gazu. 

Dodatkowe szkolenia dla pracowników Służby Więziennej

Zmiany systemowe dotyczą m.in. zwiększonej opieki prawnej dla funkcjonariuszy i pracowników, zmiany procedury realizacji uprawnień osadzonych czy też wdrożenia nowego modelu szkolenia kadry więziennej wszystkich szczebli. System szkoleń obejmować ma cykliczne szkolenia praktyczne dla funkcjonariuszy i pracowników, m.in z zakresu samoobrony, udzielania pierwszej pomocy, wzajemnego ubezpieczania się, rozpoznawania sygnałów agresji czy reagowania w sytuacjach kryzysowych.

W zakładach typu zamkniętego mają powstać osobne pomieszczenia do rozmów z osadzonymiShutterstock

Na poziomie legislacyjnym zmiany dotyczą m.in. zaostrzenia kary za napaść na funkcjonariusza oraz wprowadzenia zasady kwalifikowania do kategorii osadzonych tzw. "niebezpiecznych", w tym wyznaczania obligatoryjnego okresu przebywania w oddziale dla niebezpiecznych dla osób, które dopuściły się czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego lub inną osobę zatrudnioną w zakładzie karnym lub areszcie śledczym, będących sprawcą zgwałcenia, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub znęcania się nad skazanym, ukaranym lub tymczasowo aresztowanym. 

"Wszystkie wprowadzane działania  mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej podczas wykonywania przez nich codziennych zadań służbowych" - podkreślają w komunikacie przedstawiciele resortu sprawiedliwości. 

Autorka/Autor:ms/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wybory w USA, w których o prezydenturę rywalizują Kamala Harris i Donald Trump, trwają. Spływają pierwsze, cząstkowe wyniki i sondaże. Według stacji CNN Kamala Harris zdobyła stan Vermont, Massachusetts, Maryland i Dystrykt Kolumbia, co daje jej 27 głosów elektorskich. Donald Trump zdobył Kentucky, Indianę, Wirginię Zachodnią, Florydę, Tennessee, Alabamę, Missouri i Oklahomę i ma w tej chwili 90 głosów elektorskich. W TVN24 i w TVN24 GO trwa całonocny program "Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydarzenia z USA relacjonujemy również w tvn24.pl.

Wybory w USA. Pierwsze sondaże i wyniki. CNN: 90 głosów elektorskich dla Trumpa, 27 dla Harris

Wybory w USA. Pierwsze sondaże i wyniki. CNN: 90 głosów elektorskich dla Trumpa, 27 dla Harris

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, CNN, Reuters

O rezultacie tegorocznych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych rozstrzygną prawdopodobnie wyniki z siedmiu swing states, czyli stanów wahających się. To Pensylwania, Michigan, Wisconsin, Karolina Północna, Georgia, Arizona i Nevada. Łącznie do zgarnięcia w nich są 93 głosy elektorskie. Na bieżąco będziemy tu prezentowali spływające z tych stanów sondażowe wyniki.

Od nich mogą zależeć losy prezydentury. Siedem stanów, aż 93 głosy elektorskie. Kto tu wygra?

Od nich mogą zależeć losy prezydentury. Siedem stanów, aż 93 głosy elektorskie. Kto tu wygra?

Źródło:
TVN24, CNN

Ostrożny optymizm – takie nastroje panują w sztabach wyborczych republikanów i demokratów, wynika z relacji reporterek CNN Pauli Newton i Karin Caify, które połączyły się ze studiem TVN24 po godzinie 23, by widzom w Polsce opisać sytuację w USA w ostatnich godzinach głosowania.

Reporterki CNN dla TVN24: w obu sztabach "ostrożny optymizm"

Reporterki CNN dla TVN24: w obu sztabach "ostrożny optymizm"

Źródło:
TVN24

Kamala Harris zaapelowała do Amerykanów o udział w wyborach prezydenckich. - Zachęcam wszystkich do wyjścia z domu - powiedziała w wywiadzie dla stacji radiowej z Georgii. To jeden z wahających się i kluczowych dla wyniku wyborów stanów.

