Katowice

Katowice

Ruch Autonomii Śląska w koalicji z PO, SLD i PSL

Ruch Autonomii Śląska dołączył do koalicji w Sejmiku Województwa Śląskiego. Będzie współrządził z PO, PSL i SLD. W poniedziałek podpisano umowę koalicyjną, a przedstawiciel Ruchu Henryk Mercik został wybrany przez sejmik na członka zarządu województwa.

Ze Śląska do Paryża dmuchanym kajakiem

Małżeństwo Monika i Jacek Paris wybrało się w podróż z Mysłowic do Paryża. Nie jest to jednak zwyczajna wycieczka. Do pokonania 2,5 tys. kilometrów, a jedynym środkiem lokomocji... żółty, dmuchany kajak. Do Francji powinni dotrzeć za około 6 tygodni. W ostatnich przygotowaniach do niezwykłej wyprawy towarzyszył im reporter TVN24, Jerzy Korczyński.

Ruszyli na pielgrzymkę na hulajnogach, "bo papież namawia, by robić raban"

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w nietypowej pielgrzymce z Katowic do Piekar Śląskich. Całą trasę - ponad 20 km - pokonali na rolkach i hulajnogach. - Papież Franciszek wezwał młodych, żeby robili raban, żeby było głośno na ulicach naszych miast. Chcemy naszym przejazdem obudzić serca ludzi, których będziemy spotykać, i namówić ich, żeby zaangażowali się w Światowe Dni Młodzieży - tłumaczy kleryk Mateusz Kempiński.

Kłopotliwy autorytet w rządzie

Zajmuje stanowisko od kilku dni, jeszcze nie podjął żadnej poważnej decyzji, a opozycja już chce jego odwołania. Profesor Marian Zembala, niekwestionowany autorytet i nowa jakość w gabinecie Ewy Kopacz, staje się nowym kłopotem rządu.

Są wyniki sekcji zwłok dziecka znalezionego w Będzinie

Nadal nie wiadomo, czy dziecko, którego ciało znaleziono w zaroślach w Będzinie, to poszukiwany od tygodnia 12-latek. Konieczne są dodatkowe badania - poinformowała prokuratura. Sekcja zwłok nie dała także odpowiedzi na pytanie dotyczące przyczyny śmierci chłopca.

Kopacz: proszę przyjąć przeprosiny prof. Zembali, nie zamierzam go dymisjonować

Ewa Kopacz stanowczo zaznaczyła w piątek, że nie zamierza odwoływać Mariana Zembali ze stanowiska ministra zdrowia, czego domagają się związkowcy i opozycja. Odnosząc się do słów profesora o strajkujących pracownikach szpitali, premier zaznaczyła, że nie chodziło mu o zabranie komukolwiek prawa do protestu, a jedynie o podkreślenie, iż to pacjent jest najważniejszy w systemie.

Prof. Zembala: Nie wtłoczycie mnie w swój magiel. To niemożliwe

Nowy minister zdrowia unikał odnoszenia się do zamieszania, jakie wywołały jego słowa, że zwolniłby pracowników podejmujących strajk. Reporter TVN24 dwukrotnie, za każdym razem bezskutecznie, próbował uzyskać komentarz prof. Mariana Zembali do żądania jego dymisji ze strony związkowców i opozycji. Profesor swoją wcześniejszą wypowiedź skomentował jednak w radiu.

"To może być tykająca bomba, zupełnie nieświadomie włożona do rządu"

Prof. Marian Zembala jest prawdziwy i naturalny, widać, że nie jest politykiem. Może być więc problemem dla Platformy - powiedział w "Jeden na jeden" Ryszard Petru z NowoczesnejPL. Skomentował w ten sposób słowa nowego ministra zdrowia, że jeżeli ktokolwiek z pracowników jego szpitala podjąłby strajk, na drugi dzień zostałby zwolniony.

Autostrady do remontu. Sprawdź, gdzie w wakacje czekają utrudnienia

Miało być szybko i sprawnie, ale zanim zdążyliśmy się nimi nacieszyć, już trzeba je naprawiać. Drogowcy rozkładają sprzęt na autostradach i rozpoczynają remonty. Niektóre potrwają do końca wakacji i znacznie uprzykrzą życie kierowcom. Sprawdź, gdzie spodziewać się utrudnień. Materiał magazynu "Polska i świat".

"Zaczepiał kobiety, dotykając je w miejsca intymne". Został zatrzymany

Jeździł na rowerze po Częstochowie i zaczepiał przypadkowo spotykane kobiety. Miał się przed nimi obnażać, proponować seks za pieniądze, a kilka z nich także próbować zgwałcić. Plotki o napadającym kobiety zboczeńcu budziły w mieście grozę. Powstały nawet dwa różne portrety pamięciowe. Teraz policja poinformowała, że mężczyzna został zatrzymany.

"Konstytucyjny minister namawia do łamania prawa - to niedopuszczalne"

NSZZ "Solidarność" domaga się dymisji zaprzysiężonego we wtorek nowego ministra zdrowia, profesora Mariana Zembali. Powodem ma być jego wypowiedź dla "Faktów" TVN. Odnosząc się do kwestii strajków, stwierdził on, że każdy, kto w jego centrum podjąłby strajk, zostałby zwolniony. Zaznaczył jednak, że mówi to jako dyrektor szpitala kierujący się troską o zdrowie pacjenta. - Minister konstytucyjny podżega i namawia do łamania prawa. To niedopuszczalne - powiedział podczas briefingu prasowego przewodniczący "S" Piotr Duda.

Nastolatek znalazł zwłoki dziecka. To 12-letni Michał? "Już wcześniej zdarzały mu się ucieczki"

Makabryczne znalezisko na jednym z osiedli w Będzinie w województwie śląskim. Nastoletni chłopiec, spacerując z psem, znalazł w zaroślach zwłoki dziecka. Choć policja tego nie potwierdza, wiele wskazuje, że to 12-latek, który zaginął ponad tydzień temu. Opieka społeczna już w zeszłym roku prosiła kuratora sądowego, by umieścić go w ośrodku socjoterapeutycznym. Tak się jednak nie stało.

Kupił na targu staroci aparat z niewywołaną kliszą. Teraz szuka osób, które są na zdjęciach

Aparat znalazł na giełdzie staroci. Zapłacił 15 złotych, wrócił do domu i wywołał zdjęcia ze znajdującej się w nim kliszy. W ten sposób fotograf z Częstochowy odkrywa niezwykłą historię sprzed kilkudziesięciu lat. Choć zdjęcia zostały zrobione kilkadziesiąt lat temu, są bardzo wyraźne. Przedstawiają kobietę i mężczyznę w średnim wieku oraz nastolatka, pozujących m.in. przed latarnią morską. Fotograf szuka teraz tych osób.

Infolinia kolejkowa śląskiego NFZ miała pomagać. "Nie jestem w stanie podać terminów operacji"

Miała pomagać chorym i zdezorientowanym pacjentom. Do ideału infolinii kolejkowej śląskiego NFZ jednak daleko. Numer telefonu jest, pracownicy infolinii także, ale rzetelnej informacji wciąż brak. Konsultanci twierdzą, że nie są w stanie podać najszybszych terminów operacji z powodu niesprawnego systemu komputerowego. Zaskoczony całą sytuacją NFZ zapowiada, że weźmie sprawy w swoje ręce i dodatkowo przeszkoli pracowników.

Nie rozpoznał zagrożonej ciąży, dziecko urodziło się martwe. Lekarz stanie przed sądem

Lekarz i pielęgniarka z sosnowieckiego Szpitala Miejskiego staną przed sądem w związku ze sprawą pacjentki, u której w 2012 r. w porę nie rozpoznano zagrożenia ciąży; dziecko urodziło się martwe. Lekarz usłyszał zarzut narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Pielęgniarka odpowie natomiast za podrobienie dokumentu dotyczącego hospitalizacji matki dziecka. Prokuratura właśnie zamknęła śledztwo w tej sprawie.

Specjalista od trudnych decyzji. Kim jest nowy minister zdrowia

Nowemu ministrowi zdrowia, profesorowi Marianowi Zembali, nie przeszkadza, że jest - jak to sam mówi - plombą w rządzie. Wybitny kardiochirurg i transplantolog, uratował nie jedno życie. Teraz ma ratować wizerunek partii rządzącej. Bo raczej trudno wymagać, by w te kilka miesięcy mógł cokolwiek uzdrowić w służbie zdrowia. Nawet z jego umiejętnością szybkiego podejmowania trudnych decyzji. Materiał magazynu "Czarno na białym".