Zmiana czasu z letniego na zimowy. Czy dzięki niej naprawdę oszczędzamy?

Źródło:
tvn24.pl, wysokienapiecie.pl, UMCS, JP Morgan Chase
Poznań. Zmiana czasu z letniego na zimowy (wideo z 31 października 2021)
Poznań. Zmiana czasu z letniego na zimowy (wideo z 31 października 2021)TVN24
wideo 2/25
Poznań. Zmiana czasu z letniego na zimowy (wideo z 31 października 2021)TVN24

Zmiana czasu wiosną i jesienią wywołuje coraz głośniejszą dyskusję. W założeniu miała ona umożliwiać lepsze wykorzystanie światła słonecznego oraz zmniejszać zużycie energii. Nie brakuje jednak głosów, że czasy się zmieniają, a obecnie przestawianie zegarków przynosi więcej problemów niż korzyści. Czy zmiana czasu rzeczywiście przynosi nam oszczędności?

W Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, czas zmieniany jest dwa razy w roku: w ostatnią niedzielę marca oraz w ostatnią niedzielę października. W 2022 roku zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z 29 na 30 października, zegarki powinny zostać wtedy cofnięte o godzinę - z godziny 3 na godzinę 2.

Sezonowe zmiany czasu budzą jednak rosnącą dyskusję, a większość Europejczyków chciałaby z nich zrezygnować. Jak wynika z badań Komisji Europejskiej z 2018 roku, aż 84 proc. Europejczyków opowiada się za zniesieniem zmian czasu. Podobne wyniki przyniosło badanie CBOS z 2019 roku, z którego wynika, że ponad 78 proc. Polaków jest za rezygnacją ze zmiany czasu. Większość ludzi chciałaby, aby przez cały rok obowiązywał czas letni. 

Wprowadzenie zmiany czasu miało być rozwiązaniem przede wszystkim zmniejszającym zużycie energii. Zwolennicy zniesienia jej argumentują jednak, że to przeżytek i zmiana czasu nie przynosi już żadnych korzyści - ani gospodarczych, ani zdrowotnych. Czy rzeczywiście tak jest?

Zmiana czasu w EuropiePAP - Małgorzata Latos

ZOBACZ TEŻ: Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu to oszczędności?

W 2018 roku portal wysokienapiecie.pl przytaczał wyniki badań na temat wpływu przeprowadzania zmiany czasu na zużycie energii. Wyniki wskazywały, że w Niemczech zmiana czasu dwa razy w roku daje ok. 0,8 proc. oszczędności na korzystaniu w domach z energooszczędnego oświetlenia. Z kolei czeska analiza 162 różnych badań z całego świata wykazała, że czas letni dawał średnio 0,34 proc. oszczędności w zużyciu energii w całej gospodarce, a w większości państw europejskich jeszcze mniej. "Eksperci oceniają, że tak naprawdę są to nieznaczące wartości i zależą w dużej mierze od położenia geograficznego", napisano. Większe korzyści ze zmiany czasu miały odnosić europejskie państwa znajdujące się bardziej na południu.

Jednak z jednego z takich państw - z Włoch - na początku września popłynęły wnioski również popierające odejście od zmiany czasu. Włoskie Towarzystwo Medycyny Środowiskowej zaapelowało, aby nie przestawiać zegarków i pozostawić czas letni. Z przedstawionych badań wynika, że to nie zmiana czasu, a obowiązywanie czasu letniego przez cały rok przyniosłoby Włochom roczne oszczędności w wysokości 500 milionów euro i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 200 tys. ton. Z danych firmy Terna Rete Italia wynika, że obowiązujący obecnie przez pół roku czas letni, czyli dodatkowa godzina światła słonecznego, pozwoliła zaoszczędzić Włochom w latach 2004-2018 9,1 mld kWh, co przyniosło oszczędności rzędu około 1,5 mld euro.

ZOBACZ TEŻ: Pozostawienie czasu letniego pomoże obniżyć rachunki za energię? Naukowcy apelują, by nie przestawiać zegarków

Wprowadzenie czasu letniego

Koncepcja zmiany czasu sięga jeszcze XVII wieku, kiedy to jeden z założycieli Stanów Zjednoczonych Benjamin Franklin przedstawił pomysł przestawiania zegarków celem lepszego dostosowywania aktywności człowieka do czasu, gdy jest więcej światła. Pierwsi na świecie zegarki przesunęli Niemcy w 1916 roku. Ustalenia między państwami europejskimi dotyczące zmiany czasu zostały następnie podjęte w czasie kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku i w obliczu rosnących cen energii. Uznano wówczas, że należy oszczędzać energię elektryczną i bardziej efektywnie wykorzystywać energię słoneczną, decydując się na wprowadzenie czasu letniego. W Polsce czas zmieniano w latach 1946-1949 i 1957-1964, a następnie nieprzerwanie zmienia się go od 1977 roku.

W założeniu wprowadzenie zmiany czasu miało sprawić, że zimą szybciej robi się rano jaśniej, a latem później robi się wieczorem ciemno. Miało to spowodować, że ludzie będą zużywać mniej prądu, zaczynając swoją aktywność po świcie, a kończąc ją w okolicach zmierzchu. Według przeciwników zmiany czasu takie argumenty tracą dziś jednak na znaczeniu między innymi dlatego, że na porządku dziennym jest stosowanie energooszczędnych żarówek, a także korzystanie ze światła sztucznego bez względu na porę dnia np. w zakładach pracy.

ZOBACZ TEŻ: Przedsiębiorcy o podwójnej zmianie czasu. Jednoznaczne wyniki ankiety

Przeciwnicy zmiany czasu

Gdyby cały rok obowiązywał czas letni, świt i zmierzch nadchodziłyby zimą o godzinę później. Zwolennicy takiego rozwiązania argumentują, że większość Polaków i tak zimą rozpoczyna teraz dzień przed świtem, a rezygnując ze zmiany czasu, możliwe byłoby zakończenie pracy czy szkoły, gdy jeszcze jest widno. Ponadto dłuższa możliwość korzystania ze światła dziennego wieczorem pozwoliłaby ludziom spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, co miałoby pozytywne skutki dla ich zdrowia, a także dla np. handlu.

Zwraca się również uwagę na zmiany technologiczne, jakie zaszły od czasu wprowadzenia obowiązku zmiany czasu w całej Europie. Gdy wprowadzano zmianę czasu, nie było powszechnych dziś energooszczędnych rozwiązań, a z drugiej strony w porządku dziennym nie funkcjonowały tak liczne jak obecnie urządzenia AGD i RTV. "Z punktu widzenia gospodarstwa domowego to nie żarówki, którymi oświetlamy dom, ale inne sprzęty, takie jak zmywarki czy pracujące przez całą dobę lodówki, konsumują większą część energii. Jeśli chodzi o samo oświetlenie, to do historii odeszły już tradycyjne żarówki, czyli te koszto- i energochłonne, dziś zastępujemy je żarówkami LED. Zatem teraz te oszczędności przy zmianie czasu o godzinę nie mają większego znaczenia" - zauważa w analizie na ten temat prof. Mariusz Kicia, dziekan Wydziału Ekonomicznego UMCS.

Eksperci wskazują więc, że współcześnie zapotrzebowanie na energię elektryczną w skali roku nie zmienia się w zależności od obowiązywania czasu letniego czy zimowego. - Zmiana czasu polega przede wszystkim na przesunięciu i skróceniu czasu trwania szczytu wieczornego (w zużyciu energii - red.), jednak jeżeli spojrzymy na sumaryczne zużycie energii, to nie ma znaczących różnic: nieco mniejsze zapotrzebowanie w okresie jesiennym, wynikające ze zmiany czasu, jest niwelowane przez wiosenne przestawienie zegarków - zauważa w rozmowie z tvn24.pl Maciej Wapiński z Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Inaczej mówiąc, zmiana czasu sprawia, że choć zimą uzyskujemy oszczędności rano, to są one niwelowane latem, gdy poranki zaczynają się godzinę później.

W związku z tym Maciej Wapiński podkreśla, że "w aspekcie oszczędzania energii elektrycznej zmiana czasu ma niewielkie znaczenie" i "energetyka nie należy do istotnych aspektów rozważań nad rezygnacją ze zmiany czasu z zimowego na letni". - Zmiana czasu nieszczególnie wpływa bowiem na wysokość zapotrzebowania na prąd, a jedynie na czas trwania szczytu wieczornego, czyli okresu w ciągu doby, w którym zapotrzebowanie na energię elektryczną jest najwyższe - mówi Wapiński.

Zmiana czasu na świecieMałgorzata Latos , Maciej Zieliński/PAP/EPA

Zmiana czasu - problemy

Oprócz potencjalnych oszczędności energetycznych poruszane są również inne konsekwencje sezonowej zmiany czasu. Zwraca się uwagę, że powoduje ona problemy w wielu sektorach gospodarki, m.in. w transporcie kolejowym takie jak godzinne przestoje, opóźnienia czy zmiany rozkładu na jedną noc. W sektorze bankowym mogą występować problemy związane z dostępem do usług bankowych, np. problemy z akceptacją kart płatniczych, systemami transakcyjnymi, opóźnionymi przelewami czy nieczynnymi bankomatami. Przy zmianie czasu na zimowy osoby pracujące w nocy muszą zostać więcej czasu w pracy, dlatego przysługuje im dodatkowy czas wolny lub wynagrodzenie, co stwarza dodatkowe koszty dla pracodawcy. Niektórzy argumentują też, że zmiana czasu i powiązane z nią konsekwencje biologiczne sprawiają, że pracownik jest przez pewien czas mniej wydajny, dzieci muszą chodzić do szkoły, gdy jest jeszcze ciemno, a nawet że wzrasta ryzyko włamań i kradzieży z powodu szybciej zapadającego zmroku.

Komisja Europejska informowała przed czterema laty, że z badań wynika, iż oszczędności energii wynikające ze zmiany czasu "są obecnie marginalne, a obywatele coraz bardziej narzekają na negatywny wpływ tych zmian na zdrowie". Według raportu polskiego stowarzyszenia Business Centre Club (BCC) z 2021 roku "utrzymanie zmiany czasu stanowi anachronizm i przyczynia się do wielu negatywnych skutków o charakterze zdrowotnym i gospodarczym. Zmiana czasu prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego, którego rytm stanowi fundamentalne znaczenie dla zdrowia każdego człowieka". W ankiecie przeprowadzonej przez BCC ponad 88 proc. przedsiębiorców uważa, że dwukrotna zmiana czasu w każdym roku jest nieuzasadniona, a dla 87 proc. respondentów zmiana czasu nie przynosi oszczędności w postaci mniejszego zużycia energii elektrycznej.

Opinie na ten temat pozostają jednak podzielone, bo badania przeprowadzane w różnych krajach i przez różne instytucje niejednokrotnie pokazują odmienne wyniki. "Badania nie dają jednoznacznych wniosków, ale generalnie pokazują, że dzięki zmianie czasu jesteśmy w stanie zaoszczędzić mniej niż 1 proc. rocznych wydatków na energię elektryczną, a to nie jest dużo. Podobna jest skala oszczędności na kosztach zużycia energii elektrycznej w całych gospodarkach" - twierdzi prof. Mariusz Kicia.

W raporcie z 2016 roku amerykański bank JP Morgan Chase również podkreśla, że ekonomiczne konsekwencje zmiany czasu są trudne do oszacowania. Zwrócono jednak uwagę, że w rezultacie wprowadzenia czasu letniego "korzyści wynikające z obniżenia kosztów oświetlenia są w dużej mierze kompensowane przez zwiększone koszty klimatyzacji w ciągu dnia oraz wyższe zapotrzebowanie na energię podczas ciemniejszych poranków w czasie letnim".

ZOBACZ TEŻ: Śpimy godzinę dłużej. Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?

Zmiana czasu jeszcze zostaje

Na razie decyzje w sprawie zniesienia lub utrzymania zmiany czasu nie zapadły. Zniesienie obowiązku zmiany czasu w Europie miało wejść w życie jeszcze w 2021 roku - tak chciał Parlament Europejski w przegłosowanej dwa lata wcześniej rezolucji. Prace nad zmianami utknęły jednak później, a rządy europejskie nie zajęły dotąd wspólnego stanowiska w tej sprawie, twierdząc, że najpierw chcą poznać ocenę wpływu ewentualnych zmian przygotowaną przez Komisję Europejską.

Obecnie KE zaleca kontynuowanie zmian czasu do 2026 roku. "Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni. Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią" - głosi komunikat Ministerstwa Rozwoju i Technologii z października 2021 roku.

ZOBACZ TEŻ: USA chcą zlikwidować zmianę czasu. Jest pierwszy krok

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: tvn24.pl, wysokienapiecie.pl, UMCS, JP Morgan Chase

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wicepremier i minister rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa Chorwacji Josip Dabro z prawicowego Ruchu Ojczyźnianego złożył rezygnację ze stanowiska po opublikowaniu przez dziennikarzy nagrania, na którym strzela z pistoletu przez okno jadącego samochodu.

Dymisja wicepremiera po wycieku nagrania. Strzelał z jadącego auta

Dymisja wicepremiera po wycieku nagrania. Strzelał z jadącego auta

Źródło:
PAP

Prawdziwym celem Karola Nawrockiego jest nawet nie jego prezydentura, ale umożliwienie powrotu PiS do władzy. Będzie robił wszystko, żeby sypać piach w tryby. Będzie nawet takim Dudą 2.0 - ocenił w "Jeden na jeden" europoseł PSL Adam Jarubas. Mówił, że w przypadku wygranej kandydata PiS "spoistość koalicji byłaby wystawiona na jeszcze większy test niż do tej pory".

"Prawdziwym celem Karola Nawrockiego nie jest prezydentura"

"Prawdziwym celem Karola Nawrockiego nie jest prezydentura"

Źródło:
TVN24

Powoływała się na rzekome wpływy w instytucjach państwowych i obiecywała pośrednictwo w uzyskaniu dotacji z budżetu państwa. Według śledczych, 56-latka z Mazowsza przyjęła łapówki w łącznej kwocie co najmniej 500 tysięcy złotych. Usłyszała zarzuty i trafiła do aresztu.

"Przyjęła łapówki w kwocie co najmniej pół miliona złotych"

"Przyjęła łapówki w kwocie co najmniej pół miliona złotych"

Źródło:
PAP

Do trzech lat więzienia grozi 22-latkowi, który w autobusie podszedł do 15-latka i przyłożył mu do głowy pistolet gazowy. Młody mężczyzna usłyszał zarzuty kierowania gróźb pozbawienia życia oraz narażenia małoletniego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

"W autobusie przyłożył nastolatkowi pistolet do głowy i zapytał czy się boi"

"W autobusie przyłożył nastolatkowi pistolet do głowy i zapytał czy się boi"

Źródło:
tvn24.pl

Nocne niebo na chwilę się rozświetliło, a potem mieszkańcy Tarnowa usłyszeli głośny huk na tyle głośny, że w niektórych samochodach włączyły się alarmy. Monika Darnobyt, rzeczniczka Grupy Azoty przekazuje, że doszło do eksplozji na terenie elektrociepłowni w Tarnowie. - Nikt nie ucierpiał, zadziałały systemy antyeksplozyjne - przekazała.

Błysk na niebie, a potem przerażający huk. Eksplozja na terenie elektrociepłowni

Błysk na niebie, a potem przerażający huk. Eksplozja na terenie elektrociepłowni

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjskie służby zaczęły szukać Polaków, którzy zaangażowaliby się w działania wpływające na wybory w Polsce - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Podkreślił, że nawet "mała relacja" z obcym wywiadem to szpiegostwo, które jest surowo karane.

Minister ostrzega: rosyjskie służby chcą werbować Polaków, by wpłynąć na wybory

Minister ostrzega: rosyjskie służby chcą werbować Polaków, by wpłynąć na wybory

Źródło:
PAP, RMF

Około 350 osób ma stracić pracę w Black Red White - poinformował tvn24.pl Powiatowy Urząd Pracy w Przeworsku. Wcześniej informowaliśmy o zapowiedzi zamknięcia zakładu w tym mieście i zwolnienia 220 pracowników.

Zwolnienia grupowe w znanej polskiej firmie

Zwolnienia grupowe w znanej polskiej firmie

Źródło:
tvn24.pl

Regulator, czyli Wody Polskie, będzie mógł zablokować podwyżkę ceny wody, jeśli będzie ona nieuzasadniona - zapewniło Ministerstwo Infrastruktury. Resort zabrał także głos w sprawie taryf progresywnych, które po zmianie przepisów będą mogły wprowadzać gminy.

Rewolucja w rachunkach. Nowe taryfy

Rewolucja w rachunkach. Nowe taryfy

Źródło:
PAP

Czy Julia Wieniawa jest milionerką? Przyznaje, że tak. Młoda artystka gra, śpiewa i działa w mediach społecznościowych. Zadebiutowała w wieku 14 lat. O szczegółach zarobków nie chce mówić, bo według niej "pieniądze lubią ciszę". Wieniawa przyznaje, że czasem ulega fanaberiom, ale zaczęła to robić dopiero, gdy osiągnęła "podstawę finansową". - Często ludzie, jak zarobią pierwsze większe pieniądze, to już wtedy idą kupić sobie drogi samochód, albo drogą torebkę - stwierdza.

"Jestem milionerką". Woli mówić o liczbach na social mediach niż na koncie

"Jestem milionerką". Woli mówić o liczbach na social mediach niż na koncie

Źródło:
tvn24.pl

Widok rekina u wybrzeży Florydy to nic niezwykłego, ale zobaczenie go w wodach śródlądowych tego stanu może już zaskakiwać. Taki drapieżnik pojawił się w niewielkim jeziorze w pobliżu Miami i wzbudził niepokój mieszkańców oraz turystów.

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Źródło:
wsvn.com, fox35orlando.com, tvnmeteo.pl

W Golcowej na Podkarpaciu strażacy próbują wyciągnąć ze studni mężczyznę, którego przysypała ziemia. Akcja jest trudna, bo ziemia może się ponownie osunąć.

Mężczyznę w studni przysypała go ziemia

Mężczyznę w studni przysypała go ziemia

Źródło:
tvn24.pl

Od listopadowej premiery filmu fabularnego o Simonie Kossak - najsłynniejszej popularyzatorce nauki kojarzonej z ochroną Puszczy Białowieskiej - minęły dwa miesiące. Tymczasem w nadchodzących dniach do okrągłego stołu, który ma określić rozwój puszczy przez następne 20 lat, zasiądą ekolodzy, leśnicy, samorządowcy i naukowcy. Wśród nich będą ludzie, którzy jeszcze pamiętają zmarłą w 2007 roku Simonę Kossak.

W najbliższych dniach będzie ważył się los Puszczy Białowieskiej na nadchodzące 20 lat

W najbliższych dniach będzie ważył się los Puszczy Białowieskiej na nadchodzące 20 lat

Źródło:
tvn24.pl

Apuseni - pasmo górskie w Rumunii - było widać ze szczytu Duże Jasło w Bieszczadach. Szczyt Varful Britei jest najbardziej na południe wysuniętym obszarem zaobserwowanym dotychczas z Polski. Pozwoliło na to okno pogodowe.

Z Bieszczadów zobaczyli Rumunię

Z Bieszczadów zobaczyli Rumunię

Źródło:
tvn24.pl

Za sprawą marznących opadów na drogach części kraju w sobotę wieczorem może zrobić się ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią.

Uwaga! Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Uwaga! Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Źródło:
IMGW

Wierzymy, że koniec tego skorumpowanego reżimu jest bliski - powiedzieli w piątek wieczorem uczestnicy protestu przed siedzibą serbskiego nadawcy publicznego RTS w Belgradzie. Zgromadzeni zebrali się na apel studentów, którzy od tygodni prowadzą protest i blokują 60 wydziałów uniwersyteckich w całym kraju.

"Koniec reżimu jest bliski". Tysiące osób na ulicach, mają listę żądań

"Koniec reżimu jest bliski". Tysiące osób na ulicach, mają listę żądań

Źródło:
PAP

Wiceprzewodniczący parlamentu Słowacji Tibor Gaszpar, jeden z najbliższych współpracowników premiera Roberta Ficy, z którym odwiedził w ostatnich dniach Moskwę, zasugerował w piątek wieczorem na antenie telewizji państwowej STVR, że kraj może wystąpić z Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Taką sugestię odrzucił prezydent Peter Pellegrinii.

Właśnie wrócił z Moskwy. Sugeruje "skrajne rozwiązanie" dla Słowacji

Właśnie wrócił z Moskwy. Sugeruje "skrajne rozwiązanie" dla Słowacji

Źródło:
PAP

Były prezydent Boliwii Evo Morales ma zostać aresztowany - zdecydował sąd. Prokuratura zarzuca mu, że utrzymywał relacje seksualne z niepełnoletnią dziewczyną, która w 2016 roku, wówczas jako 15-latka, miała zajść z nim w ciążę. Morales nie stawił się na rozprawie sądowej.

Jest nakaz aresztowania byłego prezydenta. Prokuratura: zapłodnił 15-latkę

Jest nakaz aresztowania byłego prezydenta. Prokuratura: zapłodnił 15-latkę

Źródło:
PAP
Mąż stanu czy "ten, który przegrał na kilku polach"? Cztery lata pełne sprzeczności

Mąż stanu czy "ten, który przegrał na kilku polach"? Cztery lata pełne sprzeczności

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Awaria wodociągowa była prawdopodobnie przyczyną pęknięcia, a następnie zawalenia części ściany budynku przy ulicy Bernardyńskiej w centrum Lublina. Nadzór budowlany oceni, czy kamienica nadaje się do dalszego użytkowania. 14 osób zostało ewakuowanych.

Runęła część kamienicy, ewakuowano 14 osób. Przyczyną była prawdopodobnie woda

Runęła część kamienicy, ewakuowano 14 osób. Przyczyną była prawdopodobnie woda

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Klient jednego z marketów na Woli został zatrzymany przez policję. Okazało się, że zamienił kody kreskowe towarów, aby zapłacić mniej za zakup zestawu elektronarzędzi wartego niemal dwa tysiące złotych. W kasie samoobsługowej zeskanował etykietę o wiele tańszego młota udarowego.

Podmienił kody kreskowe, by "zaoszczędzić"

Podmienił kody kreskowe, by "zaoszczędzić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ponad dwustuletniej historii Stanów Zjednoczonych nie jest pierwszym byłym prezydentem, który wróci do Białego Domu, ale z pewnością będzie pierwszym, który obejmie urząd z wyrokiem w sprawie karnej. W poniedziałek odbędzie się inauguracja prezydentury Donalda Trumpa. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Takiej inauguracji Ameryka nie widziała od 40 lat. "Będzie duże widowisko"

Takiej inauguracji Ameryka nie widziała od 40 lat. "Będzie duże widowisko"

Źródło:
TVN24

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło legendarne zdjęcie Chrisa Niedenthala, symbol stanu wojennego w Polsce. Razem z fotografem wystawili je Lena i Filip Sosnowscy. - WOŚP pomogła uratować nam życie i zdrowie. Dziś mamy cztery lata i chcemy (przy małej pomocy rodziców) podziękować oraz oddać choć promil dobra, które nas spotkało - czytamy w opisie aukcji.

Legendarne zdjęcie na aukcji WOŚP

Legendarne zdjęcie na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

Gdyby nie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, nie byłoby mnie tutaj. Byłam wcześniakiem, który korzystał ze sprzętu WOŚP. Jestem bardzo wdzięczna i pomagam od zawsze - mówiła w TVN24 wokalistka Bryska. Przygotowała dwie aukcje - można wylicytować dwie różowe peruki oraz wspólną metamorfozę.

Bryska też korzystała ze sprzętu WOŚP, teraz wspiera Orkiestrę. "Obiecuję, że to będą fajne chwile"

Bryska też korzystała ze sprzętu WOŚP, teraz wspiera Orkiestrę. "Obiecuję, że to będą fajne chwile"

Źródło:
TVN24

Co piąta skarga na pracodawcę w Polsce, to ta złożona w Warszawie. W 2024 roku inspektorzy pracy w stolicy nałożyli na firmy i instytucje blisko 2,4 tys. mandatów na kwotę ok. 3 mln złotych. To oznacza, że średnia wysokość mandatu wynosiła zaledwie 1,3 tys. zł. Andrzej Cegła, Okręgowy Inspektor Pracy w Warszawie zwraca uwagę w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl na "piramidalne struktury podwykonawców". - Czasami to sam pracownik nie wie, dla kogo pracuje - przyznaje.

W tym mieście pracownicy składają najwięcej skarg

W tym mieście pracownicy składają najwięcej skarg

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Kompletnie nieznany", kontynuacji "Pasji" Mela Gibsona i festiwalu Open'er, który wygrał 14. edycję prestiżowego plebiscytu European Festival Awards.

Frekwencyjna klapa "Putina", kontynuacja "Pasji", Open'er zwycięzcą europejskiego plebiscytu

Frekwencyjna klapa "Putina", kontynuacja "Pasji", Open'er zwycięzcą europejskiego plebiscytu

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski w poniedziałek zakończy swoją misję w roli ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Opublikował pożegnalny film, w którym dzieli się istotnymi osiągnięciami w relacjach polsko-amerykańskich i ważnymi momentami swojej kadencji.

"Polska stała się dla mnie drugim domem". Brzezinski żegna się z ambasadą

"Polska stała się dla mnie drugim domem". Brzezinski żegna się z ambasadą

Źródło:
TVN24

Budowa tunelu kolejowego pod Łodzią to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych obecnie w kraju. Oficjalnie do końca przyszłego roku - chociaż ten termin najpewniej będzie przesunięty w związku z przedłużającym się postojem jednej z maszyn - pod miastem mają kursować pociągi, które stworzą coś na kształt "łódzkiego metra". Równolegle budowane są trzy nowe podziemne przystanki kolejowe. Odwiedziliśmy z kamerą jeden z nich.

Zobacz "łódzkie metro" od środka

Zobacz "łódzkie metro" od środka

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ponownie rozbrzmi w najróżniejszych zakątkach świata. W ramach 33. Finału zarejestrowanych zostało 95 zagranicznych sztabów. - Jesteśmy prawie gotowi - mówił w TVN24 szef sztabu na Bali Andrzej Jakubowski. Anna Tomala, organizatorka z Melbourne, przypomniała, że to już dziewiąty Finał w Australii, a ludzie "zawsze na ten dzień czekają".

Pierogi na Bali, impreza "po naszemu" w Melbourne. Zagraniczne sztaby WOŚP w pełnej gotowości

Pierogi na Bali, impreza "po naszemu" w Melbourne. Zagraniczne sztaby WOŚP w pełnej gotowości

Źródło:
tvn24.pl
Gdzie jest "Frog"? I dlaczego już nie ma listu gończego za nim?

Gdzie jest "Frog"? I dlaczego już nie ma listu gończego za nim?

Źródło:
tvn24.pl
Premium