Trwa odbudowa Ukrainy. "W tle bardzo poważny problem rozminowania"

Horyzont

Trwa odbudowa Ukrainy. "W tle bardzo poważny problem rozminowania"

Jak będzie wyglądała odbudowa Ukrainy i czy przerwanie walk jest warunkiem koniecznym, żeby ją prowadzić? - pytał Jacek Stawiski w programie "Horyzont" w TVN24 BiS. - Odbudowa Ukrainy już trwa. Programy już są realizowane. Są odbudowywane szkoły, szpitale, drogi czy też sieć energetyczna i budynki mieszkalne - odpowiedział Kamil Wyszkowski (United Nations Global Compact Network Poland). Podkreślił, że "ważne są drogi, mosty i przebudowa sieci logistycznej w kierunku zachodnim". Zaznaczył, że "w tle jest bardzo poważny problem rozminowania Ukrainy". - 30 procent terenów Ukrainy jest zaminowanych minami przeciwpancernymi i minami przeciwpiechotnymi, które są zakazane przez prawo międzynarodowe. Sam koszt rozminowania Ukrainy to jest około 40 miliardów dolarów. Żeby odbudować, najpierw trzeba rozminować - wyjaśnił Wyszkowski. Dodał, że "ważnym elementem pomocy Ukraińcom jest wspieranie ich podczas zimy". Wyszkowski został zapytany także, skąd pozyskiwane są środki na odbudowę Ukrainy. - Każde państwo wysoko rozwinięte może przekazać pieniądze albo własnej agencji rozwojowej, albo agencji ONZ, np. UNOPS. Wiele państw składa się też na konkretną kwotę, która później jest wydatkowana. Te fundusze powiernicze są alokowane na rzecz takiej czy innej agendy - tłumaczył gość Jacka Stawiskiego.

Opis programu

Jacek Stawiski z zaproszonymi ekspertami omawia najważniejsze światowe wydarzenia mijającego tygodnia. Program zobaczysz w każdą sobotę o godzinie 10 w TVN24 GO, a także - tego samego dnia - o godzinie 18:30 na antenie TVN24 BiS.

 

Horyzont – prowadzący

 

Jacek Stawiski – szef zespołu programów zagranicznych w TVN24 BiS. Jest komentatorem spraw międzynarodowych. Wcześniej pracował w BBC World Service w Londynie, był szefem informacji radia RMF. Interesuje się polityką międzynarodową, sprawami bezpieczeństwa a także historią najnowszą. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski.