Szpital miał przerwać terapię ostatniej szansy. Teraz wycofuje się z decyzji

Autor:
bp/tok
Źródło:
PAP
Czym jest Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych? Prezes NFZ odpowiada (materiał z 01.02.2023)
Czym jest Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych? Prezes NFZ odpowiada (materiał z 01.02.2023)TVN24
wideo 2/2
TVN24Czym jest Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych? Prezes NFZ odpowiada

Terapia ostatniej szansy, jak nazywany jest Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych, jednak będzie kontynuowana w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Jak poinformował we wtorek Rzecznik Praw Pacjenta, placówka podpisała umowę z NFZ na zakup niezbędnych leków. Wcześniej szpital zapowiadał, że z powodów finansowych program zostanie zakończony z upływem marca.

Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych (RDTL), określany jako terapia ostatniej szansy dla osób najciężej chorych, wbrew wcześniejszym zapowiedziom będzie kontynuowany w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Poinformowało o tym we wtorek biuro Rzecznika Praw Pacjenta (RPP).

O problemie pisaliśmy tutaj: Szpital planuje przerwać terapię ostatniej szansy. Rzecznik: To łamanie praw pacjenta

"13 lutego podpisany został przez szpital aneks do umowy z Małopolskim OW NFZ, pozwalający na zakup leków niezbędnych do kontynuowania terapii w 2023 roku, dla pacjentów objętych RDTL. Jednocześnie informujemy, że o powyższym fakcie pacjenci zostaną poinformowani podczas najbliższych wizyt" - przekazał dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski w piśmie do rzecznika.

RDTL umożliwia finansowanie terapii osób, u których wykorzystano już wszystkie dostępne, refundowane metody. Najczęściej chodzi o choroby nowotworowe i hematologiczne.

Rzecznik Praw Pacjenta kontra Szpital Uniwersytecki

W styczniu władze krakowskiego szpitala informowały, że Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych zostanie wstrzymany z końcem marca. Lekarze mówili, że nie są w stanie kontynuować programu z powodu niewystarczającego finansowania na 2023 rok ze strony NFZ. Z RDTL w placówce korzysta 86 pacjentów, którzy musieliby szukać innego miejsca, w którym mogliby dalej się leczyć.

Czytaj też: Śmierć 32-letniej kobiety. Mieszkańcy protestowali przed starostwem, szpital wydał oświadczenie

Ta zapowiedź spotkała się z ostrą reakcją Rzecznika Praw Pacjenta, który wszczął w placówce postępowanie w sprawie "naruszenia zbiorowych praw pacjenta" w związku z przerwaniem terapii.

"Zwracamy uwagę, że dostęp do terapii dla pacjentów mógł zostać zapewniony bez konieczności wszczynania postępowania przez Rzecznika, w trybie bieżącej współpracy szpitala z OW NFZ, do czego zachęcamy w przyszłości" - czytamy w komunikacie RPP.

Zwiększone finansowanie RDTL

Prezes NFZ Filip Nowak 1 lutego na konferencji prasowej w Krakowie przekazał, że w 2023 roku finansowanie na RDTL dla placówek w całym kraju będzie wynosić łącznie 300 mln zł, choć pierwotnie planowano 200 mln zł.

- To oznacza, że wszyscy pacjenci, którzy zostali włączeni do leczenia (RDTL - red.), mają zagwarantowane to leczenie, a świadczeniodawcy mają zagwarantowane finansowanie leczenia wszystkich pacjentów - zaznaczył prezes. Kwota blisko 300 mln zł jest przeznaczona zarówno na pokrycie bieżących terapii RDTL, jak i na opłatę nadwykonań za 2022 r.

Zwiększenie finansowania na RDTL NFZ uzasadnia dużym zapotrzebowaniem. W 2022 r. na ten program przeznaczonych było 180 mln zł.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie wydał w poprzednim roku 12 mln zł na nadwykonania w ramach RDTL. Kontynuacja rozpoczętych w 2022 r. leczeń w ramach RDTL kosztowałaby szpital w 2023 r. ok. 20 mln zł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/tok

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości