Największe protesty od ponad 30 lat. Co powoduje, że Chińczycy są w stanie przeciwstawić się władzy?

Horyzont

Największe protesty od ponad 30 lat. Co powoduje, że Chińczycy są w stanie przeciwstawić się władzy?

W chińskich miastach dochodzi do protestów, których bezpośrednią przyczyną był pożar budynku w objętym lockdownem mieście Urumczi, stolicy regionu Sinciang. Zginęło 10 osób. Padają oskarżenia, jakoby ofiary tragedii zostały uwięzione w mieszkaniach ze względu na restrykcje covidowe. - To są największe protesty od 1989 roku - mówiła w programie "Horyzont" Alicja Bachulska z Ośrodka badań Azji. W rozmowie z Jackiem Stawiskim zaznaczyła, że skala aktualnych protestów "jest największa, ale w dalszym ciągu mówimy o bardzo ograniczonych liczbach protestujących" i osoby, które szacują skalę tych wydarzeń, "mówią o maksymalnie kilkudziesięciu tysiącach osób". Ekspertka wyjaśniła, że protesty "są odzwierciedleniem nastrojów społecznych, które narastały na terenie Chin w ostatnich latach". - Chiny żyją w dalszym ciągu w rzeczywistości, którą pamiętamy z pierwszego półrocza pandemii - zwróciła uwagę Bachulska. Wyjaśniła, że Pekin utrzymuje politykę "zero COVID", "która w praktyce wygląda tak, że od trzech lat w Chinach mamy do czynienia z lockdownami, nieprzewidywalną sytuacją, a biznesy sobie nie radzą, ponieważ z dnia na dzień całe miasta czy dzielnice są zamykane". Alicja Bachulska przypomniała, że partia ma wiele narzędzi, z których może skorzystać, jednak jedna, "zbyt radykalna", decyzja może doprowadzić do zwielokrotnienia protestów. 

Opis programu

Jacek Stawiski z zaproszonymi ekspertami omawia najważniejsze światowe wydarzenia mijającego tygodnia. Program zobaczysz w każdą sobotę o godzinie 10 w TVN24 GO, a także - tego samego dnia - o godzinie 18:30 na antenie TVN24 BiS.

 

Horyzont – prowadzący

 

Jacek Stawiski – szef zespołu programów zagranicznych w TVN24 BiS. Jest komentatorem spraw międzynarodowych. Wcześniej pracował w BBC World Service w Londynie, był szefem informacji radia RMF. Interesuje się polityką międzynarodową, sprawami bezpieczeństwa a także historią najnowszą. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski.