"Trzeba stworzyć nowe reguły gry". Ukraina chce do Unii, ale czy to możliwe?

Horyzont

"Trzeba stworzyć nowe reguły gry". Ukraina chce do Unii, ale czy to możliwe?

W programie "Horyzont" Jacek Stawiski rozmawiał ze swoimi gośćmi o rozszerzeniu Unii Europejskiej o Ukrainę oraz wyzwaniach z tym związanych. - Taka szybka decyzja, która jest do podjęcia, to jest nadanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej - powiedział Tomasz Bielecki z "Gazety Wyborczej". Jego zdaniem podjęcie takiej decyzji przez kraje członkowskie byłoby "przełomem". - Spora część krajów Unii Europejskiej, zwłaszcza jej zachodniej części, pokonałaby barierę niechęci do rozszerzania Unii w ogóle, a zwłaszcza rozszerzania jej na wschód - dodał Bielecki. Zdaniem politolożki doktor Małgorzaty Bonikowskiej "w obliczu zmian wokół i na zewnątrz Europy, Unia Europejska musi się przebudować". - Ukraina i jej opór przeciwko Rosji obudziły i zjednoczyły Zachód, ale też pokazały Unii Europejskiej jej niedostatki - mówiła doktor Bonikowska. Powiedziała również, że "rezultatem będzie nadanie Ukrainie statusu kandydata, ale odsunięcie członkostwa jako takiego". - Ukraina jest objęta wojną i formalne członkostwo jest niemożliwe - zaznaczyła doktor Bonikowska.

Opis programu

Jacek Stawiski z zaproszonymi ekspertami omawia najważniejsze światowe wydarzenia mijającego tygodnia. Program zobaczysz w każdą sobotę o godzinie 10 w TVN24 GO, a także - tego samego dnia - o godzinie 18:30 na antenie TVN24 BiS.

 

Horyzont – prowadzący

 

Jacek Stawiski – szef zespołu programów zagranicznych w TVN24 BiS. Jest komentatorem spraw międzynarodowych. Wcześniej pracował w BBC World Service w Londynie, był szefem informacji radia RMF. Interesuje się polityką międzynarodową, sprawami bezpieczeństwa a także historią najnowszą. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski.