Brytyjski "Guardian" o "10 genialnych rzeczach, które można robić w Polsce"

Źródło:
"Guardian"
Najlepsze do życia polskie miasta
Najlepsze do życia polskie miasta
TVN24
Najlepsze do życia polskie miastaTVN24

Brytyjski dziennik opublikował listę atrakcji, dla których warto wybrać się do Polski. Są na niej rzeczy oczywiste, ale też takie, które z punktu widzenia mieszkańca naszego kraju mogą wydać się zaskakujące, na przykład przejażdżka tramwajem. Autorem tekstu jest Ben Aitken. Brytyjczyk zrecenzował też naszą kuchnię, wskazując m.in. "polskie burrito".

Ben Aitken to brytyjski dziennikarz i pisarz, który kilka lat temu wyjechał na rok do Polski. Jak sam podkreślał, tak nietypowy kierunek migracji wybrał z czystej ciekawości. Zamieszkał w Poznaniu, czyli mieście, o którym wcześniej nigdy nie słyszał. Zatrudnił się w barze, gdzie jako pomoc kuchenna pracował za najniższą krajową. W wolnych chwilach poznawał polską kulturę, imprezując i podróżując po kraju. Swoje doświadczenia spisał w wydanej w 2020 roku książce "Anglik w Poznaniu".

Teraz Aitken opublikował na łamach "Guardiana" artykuł o "10 świetnych rzeczach, które można robić w Polsce". Na liście znalazły się zarówno odwiedziny w polskich miastach, jak i atrakcje przyrodnicze.

ZOBACZ TEŻ: Takie wakacje wybiera większość Polaków jadących za granicę. Ekspertka o plusach i minusach

Wizyta w Poznaniu

"Mam ogromną słabość do Poznania, nie tylko dlatego, że to właśnie tam pracowałem w barze serwującym fish and chips (rybę z frytkami, potrawę popularną zwłaszcza w Anglii - red.)" - zaznacza na wstępie Aitken. Wśród wartych odwiedzenia punktów na mapie miasta wymienia m.in. znajdujące się niedaleko centrum jeziora, tętniącą życiem starówkę z Rogalowym Muzeum czy słynnymi poznańskimi koziołkami i położone na jej obrzeżach Centrum Szyfrów Enigma.

PoznańShutterstock

Zwiedzanie Warszawy

Drugą pozycją w zestawieniu Aitkena jest polska stolica. "W trakcie drugiej wojny światowej Warszawa została całkowicie zbombardowana, dlatego to, że jest prężnie rozwijającą się dwumilionową metropolią i wygrała plebiscyt Europe’s Best Destination 2023, można nazwać cudem" - pisze Brytyjczyk. Jako największe warszawskie atrakcje wskazuje dość nieoczywiste miejsca: dwa praskie muzea - neonów i wódki - oraz kościół Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Jak przypomina, to w tej świątyni znajduje się urna z sercem Fryderyka Chopina.

WarszawaShutterstock

Wspinaczka i dzikie kąpiele w górach

Polskie góry nie należą co prawda do najwyższych w Europie, ale na kimś pochodzącym z nizinnej Anglii faktycznie mogą zrobić wrażenie. Aitken reklamuje je jako miejsce idealne do "jazdy na nartach, wspinaczki i dzikich kąpieli w górskich jeziorach". Wskazuje też miasta nadające się na bazy wypadkowe do wycieczek po poszczególnych pasmach: Wrocław dla Karkonoszy, Kraków dla Tatr i Rzeszów dla Bieszczad.

Kwitnące krokusy w Dolinie ChochołowskiejPAP/Grzegorz Momot

Przejażdżka tramwajem

Dla mieszkańców dużych polskich miast tramwaj to codzienny środek transportu, dla Brytyjczyka - atrakcja turystyczna. W sumie nic dziwnego, bo na Wyspach pojazdy te są zdecydowanie mniej popularne niż w środkowej i wschodniej Europie. Wśród poznańskich tramwajów Aitken poleca zwłaszcza linię numer szesnaście, która przejeżdża m.in. obok katedry i nad Wartą.

Poznański tramwajTVN 24 Poznań

ZOBACZ TEŻ: Miasta z najlepszym transportem publicznym. Na podium dwóch sąsiadów Polski

Letnie festiwale

Letnich festiwali Brytyjczycy mają znacznie więcej niż tramwajów - choćby słynny Glastonbury Festival, będący jedną z największych tego typu imprez w Europie. Ale i Polska w tej kategorii nie ma się czego wstydzić. Aitken wymienia w swoim tekście mainstreamowego Openera (w tym roku zagrają tam m.in. Arctic Monkeys i SZA), katowicki Tauron Nowa Muzyka, czyli coś dla fanów futurystycznych brzmień, a także organizowany we Wrocławiu festiwal filmowy Nowe Horyzonty.

Odwiedzenie trzech świątyń

Brytyjczyk wskazuje trzy jego zdaniem warte odwiedzenia świątynie: wielokrotnie odbudowywaną warszawską katedrę św. Jana, "świadectwo poświęcenia i męstwa narodu", będącą "bigosem" architektonicznym katedrę na krakowskim Wawelu oraz znajdującą się ponad 100 metrów pod ziemią kaplicę św. Kingi w kopalni soli w Wieliczce. Tę ostatnią nazywa "dowodem na to, że Polacy zawsze znajdą sposób, by się pomodlić".

Kaplica św. KingiRafał Stachurski | Kopalnia Soli "Wieliczka"

Jedzenie w barze mlecznym

"Mając wolne popołudnie w Polsce, znalazłbym bar mleczny, szybko wchłonął jego ponadczasową atmosferę, a potem napchał się do syta" - zdradza Aitken. W dalszej części tekstu radzi turystom, by koniecznie spróbowali żurku - wybranego ostatnio drugą najlepszą zupą na świecie - smalcu, bigosu i gołąbków, które określa jako "polskie burrito". Na deser poleca sernik. Zaskakuje opinia autora o zachwalanych zwykle przez turystów polskich pierogach. Brytyjczyk nazywa je "jedną z najbardziej przereklamowanych rzeczy na północnej półkuli".

ŻurekShutterstock

Wypoczynek na polskim wybrzeżu

W śródtytule Aitken pisze o polskim wybrzeżu, ale później ogranicza się do krótkiej laurki dla Trójmiasta. Poleca przede wszystkim Sopot - z kilkukilometrową złotą plażą i wydmami, najdłuższym molem w Europie oraz odrestaurowaną architekturą z epoki uzdrowiskowej. Wśród miejsc wartych odwiedzenia w sąsiednim Gdańsku wymienia świetnie zachowaną starówkę oraz Europejskie Centrum Solidarności, "pokazujące, jak Polska pozbyła się piętna komunizmu".

Sztorm na BałtykuShutterstock

Wypady na Mazury i do Białowieży

Wynajmijcie kajak i popływajcie nim po jednym z ponad dwóch tysięcy mazurskich jezior - radzi czytelnikom Aitken. Tym, którzy wybrali się już do północno-wschodniej części Polski, autor rekomenduje również wizytę w położonej na granicy z Białorusią Puszczy Białowieskiej. "To dom czarnych bocianów, wilków czy żubrów, od których należy zachować jednak bezpieczny dystans" - podkreśla. Jako idealną bazę wypadową do Białowieży wskazuje Białystok, miasto Ludwika Zamenhofa, twórcy języka Esperanto.

Żubry w BiałowieżyShutterstock

Odwiedziny Łodzi

Przydomek "HollyŁódź" miasto położone w samym środku Polski zawdzięcza swoim wieloletnim filmowym tradycjom - wyjaśnia Brytyjczyk. I dodaje, że w tutejszej filmówce studiowali m.in. Andrzej Wajda, Roman Polański czy Krzysztof Kieślowski. W artykule pojawia się też wzmianka o łódzkim Muzeum Sztuki oraz Manufakturze, "imponującym kompleksie artystyczno-rekreacyjnym w dawnej fabryce włókienniczej".

Łódzka ManufakturaSova Olena/Shutterstock

ZOBACZ TEŻ: Gdzie znajdziemy najlepszą lokalną kuchnię? W rankingu trzy miasta z Polski 

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: "Guardian"

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło, by źli ludzi, którzy atakują nasze wartości, nie zwyciężyli - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak podkreślił, nadzieje związane z 1 maja 2004 roku "spełniły się z nawiązką".

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Źródło:
PAP, TVN24

Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Źródło:
tvn24.pl

Zaprosiłem pana premiera, niestety szef rządu nie skorzystał z mojego zaproszenia, ale wierzę w to, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej będziemy z powodzeniem rozwijali razem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Premier Donald Tusk obiecał, że na 25. rocznicę wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków. "Lepiej być w Unii" - dodał szef rządu.

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Uczestnicy Konferencji Parlamentarnej Morza Bałtyckiego wyrazili we wtorek przekonanie, że pokój w Unii Europejskiej zależy od zabezpieczenia wschodniej granicy. Fińscy deputowani zwracają przy tym uwagę, że Rosja prowadzi wojnę hybrydową na granicy ich kraju.

Deputowani państw Morza Bałtyckiego wzywają do wspólnej obrony wschodniej granicy

Deputowani państw Morza Bałtyckiego wzywają do wspólnej obrony wschodniej granicy

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca. Ale już dziś wiadomo, że w kolejnej kadencji europarlamentu zabraknie kilkunastu znanych polityków. Niektórzy z nich zasiadali w tej unijnej instytucji od dwudziestu lat. Część sama zapowiedziała przejście na emeryturę, dla innych zabrakło miejsca na listach.

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Gazeta Wyborcza"

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Źródło:
tvn24.pl

W mieście Meizhou w chińskiej prowincji Guangdong zawaliła się część autostrady. Samochody spadały ze zbocza z wysokości kilkunastu metrów do głębokiego zapadliska. Nie żyją 24 osoby, kilkadziesiąt jest rannych. W ostatnim czasie region ten nawiedziły ulewne opady deszczu.

Zawaliła się część autostrady, auta wpadały do głębokiego zapadliska. 24 osoby nie żyją

Zawaliła się część autostrady, auta wpadały do głębokiego zapadliska. 24 osoby nie żyją

Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP

Z magazynów w dwóch głównych bazach kolumbijskiej armii zniknęło ponad milion sztuk amunicji wszelkiego rodzaju, w tym tysiące pocisków przeciwczołgowych i RPG - przekazał prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Źródło:
PAP

Amerykański myśliwiec F-16 rozbił się we wtorek w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk. Pilot katapultował się ze spadającej maszyny. Władze zaapelowały do osób, które nie należą do personelu ratowniczego, aby unikały obszaru katastrofy, gdyż na pokładzie samolotu znajdowały się niebezpieczne chemikalia.

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Źródło:
PAP

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Wypadek z udziałem dwóch samochodów na autostradzie A4 pod Wrocławiem. Ranne zostały trzy osoby. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR. Droga w kierunku Zgorzeleca jest zablokowana.

Wypadek na autostradzie pod Wrocławiem. Trzy osoby ranne

Wypadek na autostradzie pod Wrocławiem. Trzy osoby ranne

Źródło:
tvn24.pl

W Kraszewicach (woj wielkopolskie) o tym, kto został wójtem zdecydowała przewaga zaledwie czterech głosów. Pytanie: czy walka była uczciwa? Prokuratura sprawdza, czy członkowie jednego z komitetów oferowali wyborcom po 100 złotych za głos na wskazaną osobę.

Wygrała o włos. Prokuratura sprawdza, czy nie doszło do kupowania głosów

Wygrała o włos. Prokuratura sprawdza, czy nie doszło do kupowania głosów

Źródło:
PAP, tvn24pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Gdańscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy weszli do banku z pistoletem na wodę i żartowali, że dokonują napadu. Pracownikom nie było do śmiechu, uruchomili procedurę napadową. Na miejsce przyjechała policja.

Weszli do banku z pistoletem na wodę, żartowali, że to napad

Weszli do banku z pistoletem na wodę, żartowali, że to napad

Źródło:
tvn24.pl, Policja Pomorska, PAP

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Portugalię w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła trzy miliony - wynika ze wstępnych danych tamtejszego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). To najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii tego kraju.

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Źródło:
Reuters

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. W części kraju porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 75 kilometrów na godzinę. Obowiązują też ostrzeżenia przed roztopami. Synoptycy wydali również prognozę zagrożeń, z której wynika, że w niektórych regionach w kolejnych dniach może zagrzmieć.

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dokładnie 20 lat temu Polska, wraz z dziewięcioma innymi krajami, stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś politycy komentują rocznicę tego wydarzenia w mediach społecznościowych.

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

Źródło:
tvn24.pl

Każde złamanie prawa zostanie rozliczone - oznajmił minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński we wpisie w mediach społecznościowych. Odniósł się w nim do dzisiejszej publikacji RMF FM, w której portal pisze, że "prezes Prawa i Sprawiedliwości ma odpowiedzieć za zniszczenie i kradzież wieńca sprzed pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej". Wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego miał już wpłynąć do Sejmu.

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Źródło:
tvn24.pl, tvnwarszawa.pl, RMF FM

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

Z ministerstwa funduszy w czwartek niespodziewanie odeszła Małgorzata Szczepańska, która kierowała departamentem nadzorującym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w czasie, gdy doszło do afery NCBR - ustalił tvn24.pl. Nasze informacje potwierdziła szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która powiedziała, że urzędniczka odeszła "przez NCBR". - Będzie trzęsienie ziemi. Była królową, która decydowała o rozdzielaniu miliardów i mówiła dyrektorom NCBR, co mają robić - mówi nasz informator.

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Źródło:
tvn24.pl
Lekka kraksa. Ich bawią zupełnie inne rzeczy, sorry

Lekka kraksa. Ich bawią zupełnie inne rzeczy, sorry

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24