PiS w Krakowie nie popiera żadnego z kandydatów, ale głosowanie na jednego odradza

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, LoveKraków.pl
Gibała: ze zwycięstwa Miszalskiego ucieszyliby się tylko pijani turyści i deweloperzy
Gibała: ze zwycięstwa Miszalskiego ucieszyliby się tylko pijani turyści i deweloperzy
wideo 2/3
Gibała: ze zwycięstwa Miszalskiego ucieszyliby się tylko pijani turyści i deweloperzy

Prawo i Sprawiedliwość nie poparło żadnego z kandydatów ubiegających się w drugiej turze o fotel prezydenta Krakowa, odradza jednak głosowanie na Aleksandra Miszalskiego z KO. W apelu do swoich wyborców politycy PiS namawiają o głosowanie "zgodnie z własnym osądem", jednak w ciepłych słowach odnieśli się do radnych ugrupowania Gibały. Sam Gibała w ostatnich wyborach proponował "kordon sanitarny" wokół PiS.

Prawo i Sprawiedliwość wydało w czwartek apel do swoich wyborców przed drugą turą wyborów samorządowych w Krakowie. Politycy krakowskich struktur partii Jarosława Kaczyńskiego zaczęli od zaznaczenia, że to PiS wygrało w Małopolsce wybory, utrzymując władzę w sejmiku województwa.

Czytaj też: Była kurator Barbara Nowak w sejmiku województwa małopolskiego

W Krakowie jednak przegrali, a Koalicja Obywatelska będzie rządzić radą miasta. Gra toczy się jeszcze o fotel prezydenta. Z wyścigu wypadł kandydat PiS Łukasz Kmita, zajmując trzecie miejsce z wynikiem 19,79 proc. głosów. W drugiej turze zmierzą się kandydat Koalicji Obywatelskiej, a obecnie poseł tej partii Aleksander Miszalski (37,21 proc.) oraz radny i lider Krakowa dla Mieszkańców Łukasz Gibała (26,79 proc.). Po ogłoszeniu sondażowych wyników exit poll Łukasz Kmita - poseł i były wojewoda - ogłosił, że to "wyborcy PiS zdecydują o tym, kto będzie prezydentem Krakowa".

PiS o Gibale: mocno atakowany przez Platformę Obywatelską

Teraz Prawo i Sprawiedliwość zaapelowało do swoich wyborców w Krakowie o udział w głosowaniu 21 kwietnia i "zagłosowanie zgodnie z własnym osądem".

Czytaj też: Obiecał metro i bezpłatne żłobki. Aleksander Miszalski może przejąć władzę w Krakowie

"Nie umywajmy rąk od decyzji, nawet jeśli jest trudna. Jesteśmy przekonani, że każda osoba, której zależy na Polsce i naszym mieście powinna wziąć udział w wyborach, gdyż niegłosowanie tego dnia będzie cichym poparciem dla Platformy i ich kandydata. Równocześnie odradzamy głosowanie na Aleksandra Miszalskiego, posła partii Donalda Tuska" - czytamy w apelu.

Politycy PiS podkreślają, że ugrupowanie Miszalskiego "od wielu lat współrządzi w naszym mieście i jest zamknięte na jakąkolwiek współpracę przy projektach dobrych dla Krakowa". Zaznaczają jednocześnie, że "w przeciwieństwie do nich z klubem Łukasza Gibały 'Kraków dla Mieszkańców', mimo różnic w poglądach na tematy ogólnopolskie w kończącej się kadencji Rady Miasta Krakowa potrafiliśmy współpracować w przypadku merytorycznych i programowych spraw". "Nie wchodzimy natomiast w żadne koalicje – nie jesteśmy nimi zainteresowani. Liczy się Kraków" - podkreślają działacze PiS w apelu podpisanym przez Michała Drewnickiego, radnego i przewodniczącego PiS Krakowie.

Czytaj też: Brudny finisz kampanii w Krakowie. Kandydat na prezydenta zawiadamia policję

W dokumencie czytamy też, że jednym z kandydatów w drugiej turze jest "Aleksander Miszalski, poseł Koalicji Obywatelskiej, znany głównie za sprawą tego, że pozował do zdjęcia mając narysowane na swoim czole osiem gwiazdek ('Je..ć PiS'), 'turystyczny baron', jak określały go media, który jest jedną z twarzy obozu rządzącego w Polsce". Łukasz Gibała został opisany tak: "bezpartyjny kandydat, który co pokazała kampania jest mocno atakowany przez Platformę Obywatelską, mimo, że dekadę temu był ich członkiem".

Szydło: skłaniałabym się ku kandydaturze Gibały

Wcześniej była premier PiS, a obecnie europoseł tej partii, w wywiadzie dla lokalnego portalu LoveKraków.pl stwierdziła, że "najlepszym kandydatem, który miał program dla Krakowa, był Łukasz Kmita".

- Powiązania biznesowe Aleksandra Miszalskiego w sektorze hotelarskim są niejasne. Pojawiają się różne wątpliwości co do jego działalności biznesowej, powiązania z branżą deweloperską. On nigdy się do tego nie odniósł, nie wyjaśnił i nie sprostował. Już samo to dyskwalifikuje go jako kandydata na prezydenta Krakowa, a poza tym jest wiele innych powodów, dla których nie powinien zostać prezydentem - zaznaczyła była premier.

Pytana o kandydaturę Łukasza Gibały Szydło stwierdziła: "nie podzielam poglądów Łukasza Gibały, ale jeżeli miałabym wybierać spośród tych dwóch kandydatów, to z mojej perspektywy, bardziej skłaniałabym się ku jego kandydaturze".

Sztaby kandydatów komentują

"Cieszę się, że popierają mnie bardzo zróżnicowane środowiska" - skomentował w krótkim oświadczeniu dla tvn24.pl Łukasz Gibała. "To z jednej strony lokalne struktury partii Razem, z drugiej – większość radnych Nowoczesnej, z trzeciej – lokalni politycy PiS. To dowodzi, że w Krakowie Łukasza Gibały będzie miejsce dla wszystkich, niezależnie od ich poglądów politycznych" - napisał nam kandydat na prezydenta Krakowa. Na listach Krakowa dla Mieszkańców do Rady Miasta Krakowa widniały nazwiska polityków i polityczek Lewicy Razem (dostała się jedna - Aleksandra Owca), a dwoje przedstawicieli Nowoczesnej - Małgorzata Jantos i Michał Starobrat - w lutym zrezygnowali z członkostwa w partii i wystartowali do rady miasta z ramienia ugrupowania Gibały. Mandat otrzymał Starobrat.

Rzeczniczka sztabu Aleksandra Miszalskiego Joanna Krzemińska w przesłanym nam oświadczeniu podkreśliła , że "pan Łukasz Gibała, bezpartyjny i niezależny kandydat na prezydenta Krakowa, deklarował, że nie będzie zabiegał o poparcie partii politycznych, a PiS chciał otaczać kordonem sanitarnym. Wszystko jednak wskazuje na to, że chętnie skorzysta z poparcia tej partii w II turze wyborów na prezydenta Krakowa, wot, taka konsekwencja… Krążą informacje, że w ostatnich dniach wysłannik Łukasza Gibały udał się nawet na samą Nowogrodzką, aby o to poparcie zabiegać".

"Być może dlatego, że misja się udała, a może z innych względów, Michał Drewnicki, przewodniczący PiS w Krakowie, wystosował apel do wyborców Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie, w którym przestrzega przed głosowaniem na Aleksandra Miszalskiego, faworyzując jego kontrkandydata, Łukasza Gibałę" - dodała rzeczniczka. "My wierzymy, że nadchodzące wybory dotyczą przyszłości Krakowa, wizji miasta i że mieszkańcy będą chcieli poprzeć kandydata, który to lokalne dobre życie im zagwarantuje, a nie takiego, który jest gotowy zmieniać swoje poglądy i opinie w sposób koniunkturalny" - skomentowała Krzemińska.

Pytany o słowa dotyczące wizyty "wysłannika" na Nowogrodzkiej Łukasz Gibała odpowiada, że "to wierutne bzdury". - Podobnie jak kłamstwa na mój temat, które Aleksander Miszalski dzisiaj prostował zgodnie z wyrokiem sądu. To przykre, że jego kampania w dużej mierze tak właśnie wygląda - podkreślił Gibała.

Aleksander Miszalski musiał sprostować swoje stwierdzenie o tym, jakoby Łukasz Gibała miał próbować dostać się do Nowoczesnej i do Trzeciej Drogi, "ale go nie przyjęli".

Gibała postulował "kordon sanitarny" wokół PiS

W 2018 roku o prezydenturę w Krakowie walczyli Jacek Majchrowski (ostatecznie wygrał) i Małgorzata Wassermann z PiS. Łukasz Gibała, który nie dostał się do drugiej tury, podkreślał, że nie poprze żadnego z kandydatów. Proponował jednak Majchrowskiemu objęcie Prawa i Sprawiedliwości "kordonem sanitarnym".

Gibała przed siedzibą krakowskiego PiS przy ulicy Retoryka urządził happening, podczas którego postawił sztalugę, na której umieścił "umowę polityczną", w której on i Majchrowski mieliby zobowiązać się do tego, że żaden z nich "nie poprze kandydatki PiS". "W VIII kadencji Rady Miasta Krakowa wykluczamy zawarcie koalicji z klubem radnych PiS" - głosił napis na "umowie", którą podpisał Gibała. Jacek Majchrowski odmówił złożenia podpisu. "Łukasz Gibała pokazał, że kompletnie nie rozumie, czym jest samorząd i myli mu się on z polityką partyjną" - skomentował w 2018 roku Majchrowski.

Autorka/Autor:bp/gp

Źródło: tvn24.pl, TVN24, LoveKraków.pl

Pozostałe wiadomości

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane mieczem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. Nagranie ataku zarejestrowała kamera monitoringu.

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP, TV DAMI Region

Ryszard Terlecki, były szef klubu PiS i były wicemarszałek Sejmu, odniósł się do sytuacji PiS-u w Małopolsce, gdzie partia ma większość, ale wciąż nie może wybrać marszałka. Napisał, że "zdrada nie popłaca" i dodał, że "dla oszustów, którzy dbają jedynie o własne korzyści, nie powinno być w niej miejsca". Jego zdaniem sytuacja w Małopolsce wymaga "zdecydowanej reakcji".

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Źródło:
TVN24

W zbiorniku wodnym na terenie żwirowni w Glinicy (woj. śląskie) utonęła 9-letnia dziewczynka - poinformowała w niedzielę policja. Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii.

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy ugasili w niedzielę niewielki pożar, który wybuchł w Parku Narodowym Gór Stołowych na Dolnym Śląsku. Ogień objął ściółkę leśną na skalnej półce. Nie rozprzestrzenił się dalej dzięki szybkiej akcji gaśniczej, w której wziął udział śmigłowiec.

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

W Derbencie w rosyjskim Dagestanie miał miejsce atak na synagogę, cerkiew oraz posterunek policji. Z rąk uzbrojonych napastników zginęło sześciu funkcjonariuszy policji, a 12 zostało rannych – donosi agencja Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dwóch napastników zostało zastrzelonych - donosi kanał Baza na Telegramie.

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Na ulicy Robotniczej we Wrocławiu 38-letnia kobieta zostawiła w nagrzanym samochodzie czteroletnie dziecko. Jeden z zaniepokojonych świadków postanowił wybić szybę. Kobieta tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut. - Tak naprawdę to nieistotne, czy to jest 5, 10 minut czy 15 minut. Ta sytuacja nie powinna w ogóle się wydarzyć - podkreśla w rozmowie z TVN24 komisarz Wojciech Jabłoński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu.

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Źródło:
TVN24

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem wznowiono dostawy wody na włoskiej wyspie Capri. Wróciła też część turystów, jednak - jak zauważają miejscowe media - straty dla wizerunku tej turystycznej perły są ogromne. Wiele osób zrezygnowało z przyjazdu na wyspę.

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Źródło:
PAP

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP