Kraków

Kraków

Policjanci zatrzymali 52-letniego mężczyznę podejrzewanego o atak w parku miejskim w Kielcach. 46-latka została ugodzona nożem w klatkę piersiową i w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Zatrzymany to były mąż kobiety. Mężczyzna dopiero w czwartek zostanie przesłuchany. - Musimy uzupełnić materiał dowodowy - zaznacza prokuratura.

Małopolscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o pedofilię. Jeden z nich zamieścił anons w sieci, oferując nieletnim pieniądze w zamian na kontakt seksualny. Drugi nękał smsami i dotykał 11-letniego chłopca, bo ten "wpadł mu w oko".

Jeden łabędź dreptał środkiem ruchliwej ulicy, drugiego strażnicy miejscy ściągnęli z torów kolejowych tuż przed nadjeżdżającym pociągiem. W akcji ratunkowej mundurowym pomagał mieszkaniec krakowskich Grzegórzek. Mężczyzna codziennie odwiedza łabędzią rodzinę na Stawie Dąbskim.

Ma 130 lat, co chwile zmienia rozkład jazdy i jest nierentowna. Od kilku lat linii kolejowej 101 łączącej Jarosław z Horyńcem-Zdrój grozi likwidacja. Mimo to mieszkańcy postanowili jej bronić. Dlaczego? – Po rewitalizacji zabytkowa mogłaby wozić turystów i promować region – odpowiadają nam inicjatorzy akcji #szynobusem.

Dwie kobiety zapukały do drzwi mieszkańca Małopolski i twierdząc, że są z NFZ, poprosiły o okazanie kupowanych przez niego leków i recept. Gdy mężczyzna zajął się poszukiwaniami, te wykorzystały jego nieuwagę i go okradły. Wpadły w ręce policji. W chwili zatrzymania okazało się, że w bieliźnie ukrywają złotą biżuterię.

W niedzielę przez Kraków przejechała parada złożona z blisko 40 pojazdów komunikacji miejskiej. Znalazła się wśród nich między innymi replika omnibusa konnego, który w 1875 roku zainaugurował działanie krakowskiej komunikacji miejskiej, a także najnowszy nabytek MPK, czyli tramwaj "Krakowiak". Okazją do zorganizowania przejazdu był tegoroczny jubileusz – komunikacja miejska w Krakowie skończyła 140 lat. Na uroczysty przejazd zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy miasta.

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził nieważność uchwały małopolskiego sejmiku, zakazującej używania paliw stałych do ogrzewania mieszkań i domów w Krakowie. Władze stolicy Małopolski, która zmaga się ze smogiem, nie poddają się. Będą szukać teraz innych rozwiązań i apelować do prezydenta Andrzeja Dudy o podpisanie "ustawy antysmogowej".

Półroczna Magda P. z Brzeznej (woj. małopolskie) zmarła z powodu niedożywienia i zaniedbania. Teraz jej rodzice oraz znachor Marek H. staną przed sądem. To "porady" pseudolekarza miały doprowadzić do zagłodzenia niemowlęcia. Pierwszą rozprawę sąd wyznaczył na 30 września.

Ministerstwo zadecydowało: dzieci i młodzież w szkołach ma być żywiona zdrowo. Ustawa miała poprawić jakość posiłków jedzonych przez podopiecznych placówek. Zamiast tego uczniowie jedzą jeszcze więcej niezdrowych słodkości. – Rodzice wyposażają dzieci w batony, żeby te zjadły w szkole cokolwiek, bo niedosolonych i niedosłodzonych obiadów jeść nie chcą – tłumaczy starosta nowotarski Krzysztof Faber. Górale wystosowali do minister edukacji apel, w którym proszą o ponowne przemyślenie ustawy.

Zapadł precedensowy wyrok, potwierdzający możliwość karania za handel niebezpiecznymi substancjami, tzw. dopalaczami, na podstawie kodeksu karnego, a nie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – poinformował w czwartek rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie prok. Piotr Kosmaty.