TVN24 | Katowice

Opóźnione loty i późniejsze wydawanie bagaży. Duży, wakacyjny ruch na lotnisku w Pyrzowicach

TVN24 | Katowice

Autor:
Źródło:
tvn24.pl/PAP

W porcie lotniczym Katowice widać już efekt rozpoczętych wakacji - przekazuje rzecznik lotniska, Piotr Adamczyk. Wiele połączeń jest opóźnionych: połączenia obsługiwane przez tanich operatorów miały od godziny do dwóch godzin opóźnienia. Później niż wskazywał rozkład odlatywały też samoloty czarterowe. Podróżni muszą się też liczyć, że nieco później, niż zwykle otrzymają bagaż po wylądowaniu.

W sobotnim rozkładzie lotniska w Pyrzowicach - jak przekazał Piotr Adamczyk z biura prasowego Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach - były 123 odloty i przyloty. W tej puli było 71 rejsów czarterowych. Od północy do północy lotnisko ma obsłużyć 21 tysięcy podróżnych. Wielu z nich musiało na swój lot poczekać dłużej, niż wynikało to z rozkładu:

- Sporo rejsów jest opóźnionych, ale wynika to z tak zwanego kodu opóźnienia - późnego przylotu samolotu z poprzedniego rejsu. Głównym powodem tych opóźnień jest bardzo duże obłożenie europejskiej przestrzeni lotniczej - przekazuje Piotr Adamczyk.

Czytaj też: ciemne chmury na europejskim niebie. Podróżni mogą spodziewać się dużych utrudnień

Lotnisko w Pyrzowicachshutterstock

Rzecznik lotniska przypomina, że samoloty z reguły wykonują kilka rejsów dziennie i jeśli maja opóźnienie od początku, później nie są w stanie go "nadrobić". Niskokosztowe linie korzystającego z lotniska w Pyrzowicach notowały w sobotę opóźnienia od godziny do dwóch, rejsy czarterowe - od kilkunastu minut do pół godziny.

Odbiór bagaży też z opóźnieniem

Adamczyk zaznacza, że brak regularności rejsów skutkuje też nieco dłuższym czasem wydawania bagażu. 

- Mamy bardzo duży ruch w Europie i te maszyny nie są w stanie rozkładowo latać, nie jest to nasza wina, tylko ogólnej sytuacji w branży. Przypuszczam, że na innych lotniskach wygląda to podobnie - wyjaśnił Adamczyk.

Czytaj też: Hiszpania, Grecja, Tunezja, Egipt. Polscy turyści utknęli na wakacjach

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku skorzystało z niego rekordowe dotąd 4,84 miliona pasażerów, w tym ponad 2 miliony w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 rok zakładała przewiezienie 5,5 miliona podróżnych. Ze względu na pandemię było ich 1,44 miliona, a w 2021 roku - 2,32 miliona.

Według prognoz w całym obecnym roku port w Pyrzowicach powinien obsłużyć 4-4,3 miliona pasażerów, a ruch poziomie tego sprzed pandemii koronawirusa lotnisko osiągnie w przyszłym roku. Lotnisko pozostaje krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.

Wzmożony, wakacyjny ruch na Międzynarodowym Lotnisku Katowice
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:

Źródło: tvn24.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości