Iga Świątek na liście najbardziej wpływowych ludzi świata, sukces ratowania tygrysów przed wyginięciem i start historycznej misji na Jowisza. W minionym tygodniu nie brakowało pozytywnych informacji, o których warto przypomnieć przed weekendem. Oto pięć najważniejszych z nich.
1. Start misji JUICE
W piątek po południu wystartowała misja JUICE. Przełomowe przedsięwzięcie Europejskiej Agencji Kosmicznej ma skupiać się na zbadaniu Jowisza oraz trzech jego księżyców. Po wystrzeleniu z Ziemi sonda ponownie minie naszą planetę w sierpniu 2024 roku. Rok później przeleci koło Wenus, a w sierpniu 2026 oraz 2029 roku - ponownie koło Ziemi. Dotarcie do Jowisza ma nastąpić w lipcu 2031 roku.
Celem tej ambitnej misji jest m.in. poszukiwanie życia na księżycach Jowisza, pod których grubymi lodowymi skorupami mogą istnieć oceany płynnej wody. Na pokładzie sondy znalazł się m.in. stworzony przez polskich naukowców specjalny radar. - Dzięki niemu dowiemy się, z czego składa się atmosfera Jowisza, czy w gejzerach Europy znajdują się cząsteczki organiczne, wskazujące, że pod jego powierzchnią jest życie i poznamy, z czego zbudowane są lodowce na powierzchni Ganimedesa - poinformował Konrad Skup.
2. Iga Świątek na liście magazynu "Time"
Iga Świątek znalazła się na opublikowanej w czwartek liście stu najbardziej wpływowych osób 2023 roku według magazynu "Time". Polska tenisistka została wyróżniona obok m.in. Joe Bidena, Ołeny Zełenskiej czy Elona Muska.
"Kiedy Iga Świątek gra w tenisa, na myśl przychodzą trzy rzeczy: piękno, siła i prawda. W drodze na szczyt tej dyscypliny - i sportu ogólnie - Iga pokazała wrażliwość i odwagę. Bez wytchnienia dąży do rozwoju. Nie zapomina o tych, którzy ją wspierają, ale też nie umniejsza własnych dokonań, własnej pracy" - napisała amerykańska narciarka alpejska Mikaela Shiffrin, przedstawiając na łamach "Time" sylwetkę Świątek. Zauważyła też, że Polka angażuje się w akcje na rzecz zdrowia psychicznego oraz wspierania Ukrainy.
3. Tygrysy uratowane przed wyginięciem
Populacja zagrożonych wyginięciem tygrysów w Indiach podwoiła się w ciągu ostatnich 17 lat - podało w poniedziałek CNN, powołując się na najnowszy raport indyjskiego rządu. Około 70 proc. dzikich tygrysów żyje właśnie w Indiach, jednak jeszcze w 2006 roku ich żyjąca na wolności populacja liczyła jedynie 1411 zwierząt, a tygrysy znalazły się na skraju wyginięcia. Doprowadziły do tego dekady niekontrolowanej rozbudowy ludzkich osiedli, ekspansja rolnicza oraz wylesianie.
Podjęte w kolejnych latach działania na rzecz odbudowy ich populacji przyniosły jednak sukces. Według najnowszego raportu w 2022 roku żyjących na wolności tygrysów było w Indiach już 3167. Przyczyniła się do tego zwłaszcza indyjska kampania "Projekt Tygrys", w ramach której m.in. zakazano polowań na te zwierzęta oraz zainwestowano w systemy ich monitorowania.
4. Nowa ekranizacja "Harry'ego Pottera"
Warner Bros. Discovery w środę potwierdziło prace nad serią o przygodach "Harry'ego Pottera". Zupełnie nowa ekranizacja przygód słynnego czarodzieja ma być wierną adaptacją powieści J.K. Rowling, a pisarka będzie producentką wykonawczą całego projektu.
W nowej ekranizacji pojawią się nowi aktorzy. -Jesteśmy zachwyceni, że możemy dać widzom możliwość odkrycia Hogwartu w zupełnie nowy sposób - powiedział Casey Bloys, dyrektor generalny i prezes HBO. "Harry Potter" dostępny będzie na platformie Max.
5. Ruszyły przełomowe szczepienia na malarię
Ghana w czwartek stała się pierwszym państwem na świecie, które zatwierdziło przełomową szczepionkę na malarię. Preparat nazwany R21 wykazuje wysoką efektywność, zapewniając skuteczność w ochronie przed malarią sięgającą 80 procent. Zgodnie z decyzją Urzędu ds. Żywności i Leków Ghany szczepionka będzie podawana dzieciom w wieku od pięciu miesięcy do 3 lat. Nie poinformowano, kiedy dokładnie rozpoczną się szczepienia.
Malaria zabija każdego roku około 600 tys. ludzi, większość z nich to dzieci żyjące w państwach afrykańskich. Naukowcy od lat starali się opracować metodę, która pomogłaby w ochronie przed zainfekowaniem. Opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko malarii trwało ponad sto lat i udało się po raz pierwszy w 2021 roku.
ZOBACZ TEŻ: Pierwsza szczepionka na malarię autoryzowana. "Będzie mogła uratować dziesiątki tysięcy młodych istnień"
Źródło: CNN, BBC, Reuters, PAP, Time, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images