"Nie było problemu, sami go stworzyliśmy i teraz z tym wrogiem walczymy". Możliwe oblicza polexitu

Horyzont

"Nie było problemu, sami go stworzyliśmy i teraz z tym wrogiem walczymy". Możliwe oblicza polexitu

Czy wyjście Polski z Unii Europejskiej jest realne? Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności niektórych przepisów Traktatu o Unii europejskiej z konstytucją, tysiące ludzi wyszło na ulice wielu polskich miast. Manifestacje odbyły się pod hasłem "Zostajemy w UE". - To jest częsty problem w polskiej debacie, że my traktujemy Unię jako taką, którą była w 2004 roku, a ona się radykalnie zmieniła - powiedział dr Marcin Kędzierski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Jak podkreśliła była ambasador Polski w Moskwie "dzisiaj Unia Europejska jest o czymś innym, bo świat jest o czymś innym". - Kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, to był to projekt o rozszerzaniu się, przyłączaniu kolejnych państw i wyrównywaniu różnic - stwierdziła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Ogrom wyzwań związany ze zmianą klimatyczną, konkurencją między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, wielkimi zmianami technologicznymi spowodowały, że Unia skoncentrowała się na czymś innym - dodała.

Opis programu

Jacek Stawiski i Michał Sznajder z zaproszonymi ekspertami omawiają najważniejsze światowe wydarzenia mijającego tygodnia. Program zobaczysz w każdą sobotę o godzinie 10 w TVN24 GO, a także - tego samego dnia - o godzinie 18:30 na antenie TVN24 BiS.

 

Horyzont – prowadzący

 

Jacek Stawiski – szef zespołu programów zagranicznych w TVN24 BiS. Jest komentatorem spraw międzynarodowych. Wcześniej pracował w BBC World Service w Londynie, był szefem informacji radia RMF. Interesuje się polityką międzynarodową, sprawami bezpieczeństwa a także historią najnowszą. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski. 

 

Michał Sznajder – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem. Przez lata związany z TVN24, gdzie pracował jako reporter specjalizujący się w tematyce międzynarodowej. Autor relacji m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Izraela, Ukrainy i Gruzji. Od lutego 2014 roku związany z TVN24 BiS jako prowadzący.