Regularne spożywanie napojów z zawartością kofeiny przez dzieci może prowadzić do zwiększonego prawdopobieństwa sięgnięcia przez nie po alkohol - wynika z badania naukowców z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego, którego wyniki opublikowano we wtorek na łamach czasopisma "Substance Use & Misuse".
Jak podkreślili w treści pracy koreańscy naukowcy, już wcześniejsze badania wskazywały na związek między używaniem w dzieciństwie substancji psychoaktywnych (w tym kofeiny) a późniejszą zwiększoną skłonnością do sięgania po mocniejsze używki. W ramach opublikowanego na łamach czasopisma "Substance Use & Misuse" postanowili oni sprawdzić, jak codzienne spożywanie napojów z dodatkiem kofeiny wpływa na prawdopodobieństwo wypicia alkoholu wśród 9- i 10-latków.
By odpowiedzieć na powyższe pytanie, naukowcy przeanalizowali dane na temat 2092 amerykańskich dzieci, które wcześniej brały udział w badaniu Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD), monitorującym rozwój mózgu i stan zdrowia dzieci z USA. Jak się okazało, dzieci pijące codziennie napoje z dodatkiem kofeiny aż 2,04 raza częściej deklarowały sięgnięcie po alkohol w trakcie 12 miesięcy od rozpoczęcia badania niż ich rówieśnicy niespożywający podobnych napojów. Co więcej, dzieci deklarujące regularne sięganie po napoje z kofeiną odznaczały się także niższą zdolnością do kontrolowania impulsów, a także gorszą pamięcią roboczą. Obie te cechy uznawane są za czynniki ryzyka zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji psychoaktywnych.
Naukowcy: picie napojów z kofeiną a alkohol
- Nasze odkrycia sugerują, że codzienne spożywanie napojów gazowanych z kofeiną przez dzieci jest czynnikiem predykcyjnym późniejszego używania przez nie substancji psychoaktywnych - oceniła główna autorka badania Mina Kwon, cytowana na łamach portalu Neuroscience News. W jej ocenie jednym z możliwych wyjaśnień tej zależności jest fakt, iż "substancje zawarte w napojach gazowanych z kofeiną (kofeina i cukier) mogą wywoływać efekt toksykologiczny w mózgu, czyniąc jednostkę bardziej wrażliwą na wzmacniające działanie twardszych używek, takich jak alkohol". Jako inne możliwe wyjaśnienie wskazała ona na tzw. hipotezę wspólnej odpowiedzialności. Zgodnie z nią dzieci, które są z natury mniej zdolne do kontrolowania swoich impulsów, są w większym stopniu skłonne do próbowania takich substancji jak kofeina w młodym wieku, a w konsekwencji w późniejszych latach łatwiej przychodzi im sięganie po silniejsze używki jak alkohol.
Naukowcy podkreślają, że choć "potwierdzili oni wiarygodność swoich wyników", istnieje możliwość, że występują również czynniki inne niż napoje z kofeiną, które pośrednio odpowiadają za związek między niższą zdolnością do kontrolowania impulsów a skłonnością do sięgnięcia po alkohol.
ZOBACZ TEŻ: Dzieci nie potrafią skakać na skakance ani kozłować. Niepokojących danych jest dużo więcej
Źródło: Substance Use & Misuse, Neuroscience News
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock