Uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów w Gnieźnie

Uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów w Gnieźnie
Rozpoczęcie uroczystego zgromadzenie posłów i senatorów w Gnieźnie
Źródło: TVN24

Na obchodach 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego w Gnieźnie pojawili się prezydent, premier oraz członkowie obu izb parlamentu. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie rocznicy koronacji pierwszego króla Polski.

Kluczowe fakty:
  • W Gnieźnie odbyły się uroczyste obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.
  • Na posiedzenie zaplanowano odczytanie uchwały w sprawie koronacji pierwszego króla Polski.
  • W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda nazwał Gniezno "kolebką polskiej państwowości".
  • Szef rządu Donald Tusk ogłosił składającą się z trzech filarów "nową narodową doktrynę".

Uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów zorganizowano w gnieźnieńskiej hali widowiskowo-sportowej. Głos zabrali między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Na posiedzenie zaplanowano odczytanie uchwały w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano, że dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje, a także stała się liczącym w Europie graczem politycznym.

Uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów w Gnieźnie
Uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów w Gnieźnie
Źródło: TVN24

Duda: europejskie dobro bywało niejeden raz narażone na najcięższe próby

W swoim przemówieniu prezydent stwierdził, że Gniezno jest "kolebką polskiej państwowości". - Staję tu, jako głowa państwa polskiego, aby w imieniu moich rodaków pokłonić się Bolesławowi Chrobremu i Mieszkowi II Lambertowi. Monarchom, którzy w roku Pańskim 1025 jako pierwsi przywdziali koronę niezawisłych władców Królestwa Polskiego - oświadczył.

Jak wyjaśnił, "dzisiaj upamiętniamy symboliczne i formalno-prawne potwierdzenie faktu, że nasz kraj stał się państwem suwerennym i odtąd jako suwerenne respektowanym przez ośrodki władzy cesarskiej i papieskiej oraz pozostałe dwory europejskie".

W trakcie swojego wystąpienia prezydent stwierdził również, że "wspólne europejskie dobro bywało niejeden raz narażone na najcięższe próby, kiedy pod jego hasłem najsilniejsi starali się budować imperialną strukturę podporządkowania sobie słabszych".

Zdaniem Dudy tragiczna historia "naszego kontynentu powinna być przestrogą dla tych, którzy proponują nowe linie podziałów, na przykład na Europę starą i nową albo Europę dwóch prędkości". - Zarówno te podziały, jak i wymuszona sztuczna jedność pod egidą, a w istocie hegemonią wiodących, a więc najpotężniejszych państw członkowskich Unii Europejskiej, to nic innego jak błąd. To ignorowanie wielowiekowych, pouczających doświadczeń historycznych - stwierdził.

Tusk ogłasza "nową narodową doktrynę"

Premier podczas swojego wystąpienia oświadczył, że "wszyscy razem tworzymy polityczną wspólnotę narodu polskiego" - Dzisiaj możemy to przecież powiedzieć, niezależnie od emocji i różnic, z pełnym przekonaniem, że żadna partia, żaden polityk nie mają monopolu na polskość. Pod biało-czerwoną flagą musi być miejsce dla każdej Polki i dla każdego Polaka - powiedział.

- Zakładając na głowę koronę, Bolesław Chrobry obwieścił, że Królestwo Polskie staje się częścią Zachodu. Zachodu jako wspólnoty politycznej, wspólnoty wartości, wspólnoty religii (...). My dzisiaj też powinniśmy o tym pamiętać, bo przecież wszyscy chcemy dzieło Bolesława Chrobrego kultywować - mówił Tusk.

Premier przekazał następnie, że "dzisiaj warto bez zbędnego patosu ogłosić nową narodową doktrynę - doktrynę piastowską". - Będzie oparta na trzech filarach. Będziemy mieli najsilniejszą armię w regionie. Nie mówcie, że jest to niemożliwe. Nasza armia musi być w stanie odeprzeć każde zagrożenie - oświadczył.

- Drugi filar, równie realny, ale wymagający też takiej determinacji, o jakiej dzisiaj mówimy, to najsilniejsza gospodarka w regionie (...). Trzeci filar to nasza pozycja polityczna w regionie, w Europie. Musimy być partnerem cenionym przez wszystkich, bo będziemy silnym partnerem i mamy unikatowe możliwości - powiedział szef rządu.

Uroczyste obchody w Gnieźnie

Uroczystości państwowe wpisują się w trwające w Gnieźnie od środy do niedzieli obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta oraz odpust ku czci świętego Wojciecha, głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna. Dla Kościoła gnieźnieńskiego to również okazja do świętowania 1025. rocznicy powstania pierwszej na ziemiach polskich archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej. Obchody kościelne rozpoczną się w sobotni wieczór w katedrze gnieźnieńskiej. W niedzielę legat papieski kardynał Kazimierz Nycz odprawi w niej mszę. Podczas eucharystii odczytane zostanie przesłanie papieża Franciszka. Specjalne słowo przygotowane na uroczystości 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta, Franciszek przekazał jeszcze w marcu. Bolesław Chrobry został koronowany w Gnieźnie w 1025 roku, najpewniej w Wielkanoc 18 kwietnia lub w uroczystość świętego Wojciecha 23 kwietnia. Po śmieci Chrobrego, jeszcze w tym samym roku, na króla Polski koronowany został jego syn Mieszko II Lambert.

W kuluarach
Dowiedz się więcej:

W kuluarach

Czytaj także: