Co po erze kanclerz Merkel? "Na pewno to już nie będzie taka otwarta polityka wobec Polski"

Horyzont

Co po erze kanclerz Merkel? "Na pewno to już nie będzie taka otwarta polityka wobec Polski"

Jak duże zmiany szykują się w polityce Niemiec? Na następcę kanclerz Angeli Merkel wybrany został Olaf Scholz, który stanie na czele trójpartyjnej koalicji. SPD, Zieloni i liberalna FDP spisali blisko 180-stronicowy dokument koalicyjny, w którym wskazują kierunki przyszłych działań. - W Polsce nie mówi się o umowach koalicyjnych aż tak bardzo, w Niemczech to jest kluczowe - podkreśliła w "Horyzoncie" Agnieszka Łada z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich. - Tam będzie cały czas mówienie "sprawdzam", które punkty, na których danej partii zależało, już przeszły, co będzie oczywiście mobilizowało. Będą się nawzajem blokować, napędzać w koalicji - dodała. Jak może wyglądać polityka zagraniczna wobec Polski? Według profesora Arkadiusza Stempina z Wyższej Szkoły Europejskiej "osoba kanclerza Scholtza będzie gwarantowała kontynuację polityki wobec Polski, czyli dosyć elastycznej i tolerancyjnej, ale już bez uwzględnienia tego indywidualnego czynnika Merkel, który był sprzyjający dla Polski i niestety po 2015 roku został przez rząd w Warszawie zdezawuowany".

Opis programu

Jacek Stawiski z zaproszonymi ekspertami omawia najważniejsze światowe wydarzenia mijającego tygodnia. Program zobaczysz w każdą sobotę o godzinie 10 w TVN24 GO, a także - tego samego dnia - o godzinie 18:30 na antenie TVN24 BiS.

 

Horyzont – prowadzący

 

Jacek Stawiski – szef zespołu programów zagranicznych w TVN24 BiS. Jest komentatorem spraw międzynarodowych. Wcześniej pracował w BBC World Service w Londynie, był szefem informacji radia RMF. Interesuje się polityką międzynarodową, sprawami bezpieczeństwa a także historią najnowszą. Od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski.