Horyzont
"To było chyba nieuchronne". Jaką część Bachmutu zdobyła Grupa Wagnera
Z jednej strony Ukraińcy twierdzą, że utrzymują tam obecność wojskową, z drugiej strony Jewgienij Prigożyn oświadczył, że Grupa Wagnera zajęła już Bachmut i może przekazać ten teren armii rosyjskiej. Czy wiemy dokładnie, co tam się dzieje? O to Jacek Stawiski pytał swojego gościa w programie "Horyzont". - Z informacji, które docierają do nas, wygląda na to, że rzeczywiście Grupa Wagnera przejęła kontrolę nad zdecydowaną większością Bachmutu - odpowiedział Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak dodał, "to było chyba nieuchronne". Przypomniał przy tym, że "Ukraińcy starali się stawiać jak najdłużej opór" i "na pięciu rosyjskich żołnierzy Ukraina traciła jednego". Jak zaznaczył, "żadnego zysku propagandowego nie ma, nie udało się go zdobyć przed Dniem Zwycięstwa". - To jest klasyczne pyrrusowe zwycięstwo. Widać wyraźnie, że Rosja nie ma takiego potencjału i koncentruje się na wzmacnianiu swoich linii defensywnych - powiedział Lorenz. Gość Jacka Stawiskiego wypowiedział się również na temat ukraińskiej kontrofensywy. Jak wspomniał "od kilku tygodni słychać analizy, że to od niej będzie wszystko zależało - jeżeli Ukrainie uda się odzyskać znaczne terytoria, to wtedy dostanie koronny argument za tym, że to wsparcie zachodnie ma sens i należy je kontynuować". Zwrócił jednak uwagę, że "istnieje też ryzyko". - Nawet gdyby kontrofensywa zakończyła się spektakularnym sukcesem, to w wielu państwach zaczyna się debata, że wcześniej czy później trzeba będzie zmierzać w stronę jakiegoś porozumienia - tłumaczył. Oprócz tego Wojciech Lorenz mówił też o samolotach F-16 dla Ukrainy.
Jacek Stawiski z zaproszonymi ekspertami omawia najważniejsze światowe wydarzenia mijającego tygodnia. Program zobaczysz w każdą sobotę o godzinie 10 w TVN24 GO, a także - tego samego dnia - o godzinie 18:30 na antenie TVN24 BiS.
Horyzont – prowadzący
Jacek Stawiski – szef zespołu programów zagranicznych w TVN24 BiS. Jest komentatorem spraw międzynarodowych. Wcześniej pracował w BBC World Service w Londynie, był szefem informacji radia RMF. Interesuje się polityką międzynarodową, sprawami bezpieczeństwa a także historią najnowszą. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski.