Ranking najlepszych potraw i kuchni świata. W czołówce słynne polskie danie

Autor:
wac//mm
Źródło:
Taste Atlas, tvn24.pl
Cały świat na talerzu
Cały świat na talerzu tvn24bis
wideo 2/5
tvn24bisCały świat na talerzu

Rankingi najlepszych kuchni oraz najlepszych potraw świata stworzone zostały przez portal Taste Atlas na podstawie ocen wystawianych przez jego użytkowników. Za najlepszą kuchnię świata uznano kuchnię włoską, zaś za najlepszą potrawę jeden z japońskich rodzajów curry. Doceniona została jednak także polska kuchnia, która zajęła w obu zestawieniach wysokie miejsca.

Taste Atlas jest portalem przedstawiającym się jako przewodnik turystyczny po tradycyjnych kuchniach, publikującym recenzje potraw i restauracji. Stworzony przez niego ranking najlepszych kuchni świata, którego wyniki upubliczniono 21 grudnia, obejmuje oceny poszczególnych składników, potraw i napojów. Znalazło się w nim łącznie 95 regionalnych kuchni z niemal wszystkich kontynentów.

Najlepsza kuchnia świata

Pierwsze miejsce w rankingu najlepszych kuchni świata zajęła kuchnia włoska ze średnią ocen na poziomie 4,72 gwiazdki (5 gwiazdek to najwyższa nota). Bardziej zaskakujące mogą wydawać się jednak kolejne miejsca: drugie zajęła bowiem kuchnia grecka z oceną 4,69, a podium zamyka kuchnia hiszpańska z oceną 4,59. Czwarte miejsce przypadło kuchni japońskiej, za nią zaś kolejne pozycje zajęły: kuchnia indyjska, meksykańska, turecka, amerykańska, francuska i peruwiańska.

W drugiej dziesiątce zestawienia znalazła się m.in. kuchnia polska. Ze średnią ocen na poziomie 4,44 uplasowała się na wysokim, 14. miejscu - tuż za kuchnią portugalską (4,47), a przed kuchnią niemiecką (4,37). Polskie potrawy zostały przez użytkowników Taste Atlas ocenione wyżej także niż m.in. indonezyjskie (miejsce 16), chorwackie (17), wietnamskie (20), gruzińskie (26), czeskie (27) czy tajskie (30).

Najlepsze potrawy

Portal Taste Atlas w oparciu o oceny swoich użytkowników opublikował również ranking najlepszych potraw. W zestawieniu, w którym znalazło się w sumie 100 dań, pierwsze miejsce zajęło japońskie curry karē raisu ze średnią oceną 4,92. Na drugim miejscu jest brazylijska pitanha, czyli stek wołowy (4,86), a na trzecim miejscu amêijoas à Bulhão Pato, czyli portugalskie danie z małży (4,86). Miejsca czwarte i piąte przypadły chińskim pierożkom Tangbao oraz Guotie ocenianym na - odpowiednio - 4,83 i 4,81 gwiazdki.

Również w rankingu najlepszych potraw doceniona została polska kuchnia. Wysoką, 16. pozycję ze średnią ocen 4,68 zajęły pierogi ruskie. Jest to jednak jedyne polskie danie w rankingu Taste Atlas. Warto przy tym przypomnieć, że nazwa tego bardzo popularnego rodzaju pierogów stała się w ostatnich miesiącach tematem dyskusji, kiedy po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę niektóre restauracje zaczęły zmieniać nazwę z "pierogów ruskich" na "pierogi ukraińskie".

Pierogi ruskie jedyną polską potrawą w zestawieniuShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Najlepszy street food na świecie. Na czele rankingu "danie, o którym zapomniał kucharz"

Autor:wac//mm

Źródło: Taste Atlas, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości