Putin ma nowy plan. "Próbuje sprawiać wrażenie, że dyktuje warunki światu"

Horyzont

Putin ma nowy plan. "Próbuje sprawiać wrażenie, że dyktuje warunki światu"

Władimir Putin ogłosił, że Federacja Rosyjska rozmieści taktyczną broń atomową na Białorusi. W rozmowie z BBC laureat Nagrody Nobla, rosyjski dziennikarz Dmitrij Muratow mówi, że "propaganda państwowa przygotowuje ludzi do myślenia, że wojna nuklearna nie jest czymś złym". - W tym samym czasie, kiedy nastąpiła inwazja, Putin ogłosił rozkaz, że postawił w stan gotowości swoje siły strategiczne - mówił w programie "Horyzont" Marek Świerczyński, szef działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych Polityka Insight. Zaznaczył, że "wtedy zaczął się etap potrząsania nuklearną szablą przez Rosję". W rozmowie z Jackiem Stawiskim wytłumaczył, że w wymiarze politycznym to jest "podnoszenie strachu przed użyciem broni jądrowej na nowy poziom i komunikowanie Zachodowi, że Putin robi razem z Łukaszenką to, co robią europejskie kraje NATO ze Stanami Zjednoczonymi". Zdaniem Świerczyńskiego w wymiarze propagandowym, na który zwraca uwagę noblista, "to kolejne wzmocnienie języka odwołującego się do rosyjskiego neoimperializmu". - Przywódca Kremla próbuje sprawiać wrażenie, że to Rosja dyktuje warunki światu, a nie na odwrót - dodał. Marek Świerczyński przypomniał również, że Białoruś "od dłuższego czasu się stacza, jeśli chodzi o jej status międzynarodowy, ale wejście jej w rosyjski obszar nuklearny jeszcze bardziej odsunie ją od normalizacji relacji z Zachodem".

Opis programu

Jacek Stawiski z zaproszonymi ekspertami omawia najważniejsze światowe wydarzenia mijającego tygodnia. Program zobaczysz w każdą sobotę o godzinie 10 w TVN24 GO, a także - tego samego dnia - o godzinie 18:30 na antenie TVN24 BiS.

 

Horyzont – prowadzący

 

Jacek Stawiski – szef zespołu programów zagranicznych w TVN24 BiS. Jest komentatorem spraw międzynarodowych. Wcześniej pracował w BBC World Service w Londynie, był szefem informacji radia RMF. Interesuje się polityką międzynarodową, sprawami bezpieczeństwa a także historią najnowszą. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski.