Dramatyczny los uchodźców na czarno-białej fotografii

Zambia
Zambia
Źródło: MOCAK | Rune Eraker

Od piątku w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej "MOCK", można oglądać wystawę norweskiego fotografa Rune Erakera. Zachwycające, choć smutne zdjęcia są świadectwem losu uchodźców z 22 krajów.

Na wystawę "Wysiedleni" składają się 73 czarno-białe fotografie o charakterze artystycznym i dokumentacyjnym jednocześnie.

Zdjęcia z 22 krajów

- Eraker to artysta zaangażowany społecznie. W swoich pracach pokazuje ludzi, którzy cierpią z powodu wojen, represji politycznych, głodu - mówi Delfina Jałownik, kurator wystawy. - Zdjęcia pochodzą z podróży po 22 krajach, którą fotograf odbył w latach 1988-2004 - dodaje.

Eraker odwiedzał kraje Afryki i Azji i wszędzie zadawał pytania o powody, dla których ludzie zmuszeni są wyjechać z kraju urodzenia i szukać bezpieczeństwa w obcym dla siebie środowisku. - Artysta musiał najpierw przełamać bariery jakie ludzie mają w stosunku do obcych - wyjaśnia Jałownik. - To dzięki empatii i wrażliwości, możemy oglądać twarze bohaterów jego zdjęć z tak bliska.

Wystawa Rune Erakera będzie czynna do kwietnia:

Zdjęcia Rune Erakera w Muzeum MOCAK

Przełamać stereotyp muzeum

Czy zdjęcia artysty mogą doprowadzić doprowadzą do zmiany perspektywy patrzenia na problem uchodźców? - Artyści postulują pewne zmiany, ich celem jest potrzeba zwrócenia uwagi i uwrażliwienia. Jak to się przekłada na realne efekty, pozostaje poza ich kompetencjami - mówi kuratorka.

Delfina Jałownik przyznaje, że wystawa nie jest typowa dla "Mocaku", kojarzonego raczej z najnowszymi trendami w sztuce niż fotografią reportażową. - Staramy się przełamywać stereotypy myślenia o naszym muzeum - wyjaśnia.

"Artystyczne World Press Photo"

- O wystawie Erakera mówimy: "Artystyczne World Press Photo" - zachęca Jałownik. Wystawę "Wysiedleni" będzie można oglądać od 14 lutego do 27 kwietnia.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Muzeum "Mocak" znajduje się przy ulicy Lipowej 4 w Krakowie:

Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: ps/b / Źródło: TVN24 Kraków

Czytaj także: