Katowice

Katowice

Likwidacji kopalń nie będzie. Oto szczegóły porozumienia z górnikami

Powstanie tzw. Nowej Kompanii Węglowej zakłada m.in. podpisane w sobotę po południu w Katowicach porozumienie w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Podpisały je strona rządowa i górnicze związki zawodowe. Górnicy mogą też liczyć na wyższe odprawy, urlopy przedemerytalne i gwarancje zatrudnienia.

Zajścia podczas demonstracji w Zabrzu. "Musieliśmy użyć siły"

Kilkunastoosobowa grupa, która odłączyła się od górniczej manifestacji, próbowała wedrzeć się do Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, gdzie odbywała się gala przedsiębiorców. Napastnicy sforsowali ustawione przed budynkiem barierki oraz obrzucili go racami i petardami. - Musieliśmy użyć siły - poinformował rzecznik zabrzańskiej policji Marek Wypych.

Kontrola autokaru? Policja przygotowała dla dzieci "fajne" atrakcje

Zwiedzanie siedzib policji i straży pożarnej, kursy pierwszej pomocy i nauka zasad bezpieczeństwa. Dzieci wybierające się na zimowiska na Śląsku nie będą nudzić się. Funkcjonariusze z drogówki sprawdzą stan ich autokarów. Ruszyła specjalna akcja edukacyjna policji i Inspekcji Transportu Drogowego.

Duda ogłasza pogotowie strajkowe. "W całym kraju, wszystkie branże: energetyka, służba zdrowia"

- Wszystkie branże podjęły jednomyślną decyzję o ogłoszeniu pogotowia strajkowego w całym kraju - powiedział w piątek po posiedzeniu Sztabu Protestacyjnego NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. - Oznacza to oflagowanie wszystkich organizacji związkowych i przygotowanie do akcji protestacyjnych - wyjaśnił. Stronie rządowej zarzucił nieumiejętność prowadzenia dialogu. - To już jest dyktatura, a nie demokracja - ocenił.

Przerwa w rozmowach rząd-górnicy. "Nie ma światełka w tunelu, ale jest iskierka"

- Zespół roboczy pracował bardzo merytorycznie - tak 10-godzinne rozmowy liderów górniczych związków z delegacją rządową w sprawie planu naprawczego Kompanii Węglowej (KW) ocenił szef śląsko-dąbrowskiej "S" Dominik Kolorz. Podkreślił, że żadne ustalenia nie zapadły, ale pojawiło się wiele "ciekawych dla obydwu stron propozycji". - Jestem pełen dobrej wiary - oświadczył z kolei pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk

Koniec procesu ws. katastrofy w kopalni Halemba. 2 lata więzienia w zawieszeniu dla byłego dyrektora

Sąd Okręgowy w Gliwicach ogłosił wyroki w sprawie katastrofy w kopalni Halemba. Najwyższą karę, trzech lat więzienia, usłyszał b. szef działu wentylacji, Marek Z. Pozostałe 16 osób, które zasiadały na ławie oskarżonych, dostały wyroki w zawieszeniu lub zostały uniewinnione. Wybuch metanu i pyłu węglowego w listopadzie 2006 r. był jedną z największych tragedii w polskim górnictwie. Zginęło 23 górników. Proces trwał ponad 6 lat.

Premier w „Faktach po Faktach”: zrobię wszystko, by 100 proc. górników dołowych nie straciło zatrudnienia

Zagwarantowałam górnikom jedno: zrobię wszystko, żeby 100 procent górników dołowych przy restrukturyzacji nie straciło zatrudnienia - powiedziała w „Faktach po Faktach” Ewa Kopacz. Podkreśliła, że przychodzi do górników z „dobrym planem naprawczym”, który ma uchronić przed upadłością kopalnie należące do Kompanii Węglowej. Zapowiedziała, że rząd opracuje plan energetyczny na 30 lat, który opiera się na polskim węglu.

Nekrologi, race, trąbki. "Kto nie skacze, ten za Kopacz". Manifestacja w Bytomiu, wiec w Brzeszczach

Górnicy i mieszkańcy miasta przeszli ulicami Bytomia w obronie KWK Bobrek-Centrum. W manifestacji przy dźwiękach orkiestry górniczej wzięli udział także m.in. sportowcy, kibice, nauczyciele, taksówkarze, a nawet zakłady pogrzebowe. Z kolei w Brzeszczach przed bramą tamtejszej kopalni odbył się wiec liderów związkowych. - Będziemy walczyć do końca - zapowiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Duda grozi posłom ze Śląska: wiemy, gdzie mieszkacie. "Mamy się bać o zdrowie, o życie?"

- Nikt nas nie chce słuchać, bo z nami się rozmawia, jak chcemy robić strajk albo dać komuś w pysk - powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas środowej konferencji prasowej. Apelował zwłaszcza do posłów ze Śląska, by nie popierali rządowej ustawy, która zakłada likwidację czterech kopalń. - Znamy wasze nazwiska, wiemy, gdzie mieszkacie, i immunitet wam nie pomoże - ostrzegł. - Słucham tego z przerażeniem - tak na jego słowa zareagowała Danuta Pietraszewska, śląska posłanka PO.

Ministranci złapali włamywacza. "Tłumaczył, że zasnął podczas mszy"

Ministranci w jednym z kościołów w powiecie częstochowskim złapali 22-latka, który po mszy nie wyszedł ze świątyni, a po zamknięciu drzwi włamał się do zakrystii. Później tłumaczył, że był pijany i zasnął na kościelnej ławie. Uciekając jednak przed ministrantami, wyrzucał z kieszeni skradzione przedmioty.

„Ś.p. nieudolna Ewa Kopacz”. Górnicy ogłaszają gospodarcze samobójstwo premier

W Brzeszczach pojawiły się nekrologi, ogłaszające "pogrzeb" premier Ewy Kopacz. Ma się odbyć dziś (14 stycznia) o godzinie 17. To właśnie wtedy górnicy, zgodnie z zapowiedziami, mają zaostrzyć protesty. - Są różne metody protestowania, ale niektóre z nich wymykają się trochę spod kontroli – wymijająco komentuje sprawę Zdzisław Filip, wiceprzewodniczący małopolskiego sejmiku.

"To nie przywileje górników doprowadziły do fatalnej sytuacji"

- Skończmy z tym zaklinaniem rzeczywistości, że górnicy mają takie olbrzymie przywileje i to one spowodowały, że sytuacja w górnictwie jest tak fatalna - apelował we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz. Jego zdaniem problem tkwi w ludziach, którzy zarządzają górnictwem. - Mieliśmy dyrektorów kopalń, którzy zaczynali swoją pracę od tego, że pili do portretu ministra wódkę - powiedział. Według ekonomisty Witolda Orłowskiego rozwiązaniem jest prywatyzacja kopalń.

Szef "Solidarności": to, co się dzieje na Śląsku, przeleje się na cały kraj

- My już nie mamy zamiaru płacić za błędy polityków, szczególnie tej koalicji rządzącej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Piotr Duda. Przewodniczący NSZZ "Solidarność" stwierdził, że politycy "nonszalancko" podchodzą do problemów górników. - Ci ludzie są zdeterminowani. Mało tego, to się przeleje na cały kraj - ostrzegł.

"Część kopalń powinna być odstawiona na bok"

- Nawet jeżeli będziemy manewrować kosztami, nie zmieni to faktu, że część kopalń, które były do tej pory bardzo intensywnie eksploatowane, powinna być odstawiona na bok - powiedział we "Wstajesz i wiesz" dr Filip Elżanowski, ekspert ds. energetyki z Uniwersytetu Warszawskiego. Ocenił, że polskie górnictwo jest "po prostu droższe" niż w innych krajach

Związkowcy w ramach protestu blokowali ruch pociągów

Przez dwie godziny kilkudziesięcioosobowa grupa demonstrantów blokowała torowisko w Katowicach. W ten sposób górnicy, związkowcy i mieszkańcy miast sprzeciwiali się likwidacji kopalń. Ruch na odcinku, gdzie trwa protest, został na czas protestu wstrzymany.