Spotkanie dwóch dyktatorów. "Sojusz może odbyć się tylko i wyłącznie za aprobatą Chin"

Horyzont

Spotkanie dwóch dyktatorów. "Sojusz może odbyć się tylko i wyłącznie za aprobatą Chin"

Co wyniknie ze spotkania Władimira Putina i Kim Dzong Una? - Korea Północna na pewno chciałaby dozbroić Rosję, aby otrzymać pomoc żywnościową, jednak należy o tym pamiętać, że sama produkuje bardzo słabej jakości broń - odpowiedziała w programie "Horyzont" Magdalena Rybicka (dyrektorka Centrum Badań Azjatyckich Akademii Finansów i Biznesu Vistula). Jak zaznaczyła, "należy czekać, jak Chińczycy ustosunkują się do tego spotkania, bo jakby nie było, sojusz tych dwóch państw może odbyć się tylko i wyłącznie za aprobatą państwa chińskiego". Wytłumaczyła, że wynika to ze względu na fakt, że "Korea Północna, jak również i Rosja, jest mocno uzależniona od Chin". - Pod względem medialnym jest to istotne spotkanie i też tak jest przedstawiane w propagandowej prasie rosyjskiej - dodała Rybicka. Marcin Jacoby (znawca Chin i Azji Wschodniej, SWPS) wskazał, że "Koreę Północną interesuje rosyjska technologia kosmiczna, ponieważ ostatnio kilkukrotnie próbowała nieudolnie wystrzelić satelitę w orbitę" i "jest potrzebna również być może do dalszego rozwoju rakiet międzykontynentalnych". - Pytanie, czy Rosja chce tak naprawdę rozwijać potencjał militarnych Korei Północnej? Niekoniecznie. Czy chcą tego Chiny? Niekoniecznie - kontynuował. Jacoby zwrócił uwagę, że "skoro Korea Północna nie może z nikim handlować i może mieć tylko ograniczony obrót towarowy z Chinami, to szuka jakiś innych możliwości". 

Opis programu

Jacek Stawiski z zaproszonymi ekspertami omawia najważniejsze światowe wydarzenia mijającego tygodnia. Program zobaczysz w każdą sobotę o godzinie 10 w TVN24 GO, a także - tego samego dnia - o godzinie 18:30 na antenie TVN24 BiS.

 

Horyzont – prowadzący

 

Jacek Stawiski – szef zespołu programów zagranicznych w TVN24 BiS. Jest komentatorem spraw międzynarodowych. Wcześniej pracował w BBC World Service w Londynie, był szefem informacji radia RMF. Interesuje się polityką międzynarodową, sprawami bezpieczeństwa a także historią najnowszą. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski.