Amerykańscy kardiolodzy opracowali zestaw wskazówek dla osób, które chcą spowolnić proces starzenia się swojego organizmu. Zdaniem naukowców można w ten sposób zyskać nawet sześć lat.
Swoje nowe ustalenia naukowcy z Columbia University zaprezentowali w poniedziałek, 6 listopada, na konferencji w Filadelfii, zorganizowanej przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA). Tego samego dnia w skrótowej formie przedstawił je portal stacji NBC News. Raport bazuje na "Niezbędnej dla życia ósemce", czyli zestawie rad dotyczących utrzymywania dobrej kondycji serca, przekładającej się na ogólny stan zdrowia. Rady te możemy znaleźć na stronie AHA.
Najnowsze ustalenia naukowców wskazują, że przestrzeganie tych ośmiu zaleceń może spowolnić proces starzenia się organizmu nawet o sześć lat. Taki wniosek wysnuli na podstawie obserwacji danych zdrowotnych ponad 6500 dorosłych. Jak wyjaśnili, średni wiek biologiczny 41-latka ze zdrowym sercem to 36 lat. Niestety, działa to w dwie strony: wiek biologiczny 53-latka, którego serce jest w kiepskim stanie, wynosi średnio 57 lat.
"Niezbędna dla życia ósemka"
Co zatem robić, a czego unikać, by spowolnić proces starzenia się swojego organizmu?
Jedz lepiej
Cytowani przez NBC News naukowcy zalecają, by stosować dietę bogatą w różnorodne owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, zdrowe źródła białka (głównie rośliny oraz ryby i owoce morza), nietropikalne oleje roślinne i żywność minimalnie przetworzoną. "Ogranicz spożycie soli i alkoholu, wyeliminuj dodawanie cukru" - namawiają.
Bądź bardziej aktywny
Eksperci z Columbia University wyjaśniają, że celem osoby, która chce spowolnić proces starzenia się, powinno być co najmniej 150 minut umiarkowanej lub energicznej aktywności ruchowej tygodniowo oraz wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie - o umiarkowanej lub dużej intensywności - przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Rzuć palenie
Ten punkt naukowcy tłumaczą bardzo krótko: palenie papierosów jest najłatwiejszą do wyeliminowania wśród głównych przyczyn przedwczesnej śmierci. Z danych amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC) wynika, że co roku w USA palenie - zarówno czynne, jak i bierne - przyczynia się do zgonu ponad 480 tysięcy osób. W Polsce przez papierosy umiera prawie 80 tys. osób rocznie - wskazuje najnowszy raport Komitetu Zdrowia Publicznego PAN. Według danych GUS, w naszym kraju nałogowo pali prawie 9 milionów ludzi.
Wysypiaj się
"Spróbuj przesypiać średnio od siedmiu do dziewięciu godzin każdej nocy" - czytamy w artykule NBC News. Chociaż pięć-sześć godzin nocnego odpoczynku może wydawać nam się zupełnie wystarczające, opublikowane na łamach "Scientific Reports" w październiku badanie pokazuje, że chroniczne niedosypianie może mieć wpływ na nasze zdrowie.
ZOBACZ TEŻ: Czy zimą potrzebujemy więcej snu? Nowe badania
Kontroluj swoją wagę
Jako "normalną", czyli prawidłową wagę naukowcy wskazują taką mieszczącą się w przedziale 18,5-25 BMI, czyli wskaźnika masy ciała. Jak tłumaczą, BMI poniżej tego przedziału uważane jest za niedowagę, w przypadku wyniku wyższego niż 25 mowa jest o nadwadze, z kolei wynik przekraczający 30 to już otyłość. Osobom, których BMI przewyższa to uznawane za prawidłowe, eksperci radzą, by wyznaczyły sobie krótkoterminowy cel - pozbycie się od 3 do 5 proc. masy ciała.
Kontroluj poziom cholesterolu
"W przypadku większości dorosłych zaleca się, by LDL (wskaźnik "złego" cholesterolu - red.) utrzymywał się poniżej 100. W przypadku osób z grupy wysokiego ryzyka - są w niej np. ci, którzy przeszli już zawał serca lub udar mózgu albo którzy mają genetyczną postać wysokiego cholesterolu - zaleca się LDL na poziomie poniżej 70" - czytamy w raporcie ekspertów z Columbia University.
Kontroluj poziom cukru we krwi
Za zdrowy poziom cukru we krwi uznaje się taki, który na czczo nie przekracza 100 mg/dl. Wynik w przedziale 100-125 mg/dl wskazuje na zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 - ostrzegają naukowcy.
Kontroluj ciśnienie krwi
Jak czytamy w ostatnim punkcie, skurczowe ciśnienie krwi u zdrowej osoby powinno wynosić mniej niż 120 mmHg, a ciśnienie rozkurczowe - poniżej 80 mmHg.
Źródło: NBC News, heart.org
Źródło zdjęcia głównego: baranq/Shutterstock