Kamala Harris zabrała głos w dniu wyborów. Mówi o "punkcie zwrotnym"

Kamala Harris zabrała głos w dniu wyborów. Mówi o "punkcie zwrotnym"

Źródło:
PAP

110-letnia Viola Ford Fletcher oddała w Oklahomie swój głos na Kamalę Harris - poinformowało CNN. Kobieta jest najstarszą znaną osobą, która przeżyła masakrę rasową w Tulsie w 1921 roku.

Najstarsza ocalała z masakry rasowej w 1921 roku oddała głos w wyborach

Najstarsza ocalała z masakry rasowej w 1921 roku oddała głos w wyborach

Źródło:
CNN

Miliarder Elon Musk przekazał, że spędzi wieczór wyborczy w Mar-a-Lago na Florydzie, gdzie Donald Trump i jego sztab będą oczekiwać na wyniki wyborów. Właściciel Tesli, SpaceX i platformy X bardzo aktywnie wspierał republikanina w jego kampanii.

Musk spędzi wieczór wyborczy w sztabie Trumpa

Musk spędzi wieczór wyborczy w sztabie Trumpa

Źródło:
PAP

Andrzej Morozowski rozmawiał w "Tak jest" w TVN24 ze swoimi gośćmi na temat wyborów w Stanach Zjednoczonych. Profesor Roman Kuźniar, politolog, przyznał, że "nie da się absolutnie powiedzieć, kto ma większe szanse na zwycięstwo". Wybory z Pensylwanii relacjonowała reporterka Katrzyna Kolenda-Zaleska.

Takiej sytuacji nie było "nigdy w historii", kluczowy stan "podzielony pół na pół"

Takiej sytuacji nie było "nigdy w historii", kluczowy stan "podzielony pół na pół"

Źródło:
TVN24

Policja zatrzymała przy Kapitolu mężczyznę, który miał pochodnię i rakietnicę. "Śmierdział benzyną" - podały służby. W Georgii tymczasowo wstrzymano głosowanie w związku z groźbami zamachów bombowych pochodzącymi z rosyjskich domen. Podobne groźby odnotowano też w innych stanach.

Chciał wejść do Kapitolu z pochodnią i rakietnicą. "Śmierdział benzyną"

Chciał wejść do Kapitolu z pochodnią i rakietnicą. "Śmierdział benzyną"

Źródło:
PAP, Reuters

Trwa głosowanie w wyborach prezydenckich w USA. Języczkiem u wagi może okazać się Pensylwania, w której do zdobycia jest 19 głosów elektorskich. Sondażowe różnice między Kamalą Harris a Donaldem Trumpem mieściły się tu w granicach błędu statystycznego. Według modelu statystycznego analityka Nate'a Silvera, kandydat, który wygra Pensylwanię, ma 98 procent szans na zwycięstwo w wyborach.

Oni mogą zdecydować, kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych

Oni mogą zdecydować, kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Republikański kandydat na prezydenta USA Donald Trump zagłosował w jednym z lokali w miejscowości West Palm Beach na Florydzie. - Mamy cudowny kraj, ale jest to kraj, który ma kłopoty, duże kłopoty. Na wiele różnych sposobów. Musimy to wszystko ogarnąć - mówił później w rozmowie z dziennikarzami. Wieczorem w centrum kongresowym niedaleko swojej posiadłości w tym stanie Trump organizuje wieczór wyborczy.

Donald Trump zagłosował na Florydzie. "Będę pierwszym, który to przyzna"

Donald Trump zagłosował na Florydzie. "Będę pierwszym, który to przyzna"

Źródło:
tvn24.pl

- Demokratyczna administracja byłaby dla Europy i dla świata, jak sądzę, o niebo lepsza - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Patrycja Sasnal, amerykanistka. Wraz z innymi gośćmi programu komentowała wyścig po fotel prezydenta USA i towarzyszącą mu kampanię. Jak stwierdził Maciej Czarnecki z "Gazety Wyborczej", "smutne jest trochę to, że o ile jest wielka mobilizacja, to głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś, przeciwko temu drugiemu obozowi".

Co napędza wyborców obu obozów? "Głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś"

Co napędza wyborców obu obozów? "Głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś"

Źródło:
TVN24

Grupa Mulliez, do której należy sieć sklepów wielkopowierzchniowych Auchan, przedstawiła we wtorek przedstawicielom pracowników proponowany plan zwolnień, który obejmuje łącznie 2389 miejsc pracy we Francji. Spółka uzasadniła swoje plany problemami finansowymi - poinformowała agencja AFP.

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Źródło:
PAP

W dotkniętej przez powodzie miejscowości Paiporta, która położona jest w prowincji Walencja, utworzono cmentarzysko zniszczonych samochodów. Codziennie przybywa na nim pokrytych błotem aut.

Cmentarzysko samochodów. "Wszystko straciliśmy"

Cmentarzysko samochodów. "Wszystko straciliśmy"

Źródło:
Reuters

IMGW ostrzega przed gęstymi mgłami, które mogą ograniczać widzialność. Alarmy obowiązują w 16 województwach. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie do 400 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną IV stopnia. Oto liczby, które wylosowano 5 listopada 2024 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

- Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać. Uważam, że każdy prezydent Stanów Zjednoczonych, ktokolwiek by nim nie był, musi szanować Polskę i jej pozycję w Europie - powiedział w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były minister spraw zagranicznych i były marszałek Sejmu. Gość "Kropki nad i" mówił też o potencjalnym kandydacie KO w wyborach prezydenckich.

Schetyna: Tak już nigdy nie będzie. Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać

Schetyna: Tak już nigdy nie będzie. Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać

Źródło:
TVN24

W czternastu stanach USA wyborcy nie muszą okazywać dokumentu tożsamości w lokalu wyborczym. Brak tego wymogu jest wykorzystywany do podważania rzetelności procesu wyborczego w Stanach Zjednoczonych. Autorzy dezinformacji uderzają głównie w Kalifornię, gdzie szansę na wygraną ma Kamala Harris. Tłumaczymy, jak wygląda tam weryfikacja wyborców.

"Paranoja wyborów" w Kalifornii? Nie, tam wyborców weryfikują inaczej

"Paranoja wyborów" w Kalifornii? Nie, tam wyborców weryfikują inaczej

Źródło:
Konkret24
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Północne regiony Indii od tygodni zmagają się z ekstremalnym smogiem. W stolicy kraju - Nowym Delhi - poziom zanieczyszczenia kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy. Z powodu skali problemu rozważany jest scenariusz wywołania sztucznego deszczu w celu poprawy jakości powietrza.

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

Źródło:
Reuters

Na jednej z grup facebookowych mieszkańców Bemowa pojawiło się nagranie, na którym widać, jak podczas spaceru kobieta bije dziecko w wózku. Sprawą zajmuje się policja, która zdążyła już zidentyfikować rodzinę dziecka i zapukać do jej drzwi.

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poznańscy policjanci poszukiwali dwóch osób, które mogą mieć związek z pożarem, do którego doszło na molo na Jeziorze Strzeszyńskim. Wizerunki nastolatków uchwyciły kamery monitoringu. Funkcjonariusze apelowali o pomoc w ich identyfikacji. Już po kilku godzinach się to udało.

Spłonęło molo na Jeziorze Strzeszyńskim, straty oszacowano na milion. Ustalili tożsamość poszukiwanych

Spłonęło molo na Jeziorze Strzeszyńskim, straty oszacowano na milion. Ustalili tożsamość poszukiwanych

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, KMP Poznań
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia, z którego wynika, że 11 listopada w Warszawie miałby obowiązywać zakaz noszenia broni. Tego dnia w stolicy zaplanowane są uroczystości z okazji obchodów Święta Niepodległości.

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Źródło:
PAP

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła listę nominowanych do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych. Trzy nominacje trafiły do filmu polsko-szwedzkiego twórcy Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą", a polska produkcja "W zawieszeniu" Ukrainki Aliny Maksimenko znalazła się wśród nominowanych w kategorii Europejski Film oraz Europejski Film Dokumentalny.

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Polskie akcenty na liście nominowanych

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Polskie akcenty na liście nominowanych

Źródło:
tvn24.pl

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Uroczystą premierę najnowszej odsłony "Listów do M." można podsumować jednym hasłem: niemożliwe nie istnieje, bo przecież nierealne wydawało się, aby szósta część popularnej serii bardziej podobała się widzom niż wszystkie poprzednie. Recenzje po pokazie okazały się jednak wyjątkowo entuzjastyczne.

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Źródło:
TVN24