Policjanci w szkołach będą mówić o cyberprzestępcach. "Kurator oświaty sama padła ich ofiarą"

Cyberbezpieczeństwo
W Polsce brakuje 16 tysięcy ekspertów w zakresie cyberbezpieczeństwa
Źródło: TVN24

Policjanci będą mówić o cyberbezpieczeństwie w szkołach - postanowiło Kuratorium Oświaty w Katowicach. Jest to na razie program pilotażowy i dotyczy tylko dwóch szkół. - Sama pani kurator kilka lat temu padła ofiarą cyberprzestępczości, tym łatwiej było jej podjąć taką decyzję - mówi rzeczniczka kuratorium.

Z inicjatywą wyszło Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC), Zarząd w Katowicach. Program na razie wprowadzony zostanie w dwóch szkołach: Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych w Katowicach i Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu.

- Nie jest to nowy przedmiot, a program pilotażowy. Policjanci będą mówić uczniom o bezpieczeństwie w sieci. Szczegóły są ustalane bezpośrednio między komendą policji i dyrektorami szkół - mówi Anna Lewandowska, rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Dodaje, że śląska kurator oświaty Aleksandra Dyla nie miała wątpliwości przy podejmowaniu tej decyzji ze względu na własne doświadczenia. - Sama kilka lat temu padła ofiarą cyberprzestępczości - tłumaczy rzeczniczka.

"To jedno z największych i najbardziej rozwijających się zagrożeń"

Zwalczaniem cyberprzestępczości zajmuje się Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC).

Zakupy w sieci. Na te szczegóły warto zwrócić uwagę

"Cyberprzestępczość to jedno z największych i najbardziej rozwijających się zagrożeń dla bezpieczeństwa obywateli naszego kraju. Jest zjawiskiem narastającym i niebezpiecznym. Skuteczna walka z zagrożeniami płynącymi z sieci możliwa jest wyłącznie w warunkach, gdy organy ścigania nie ustępują cyberprzestępcom zarówno w technologii, jak i w umiejętnościach" - czytamy na stronie CBZC.

Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości kieruje Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, który podlega Komendantowi Głównemu Policji. 

Do służby w CBZC przyjmowane są przede wszystkim osoby z wiedzą i umiejętnościami z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Funkcjonariusze CBZC mogą prowadzić działania operacyjno-rozpoznawcze oraz dochodzeniowo-śledcze na zasadach wynikających z ustawy o policji. 

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: