Glamping stał się szczególnie modny w czasie panemii. - Ideą glampingu było stworzenie apartamentu pod namiotem, tak by zyskując kontakt z przyrodą, nie tracić komfortu - mówią specjaliści. Na co można liczyć, wybierając ten sposób odpoczynku? Wyjaśniamy.
Glamping to zbitka dwóch angielskich słów: "glamorous" (czarujący, ekskluzywny) i "camping" (biwak). Jak wskazuje nazwa, jest niczym innym, jak nowoczesną formą kempingu. Z większymi udogodnieniami i droższą. O ile kemping może uchodzić za próbę powrotu do natury, testowanie siebie pociągające za sobą różne wyrzeczenia, w przypadku glampingu chodzi o to, by z tych udogodnień nie rezygnować.
"Po fajnej wędrówce możesz posiedzieć przy ognisku, ale spał będziesz w łóżku typu "queen size" (to standard hotelowy, ponad 1.5 m szerokości materaca - red.) i może zrezygnujesz z telewizji. Może..." - wyjaśnia w "Washington Post" Kelly Davis z Outdoor Industry Association.
Glamping: Jurta, tipi lub apartament z kilkoma pomieszczeniami
Osoby zainteresowane glampingiem znajdą w internecie setki ogłoszeń z ofertami w jurtach, tipi, namiotach, kapsułach, domach na drzewie i apartamentach z kilkoma pokojami. Istnieje szeroki wybór kwater, podobnie jak wyposażenia. W niektórych obiektach znajdziemy saunę czy jacuzzi oraz elementy wyposażenia godne pięciogwiazdkowych hoteli, takie jak na przykład drogie materace.
ZOBACZ TEŻ: Ruszyła kampania społeczna "EkoTurysta"
Ireneusz Gosztyła, właściciel i pomysłodawca jednego z pierwszych glampingów w Polsce "Małe Dolomity" w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, sceptycznie odnosi się do rozmaitych form kempingów, które nazywane są dziś glampingiem: "Ponieważ glamping stał się modny, ludzie często podciągają pod ten termin różne rzeczy" - mówi portalowi tvn24.pl. - "Ideą glampingu było stworzenie apartamentu pod namiotem, tak by zyskując kontakt z przyrodą, nie tracić komfortu".
Glamping - ile to kosztuje?
W Polsce ceny za nocleg dla 4 osób wahają się do 200 do nawet ponad 800 złotych. Ważnymi czynnikami decydującymi o cenie są: lokalizacja i poziom udogodnień. Zdaniem Gosztyły, jednym z podstawowych udogodnień glampingu powinien być dostęp do łazienki, czyli coś, co na zwykłych polach namiotowych nie zawsze jest normą.
Statystyki wyszukiwań i liczba ogłoszeń w internecie wskazują, że glamping zaczął zyskiwać na popularności w Polsce w czasie pandemii. "Kiedy proponowaliśmy glamping jako formę noclegu osiem lat temu, nie było osoby, która wiedziałaby, na czym to polega. W tej chwili większość klientów wie, o co chodzi. Duży wpływ na wzrost zainteresowania miała pandemia, to był czas, kiedy szukali miejsc, w których mogliby się odseparować" - twierdzi Gosztyła.
Glamping w różnych częściach świata
Glamping staje się coraz bardziej popularny w różnych częściach świata, zwłaszcza w Chinach. Jak podaje CNN, chińska agencja turystyczna CTrip odnotowała, że liczba wyszukiwań dotyczących kempingów w 2021 roku wzrosła tam ośmiokrotnie. Z danych platformy Qunar wynika z kolei, że obłożenie parków, które umożliwiają biwakowanie w Chinach, było w tym roku o ponad 50 procent większe niż rok wcześniej.
Zdaniem Yogi Song, entuzjastki glampingu z Chin, nagły wzrost popularności tej formy wypoczynku wynika z chęci powrotu do "dzikiego życia". Jej zdaniem samo biwakowanie, które było popularne, zanim glamping stał się nową modą, nie jest już w stanie zaspokoić pragnienia kontaktu z naturą. Wypoczywający potrzebują czegoś więcej.
Źródło: The Washington Post, CNN, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock