Co z "lex Tusk"? "Większą wagę mają Stany Zjednoczone niż Bruksela"

Horyzont

Co z "lex Tusk"? "Większą wagę mają Stany Zjednoczone niż Bruksela"

Relacje polskiego rządu z instytucjami europejskimi wyraźnie się pogorszyły po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę bardzo kontrowersyjnej, uznanej za niedemokratyczną i niekonstytucyjną, ustawy o komisji do spraw zbadania rosyjskich wpływów, tzw. "lex Tusk". Do czego to może doprowadzić w najbliższych tygodniach? - pytał Jacek Stawiski w programie "Horyzont" w TVN24 BiS. - Bardzo szybkie reakcje Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej pokazują, jak poważnie ta sprawa została potraktowana. Natomiast instrumenty, którymi Unia Europejska dysponuje, nawet jeśli w "lex Tusk" zdoła znaleźć zaczepienie do wszczęcia procedury przeciwnaruszeniowej, są czasochłonne - tłumaczył Tomasz Bielecki, korespondent "Deutche Welle" i "Gazety Wyborczej" w Brukseli. Jego zdaniem przyjęcie ustawy jest "rzeczą bardzo pogarszającą wymiar praworządnościowy". Zaznaczył jednocześnie, że nacisk polityczny Stanów Zjednoczonych na Polskę zdziała więcej niż nacisk Unii Europejskiej. - Większą wagę niż Bruksela i największe kraje członkowskie Unii mają w Polsce Stany Zjednoczone - podkreślił Bielecki. Dodał też, że środki Unii Europejskiej służące ochronie praworządności są ograniczone. - Wypłaty z KPO i tak są zamrożone. Znak zapytania wisi też nad środkami z Funduszu Spójności - wyjaśnił Bielecki.

Opis programu

Jacek Stawiski z zaproszonymi ekspertami omawia najważniejsze światowe wydarzenia mijającego tygodnia. Program zobaczysz w każdą sobotę o godzinie 10 w TVN24 GO, a także - tego samego dnia - o godzinie 18:30 na antenie TVN24 BiS.

 

Horyzont – prowadzący

 

Jacek Stawiski – szef zespołu programów zagranicznych w TVN24 BiS. Jest komentatorem spraw międzynarodowych. Wcześniej pracował w BBC World Service w Londynie, był szefem informacji radia RMF. Interesuje się polityką międzynarodową, sprawami bezpieczeństwa a także historią najnowszą. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski.