Konflikt Izrael-Palestyna. "Moi izraelscy przyjaciele są przerażeni tym, co się może stać"

Horyzont

Konflikt Izrael-Palestyna. "Moi izraelscy przyjaciele są przerażeni tym, co się może stać"

Nie mamy pojęcia, czy to się zmieni w wojnę domową, ale jak rozmawiam z moimi izraelskimi przyjaciółmi, to są przerażeni tym, co może się stać – mówił w "Horyzoncie" Paweł Smoleński, autor wielu książek dotyczących Bliskiego Wschodu, między innymi "Bałagan. Alfabet Izraelski", czy "Wnuki Jozuego". Gość TVN24BiS przybliżał genezę konfliktu na linii Izrael-Palestyna. – Izraelscy Arabowie mają poczucie, że są obywatelami drugiej kategorii. Bardzo często to jest prawda, mimo że w żadnym arabskim kraju na świecie mieszkańcy arabskich krajów nie cieszą się takimi swobodami demokratycznymi, jak w Izraelu – podkreślił dziennikarz "Gazety Wyborczej". Gość Jacka Stawiskiego powiedział także, że "w wyniku starć palestyńsko-palestyńskich, kiedy Hamas przejmował władzę, zginęło około tysiąca osób". Ocenił również, że "Hamas trzyma się na bagnetach i na pałach, na więziach i na tym, że może każdego skazać na niebyt". – Ten spór uliczny, to jest spór między młodymi radykałami i młodymi bandziorami z jednej i drugiej strony – stwierdził gość "Horyzontu".

Opis programu

Jacek Stawiski i Michał Sznajder z zaproszonymi ekspertami omawiają najważniejsze światowe wydarzenia mijającego tygodnia. Program zobaczysz w każdą sobotę o godzinie 10 w TVN24 GO, a także - tego samego dnia - o godzinie 18:30 na antenie TVN24 BiS.

 

Horyzont – prowadzący

 

Jacek Stawiski – szef zespołu programów zagranicznych w TVN24 BiS. Jest komentatorem spraw międzynarodowych. Wcześniej pracował w BBC World Service w Londynie, był szefem informacji radia RMF. Interesuje się polityką międzynarodową, sprawami bezpieczeństwa a także historią najnowszą. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski. 

 

Michał Sznajder – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem. Przez lata związany z TVN24, gdzie pracował jako reporter specjalizujący się w tematyce międzynarodowej. Autor relacji m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Izraela, Ukrainy i Gruzji. Od lutego 2014 roku związany z TVN24 BiS jako prowadzący.