"Podróż z zemsty" coraz bardziej popularnym trendem. Kto się mści i dlaczego

Źródło:
CNN, Euronews
Wakacje. Piotr Henicz o cenach wyjazdów z biurami podróży
Wakacje. Piotr Henicz o cenach wyjazdów z biurami podróżyTVN24
wideo 2/3
Wakacje. Piotr Henicz o cenach wyjazdów z biurami podróżyTVN24

"Mszczą się" - ale nie na konkretnej osobie czy instytucji, tylko na ponurym okresie pandemii, gdy podróżowanie było bardzo utrudnione. Teraz odbijają sobie stracone miesiące, i to z nawiązką. Turyści wyjeżdżają coraz dalej, w coraz większym gronie. Bez żalu wydają to, co udało im się zaoszczędzić w trakcie lockdownów. Trend, który nazwano podróżą z zemsty (revenge travel), ma już dwa lata, ale w nadchodzących miesiącach powinien być jeszcze bardziej zauważalny niż do tej pory.

Okres pandemii COVID-19 był czasem wielkiej zapaści branży turystycznej. Światowa Organizacja Turystyki oceniała, że w roku 2020 i w pierwszych miesiącach roku 2021 liczba zagranicznych wyjazdów zmalała w skali globalnej o 73 proc. Oznacza to, że z rynku tymczasowo zniknęło ponad miliard podróżujących.

Kolejne miesiące były już nieco lepsze, ale prawdziwe odbicie branża turystyczna zanotowała dopiero rok później. Z danych ACI Europe (Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych - red.) wynika, że w pierwszej połowie 2022 roku ruch lotniczy na Starym Kontynencie wzrósł o niemal 250 proc. względem analogicznego okresu poprzedniego roku.

ZOBACZ TEŻ: Ranking najbardziej słonecznych kierunków na wiosenny wypad

Podróż z zemsty - co to jest?

W 2023 roku odbudowa rynku trwa. Dane z wyszukiwarki lotów Skyscanner wskazują, że niemal połowa (41 proc.) turystów zamierza wydać na wyjazdy więcej pieniędzy niż rok wcześniej. Takie plany wpisują się w trend zwany podróżą z zemsty (revenge travel). - To popularne w mediach społecznościowych pojęcie, które powstało w 2021 roku, gdy świat zaczął ponownie się otwierać, a ludzie postanowili nadrobić stracony czas - wyjaśniała w rozmowie z CNN Erika Richter, wiceprezes Amerykańskiego Towarzystwa Doradców ds. Podróży. - To inny sposób, by powiedzieć: "Hej, życie jest krótkie. Chcę zarezerwować tę wycieczkę. Chcę spędzić więcej czasu z rodziną. Chcę łączyć się z ludźmi i naturą. Chcę poznawać świat i szukać doświadczeń, dzięki którym poczuję, że żyję" - dodała Richter, która unikała jednocześnie używania zwrotu "podróż z zemsty".

Fanem tego sformułowania nie jest też inny ekspert cytowany przez CNN, Rory Boland z zajmującej się badaniem rynku organizacji Which?. - Nie wydaje mi się, aby słowo "zemsta" dobrze oddawało to, o co chodzi w podróżach. (…) Myślę jednak, że za pomocą tego zwrotu próbuje się uchwycić pragnienie wielu ludzi, by móc znów podróżować, zwiedzać nowe miejsca i poznawać ludzi - powiedział Boland.

Jak się "mszczą" turyści

Portal Euronews tłumaczy, że turyści "mszczą się" na różne sposoby. "Niektórzy wybierają podróże życia, inni długo wyczekiwane rodzinne wyprawy. Ale chodzi przede wszystkim nie o powrót do kogoś - czy czegoś - a o odzyskanie straconego czasu i doświadczeń" - podkreślono w artykule Euronews. "Nie ma wątpliwości, że podróż z zemsty jest odpowiedzią na pandemię COVID-19 i ma związek ze zniesieniem obostrzeń" - dodano.

Euronews zwraca też uwagę, że po zniesieniu obostrzeń wielu turystów zmieniło swoje priorytety. Dużą popularnością cieszą się podróże prozdrowotne lub związane z modnym ostatnio hasłem "wellbeing", oznaczającym po prostu dbanie o dobre samopoczucie. Przytaczane przez portal dane The Global Wellness Institute wskazują, że rynek "turystyki wellness" do 2025 roku ma wzrosnąć do ponad 20 proc., a więc bardziej niż jakakolwiek inna gałąź tego sektora.

Turystyka wciąż poniżej poziomu sprzed pandemii

Magazyn "Economist" zaznacza, że choć wzrost w branży turystycznej faktycznie jest bardzo wyraźny, na powrót do poziomu sprzed pandemii rynek będzie musiał jeszcze poczekać. Z cytowanych przez gazetę danych wynika, że w bieżącym roku liczba osób podróżujących za granicę w skali globalnej wyniesie 1,6 miliarda. W 2019 roku takich turystów było 1,8 miliarda. Jako czynniki utrudniające branży powrót do kondycji sprzed czterech lat "Economist" wskazuje wojnę w Ukrainie i chińską surową politykę "zero COVID", od której miejscowy rząd zaczął odchodzić dopiero kilka miesięcy temu.

ZOBACZ TEŻ: Miasta z najlepszym transportem publicznym. Na podium dwóch sąsiadów Polski

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: CNN, Euronews

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane mieczem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. Nagranie ataku zarejestrowała kamera monitoringu.

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP, TV DAMI Region

Ryszard Terlecki, były szef klubu PiS i były wicemarszałek Sejmu, odniósł się do sytuacji PiS-u w Małopolsce, gdzie partia ma większość, ale wciąż nie może wybrać marszałka. Napisał, że "zdrada nie popłaca" i dodał, że "dla oszustów, którzy dbają jedynie o własne korzyści, nie powinno być w niej miejsca". Jego zdaniem sytuacja w Małopolsce wymaga "zdecydowanej reakcji".

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Źródło:
TVN24

W zbiorniku wodnym na terenie żwirowni w Glinicy (woj. śląskie) utonęła 9-letnia dziewczynka - poinformowała w niedzielę policja. Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii.

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy ugasili w niedzielę niewielki pożar, który wybuchł w Parku Narodowym Gór Stołowych na Dolnym Śląsku. Ogień objął ściółkę leśną na skalnej półce. Nie rozprzestrzenił się dalej dzięki szybkiej akcji gaśniczej, w której wziął udział śmigłowiec.

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

W Derbencie w rosyjskim Dagestanie miał miejsce atak na synagogę, cerkiew oraz posterunek policji. Z rąk uzbrojonych napastników zginęło sześciu funkcjonariuszy policji, a 12 zostało rannych – donosi agencja Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dwóch napastników zostało zastrzelonych - donosi kanał Baza na Telegramie.

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Na ulicy Robotniczej we Wrocławiu 38-letnia kobieta zostawiła w nagrzanym samochodzie czteroletnie dziecko. Jeden z zaniepokojonych świadków postanowił wybić szybę. Kobieta tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut. - Tak naprawdę to nieistotne, czy to jest 5, 10 minut czy 15 minut. Ta sytuacja nie powinna w ogóle się wydarzyć - podkreśla w rozmowie z TVN24 komisarz Wojciech Jabłoński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu.

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Źródło:
TVN24

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem wznowiono dostawy wody na włoskiej wyspie Capri. Wróciła też część turystów, jednak - jak zauważają miejscowe media - straty dla wizerunku tej turystycznej perły są ogromne. Wiele osób zrezygnowało z przyjazdu na wyspę.

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Źródło:
PAP

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP