"Chiny dostrzegły okno swojej szansy". Czy wojna z Tajwanem jest możliwa?

Horyzont

"Chiny dostrzegły okno swojej szansy". Czy wojna z Tajwanem jest możliwa?

Jesteśmy świadkami największego od lat napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chińską Republiką Ludową. W tle sporu jest Tajwan, odrębne państwo, do którego Chiny roszczą sobie prawa. Wizyta przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oburzyła Pekin, a na świecie pojawiły się głosy, czy nieunikniona jest inwazja chińskich komunistów na Tajwan. Były szef BBN gen. Stanisław Koziej w "Horyzoncie" ocenił, że kryzys wokół Tajwanu jest bardzo niebezpieczny. – Wizyta Pelosi była raczej tylko pretekstem - dodał. Zdaniem rozmówcy Jacka Stawiskiego, Chiny dostrzegły swoją szansę na zrealizowanie ważnego celu politycznego, jakim jest reunifikacja całego Tajwanu.  

Opis programu

Jacek Stawiski z zaproszonymi ekspertami omawia najważniejsze światowe wydarzenia mijającego tygodnia. Program zobaczysz w każdą sobotę o godzinie 10 w TVN24 GO, a także - tego samego dnia - o godzinie 18:30 na antenie TVN24 BiS.

 

Horyzont – prowadzący

 

Jacek Stawiski – szef zespołu programów zagranicznych w TVN24 BiS. Jest komentatorem spraw międzynarodowych. Wcześniej pracował w BBC World Service w Londynie, był szefem informacji radia RMF. Interesuje się polityką międzynarodową, sprawami bezpieczeństwa a także historią najnowszą. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski.