Piękna wyspa i wysoka pensja. W ofercie jest jednak haczyk

Źródło:
BBC, The Guardian
Stornoway, główne miasto Hebrydów zewnętrznych
Stornoway, główne miasto Hebrydów zewnętrznychGoogle Earth
wideo 2/4
Stornoway, główne miasto Hebrydów zewnętrznychGoogle Earth

Równowartość ponad 750 tysięcy złotych rocznej pensji i zwrot kosztów przeprowadzki za pracę w jednym z "najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w Wielkiej Brytanii". Brytyjskie władze szukają lekarzy chętnych do pracy na wyspie Benbecula, przyznają jednak, że nie jest to praca dla każdego.

150 tysięcy funtów rocznie, czyli równowartość około 760 tys. zł. Prowadzona przez NHS, czyli brytyjski NFZ przychodnia na wyspie Benbecula oferuje taką pensję, by przyciągnąć nowych lekarzy. Atrakcyjne wynagrodzenie to jednak nie wszystko. Jak podaje BBC, "wybrani kandydaci otrzymają również zwrot kosztów przeprowadzki", a także kwotę do 10 tys. funtów w ramach "powitania". Ponadto miejscowa rada ds. zdrowia podkreśla, że "dużą zachętą" do pracy jest fakt, że to jedno z "najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w Wielkiej Brytanii".

W ofercie jest jednak pewien haczyk - Benbecula to wyspa w szkockim archipelagu Hebrydy Zewnętrzne, nielicznie zamieszkanej, jednej z najdalej wysuniętych na północ części Wielkiej Brytanii. Średnia temperatura latem nie przekracza tam 14 stopni Celsjusza, zaś roczne opady są niemal trzykrotnie wyższe niż w Warszawie. Przychodnia, która poszukuje specjalistów, oferuje usługi dla mieszkańców łącznie sześciu wysp archipelagu, zamieszkiwanych przez około 4,7 tys. osób.

ZOBACZ TEŻ: Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Piękna wyspa i wysoka pensja

Jak przyznaje szef lokalnego NHS, ta oferta pracy nie jest więc dla każdego, ale głównie dla lekarzy "żądnych przygody i z pasją do medycyny wsi". - To musi być określony typ osoby, która chce tej pracy i odpowiedzialności - powiedział w rozmowie z BBC Radio Scotland Gordon Jamieson. Jak przyznał, wynagrodzenie znacząco wyższe niż w innych częściach Zjednoczonego Królestwa ma być zachętą do "życia, pracy i pozostania tutaj".

Wyspa Skye w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych, Szkocja Shutterstock

"Guardian" przypomina, że oferta pracy na Benbeculi pojawiła się po tym, jak z pracy w przychodni zrezygnowała ostatnia lekarka. Dziennik zwraca uwagę, że jednym z czynników, który także może zniechęcać lekarzy do życia na Hebrydach Zewnętrznych, jest tamtejszy "gwałtowny" wzrost cen domów, który napędza rosnąca liczba małych gospodarstw przekształcanych w domy letniskowe, a także "konkurencja o nieruchomości ze strony zamożnych emerytów".

ZOBACZ TEŻ: Nawet 7500 złotych za staż. "Czasy kserowania czy parzenia kawy dawno minęły"

Brakuje lekarzy i nauczycieli

Z kolei BBC wskazuje, że na archipelagu poszukiwani są nie tylko pracownicy ochrony zdrowia. Władze prowadzą rekrutację także na stanowisko dyrektora szkoły podstawowej na wyspie Rùm. Całą wyspę zamieszkuje 40 osób, a do szkoły uczęszcza siedmioro dzieci. Nowy dyrektor może liczyć na pensję w wysokości 62 tys. funtów rocznie (równowartość ponad. 300 tys. zł), plus dodatki za pracę zdalną.

ZOBACZ TEŻ: Brytyjczycy przywiązują coraz mniejszą wagę do pracy. Badania

Autorka/Autor:wac//mm

Źródło: BBC, The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Woda z zalanej po burzy ulicy Przyczółkowej wdarła się do autobusu miejskiego linii 519, jadącego z Powsina do centrum Warszawy. Nagranie dostaliśmy na Kontakt 24.

"Powódź" w miejskim autobusie

"Powódź" w miejskim autobusie

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Polacy konsumują mniej niż przeciętny mieszaniec Unii Europejskiej. Rzeczywiste spożycie indywidualne (AIC) na mieszkańca w Polsce w 2023 roku było 14 procent poniżej średniej unijnej- podał Eurostat. Najwyższy poziom odnotowano w Luksemburgu (38 proc. powyżej średniej UE), Austrii i Holandii (po 17 proc.).

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek, który zdobył mandat do europarlamentu z ramienia PiS, stawił się w środę w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie i został przesłuchany w charakterze świadka - przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Piotr Skiba. - Wpłynęły bardzo interesujące dokumenty, które są cały czas analizowane. Zamierzamy gromadzić kolejną dokumentację - mówił Skiba.

Daniel Obajtek stawił się w warszawskiej prokuraturze

Daniel Obajtek stawił się w warszawskiej prokuraturze

Źródło:
PAP

Stołeczny ratusz wydał ostrzeżenie o burzach z gradem i silnych porywach wiatru, które mogą wystąpić dzisiaj w stolicy. W Warszawie po południu padało i lekko grzmiało. Silniejsza burza przeszła w powiatach na południowy wschód od Warszawy. Grad padał w Józefowie, silny deszcz nie ominął Piaseczna, czy Otwocka. W całym województwie burza połamała drzewa.

Połamane drzewa w Otwocku, grad w Józefowie

Połamane drzewa w Otwocku, grad w Józefowie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Dziewięcioletni Lorenzo Somaschini zmarł kilka dni po wypadku na torze w Brazylii. Informację o śmierci dziecka przekazał organizator wyścigów motocyklowych.

Wypadek na torze. Nie żyje dziewięcioletni motocyklista

Wypadek na torze. Nie żyje dziewięcioletni motocyklista

Źródło:
Reuters

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej rozpatrzył sprawę skierowaną tam przez prezydenta, w której Andrzej Duda kwestionował ustawę przyjętą przez Sejm po wygaszeniu mandatów poselskich skazanych polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Na rozprawę przyszedł poseł Polski 2050 Paweł Śliz i zawnioskował o wyłączenie ze składu sędziowskiego Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. Po oddaleniu tego wniosku opuścił salę, na co oburzyła się Pawłowicz. Później ogłosiła, że TK nałożył na posła karę.

Poseł opuścił rozprawę, powołał się na ślubowanie. Pawłowicz oburzona: proszę usiąść, nie dałam zgody

Poseł opuścił rozprawę, powołał się na ślubowanie. Pawłowicz oburzona: proszę usiąść, nie dałam zgody

Źródło:
PAP, TVN24

Policjanci odnaleźli w środę przed południem zwłoki zaginionej 39-letniej Natalii spod Poznania. Jej poszukiwania trwały od piątku. Ciało kobiety odnaleziono w kompleksie leśnym w północno-wschodniej części przedmieść Poznania, około 10 kilometrów od domu. Funkcjonariusze zatrzymali jej męża, który zgłosił jej zaginięcie. Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter Faktów TVN, kobieta chciała się rozwieść z mężczyzną.

"Nie powiedziała, gdzie jedzie". Co wiemy o zaginięciu i śmierci 39-letniej Natalii

"Nie powiedziała, gdzie jedzie". Co wiemy o zaginięciu i śmierci 39-letniej Natalii

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci odnaleźli zwłoki zaginionej 39-letniej Natalii spod Poznania. Ciało odnaleziono w kompleksie leśnym w północno-wschodniej części przedmieść Poznania. Mąż kobiety został zatrzymany. 15 czerwca zgłosił jej zaginięcie. Ciało kobiety znaleziono około 10 kilometrów od domu.

Poszukiwana 39-letnia Natalia nie żyje. Zatrzymano jej męża

Poszukiwana 39-letnia Natalia nie żyje. Zatrzymano jej męża

Źródło:
tvn24.pl

Spar Group, właściciel Spar Polska, podjął decyzję o opuszczeniu polskiego rynku. Spółka znalazła już nowego nabywcę, który przejmie sklepy oraz będzie kontynuował rozwój biznesu pod tym samym szyldem. Transakcja zostanie sfinalizowana do końca bieżącego roku.

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Źródło:
tvn24.pl

Obok jednej ze szkół w Jastrzębiu-Zdroju (Śląskie) lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jak informuje policja, dwóch nastolatków miało się tam pokłócić i pobić. Jeden z nich trafił do szpitala.

Bójka nastolatków przy szkole, lądował śmigłowiec LPR

Bójka nastolatków przy szkole, lądował śmigłowiec LPR

Źródło:
tvn24.pl

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

8 lat więzienia i dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów chce prokuratura dla kobiety oskarżonej o spowodowanie wypadku, w którym zginęło jej 3,5-letnie dziecko, a kierowca innego samochodu doznał poważnych obrażeń. Kobieta była pijana i - jak ustalili biegli - jechała za szybko.

"Wypiła cztery puszki piwa, by się lepiej poczuć". Spowodowała wypadek, nie żyje jej 3,5-letnia córeczka

"Wypiła cztery puszki piwa, by się lepiej poczuć". Spowodowała wypadek, nie żyje jej 3,5-letnia córeczka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak przekazał, że wobec pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej prowadzone są dwa postępowania sprawdzające. Jedna sprawa dotyczy niezwoływania posiedzeń Trybunału Stanu, którego Manowska jest przewodniczącą, druga przekroczenia uprawnień w pracach Kolegium Sądu Najwyższego.

"Prowadzone są czynności sprawdzające". Dwa postępowania wobec Małgorzaty Manowskiej

"Prowadzone są czynności sprawdzające". Dwa postępowania wobec Małgorzaty Manowskiej

Źródło:
PAP

Powstaną dwie komisje do spraw wyjaśnienia skandali z udziałem duchownych w diecezji sosnowieckiej. Jedną z nich kierować będzie prokurator w stanie spoczynku, a w ich skład wejdą między innymi prawnik, historyk i psycholog. - Zostanie też przeprowadzony audyt - zapowiedział biskup sosnowiecki Artur Ważny.

Dwie komisje zbadają skandale z udziałem duchownych. Na czele jednej prokurator

Dwie komisje zbadają skandale z udziałem duchownych. Na czele jednej prokurator

Źródło:
PAP

Stypendium dla każdego, kto rozpocznie studia na nowo utworzonym kierunku, ale też dla przyszłych żołnierzy, laureatów olimpiad, wyróżniających się sportowców i nie tylko. Na jaką pomoc mogą liczyć absolwenci szkół średnich, którzy planują rozpoczęcie studiów w tym roku?

Nawet 2 tysiące miesięcznie. Na jakie stypendia może liczyć rozpoczynający studia na polskich uczelniach

Nawet 2 tysiące miesięcznie. Na jakie stypendia może liczyć rozpoczynający studia na polskich uczelniach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

10 czerwca Jarosław Kaczyński wraz z bliskimi współpracownikami pojawił się przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości miał ze sobą sprej, którym zamalował tabliczkę na wieńcu, na której odpowiedzialnością za tragedię obciążany jest jego brat. Policja wystąpiła do prokuratury z wnioskiem o wszczęcie śledztwa w kierunku nadużycia władzy przez prezesa PiS.

Wniosek policji o wszczęcie śledztwa w kierunku nadużycia władzy przez Jarosława Kaczyńskiego

Wniosek policji o wszczęcie śledztwa w kierunku nadużycia władzy przez Jarosława Kaczyńskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl, OKO.press

Prezydent Andrzej Duda wręczył akty powołania nowym sędziom. Jednym z nich jest Mikołaj Pawlak, były Rzecznik Praw Dziecka, a wcześniej urzędnik resortu sprawiedliwości - w czasie, gdy do ministerstwa trafił wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego o przekazanie 25 milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości na zakup Pegasusa.

Prezydent powołał nowych sędziów. Wśród nich Mikołaj Pawlak

Prezydent powołał nowych sędziów. Wśród nich Mikołaj Pawlak

Źródło:
tvn24.pl

Prokurator Generalny przekazał dzisiaj do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Marcina Romanowskiego do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie - podała Prokuratura Krajowa. Zarzuty dotyczą 11 przestępstw, w tym działania w zorganizowanej grupie przestępczej. - Ocena wniosku będzie przeprowadzona tak szybko, jak to możliwe - poinformowała rzeczniczka marszałka Sejmu Katarzyna Karpa-Świderek. "To polityczna ustawka i zemsta Tuska i Giertycha, osobiście zainteresowanych zdyskredytowaniem ministra Zbigniewa Ziobro oraz zniszczeniem środowiska Suwerennej Polski i całej Zjednoczonej Prawicy" - napisał Romanowski.

Uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego. Prokurator generalny skierował wniosek

Uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego. Prokurator generalny skierował wniosek

Źródło:
tvn24.pl

Nad Bałkany nadeszła pierwsza w tym roku fala upałów. Temperatura odczuwalna może osiągać miejscami nawet ponad 40 stopni. Przed spiekotą ostrzegają służby meteorologiczne. Afrykański żar dotarł też do Węgier.

Afrykański tydzień. Europa w odcieniach czerwieni i pomarańczy

Afrykański tydzień. Europa w odcieniach czerwieni i pomarańczy

Źródło:
Reuters, PAP

Występowanie przenoszących dengę komarów tygrysich stwierdzono już w 13 państwach UE, w tym w kilku popularnych destynacjach wakacyjnych. Zaobserwowano je m.in. w Chorwacji, Grecji, Włoszech czy Hiszpanii. Co należy o nich wiedzieć? Jak chronić się przed roznoszoną przez nie chorobą? Wyjaśniamy.  

Przenoszą dengę, są już w 13 krajach Europy. Jak się chronić przed komarem tygrysim? 

Przenoszą dengę, są już w 13 krajach Europy. Jak się chronić przed komarem tygrysim? 

Źródło:
BBC, Euronews, tvn24.pl

Miniona noc była rekordowa pod względem temperatury w tym roku. Miejscami termometry pokazały aż 21,2 stopnia Celsjusza. - Za nami pierwsza noc tropikalna - przekazała w środę Ilona Śmigrodzka, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Za nami pierwsza taka noc w tym roku

Za nami pierwsza taka noc w tym roku

Źródło:
IMGW, PAP, tvnmeteo.pl

Komisja Europejska (KE) stwierdziła, że rozpoczęcie procedury nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski jest uzasadnione. Samo formalne rozpoczęcie procedury może nastąpić później. Bruksela zapowiada taki krok na lipiec - informuje korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, powołując się na komunikat prasowy.

Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski

Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski

Źródło:
TVN24, PAP

Z jednej ze świątyń w gminie Turośń Kościelna (woj. podlaskie) zniknął relikwiarz zawierający relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Policja zatrzymała małżeństwo, które usłyszało zarzuty kradzieży. Odzyskany został też relikwiarz.

Z kościoła skradziono relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Małżeństwo z zarzutami

Z kościoła skradziono relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Małżeństwo z zarzutami

Źródło:
tvn24.pl

Aktywiści z grupy Just Stop Oil spryskali w środę pomarańczową farbą kamienny krąg Stonehenge, a nagranie z tego incydentu zamieścili w mediach społecznościowych. Jak poinformowała organizacja, działacze domagają się całkowitego odejścia od wydobycia i spalania paliw kopalnych. Prehistoryczna budowla, niedaleko brytyjskiego Salisbury, została zdewastowana w przeddzień przesilenia letniego podczas którego to miejsce jest odwiedzane przez tłumy turystów. Kuratorzy Stonehenge badają rozmiary zniszczeń.

Aktywiści klimatyczni spryskali farbą Stonehenge. Mamy nagranie

Aktywiści klimatyczni spryskali farbą Stonehenge. Mamy nagranie

Źródło:
BBC, Just Stop Oil

Kevin Costner opowiedział o spotkaniu z księciem Williamem, podczas którego następca tronu zdradził mu, co o nim sądziła księżna Diana. Aktor przywołał też pamięcią swoje spotkanie z księżną.

Kevin Costner o niezwykłym wyznaniu księcia Williama. Aktor relacjonuje rozmowę w cztery oczy

Kevin Costner o niezwykłym wyznaniu księcia Williama. Aktor relacjonuje rozmowę w cztery oczy

Źródło:
People, TVN24

Prezydent Bułgarii Rumen Radew i premier Czarnogóry Milojko Spajić w poniedziałek mieli spotkać się w Podgoricy. Jednak gdy Spajić nie pojawił się punktualnie na miejscu, Radew po prostu wyszedł - informuje portal Politico.

Premier spóźnił się cztery minuty, prezydent nie czekał. Zgrzyt na Bałkanach

Premier spóźnił się cztery minuty, prezydent nie czekał. Zgrzyt na Bałkanach

Źródło:
Politico

Władimir Putin zabrał Kim Dzong Una na przejażdżkę limuzyną, którą wcześniej sam mu podarował. Rosyjski prezydent przebywa obecnie w Korei Północnej, gdzie został przyjęty z pełnymi honorami. Na lotnisku w Pjongjangu czekał na niego rozłożony czerwony dywan.

Przejażdżka po parku z Władimirem Putinem. Kim dał się przewieźć

Przejażdżka po parku z Władimirem Putinem. Kim dał się przewieźć

Aktualizacja:
Źródło:
Meduza, Izwestija, BBC, TASS, Reuters

Obserwujemy, że do aptek przychodzą młode, wysportowane osoby z listą recept na fentanyl i skupują. Co jest ciekawe i znamienne, większość tych recept pochodzi z jednego podmiotu, nawet od jednego lekarza - mówił w TVN24 Łukasz Pietrzak, farmaceuta, kierownik apteki.

Tak zdobywają fentanyl w Polsce. "Większość recept od jednego podmiotu, nawet jednego lekarza"

Tak zdobywają fentanyl w Polsce. "Większość recept od jednego podmiotu, nawet jednego lekarza"

Źródło:
TVN24

Do Polski napływa gorące, wilgotne powietrze z południa Europy. Sprawi ono, że w środę temperatura przekroczy w części kraju 30 stopni Celsjusza, niosąc pogodę parną i duszną. Jak prognozuje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, taka męcząca aura nie odpuści nam także w kolejnych dniach. Dlatego warto pamiętać zasady, które pomogą nam radzić sobie w takich warunkach pogodowych.

"Tak parno, że powietrze można kroić". To nie koniec trudnej i męczącej pogody

"Tak parno, że powietrze można kroić". To nie koniec trudnej i męczącej pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

W miejscowości Kisielany Kuce (województwo mazowieckie) dachował samochód osobowy. Podróżowała nim rodzina z dwójką dzieci. Kierujący pojazdem ojciec był pijany, a matka miała do odbycia zasądzoną karę więzienia.

Podróżowali autem z dwójką dzieci, dachowali. Ojciec trafił na izbę wytrzeźwień, a matka do więzienia

Podróżowali autem z dwójką dzieci, dachowali. Ojciec trafił na izbę wytrzeźwień, a matka do więzienia

Źródło:
PAP

Trwają poszukiwania 73-letniej turystki z Francji, która w piątek zaginęła na greckiej wyspie Sikinos. Tego samego dnia kobieta miała przesłać właścicielowi hotelu wiadomość sugerującą, jakoby uległa wypadkowi. Lokalne służby prowadzą też akcję poszukiwawczą jej 64-letniej znajomej.  

Dwie turystki zaginęły na greckiej wyspie. Wcześniej jedna wysłała niepokojącą wiadomość 

Dwie turystki zaginęły na greckiej wyspie. Wcześniej jedna wysłała niepokojącą wiadomość 

Źródło:
 ANT1, BBC, MEGA, Parapolitika, skai.gr, Tanea,, tvn24.pl

Janusz Kowalski poinformował w środę rano, że odchodzi z Suwerennej Polski. "Teraz skupiam się na merytorycznej pracy w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości" - napisał. W 2022 roku zapowiadał, że prędzej zrezygnuje z bycia posłem niż z bycia członkiem partii Zbigniewa Ziobry, wówczas Solidarnej Polski. Suwerenna Polska opublikowała w mediach społecznościowych komentarz.

Janusz Kowalski odchodzi. Jest komentarz Suwerennej Polski

Janusz Kowalski odchodzi. Jest komentarz Suwerennej Polski

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Janusz Kowalski, który ogłosił odejście z Suwerennej Polski, był jednym z najbardziej znanych i aktywnych polityków partii Zbigniewa Ziobry. W przeszłości zasłynął między innymi z kłótni z Michałem Kołodziejczakiem, zagrzewania do wiwatów z mównicy sejmowej czy kłopotów z tekstem polskiego hymnu. Kowalski niejednokrotnie wywoływał też kontrowersje swoimi wypowiedziami między innymi o relacjach z Unią Europejską czy szczepionkach.

Najsłynniejsze aktywności Janusza Kowalskiego. Kłótnie, wiwaty, kontrowersyjne poglądy

Najsłynniejsze aktywności Janusza Kowalskiego. Kłótnie, wiwaty, kontrowersyjne poglądy

Źródło:
tvn24.pl

Kończy się kompletowanie kierownictwa policji. Nadzór nad pionem kryminalnym obejmie wkrótce Tomasz Michułka, a rektorem Akademii Policji zostanie Agata Malasińska-Nagórny - wynika z informacji tvn24.pl.

Kolejne zmiany na szczytach policji

Kolejne zmiany na szczytach policji

Źródło:
tvn24.pl
Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tajemniczy monolit został znaleziony w weekend na pustyni w Nevadzie - poinformowała policja z Las Vegas. Informacja ponownie ożywiła spekulacje na temat tego, czym może być i skąd się tam wziął. To nie pierwszy przypadek odnalezienia podobnego obiektu na świecie - tajemnicze monolity znajdywane są w różnych częściach świata od kilku lat.

Tajemniczy monolit pojawił się na pustyni w Nevadzie. Zagadka wciąż bez wyjaśnienia

Tajemniczy monolit pojawił się na pustyni w Nevadzie. Zagadka wciąż bez wyjaśnienia

Źródło:
BBC, Guardian, tvn24.pl

W wieku 92 lat zmarła Halina Bortnowska. Informację o śmierci filozofki, teolożki, publicystki, animatorki przedsięwzięć społecznych i uczestniczki ruchu ekumenicznego w rozmowie z portalem tvn24.pl potwierdziła Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Bortnowska była współzałożycielką Fundacji.

Nie żyje Halina Bortnowska. "Dzielny, jasny człowiek, pełna troski i myśli o innych"

Nie żyje Halina Bortnowska. "Dzielny, jasny człowiek, pełna troski i myśli o innych"

Źródło:
tvn24.pl, bip.brpo.gov.pl

"Zielona granica" znalazła się w dziesiątce najlepszych filmów pierwszego półrocza 2024 roku według amerykańskiego magazynu "The Hollywood Reporter". Nagradzana produkcja Agnieszki Holland została doceniona między innymi za "bezbłędną realizację".

Amerykański magazyn wskazał najlepsze filmy półrocza. Wśród nich nagradzana produkcja z Polski

Amerykański magazyn wskazał najlepsze filmy półrocza. Wśród nich nagradzana produkcja z Polski

Źródło:
The Hollywood Reporter, PAP, tvn24.pl