Aneksja okupowanych obwodów Ukrainy. "Rosja będzie przegrywać bitwę o narrację"

Horyzont

Aneksja okupowanych obwodów Ukrainy. "Rosja będzie przegrywać bitwę o narrację"

Władimir Putin w propagandowym wystąpieniu na Kremlu ogłosił aneksję okupowanych obwodów Ukrainy do Rosji. Ukraina w odpowiedzi złożyła wniosek do NATO o przyjęcie jej jako państwa członkowskiego w specjalnym, przyspieszonym trybie. Co to oznacza dla tej wojny? O to między innymi Jacek Stawiski pytał swojego gościa w programie "Horyzont". - W momencie, w którym Rosja zdecydowała się na inwazję na Ukrainę i kiedy nie udało się im wymusić zmiany władzy w Kijowie, Putin musiał skorygować swoje cele - mówił Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, dodając, że koncentrują się one na nowych zyskach terytorialnych. Według niego "mamy do czynienia z sytuacją, w której reżim Putina podejmuje kilka działań jednocześnie,  ogłaszając mobilizację i pokazując, że mimo ukraińskich sukcesów na froncie będzie w stanie bronić stanu posiadania". Zwrócił uwagę, że jednocześnie pojawiają się groźby użycia broni nuklearnej w przypadku próby przejęcia kontroli nad terytoriami, które w perspektywie Kremla są rosyjskie. Jego zdaniem "ze strony Zachodu płynie prawidłowa komunikacja strategiczna dotycząca tego, że te pseudoreferenda i próba aneksji nie zmieniają determinacji NATO do udzielania dalszego wsparcia Ukrainie". W jego przekonaniu "Rosja będzie przegrywać bitwę o narrację i wraz z przedłużaniem się tego konfliktu będzie pod coraz większą międzynarodową presją". Wojciech Lorenz wypowiedział się również na temat wycieku gazu z dwóch rurociągów Nord Stream. - Oczywiście ciągle nie wiemy, kto stoi za tymi eksplozjami, ale widać, że służą one Rosji i wpisuje się to wszystko w kontekst wojny, jaką toczy z Zachodem - stwierdził. 

Opis programu

Jacek Stawiski z zaproszonymi ekspertami omawia najważniejsze światowe wydarzenia mijającego tygodnia. Program zobaczysz w każdą sobotę o godzinie 10 w TVN24 GO, a także - tego samego dnia - o godzinie 18:30 na antenie TVN24 BiS.

 

Horyzont – prowadzący

 

Jacek Stawiski – szef zespołu programów zagranicznych w TVN24 BiS. Jest komentatorem spraw międzynarodowych. Wcześniej pracował w BBC World Service w Londynie, był szefem informacji radia RMF. Interesuje się polityką międzynarodową, sprawami bezpieczeństwa a także historią najnowszą. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski.