Kraków

Kraków

Znikająca flaga UE na urzędzie wojewódzkim. Wojewoda: kocham Unię!

Pojawia się i znika – chciałoby się rzec o fladze Unii Europejskiej na siedzibie urzędu wojewódzkiego w Krakowie. Bardziej adekwatnym jest jednak stwierdzenie, że ta "znika i pojawia się". Zaraz po objęciu stanowiska przez nowego wojewodę, flaga została z budynku zdjęta. Po szumie w mediach wróciła jednak na swoje miejsce. Tymczasem wojewoda stwierdza, że doszło do pomyłki, a on sam "kocha Unię".

Komisja Europejska pozywa Polskę. Za smog

KE pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza. Zbyt wysokie stężenie pyłów w powietrzu stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego - ostrzegła KE. Według MŚ Polsce na razie nie grożą żadne kary.

Sąd wymaga "zaświadczenia o byciu katoliczką". Adwokat: żądamy zmiany sędziego

Myślenicki sąd zażądał od pani Sabiny zaświadczenia potwierdzającego, że kobieta jest praktykującą katoliczką. Zdaniem prowadzącej sprawę sędzi Elżbiety Dymek taki dokument jest potrzebny w procesie o opiekę nad 5-letnią córką kobiety. Adwokat powódki deklaruje jednak, że zaświadczenia składać nie zamierzają. Żądają za to wyznaczenia nowego sędziego.

Ministerstwo o kontroli w Teatrze Starym: to rutynowe działanie

Nie audyt, a "rutynowe działanie" – tak ministerstwo kultury określa kontrolę, która ma zostać przeprowadzona we wszystkich instytucjach kultury podlegających MKiDN. Ta została zlecona przez podsekretarza stanu w ministerstwie tuż po tym, jak Piotr Gliński objął stanowisko ministra kultury. Kontrola ma służyć przygotowaniu "raportu otwarcia". Ocenione mają zostać m.in. sztuki wystawiane na deskach Teatru Starego w Krakowie.

Proces Brunona Kwietnia, mimo zapowiedzi, nie zakończył się

Wbrew zapowiedziom krakowskiego Sądu Okręgowego nie doszło we wtorek do zamknięcia procesu oskarżonego o przygotowywanie zamachu terrorystycznego Brunona Kwietnia i wygłoszenia mowy końcowej prokuratora. Na wniosek obrony współoskarżonego Macieja O. sąd był zmuszony odroczyć rozprawę do czwartku.

Dwie wigilie dla mieszkańców Olkusza. Na jedną zaprasza burmistrz, na drugą poseł

W Olkuszu odbędą się 19 grudnia dwie wigilie dla mieszkańców. Jedna rozpocznie się o 10, druga o 14. Jedną organizuje poseł, drugą burmistrz. - Burmistrz nawet w takiej sprawie dzieli mieszkańców - ocenia poseł Jacek Osuch, który od kilku lat organizował w Olkuszu wigilie dla mieszkańców. - Jako burmistrz czuję szczególną odpowiedzialność za podejmowanie działań integrujących oraz solidaryzujących mieszkańców - odpowiada Roman Paśnik.

3 kg marihuany w mieszkaniu pseudokibica

Blisko trzy kilogramy marihuany oraz kilkaset porcji porcji amfetaminy i mefedronu znaleźli policjanci u 34-letniego mężczyzny z Krakowa. Mundurowi szacują, że czarnorynkowa wartość skonfiskowanych substancji odurzających to nawet 100 tys. złotych.

Mikołaje w Krakowie. Przyjechały tramwajem, pobiły rekord na Rynku

W przeddzień mikołajek czerwono-białe czapki i kubraczki opanowały Kraków. 140 Mikołajów przyjechało do miasta tramwajem, by uczcić 140-lecie krakowskiej komunikacji miejskiej. Później, już w większym gronie, Mikołaje zebrały się na krakowskim Rynku. Było ich ponad dwa tysiące, i w ten sposób pobiły Polski Rekord Osobliwości. Ten należał wcześniej do Chrzanowa.

Turysta spadł ze szlaku pod Rysami

Turysta spadł ze szlaku wiodącego na Rysy. Na ratunek ruszył śmigłowiec TOPR. Poszkodowany został już przetransportowany do szpitala w Zakopanem. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Nocny pożar w Małopolsce. Zginęła jedna osoba

Jedna osoba zginęła w wyniku pożaru, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę w miejscowości Rupniów (woj. małopolskie). Tam zapalił się barak, który zamieszkiwał mężczyzna. Przyczyny pożaru wyjaśnia policja i prokuratura.

Ministerstwo Kultury skontroluje Jana Klatę. "Nie jesteśmy teatrem telewizji"

Kilka godzin po tym jak Piotr Gliński objął stanowisko ministra kultury, resort zwrócił się do dyrekcji Narodowego Teatru Starego, by ta przekazała nagrania blisko 40 spektakli wystawianych na deskach teatru. Teraz sztuki oceni doradca ministra, Konrad Szczebiot. Urzędnicy mówią o "kontroli artystycznej", a dyrektor teatru odpowiada: lepiej byłoby przyjechać i obejrzeć spektakle na żywo.

Szczątki ofiar egzekucji w leśnej mogile

Szczątki dwóch ofiar, prawdopodobnie komunistycznego terroru, odnaleziono w leśnej mogile w miejscowości Zgórsko k. Kielc. Tożsamość obu osób nie jest znana. Prace ekshumacyjne, prowadzi Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

Sąd: Winni zagłodzenia małej Magdy, ale do więzienia nie trafią. Mają za to zakaz zbliżania się do znachora

W naszej ocenie wyrok jest wyrokiem sprawiedliwym - powiedział po rozprawie dziennikarzom mec. Janusz Kaczmarek, obrońca rodziców zagłodzonej Magdy z Brzeznej. Sąd orzekł, że małżeństwo winne jest co prawda nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka, ale do więzienia nie pójdzie. Ma za to społecznie pracować i nie zbliżać się do znachora Marka Haslika, który również odpowiada za śmierć ich dziecka.