Już jedenaście minut spaceru dziennie wystarczy, aby obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 23 proc., wynika z nowego badania zrealizowanego na ponad 30 milionach osób. Wskaźnik ten rośnie do 31 proc., gdy aktywność fizyczna wyniesie 22 minuty dziennie. Eksperci nie mają wątpliwości, że każda ilość ruchu ma pozytywny wpływ na zdrowie.
Badanie opublikowano we wtorek 28 lutego w czasopiśmie "British Journal od Sports Medicine" (BJSM). Naukowcy z m.in. Uniwersytetu Cambridge i Queen's University Belfast przeanalizowali w nim dane ponad 30 milionów osób, pochodzące z 196 różnych dotychczas zrealizowanych badań. Poszukiwali związku między tym, ile czasu poświęcają ludzie aktywności fizycznej, a tym, jak długo żyją. Główny autor badania Leandro Garcia podkreślił, że jest to największe do tej pory badanie, które pokazuje, jak ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do długowieczności.
Wystarczy 75 minut tygodniowo
Z badania wynika, że nawet małe ilości umiarkowanej aktywności fizycznej, takiej jak spacer, taniec, bieganie, jazda na rowerze czy pływanie, przyczyniają się do znacznego wydłużenia życia i mogą obniżyć ryzyko rozwoju chorób serca i nowotworów oraz śmierci z tego powodu.
Naukowcy ustalili, że powinno się wykonywać 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo (około 22 minut dziennie), aby nastąpiły pozytywne skutki dla zdrowia. Osoby, które trzymały się tego minimum, były o 31 proc. mniej narażone na przedwczesną śmierć niż osoby, którym aktywność fizyczna zajmowała mniej czasu. Jednak również wtedy, gdy aktywność fizyczna była na niższym poziomie, odnotowano jej pozytywny skutek dla zdrowia. Wystarczyło 75 minut umiarkowanej aktywności tygodniowo (czyli około 11 minut dziennie), aby zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 23 proc. w porównaniu do osób, które zażywały mniej aktywności.
ZOBACZ TEŻ: Co jeść, by mózg długo pozostał młody? Dietetyczka z Harvardu wskazuje "witaminę numer 1"
Spada ryzyko chorób serca i nowotworów
U uczestników, którzy dziennie byli aktywni przez co najmniej 11 minut, zauważono też mniejsze ryzyko pojawienia się chorób serca o 17 proc. i nowotworów o 7 proc. Z kolei u osób, które zażywały 22 minut aktywności dziennie, odsetek ten wyniósł 27 proc. w przypadku chorób serca i 12 proc. w przypadku raka. Naukowcy oszacowali, że można uniknąć jednego na sześć przedwczesnych zgonów, jeśli każdy byłby aktywny przez 21 minut dziennie oraz jednego na 10 przedwczesnych zgonów, jeśli ludzie podejmowaliby 11 minut dziennej aktywności.
- Już wcześniej było wiadome, że wykonywanie pewnej aktywności fizycznej jest lepsze niż jej brak. Ze względu na rozległość naszego badania byliśmy w stanie jeszcze bardziej precyzyjnie określić ten związek - wskazał Garcia. - Dodanie aktywności fizycznej do swojej codziennej rutyny nie musi być zniechęcające. Małe i stopniowe zmiany są świetnym punktem wyjścia i przyniosą szereg korzyści zdrowotnych - podkreślił. Ekspert zaleca na przykład proste czynności, takie jak zaparkowanie samochodu nieco dalej od miejsca pracy, chodzenie po schodach czy aktywną zabawę z dziećmi.
Źródło: Washington Post, CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock