Brytyjczycy przywiązują coraz mniejszą wagę do pracy. Badania

Źródło:
uk-values.org
Wielka Brytania. Londyn na nagraniach archiwalnych
Wielka Brytania. Londyn na nagraniach archiwalnychReuters Archive
wideo 2/4
Wielka Brytania. Londyn na nagraniach archiwalnychReuters Archive

Tylko trzy czwarte Brytyjczyków uważa, że praca jest w ich życiu "bardzo ważna lub dość ważna" - wynika z badania autorstwa naukowców z londyńskiego King’s College. W wielu innych krajach Europy odsetek osób z takim poglądem jest znacznie wyższy. W Azji sięga nawet 99 procent.

Z opublikowanego na początku września badania World Values Survey wynika, że 73 proc. Brytyjczyków uważa, iż praca jest w ich życiu "bardzo ważna lub raczej ważna". To najniższy wynik spośród wszystkich krajów uwzględnionych w ankiecie. Podobną opinię na temat roli pracy w życiu mają Rosjanie i Kanadyjczycy, wśród których takiej samej odpowiedzi co Brytyjczycy udzieliło odpowiednio 74 i 75 proc. respondentów.

Zdecydowanie większe znaczenie przypisują pracy mieszkańcy innych krajów Europy Zachodniej. Za "bardzo ważną lub raczej ważną" swoją aktywność zawodową uważa po 96 proc. ankietowanych Hiszpanów i Włochów, a także 94 proc. Francuzów i Polaków. Krajami, dla których mieszkańców praca jest najważniejsza, są Indonezja i Filipiny. Tam takiej odpowiedzi udzieliło aż 99 proc. respondentów. Pracę za "bardzo ważną lub raczej ważną" uważa też 97 proc. Nigeryjczyków.

Jeden z autorów badania, profesor Bobby Duffy, dyrektor Instytutu Polityki w King’s College London, w jego opisie zauważył, że wyniki sugerują "stały zwrot w kierunku większego balansu między życiem zawodowym a prywatnym" w Wielkiej Brytanii. Jak dodał, "ludzie rzadziej uważają, że to praca powinna być traktowana priorytetowo, a nie czas wolny, oraz że ciężka praca prowadzi do sukcesu lub że brak pracy równoznaczny jest z lenistwem".

ZOBACZ TEŻ: 96 procent firm monitoruje aktywność pracowników podczas pracy zdalnej. Jak to robią

Wielka Brytania. Milenialsi zmieniają podejście

Z badania, opartego na odpowiedziach respondentów z zeszłego roku, wynika też, że ponad połowa (52 proc.) milenialsów, a więc obecnych trzydziesto- i czterdziestolatków, chciałaby, aby w przyszłości życiu zawodowemu przypisywano mniejsze znaczenie. Zdanie to podziela podobny odsetek respondentów z generacji X, czyli osób urodzonych w latach 1965-1980, oraz generacji Z, a więc tych urodzonych po 1995 roku.

Inaczej do tej kwestii podchodzą starsi: ludzie urodzeni przed wojną oraz przedstawiciele pokolenia baby boomers, czyli urodzonych w ciągu kilkunastu lat po wojnie. Wśród tych pierwszych zaledwie 32 proc. jest zwolennikami zmniejszenia rangi życia zawodowego, wśród drugich opowiada się za tym jeszcze mniej - 22 proc.

Autorzy badania podkreślają, że jeszcze kilkanaście lat temu młodsze pokolenia zgadzały się z opinią starszych. W 2005 roku zaledwie 31 proc. milenialsów uważało, że przywiązywanie coraz mniejszej wagi do życia zawodowego byłoby dobrym zjawiskiem.

ZOBACZ TEŻ: Krótsza praca za te same pieniądze. Są wyniki eksperymentu

Autorka/Autor:kgo

Źródło: uk-values.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock