Spośród państw Europy największe nierówności majątkowe występują w Szwecji. Portal Euronews zauważa, że może to być zaskakujące, zważywszy na fakt, że zazwyczaj kraj ten przoduje w rankingach dotyczących dobrobytu. Zdaniem ekspertki dr Lisy Pelling wynika to m.in. z obowiązującego tam systemu podatkowego.
Jak pisze Euronews, Szwecja jest liderką zestawienia państw z największymi nierównościami majątkowymi. Portal powołuje się przy tym na konkluzje raportu Global Wealth Report 2023 autorstwa szwajcarskich banków Credit Suisse i UBS. Wzięto w nim pod uwagę 36 państw Europy i korzystano z danych pochodzących z 2022 roku.
W dokumencie majątek zdefiniowano jako wartość posiadanych przez gospodarstwa domowe aktywów finansowych oraz realnych, głównie mieszkań, pomniejszoną o ich zadłużenie. Dysproporcje w zakresie bogactwa zmierzono za pomocą współczynnika Giniego - im wyższa jego wartość, tym większa nierówność majątkowa, przy czym zero oznacza całkowitą równość.
Szwecja liderem zestawienia
Z raportu wynika, że największe nierówności majątkowe występują w Szwecji, gdzie współczynnik Giniego wynosił 87,4. Oprócz tego tylko 10 proc. najbogatszych Szwedów posiadało aż 74,4 proc. całkowitego majątku narodowego.
Euronews zauważa, że zaskakującym może być fakt, iż kraj nordycki, Szwecja, znajduje się tak wysoko w zestawieniu państw z nierównościami ekonomicznymi, podczas gdy zazwyczaj przoduje on wraz z innymi krajami regionu w rankingach dotyczących dobrobytu.
Cytowana przez portal dr Lisa Pelling, dyrektorka sztokholmskiego think tanku Arena Idé, wskazuje, że głównym powodem takiej sytuacji jest szwedzki system podatkowy. - W ciągu ostatnich dziesięcioleci znieśliśmy szereg podatków od majątku. W Szwecji nie ma obecnie podatku od majątku, nie ma też podatku od spadków, darowizn i nieruchomości - powiedziała. - Mamy też bardzo niskie podatki od firm. Oznacza to, że bogaci ludzie mają wiele możliwości, by wzbogacać się jeszcze bardziej - dodała.
Jednocześnie według niej Szwecja nadal pozostaje jednym z najbardziej "równych" państw świata pod innymi względami. - Mamy dobrze rozwinięty system opieki społecznej, w którym ludzie czują się bezpiecznie, jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, a także czują się stosunkowo komfortowo, jeśli chodzi o emerytury, ubezpieczenie chorobowe czy w przypadku bezrobocia - powiedziała. Jej zdaniem Szwedzi mają więc często mniej powodów do tego, by oszczędzać pieniądze.
Kraje z największymi nierównościami majątkowymi
Na drugim miejscu państw z największymi nierównościami we wspomnianym raporcie znalazła się Łotwa (80,4), a tuż za nią Turcja (80,2). Na kolejnych pozycjach czołowej dziesiątki są: Irlandia (79,9), Holandia (78,8), Czechy (78,5), Cypr (78,4), Szwajcaria (77,2), Niemcy (77,2) i Norwegia (76,9). Polska znalazła się na miejscu 25. na 36 uwzględnionych w rankingu państw ze współczynnikiem 68,4. Najmniejsze nierówności majątkowe występują zaś na Słowacji - współczynnik 50,8, w Belgii (59,6) oraz na Malcie (60,9).
Źródło: Euronews
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock