Katowice

Katowice

Prezydent Katowic zakazał restauratorom rozkładać ogródki letnie na deptaku w okolicach kościoła Mariackiego. W pozostałej części można pić i jeść pod gołym niebem. Restauratorzy zaskarżyli decyzję i wygrali, ale prezydent nie zamierza ustąpić. Zakaz wciąż obowiązuje. - W ubiegłym roku nie było problemów, a teraz tracimy klientów - mówią restauratorzy.

Stracili zaufanie zwierząt, teraz próbują je odzyskać. Osadzeni z Wojkowic do zadań podchodzą poważnie - opiekują się czworonogami, uczą ich sztuczek i przygotowują do adopcji. Chcą dać szanse nie tylko im, ale i sobie, już po za murami.

Koordynator dąbrowskiego WOPR odpowie za nieprawidłowości przy zatrudnieniu 16-latka na stanowisku asystenta ratownika w aquaparku w Dąbrowie Górniczej. Chłopak testował zjeżdżalnię, ale nie wiedział, że wylot jest zamknięty. Doszło do wypadku, nastolatek trafił do szpitala. Państwowa Inspekcja Pracy w Katowicach skierowała właśnie do sądu wniosek o ukaranie koordynatora WOPR. Chodzi o to, że 16-latek nie miał umowy o pracę i nie został odpowiednio przeszkolony.

W sklepie z tzw. chemią niemiecką, który wskazały policji osoby zatrute dopalaczami, znaleziono niewielkie ilości zielonego suszu w torebkach, sprzedawanych jako środek czyszczący. Na hurtowe ilości policja natrafiła dopiero w mieszkaniu jednego z dostawców. Była tam cała linia produkcyjna. Zatrzymano sprzedawcę i dwóch dostawców narkotyku.

Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie i udzielała ślubów. Zdążyła połączyć trzy pary. Wreszcie ktoś się zorientował, że urzędniczka jest nietrzeźwa. Teraz grozi jej zwolnienie dyscyplinarne, stanie też przed sądem.

- Teraz premier Kopacz zamyka się w gabinecie i debatuje - powiedziała podczas konferencji prasowej kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Zapowiedziała, że uda się na tereny dotknięte przez burze i nawałnice. Potwierdziła także, że "jedynką" PiS w Warszawie będzie Jarosław Kaczyński.

Andrzej Duda wziął udział w obchodach złotego jubileuszu koronacji ikony Matki Bożej Rychwałdzkiej w Rychwałdzie (woj. śląskie). Towarzyszyła mu kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Prezydent elekt dziękował za możliwość modlitwy o siłę i mądrość "bo tego potrzeba, jeżeli ktoś chce naprawić Polskę".

Nietypowa ścianka wspinaczkowa powstała w katowickiej dzielnicy Bogucice. Wspinać można się po ścianie jednego z tamtejszych familoków. I choć kamienica stoi tam od lat, to właśnie teraz stała się prawdziwą atrakcją. Miejsce zobowiązuje - Bogucice to rodzinna dzielnica legendy polskiego i światowego himalaizmu Jerzego Kukuczki.

Ruda Śląska prowadzi kampanię przeciwko korzystaniu z dzikich kąpielisk. Strażnicy miejscy nie karzą jednak amatorów kąpieli na niestrzeżonych akwenach. Skutecznie za to zachęcają do odwiedzania miejskiego kąpieliska, wręczając nastolatkom i dzieciom mandaty zaufania, czyli darmowe bilety. Efekty już widać. Na dzikich kąpieliskach jest coraz mniej ludzi, od trzech lat nie było też w Rudzie Śląskiej przypadków utonięć.

Profesjonalna linia produkcyjna zainstalowana była w prywatnym domu w Siewierzu (śląskie). CBŚ i będzińscy policjanci likwidowali fabrykę amfetaminy. W ręce policjantów wpadło prawie 4 tys. porcji gotowego do sprzedaży narkotyku.