Naukowcy wiążą konkretne dolegliwości z konkretnym ułożeniem ciała podczas snu. Jeśli w środku nocy lub rano budzi cię męczący ból, prawdopodobnie powinieneś rozważyć zmianę pozycji. Podobnie gdy chrapiesz albo po przebudzeniu skarżysz się na sztywność karku.
Z przywoływanego przez BBC badania duńskich naukowców wynika, że ludzie w trakcie snu spędzają średnio ponad 50 procent czasu na jednym lub drugim boku, 38 procent czasu na plecach i zaledwie siedem procent czasu na brzuchu. Co ciekawe, wraz z wiekiem ankietowanych wzrastała długość czasu przesypianego na boku. Dzieci za to we wszystkich wymienionych pozycjach leżały przez zbliżoną część nocy.
Z przytaczanych przez BBC badań wynika, iż osoby, które śpią na lewym boku, mają lepszy sen niż te śpiące na boku prawym. W kolejnym badaniu, o którym pisze brytyjski portal, sprawdzono, jaka pozycja najlepiej wpływa na oddychanie. Test przeprowadzono na marynarzach. Okazało się, że zarówno zachowania niekomfortowe dla innych, np. chrapanie, jak i potencjalnie niebezpieczne, np. bezdech senny, u marynarzy śpiących na plecach występowały części niż u tych, którzy spali w innych pozycjach. Osobom, które zmagają się z tymi problemami, eksperci radzą, by zaczęły spać na boku.
Inne badanie - w nim obserwowano sen nigeryjskich spawaczy - wykazało, że osoby śpiące na boku skarżą się na bóle pleców rzadziej niż te śpiące właśnie na plecach.
Najmniej wskazane spanie na brzuchu
Nie oznacza to jednak, że sen na boku jest uniwersalnym rozwiązaniem wszystkich "łóżkowych" problemów. Naukowcy z Australii Zachodniej w trakcie 12-godzinnej obserwacji ustalili, że ci z ochotników, którzy później najczęściej skarżyli się na uczucie sztywności w karku po przebudzeniu, spędzali większość czasu właśnie w pozycji bocznej.
Jak wskazują ustalenia naukowców, ważne jest, by śpiąc na boku utrzymywać ciało w pozycji jak najbardziej zbliżonej do linii prostej. Ci z uczestników wspomnianego wyżej badania, którzy spali w pozycji opisywanej jako "bardziej podparta", a jednocześnie mniej wykrzywiona, rzadziej zgłaszali ból szyi. Portal zwraca jednak uwagę, że trudno stwierdzić, co było tu skutkiem, a co przyczyną - pozycja wywoływała ból, czy ze względu na istniejący już ból ochotnicy odruchowo układali się tak, by go niwelować.
Naukowcy pewni są jednego: jeśli w nocy zmagasz się z bólem, koniecznie powinieneś zmienić pozycję. Badanie, w którym portugalscy eksperci przyjrzeli się jakości snu osób starszych, wykazało, że w przypadku 90 procent z nich zmiana pozycji przyniosła pożądane efekty. Dotyczyło to zarówno osób śpiących wcześniej na plecach, jak i tych śpiących na boku.
A co z nieliczną grupą, która najbardziej upodobała sobie spanie na brzuchu? BBC podkreśla, że ta pozycja ma najmniej plusów. Naukowcy wiążą ją przede wszystkim z bólem szczęki po przebudzeniu. W cytowanym przez portal artykule, który pojawił się na łamach czasopisma medycznego "Aesthetic Surgery Journal", grupa chirurgów zwracała też uwagę, że spanie na brzuchu, a co za tym idzie wciskanie twarzy w poduszkę, sprzyja rozwojowi zmarszczek.
ZOBACZ TEŻ: Życie w ciągłym lęku: czy usnę?
Źródło: BBC, "Aesthetic Surgery Journal"
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock