Kobiety na całym świecie odczuwają coraz większą złość - tak wynika z badań Gallup World Poll prowadzonych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. W minionej dekadzie kobiety częściej niż mężczyźni wskazywały na negatywne emocje, takie jak złość, gniew, smutek i stres.
Gallup World Poll co roku bada ponad 120 tys. osób w ponad 150 krajach (grupa reprezentatywna dla ponad 98 proc. światowej populacji) pod kątem odczuwanych emocji. Wyniki z ostatniej dekady poddało analizie BBC. Wskazują jednoznacznie, że kobiety częściej niż mężczyźni odczuwają gniew, złość, smutek i stres, bardziej się też zamartwiają. I uczucia te w ostatnich latach się nasiliły.
Coraz więcej negatywnych emocji u kobiet
Zgodnie z analizą BBC, od 2012 roku kobiety częściej niż mężczyźni zgłaszały, że czują smutek i zmartwienie, choć u mężczyzn także zauważono nasilenie się tych emocji. Dziesięć lat temu odczuwanie smutku w dniu poprzedzającym badanie deklarowało 22 proc. kobiet, a w 2021 roku już 31 proc. Dla porównania w przypadku mężczyzn było to odpowiednio 18 proc. i 25 proc. Poziom martwienia się również jest dużo wyższy. W 2021 roku mówiło o tym 45 proc. kobiet i 39 proc. mężczyzn, podczas gdy w 2012 roku 33 proc. kobiet i 31 proc. mężczyzn.
Duże różnice między obiema płciami widać też w odczuwaniu złości. Jeszcze dziesięć lat temu kobiety i mężczyźni doświadczali złości na podobnym poziomie (20 proc.), ale już w 2021 roku różnica między nimi była wyraźna: 20 proc. mężczyzn i 26 proc. kobiet. BBC wskazuje, że w niektórych krajach była dużo wyższa niż globalna średnia. Na przykład w Kambodży wynosiła 17 proc., a w Indiach i Pakistanie po 12. Psychiatra dr Lakshmi Vijayakumar wskazuje, że może to wynikać z faktu, że w państwach tych kobiety coraz częściej się kształcą i stają się ekonomicznie niezależne, a jednocześnie system patriarchalny i kultura ogranicza ich rozwój. - Dysonans między patriarchalnym systemem w domu a wyemancypowaną kobietą poza domem powoduje wiele gniewu - mówi dr Vijayakumar.
Poziom stresu również jest wysoki u obu płci. W 2021 roku 42 proc. kobiet i 39 proc. mężczyzn deklarowało, że czuło się zestresowane w dniu poprzednim, w porównaniu do odpowiednio 31 proc. i 32 proc. w 2012 roku. Szczególnie wysoki poziom stresu wśród kobiet odnotowano w Brazylii, Urugwaju, Peru, na Cyprze i w Grecji.
BBC: Kobiety czują, że mogą podejmować decyzje
BBC zleciło też przeprowadzenie sondażu organizacji Savanta ComRes, dotyczącego wybranych kwestii w sytuacji kobiet. Zbadano w nim 15 723 kobiet z piętnastu państw - Egiptu, Kenii, Nigerii, Meksyku, USA, Brazylii, Chin, Indii, Indonezji, Pakistanu, Arabii Saudyjskiej, Rosji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.
Okazało się, że co najmniej połowa z kobiet badanych w każdym z państw twierdzi, że zwiększyły się ich zdolności do podejmowania własnych decyzji ekonomicznych w porównaniu do tego, co było 10 lat temu. Co najmniej połowa w każdym państwie z wyjątkiem USA i Pakistanu czuła, że jest im łatwiej porozumieć się z partnerem, a w większości z państw co najmniej dwie trzecie kobiet zadeklarowało, że media społecznościowe miały pozytywny wpływ na ich życie (choć w USA i Wielkiej Brytanii wynik ten był poniżej 50 proc.).
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Jacob Lund/Shutterstock