Pozostawienie czasu letniego pomoże obniżyć rachunki za energię? Naukowcy apelują, by nie przestawiać zegarków

Źródło:
Reuters, Italian Post, tvn24.pl
Jak zmiana czasu wpływa na problemy ze snem
Jak zmiana czasu wpływa na problemy ze snemtvn24
wideo 2/5
Jak zmiana czasu wpływa na problemy ze snemtvn24

Włoscy naukowcy wzywają rząd, by nie zmieniał czasu na zimowy. Według Włoskiego Towarzystwa Medycyny Środowiskowej, miałoby to pomóc w obniżeniu rachunków za energię, zmniejszyć zanieczyszczenie, a także poprawić zdrowie ludzi.

Alessandro Miani, prezes Włoskiego Towarzystwa Medycyny Środowiskowej (SIMA), twierdzi, że obowiązywanie czasu letniego przez cały rok przyniosłoby Włochom roczne oszczędności w wysokości 500 milionów euro i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 200 tys. ton. Zmiany miałyby też zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwa kopalne wykorzystywane do oświetlenia i ogrzewania.

"30 października wskazówki zegara powinny pozostać na swoim miejscu"

Prezes Miani zwraca też uwagę, że więcej światła to również więcej serotoniny (nazywanej hormonem szczęścia). Dodatkowa godzina na świeżym powietrzu nie tylko poprawia nastrój, ale może też mieć - jak ocenił w rozmowie z Agencją Reutera - długotrwały pozytywny wpływ na zdrowie. SIMA opiera swoje obliczenia na oficjalnych danych dotyczących emisji i zużycia energii o różnych porach dnia, dostarczonych przez włoską państwową firmę usług energetycznych GSE i firmę Terna.

"30 października wskazówki zegara powinny pozostać na swoim miejscu" - zaapelował na łamach "Italian Post" pediatra Italo Farnetani, który również opowiada się za utrzymaniem czasu letniego przez cały rok. Zdaniem Farnetaniego dodatkowa godzina światła jest szczególnie ważna dla uczniów, "którzy często muszą odrabiać pracę domową wczesnym popołudniem".

Wysoki poziom poparcia dla zniesienia zmian czasu

Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii).

W tym roku na czas zimowy przejdziemy 30 październikaShutterstock

Parlament Europejski zagłosował za zniesieniem obowiązku przestawiania zegarów przez państwa członkowskie Unii Europejskiej dwa razy w roku, pozostawiając im swobodę wyboru. Zmiany miały wejść w życie w 2021 roku, jednak prace nad projektem przerwała pandemia COVID-19, a rządy europejskie nie zajęły jeszcze wspólnego stanowiska w tej sprawie, twierdząc, że najpierw chcą poznać ocenę wpływu ewentualnych zmian, przygotowaną przez Komisję Europejską.

Ministrowie energii państw członkowskich Unii Europejskiej spotkają się 9 września, aby omówić reakcję na wzrost cen. Jednak, jak podaje Reuter, "oczekuje się, że przyjęcie stałego czasu letniego nie znajdzie się w porządku obrad".

Zmiana czasu na letni i zimowy - od kiedy obowiązuje w Polsce

Włochy, podobnie jak blisko 70 krajów na całym świecie, cofają swoje zegary o godzinę każdej jesieni. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. W Polsce zmiana czasu po raz pierwszy została wprowadzona przed drugą wojną światową, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie. Do 1995 roku przejście z czasu letniego na zimowy miało miejsce miesiąc wcześniej - w ostatnią niedzielę września. Z zimowego na letni przechodzono podobnie - w ostatnią niedzielę marca. W 2017 roku projekt ustawy likwidującej zmianę czasu zgłosiło PSL. Jednak przepisów na razie nie zmieniono.

Najbliższa zmiana czasu czeka nas w nocy z 29 na 30 października.

Zmiana czasu

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: Reuters, Italian Post, tvn24.pl