Które pierogi są najlepsze? Według portalu tasteatlas.com wcale nie te z Polski. W rankingu 100 najlepszych pierogów świata wygrały smażone chińskie pierożki guotie. W całym zestawieniu uwzględniono jednak sporo potraw z naszego kraju.
Tasteatlas.com przedstawia się jako "encyklopedia smaków, atlas tradycyjnych potraw, lokalnych składników i autentycznych restauracji", w którym skatalogowano już ponad 10 tys. dań i napojów z całego świata. Portal co jakiś czas publikuje wzbudzające spore zainteresowanie rankingi potraw - serów, ciast, kanapek, pieczywa, słodyczy... W ostatnim rankingu, z 13 marca, przedstawiono "100 najlepiej ocenianych pierogów świata".
Polska pierogową potęgą
Nie da się ukryć, że w tej konkurencji kulinarnej od dawna jesteśmy mocni. Od jak dawna? Według legendy od czasów "świętego Jacka z pierogami", czyli żyjącego na przełomie XII i XIII wieku Jacka Odrowąża. Ten polski kaznodzieja i misjonarz miał się nimi zachwycić podczas pobytu w Kijowie. Gdy wrócił do kraju, dokarmiał pierogami biedotę.
Nic dziwnego, że ranking tasteatlas.com uwzględnia wiele rodzajów pierogów - i potraw podobnych do nich - z Polski. Czy rzeczywiście wszystkie są pierogami? Pewnie wielu smakoszy będzie mieć wątpliwości. Ale wymieńmy dla porządku - z miejscami, które zajęły w rankingu.
93. Pyzy 78. Kartacze 52. Leniwe 47. Kopytka 32. Kluski śląskie
Pierogi "właściwe", te z kapustą i grzybami, mięsem czy serem, znalazły się na miejscu 4., czyli tuż za podium. Jak zauważa portal, każda polska rodzina ma swoją własną wersję nadzienia do nich. Mogą być słodkie, wytrawne, pikantne czy wręcz ostre. Taste Atlas wymienia również pierogi z nadzieniem truskawkowym i jagodowym. Jak dodaje, są tradycyjną potrawą wigilijną, choć dyskusyjne może być już kolejne stwierdzenie, że "są podawane jako 12. potrawa podczas wigilijnej wieczerzy".
ZOBACZ TEŻ: Przepisy sprzed 100 lat w twojej kuchni
Najlepsze pierogi świata - ranking
Kto wyprzedził polskie pierogi? Na miejscu trzecim portal wymienia manti, tradycyjne pierogi tureckie z nadzieniem z mocno przyprawionego mięsa i cebuli, z reguły podawane z jogurtem i czosnkiem. Drugie miejsce podium jest po części polskie, choć portal przypisał je naszym sąsiadom z Litwy. Chodzi o koldūnai, czyli nasze kołduny (w Białorusi występują jako kalduny). Tasteatlas.com pisze, że z reguły są nadziewane mielonym mięsem wieprzowym bądź wołowym albo grzybami i okraszone masłem, majonezem czy skwarkami.
Na pierwszym miejscu znalazły się guotie - smażone pierożki z północnych Chin, zwykle nadziewane wieprzowiną, kapustą pekińską, imbirem, szalotkami, z dodatkiem wina ryżowego i oleju sezamowego. Chrupiące i delikatne dzięki specjalnej metodzie przygotowania.
Poniżej pierwsza pięćdziesiątka rankingu.
ZOBACZ TEŻ: Oto najbardziej niebezpieczne potrawy świata
Źródło: tasteatlas.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock