Eksponaty na wystawę o Stanleyu Kubricku już w Krakowie

Stanley Kubrick
Stanley Kubrick
Źródło: Warner Bros. Entertainment Inc.

We wtorek do Krakowa przywieziono eksponaty, które od 4 maja będą pokazywane w Muzeum Narodowym na wystawie poświęconej amerykańskiemu reżyserowi, scenarzyście i producentowi Stanleyowi Kubrickowi. Sa wśród nich kamery i tzw. klapsy.

Eksponaty zostały przywiezione we wtorek z Frankfurtu nad Menem. Publicznie zostaną pokazane po raz pierwszy 4 maja.

Kamery i klapsy Kubricka

Na ekspozycję złoży się ponad tysiąc obiektów: fragmenty scenografii z wybranych filmów, kostiumy, rekwizyty, oryginalne scenariusze oraz książki stanowiące kanwę scenariuszy z notatkami reżysera.

Będą też fotosy z planów zdjęciowych, listy, plakaty, aparaty fotograficzne i kamery oraz sprzęty wykorzystywanego podczas realizacji zdjęć i montażu filmów (m.in. klapsy i makiety dekoracji).

Wystawa okrąża świat

Wystawa przygotowana przez Deutsches Filmmuseum z Frankfurtu, we współpracy ze spadkobiercami artysty była do tej pory prezentowana w dziesięciu miastach świata, m.in. w Berlinie, Rzymie, Paryżu, Los Angeles i Sao Paulo. W Polsce będzie mieć zupełnie inną aranżację.

- Przygotowane zostaną ścieżki zwiedzania, które poprowadzą widza na wiele różnych sposobów: ścieżka szaleństwa, ścieżka wojny, ścieżka technologii i labirynt, pomiędzy tymi ścieżkami – mówił we wtorek autor aranżacji dr hab. Tomasz Wójcik z krakowskiej ASP.

- Nie będzie to wystawa typowo scenograficzna, taka jak w San Paulo, gdzie odtworzono przestrzenie filmowe. Będzie to ekspozycja, w której bardziej dotykamy istoty filmu – podkreślił Wójcik.

Wystawa o Stanleyu Kubricku od 4 maja w Krakowie

Będzie można "wejść w film"

Wystawie będą towarzyszyć projekcje filmów dokumentalne i fragmenty filmów fabularnych. Ponieważ Kubrick nie znosił telewizji, ekrany będą ukryte w ścianach, za czarnymi szybami. - Zwiedzający będą mogli w pewnym momencie "wejść w film", w olbrzymi ekran filmowy prowadzący do "Odysei kosmicznej" – mówił Wójcik.

Stanley Kubrick (1928-1999) to twórca takich filmów jak "2001. Odyseja kosmiczna", za którą w 1968 dostał Oscara, "Lśnienie", "Oczy szeroko zamknięte", "Full Metal Jacket", "Spartakus", "Mechaniczna pomarańcza".

Organizatorami wystawy w Polsce są Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Domino Film. Autorem scenariusza i kuratorem wystawy jest historyk filmu z UJ dr hab. Rafał Syska, a za aranżację odpowiada dr hab. Tomasz Wójcik z krakowskiej ASP.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Wernisaż wystawy W Muzeum Narodowym już 4 maja:

Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: ps/kv / Źródło: PAP

Czytaj także: