Wyścig Ukrainy z czasem. "Rosja będzie próbowała odzyskać inicjatywę"

Horyzont

Wyścig Ukrainy z czasem. "Rosja będzie próbowała odzyskać inicjatywę"

Wielu ekspertów spodziewa się, że Rosja szykuje się na kolejną wielką ofensywę. Czy Zachód zdąży dostarczyć na czas pakiety zbrojeń, a Ukraina zdąży je wdrożyć? O tym Jacek Stawiski rozmawiał ze swoim gościem w programie "Horyzont". - Trwa oczywiście wyścig z czasem, gdyż obie strony przygotowują się do nowej fazy tej wojny - mówił Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Zaznaczył, że Rosja będzie próbowała odzyskać inicjatywę, a Ukraina liczy na to, że wytrzyma to rosyjskie natarcie i będzie w stanie kontynuować wyzwalanie okupowanych przez Rosję terytoriów. Jego zdaniem "trudno w tej chwili przesądzać", czy Zachód zdąży dostarczyć pakiety uzbrojenia. Podkreślił, że mamy do czynienia z taką sytuacją, w której "każda broń, w każdej ilości jest Ukrainie bardzo potrzebna". - Dobrze, że została podjęta decyzja o rozpoczęciu dozbrajania Ukrainy sprzętem zachodnim, ponieważ możliwości mobilizowania amunicji do uzbrojenia postsowieckiego zaczynały się wyczerpytwać - tłumaczył. Sławomir Dębski mówił również o wsparciu ukraińskiego Lotnictwa przez Zachód. Zwrócił uwagę, że w tej chwili nie ma w najbliższym pakiecie, uruchamianym przez prezydenta Bidena, pozycji dotyczącej lotnictwa, ale w lutym odbędzie się kolejne spotkanie grupy Ramstein i tam będą zapadały kolejne decyzje. Jego zdaniem to tam zapadnie decyzja dotycząca wsparcia lotnictwa Ukrainy.

Opis programu

Jacek Stawiski z zaproszonymi ekspertami omawia najważniejsze światowe wydarzenia mijającego tygodnia. Program zobaczysz w każdą sobotę o godzinie 10 w TVN24 GO, a także - tego samego dnia - o godzinie 18:30 na antenie TVN24 BiS.

 

Horyzont – prowadzący

 

Jacek Stawiski – szef zespołu programów zagranicznych w TVN24 BiS. Jest komentatorem spraw międzynarodowych. Wcześniej pracował w BBC World Service w Londynie, był szefem informacji radia RMF. Interesuje się polityką międzynarodową, sprawami bezpieczeństwa a także historią najnowszą. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski.