Kraków

Kraków

Przesłuchano rzekomego "inspiratora" Brunona K.

Z wnioskiem o przedłużenie aresztu o trzy miesiące dla Brunona K., podejrzanego o planowanie zamachu bombowego, zwróciła się do sądu Prokuratura Apelacyjna w Krakowie. Podała również, że osoba wskazywana przez Brunona K. jako jego inspirator nie potwierdziła jego wersji.

Morsy przepłynęły Wisłę ze smokami

35 morsów przepłynęło w Krakowie przez Wisłę ciągnąc za sobą kolorowe pontony-smoki. Przy okazji corocznej akcji śmiałkowie przetestowali wodoszczelność aparatu słuchowego.

Poważna awaria zasilania w Krakowie. Tramwaje stanęły

Awaria zasilania wstrzymała w piątek ruch tramwajowy w Krakowie. Tramwaje przez ponad godzinę nie dojeżdzały do południowych dzielnic miasta. - Skutki będą odczuwalne jeszcze przez jakiś czas - poinformował Marek Gancarczyk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie.

Nieznany rękopis Szymborskiej trafi na aukcję

Niepublikowany rękopis Wisławy Szymborskiej z 1944 roku trafił do krakowskiego antykwariatu. Przekazał go spadkobierca osoby, której Szymborska podarowała swoje dzieło. To dramat o królowej Jadwidze i Władysławie Jagielle. W lutym ma trafić na aukcję.

Polacy rządzą w mistrzostwach dla twardzieli

Start w tych zawodach wymaga naprawdę silnej woli. Do pokonania jest kilkaset kilometrów, a podczas kilkudniowej rywalizacji chwila snu jest luksusem, bo mogą wykorzystać ją przecwnicy. W rozgrywanych w Beskidzie Niskim Mistrzostwach Europy w Rajdach Przygodowych dobrze radzą sobie Polacy.

Określili kolor oczu i włosów kobiety pochowanej w XII w. w Tyńcu

Tajemnicza kobieta, pochowana w opactwie w Tyńcu w XII w., była najprawdopodobniej dość ciemną blondynką o brązowych oczach - dowiodły tego badania polsko-holenderskie, w których wykorzystano metodę z kryminalistyki. Analizy z użyciem tej metody potwierdziły też kolor oczu i włosów generała Władysława Sikorskiego.

Znajdź setki różnic. Kraków bez reklam

Zmiany następowały powoli, więc niektórzy mogli nawet nie dostrzec jak bardzo zmieniło się Stare Miasto, odkąd usunięto z niego reklamową samowolkę. Galerię zdjęć pokazującą Kraków "przed" i "po" oczyszczeniu zorganizował urząd miasta.

Jerzy Dudek ma swoją szkołę

W Krakowie uroczyście zainaugurowano działalność Akademii Sportu Progres Jerzego Dudka. Popularny bramkarz ma promować szkółkę, która pomaga rozwijać się młodym talentom.

CBŚ skonfiskowało milion nielegalnych papierosów

Policja rozbiła gang zajmujący się przemytem i rozprowadzaniem papierosów zza wschodniej granicy. Podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli ok. 1 mln sztuk papierosów. To jedna z największych akcji Centralnego Biura Śledczego w Małopolsce i Śląsku w ostatnim czasie.

Trenują pod okiem Jerzego Dudka

Jerzy Dudek nie ma zamiaru rozstawać się z piłką nożną. Na razie nie myśli jednak o grze w klubach piłkarskiej ekstraklasy, ale szkoli swoich następców w jednej z krakowskich szkółek.

Nalot na sklepy z dopalaczami w całym kraju. 250 wejść, 21 zamknięć

Główny Inspektorat Sanitarny wydał decyzje o zamknięciu 21 punktów handlowych, co do których istniało podejrzenie, że zajmują się handlem dopalaczami. Służby weszły do ponad 250 sklepów w kraju w tym samym momencie, by uniemożliwić ewentualne przewożenie zabronionych towarów z miejsca na miejsce. Wojewoda Pomorski jako pierwszy w Polsce postanowił tymczasem o zamknięciu wszystkich sklepów z dopalaczami.

Podejrzani o podpalenie zabytkowego kościoła. Mają od 20 do 28 lat

Policja zatrzymała czterech mężczyzn podejrzanych o podłożenie w środę w nocy ognia pod zabytkowy kościół w Ptaszkowej koło Nowego Sącza. W pożarze spłonęła częściowo boczna ściana drewnianej świątyni. Zniszczony został także niewielki fragment znajdujących się w środku zabytkowych malowideł.

Norwegowie nakręcili "Sól" w Wieliczce

Zakończyły się już zdjęcia do polsko-norweskiej koprodukcji „Sól”. Kopalnia w Wieliczce była głównym punktem realizacji projektu. Fabuła filmu osadzona jest w 1910 roku i opowiada historię dziewczynki o imieniu Vilde, która obserwuje, jak rodzice powoli zamieniają się w figury solne.