TVN24 Biznes | Z kraju

Przedsiębiorcy o podwójnej zmianie czasu. Jednoznaczne wyniki ankiety

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Poznań. Zmiana czasu z letniego na zimowy
Poznań. Zmiana czasu z letniego na zimowyTVN24
wideo 2/3
TVN24Poznań. Zmiana czasu z letniego na zimowy

Ponad 88 procent przedsiębiorców uważa, iż dwukrotna zmiana czasu w każdym roku jest nieuzasadniona - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród firm członkowskich Business Centre Club (BCC). Prawie 83 procent przedsiębiorców oceniło pozytywnie pomysł likwidacji zmiany czasu.

Zmiana na czas letni odbywa się w ostatni weekend marca. Natomiast cofanie wskazówek zegarów i powrót do czasu zimowego następuje w ostatni weekend października.

Z ankiety przeprowadzonej wśród firm członkowskich BCC wynika, że 88,12 proc. przedsiębiorców jest zdania, że dwukrotna zmiana czasu w każdym roku jest nieuzasadniona. Dotychczasowe regulacje popiera 11,88 proc. respondentów.

BCC to organizacja zrzeszająca indywidualnych pracodawców. Istnieje od 1991 roku. Jak wynika z informacji dostępnych na jej stronie, członkowie klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 mld zł, a siedziby rozlokowane są w blisko 250 miastach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zmiana czasu. Badanie

Przedstawiciele poszczególnych branż w odpowiedziach opisowych wskazywali na utrudnienia, jakie niesie za sobą dwukrotna zmiana czasu w każdym roku. "Dla przykładu branża logistyczna wskazywała na przedłużający się czas załadunku i niepotrzebnych pauz w czasie pracy kierowców. Branże pracujące w trybie ciągłym wskazują, że przestawienie czasu sprawia kłopoty zarówno w sterowaniu urządzeń́, godzinach raportów jak i przejściu zmian pracowniczych" - czytamy w komunikacie.

Ponadto - jak wskazali przedsiębiorcy - w cyklu pracy trzyzmianowym jedna ze zmian jest o godzinę krótsza, a druga o godzinę dłuższa, co wiąże się z utrudnionym wyliczeniem wynagrodzenia za pracę. Z kolei branża budowlana podała, iż zmiana czasu powoduje większe zużycie energii elektrycznej, a praca w tej branży jest utrudniona ze względu na wcześniej zapadający zmrok.

Dla 66 proc. ankietowanych dwukrotna w ciągu roku zmiana czasu jest neutralna pod względem utrudnień we własnej firmie. Z kolei dla 34 proc. jest to zauważalny problem. Przedsiębiorcy podnosili problemy związane z mniejszą wydajnością spowodowana zmianą czasu. "Zauważalne jest, że pracownicy potrzebują kilku dni na przestawienie się na nowy rytm dobowy. W okresie zmiany czasu są zauważalne liczne spóźnienia, co dezorganizuje ustalony rytm dnia" - czytamy.

Dla 87 proc. respondentów zmiana czasu nie przynosi oszczędności w postaci mniejszego zużycia energii elektrycznej.

Według BCC "dwukrotna zmiana czasu w każdym roku nie znajduje obecnie ani uzasadnienia społecznego ani ekonomicznego". "Utrzymanie zmiany czasu stanowi anachronizm i przyczynia się do wielu negatywnych skutków o charakterze zdrowotnym i gospodarczym. Zmiana czasu prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego, którego rytm stanowi fundamentalne znaczenie dla zdrowia każdego człowieka" - podkreślono.

Likwidacja zmiany czasu

Prawie 83 proc. przedsiębiorców, którzy wzięli udział w ankiecie BCC, oceniło pozytywnie pomysł zniesienia mechanizmu zmiany czasu, a tylko 17 proc. uważa inaczej.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. 24 października 2021 Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że procedowane jest nowe rozporządzenie dotyczące wprowadzenia wspólnej daty rozpoczęcia i zakończenia stosowania czasu letniego – do czego zobowiązane są wszystkie kraje członkowskie UE. Resort podkreślił jednak w komunikacie, że nie ma to nic wspólnego z pracami nad zniesieniem zmian czasu. Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni. Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią.

Dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii).

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości