Katowice

Katowice

W górniczym mieście wiosną staną "hotele" dla dzikich pszczół

- Pszczoły nas opuszczają, a bez nich sobie nie poradzimy. Pomagają nam od tysięcy lat, czas pomóc pszczołom - mówi rzecznik magistratu w Radlinie. W tym przemysłowym, śląskim mieście na wiosnę staną dla nich "hotele", czyli specjalne domki. Posadzone zostaną także rośliny dla owadów zapylających.

Nie chcieli na dworcu galerii handlowej, powstanie tam muzeum

W Wodzisławiu Śląskim przy dworcu kolejowym powstanie centrum przesiadkowe. Szary budynek z nieczynnymi kasami biletowymi i dwoma peronami ma ponad stuletnią historię. Miasto w tym roku kupiło obiekt za pół miliona złotych. Po remoncie ma się tam mieścić m.in. muzeum. Sam dworzec ma tragiczną historię.

Żony komandosów wydały kalendarz

Kobiety, głównie żony żołnierzy z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu wydały charytatywny kalendarz na 2016 rok. Tworzą Fundację Wspieram Cicho i Skutecznie, której celem jest pomoc rodzinom żołnierzy z jednostek wojsk specjalnych i pracowników wojska. - Większość z nas jest "weterankami" misji mężów i dobrze wiemy jak ważna jest świadomość, że jest ktoś, kto troszczy się o spokój rodziny, kiedy żołnierz jest na misji. Kiedy do tego wszystkiego dochodzi choroba, bywa naprawdę ciężko - mówi Beata Tumidalska z fundacji.

Próbował okraść sklep, spłoszył go klient

Policjanci poszukują mężczyzny, który przy użyciu przedmiotu przypominającego broń próbował napaść na sklep w Gliwicach. Ekspedientka nie chciała oddać mu pieniędzy, a sprawcę spłoszył klient spożywający pod sklepem piwo. Zajście zarejestrowała kamera monitoringu.

Polscy kulturyści mistrzami świata. "Sukces smakuje lepiej niż świąteczne potrawy"

Godziny treningów, restrykcyjna dieta i lata wyrzeczeń - tak wyglądała droga polskich kulturystów z Dąbrowy Górniczej do tytułu mistrzów świata. Szymon Łada i Tomasz Marzec, bo o nich mowa, podkreślają, że to niezwykle wymagający sport. Choć w ostatnich dniach pozwolili sobie na małe odstępstwa od diety, to przyznają, że sukces smakuje lepiej niż wszystkie świąteczne potrawy.

Nocny pożar w Rajczy. Nie żyje 45- letni mężczyzna

Policjanci z Żywca ustalają okoliczności pożaru budynku mieszkalnego w Rajczy (woj. śląskie). W płomieniach zginął 45- letni mężczyzna. Funkcjonariusze podejrzewają, że źródłem zapłonu mógł być przenośny piecyk grzewczy.

Nie żyje mężczyzna podejrzany o potrójne zabójstwo w Rudzie Śląskiej

44-letni mężczyzna podejrzany o zabójstwo dwójki dzieci i żony w Rudzie Śląskiej, zmarł w w czwartek w krakowskim szpitalu więziennym. Został tam przewieziony z oddziału szpitalnego aresztu w Bytomiu. Jak poinformował Rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie mjr Tomasz Wacławek, ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną zgonu było nagłe zatrzymanie krążenia.

Organizują Wigilię dla 3 tysięcy osób. "Nie siedź w domu, przyjdź do nas"

To będzie największa taka Wigilia w Polsce. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach ponad 3 tysiące samotnych przełamie się opłatkiem. Nieważne będą wtedy wiek, status społeczny czy miejsce zamieszkania. - Chcemy, żeby osoby, które tu przyjdą wiedziały, że są chwile, dla których warto żyć. Dobrze jest przyjść, zobaczyć to wszystko i wspólnie śpiewać kolędy. Tylko trzeba chcieć się w to włączyć - mówi jeden z wolontariuszy.

3,5 tysiąca Mikołajów na rynku w Bytomiu

Wyszło lepiej, niż się spodziewano. W piątek na rynek w Bytomiu miało się spotkać 2 tysiące mieszkańców w przebraniach Mikołaja, a przyszło 3,5 tysiąca. Tym samym Bytom pod tym względem jest drugim miastem w Polsce, zaraz po Krakowie. - Rekord nie został pobity, ale okazało się, że ludzie potrafią się zebrać i bawić mimo złej pogody - powiedział Damian Bartyla, prezydent Bytomia (też w czapce Mikołaja).