Pokój między Izraelem a Arabią Saudyjską? "Obu tym państwom grozi Iran"

Horyzont

Pokój między Izraelem a Arabią Saudyjską? "Obu tym państwom grozi Iran"

Jeszcze w tym roku Amerykanie chcą doprowadzić do pełnej normalizacji relacji między Arabią Saudyjską a Izraelem. Jeśli rozmowy zakończą się sukcesem, będzie to historyczny przełom. - Te wszystkie trzy państwa mają w pewnym stopniu zbieżne interesy i jeżeli uda im się dopracować to, co mogą zrobić razem, to może z tego wyniknąć nie tylko normalizacja stosunków między Izraelem a Arabią Saudyjską, ale jednym ze skutków może być także posypanie się bojkotu, jaki częściowo istnieje wobec Izraela w świecie arabskim - mówił dziennikarz i publicysta Konstanty Gebert w programie "Horyzont" w TVN24 BiS. Wyjaśnił, że "jeżeli Arabia Saudyjska, czyli strażnik dwóch najświętszych miejsc islamu, zawarłaby porozumienie z Izraelem, to niemal wszystkie pozostałe państwa arabskie poszłoby w ślad za nią". Dodał też, że "dzisiaj Izrael i Arabia Saudyjska mają całkiem bliskie stosunki". - Obu tym państwom grozi Iran. Jedynym wiarygodnym gwarantem bezpieczeństwa dla Arabii Saudyjskiej w sytuacji, gdyby Iran wyprodukował broń atomową, jest Izrael - tłumaczył Gebert. Zaznaczył, że również i Stany Zjednoczone są skonfliktowane z Iranem.

Opis programu

Jacek Stawiski z zaproszonymi ekspertami omawia najważniejsze światowe wydarzenia mijającego tygodnia. Program zobaczysz w każdą sobotę o godzinie 10 w TVN24 GO, a także - tego samego dnia - o godzinie 18:30 na antenie TVN24 BiS.

 

Horyzont – prowadzący

 

Jacek Stawiski – szef zespołu programów zagranicznych w TVN24 BiS. Jest komentatorem spraw międzynarodowych. Wcześniej pracował w BBC World Service w Londynie, był szefem informacji radia RMF. Interesuje się polityką międzynarodową, sprawami bezpieczeństwa a także historią najnowszą. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski.