Krakowscy radni zweryfikowali projekty zgłoszone w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego i odrzucili te, które ich zdaniem nie nadają się do realizacji. Głosowanie odbędzie się w połowie czerwca. Tymczasem sporo projektów z poprzednich edycji budżetu wciąż czeka na realizację.
W głosowaniu nad projektami ogólnomiejskimi w budżecie obywatelskim na 2014 rok zwyciężyły trzy duże: sekundniki na skrzyżowaniach ulic, darmowa sieć wi fi w mieście oraz tablica informująca o zanieczyszczeniu powietrza w Krakowie.
- Projekt wi fi został zrealizowany. Darmowa sieć działa w 28 punktach miasta oznaczonych tabliczkami. Internet działa co prawda różnie, ale projekt udało się zrealizować. Darmowa sieć będzie dostępna do końca 2018 roku. Jeśli chodzi o sekundniki, to jest trochę gorzej, bo zamontowano je tylko na 6 skrzyżowaniach. Zarząd Infarstruktury Komunalnej i Transportu tłumaczył decyzję tym, że w pozostałych miejscach nie ma takiej potrzeby, ponieważ skrzyżowania sią objęte zintegrowanym systemem sterowania ruchem - mówi Weronika Duda ze stowarzyszenia Młodych Demokratów, którzy są autorami obu projektów.
Kraków wciąż bez tablicy
Zdecydowanie gorzej wygląda sprawa tablicy informującej o stężeniu szkodliwych pyłów zawieszonych w powietrzu. Początkowo miała to być jedna duża, umieszczona przy Alejach Trzech Wieszczów w okolicy kina Kijów. Pojawiły się jednak głosy, że komunikaty mogą rozpraszać kierowców. Ostatecznie podjęto decyzję o postawieniu trzech mniejszych tablic przeznaczonych dla pieszych.
- Projekt przechodzi różne zawirowania. Wędrował od wydziału do wydziału, ostatecznie trafił do ZIKiT-u. Wtedy okazało się, że nie zaakceptowano lokalizacji ze względu na obowiązującą w mieście ustawę o parku kulturowym. Przedstawiliśmy nowe pomysły na to, gdzie miałyby się pojawić tablice, teraz są one weryfikowane przez konserwatora zabytków i plastyka miasta – mówi Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego, który jest pomysłodawcą projektu.
Jak dodaje Lutomska, mimo dobrej atmosfery we współpracy z miastem, realizacja projektu sprzed dwóch lat trwa już bardzo długo. - Choć początkowy entuzjazm, związany z wygraną zadania, opadł w zderzeniu z piętrzącymi się trudnościami, będziemy dążyć do tego, aby projekt został zrealizowany. Chyba nikt nie spodziewał się takich przeszkód. Czujemy się nie w porządku wobec ludzi, którzy głosowali na ten projekt – tłumaczy.
Projekty z 2015 roku w realizacji
W trakcie realizacji są też duże projekty, które wygrały w głosowaniu nad budżetem obywatelskim w 2015 roku. O ile pomysł darmowych lekcji języka angielskiego odbywających się pięć razy w tygodniu w szkołach okazał się strzałem w dziesiątkę, bo skorzystało z niego 80 placówek w mieście, o tyle budowa toru motocyklowo- samochodowego, rewitalizacja terenów Zakrzówka i Bagrów, które miałyby się stać miejskim kąpieliskiem odwlekają się w czasie.
- Jesteśmy na etapie przetargu. Zarząd Zieleni Miejskiej odpowiedzialny za realizację tego zadania ma wyłonić wykonawcę projektu 6-7 czerwca. Kiedy to się stanie będzie można pracować dalej. Jako wnioskodawca nie mogę narzekać na współpracę z miastem w tym zakresie. Mam nadzieję, że z godnie z zapowiedziami zadanie zostanie wykonane w tym roku. - powiedział Jacek Bednarz, radny dzielnicy Podgórze, wnioskodawca projektu Zróbmy Bagry.
Jak podkreślił, rewitalizacja Bagrów będzie pierwszym dużym projektem jaki uda się zrealizować w ramach budżetu obywatelskiego w Krakowie. Budowa toru motocyklowo-samochodowego i zagospodarowanie Zakrzówka odsuwają się w czasie z przyczyn formalnych i technicznych.
Magistrat nie chce komentować sprawy budżetu obywatelskiego
Urzędnicy zakończyli natomiast weryfikację projektów zgłoszonych do realizacji w budżecie obywatelskim w 2016 roku. Listę zaakceptowanych i odrzuconych zadań opublikowali na stronie biuletynu informacji publicznej Krakowa. Pod głosowanie, które odbędzie się w drugiej połowie czerwca, nie zostaną poddane na pewno pomysły związane z likwidacją straży miejskiej, usunięciem parkingu przed urzędem miasta czy budową ogrodu królewskiego pod Wawelem. Wnioskodawcy mogą jeszcze odwołać się od tej decyzji.
Urząd miasta poproszony o komentarz w sprawie wyników weryfikacji projektów oraz realizacji zadań z ubiegłych lat, odsyła do komunikatów publikowanych na oficjalnej stronie budżetu obywatelskiego Krakowa. W odniesieniu do pomysłów, które wygrały w 2014 i 2015 roku lakonicznie zapewnia, że są w trakcie realizacji.
Autor: Jork/gp / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org