Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.
Z wielkim hukiem król wielkopolskich torów wjechał na stację w Gnieźnie. Okolicznościowy pociąg z wizerunkiem Bolesława Chrobrego z okazji 1000-lecia Korony Polskiej będzie teraz objeżdżał województwo.
- Aby chwałę tegoż wydarzenia nieść szeroko i przypominać o tym, ponieważ jesteśmy dumni - podkreślił Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.
Co wiemy o Bolesławie Chrobrym?
Czy Bolesław Chrobry wiedział, że taki uzyska przydomek? Chrobry - czyli dzielny, mężny, odważny. Odpowiedzi szukamy nie w Gnieźnie, tylko w Muzeum Historii Polski.
- Myślę, że on nie wiedział, że jest Chrobry. Myślę, że miał poczucie, że jest wielki. (...) Chrobry myślał o sobie jako o władcy Polski. Dowodzi tego jego moneta - odpowiedział dr Michał Przeperski, historyk z Muzeum Historii Polski i Instytutu Historii Nauki PAN.
Moneta Bolesława Chrobrego z koronowanym ptakiem jest pierwszym źródłem historycznym, w którym pojawia się nazwa "Polska". Tak jak do końca nie wiemy, co na niej jest za ptak, tak też nie wiemy, jak Chrobry właściwie wyglądał.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Najczęściej powielany wizerunek Bolesława Chrobrego to portret autorstwa Jana Matejki. Ale może lepsza jest osiemnastowieczna wizja z pocztu Bacciarellego? Albo nieco do niej podobny portret z połowy wieku dziewiętnastego? Jeszcze jest wersja sztucznej inteligencji. ChatGPT sam dodał Bolesławowi Chrobremu koronę, choć nie był o to proszony.
- Bolesław Chrobry zapewne cieszył się koroną nie więcej jak jakieś 7-8 tygodni. Mamy pewność, że umarł w czerwcu roku 1025 - poinformował dr Michał Przeperski. - Większa część rządów Bolesława Chrobrego to jest stopniowe, bardzo żmudne wykuwanie miejsca dla siebie w historii, dla Bolesława Chrobrego, ale też dla Polski wykuwanie, wyrąbywanie sobie miejsca w Europie - zwrócił uwagę historyk.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Narodowe we Wrocławiu