Koalicja Obywatelska zdobywa Kraków. Porażka Gibały w radzie miasta

Źródło:
tvn24.pl
Miszalski po pierwszej turze: krakowianie chcą, żeby zmiana była realna, policzona, przemyślana
Miszalski po pierwszej turze: krakowianie chcą, żeby zmiana była realna, policzona, przemyślana
wideo 2/3
Miszalski po pierwszej turze: krakowianie chcą, żeby zmiana była realna, policzona, przemyślana

Koalicja Obywatelska zdobywa bezwzględną większość w Radzie Miasta Krakowa, zostawiając w tyle dwóch największych konkurentów: Prawo i Sprawiedliwość oraz Kraków dla Mieszkańców Łukasza Gibały. KO uzyskała 40 proc. głosów i zarazem aż 24 z 43 mandatów. PiS wprowadzi 12 swoich radnych, a ugrupowanie starającego się o prezydenturę Gibały - zaledwie siedmioro. Co ciekawe, większość zapewnia KO trójka startujących z jej list radnych Nowej Lewicy.

Koalicja Obywatelska wprowadzi do Rady Miasta Krakowa najwięcej przedstawicieli ze wszystkich ugrupowań i będzie niepodzielnie rządzić miastem - to oficjalny wynik wyborów samorządowych 2024 w dawnej stolicy. Koalicja uzyskała 40,1 proc. głosów, wprowadzając do 43-osobowej rady 24 przedstawicieli. W nowej kadencji obradować będą radni zaledwie trzech ugrupowań.

Czytaj też: Oficjalne wyniki w Krakowie. Triumf Koalicji Obywatelskiej

Wyniki wyborów do Rady Miasta Krakowa

Drugi najwyższy wynik uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, otrzymując 12 mandatów (23,2 proc. głosów). Łukasz Gibała, choć sam w wyborach na prezydenta Krakowa uzyskał 26,8 proc. głosów i powalczy w drugiej turze z Aleksandrem Miszalskim z KO (37,2 proc.), do rady miasta wprowadzi zaledwie siedmioro swoich radnych. Jego Kraków dla Mieszkańców uzyskał wynik niższy niż oczekiwano, bo na poziomie 15,6 proc. Nawet gdyby zawiązała się koalicja PiS-KdM, Koalicja Obywatelska wciąż będzie mieć bezpieczną większość.

Do Rady Miasta Krakowa nie wejdzie żadne inne ugrupowanie. Swoich przedstawicieli nie wprowadził komitet Rafała Komarewicza Trzecia Droga (6,2 proc.), Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy (6 proc.), komitet Andrzeja Kuliga "Ku Przyszłości" (4,8 proc.), komitet Stanisława Mazura (2,4 proc.), komitet Zjednoczeni dla Krakowa Adama Hareńczyka (1,2 proc.) ani Samorządny Kraków Jerzego Muzyka (0,5 proc.).

W mijającej kadencji KO i radni Przyjaznego Krakowa - ugrupowania odchodzącego prezydenta Jacka Majchrowskiego - zdobyli w koalicji ponad 43 procent głosów. Po wyborach podzielili się jednak na osobne kluby, w wyniku czego to Prawo i Sprawiedliwość miało najliczniejszą reprezentację swoich radnych. W praktyce jednak PiS był w opozycji.

Nowa Rada Miasta Krakowa 2024. Kto się dostał?

W nowej radzie zabraknie kilkoro weteranów samorządu. Do lokalnego organu uchwałodawczego nie dostała się między innymi Małgorzata Jantos, która w radzie zasiadała nieprzerwanie od 2002 roku. Do rady nie dostał się też Stanisław Zięba z Prawa i Sprawiedliwości oraz startująca z listy Andrzeja Kuliga Teodozja Maliszewska, radna trzech ostatnich kadencji. Z radą miasta pożegna się też związany z samorządem od lat 90. były poseł SLD Kazimierz Chrzanowski.

Nowymi radnymi zostali po raz pierwszy od wielu lat politycy i polityczki lewicy. W tych wyborach Nowa Lewica startowała w Krakowie z komitetu Koalicji Obywatelskiej, z kolei przedstawiciele i przedstawicielki Lewicy Razem - z Krakowa dla Mieszkańców. Nowa Lewica wprowadziła troje swoich przedstawicieli: Joannę Hańderek, Tomasza Leśniaka i Małgorzatę Potocką. Lewica Razem wprowadziła jedną radną: Aleksandrę Owcę.

Radni wybrani z list Koalicji Obywatelskiej: Dominik Jaśkowiec, Piotr Moskała, Anna Bałdyga, Grzegorz Wojciech Stawowy, Jakub Kosek, Grzegorz Klaudiusz Stawowy, Aleksandra Kot, Joanna Hańderek, Tomasz Daros, Iwona Chamielec, Renata Piętka, Agnieszka Łętocha, Małgorzata Potocka, Bogusław Kośmider, Agnieszka Pogoda-Tota, Zbigniew Kożuch, Tomasz Leśniak, Alicja Szczepańska, Grażyna Fijałkowska, Łukasz Sęk, Marek Hohenauer, Edyta Sikora, Bogumiła Drabik, Magdalena Mazurkiewicz.

Radni wybrani z list Prawa i Sprawiedliwości: Agnieszka Paderewska, Maciej Michałowski, Michał Ciechowski, Marek Sobieraj, Krzysztof Sułowski, Mariusz Kękuś, Małgorzata Kot, Aleksandra Witek, Michał Drewnicki, Renata Kucharska, Włodzimierz Pietrus, Edward Porębski.

Radni wybrani z list Krakowa dla Mieszkańców: Łukasz Maślona, Aleksandra Owca, Łukasz Gibała, Michał Starobrat, Rafał Zawiślak, Rafał Nowak, Eliza Dydyńska-Czesak.

Autorka/Autor:bp/PKoz

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl