Nie potrafią skakać na skakance ani kozłować. Niepokojących danych jest dużo więcej

Źródło:
TVN24
Tragiczny obraz kondycji fizycznej polskich dzieci (materiał magazynu "Polska i Świat")
Tragiczny obraz kondycji fizycznej polskich dzieci (materiał magazynu "Polska i Świat")
TVN24
Tragiczny obraz kondycji fizycznej polskich dzieciTVN24

Tylko 6 procent dzieci i młodzieży umie zrobić podstawowe ćwiczenia na lekcjach WF-u. 57 procent nie umie skakać na skakance, a 74 procent kozłować. Aż 88 procent uczniów klas 1-3 nie potrafi zrobić przewrotu w przód. Fatalna kondycja fizycznej polskich dzieci to złożony problem – bierze się między innymi z tego, że za dużo czasu spędzają przy komputerze, ale też z braku przykładu rodziców. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kiedyś każde dziecko potrafiło skakać na skakance - dziś Nikodem z 6. klasy szkoły podstawowej w Warszawie też nie ma z tym problemu, ale według Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz specjalistów z Akademii Wychowania Fizycznego jest jednak w mniejszości.

- 57 procent uczniów nie tyle nie potrafi skakać przez skakankę, co nie potrafił wykonać żadnego elementu poprawnie w tej umiejętności ruchowej – zwraca uwagę koordynator zespołu ds. fundamentalnych umiejętności ruchowych AWF prof. Hubert Makaruk.

Te dane mogą wywołać uśmiech - u tych, którzy widzą ciekawsze i nowocześniejsze zajęcia niż skakanie na skakance. Ale statystyki, które eksperci zebrali w ramach programu "WF z AWF" świadczą o poważniejszym problemie - braku koordynacji ruchowej polskich dzieci.

Dzieci z problemami wykonują podstawowe ćwiczenia

Niepokojących danych zebranych ze szkół w całej Polsce jest jednak więcej. Dotyczą kompetencji ruchowej, czyli podstawowych ćwiczeń, które na zajęciach wychowania fizycznego powinny - w swojej grupie wiekowej - wykonywać dzieci.

- 94 procent posiada niewystarczający poziom kompetencji ruchowej. Czyli 6 procent polskich dzieci do 12 roku życia spełnia kompetencje ruchowe. Takie są aktualne wyniki badań – podkreśla rektor AWF w Warszawie prof. Bartosz Molik.

Dzieci z problemami wykonują podstawowe ćwiczeniaShutterstock

Program "WF z AWF" został wdrożony dwa lata temu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Ma przede wszystkim spowodować, żeby dzieci się ruszały, co jest istotne zwłaszcza po pandemii.

- Dobrze zdiagnozowano problem, bo było wiadomo, że problem z kondycją i sprawnością młodych ludzi zaczął się już przed pandemią i skoro teraz siedzą przy komputerach, bardzo długo na nauce zdalnej, to trzeba działać szybko – przyznaje dziennikarka tvn24.pl Justyna Suchecka.

Niepokojące wskaźniki

Ekspertów z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie niepokoi, że na poziomie klas 1-3 - tylko 12 proc. dzieci umie zrobić przewrót w przód, a niewiele więcej potrafi rzucić i chwycić odbitą od ściany piłkę tenisową.

- Jest bardzo dużo rodziców, którzy boją się, żeby dziecko na WF-ie się nie spociło, żeby się nie pobrudziło, żeby nie skręciło sobie nóżki, paluszka – mówi trener Paweł Łabanowski ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Białymstoku.

Kondycja dzieci w zapaściShutterstock

U uczniów klas starszych niepokoją inne wskaźniki. 74 proc. dzieci z klas czwartych, piątych i szóstych - nie potrafi kozłować. Ministerstwo Edukacji i Nauki wskazuje też, że jeszcze więcej uczniów, bo aż 78 proc., w klasach siódmych i ósmych nie potrafi biegać przez płotki.

- Popularny kiedyś bardziej test Coopera, czyli 12-minutowy bieg ciągły, kiedyś praktycznie zaliczali wszyscy uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych, a teraz w ósmej klasie z pewnością nie każdy nastolatek przebiegnie 12 minut – zwraca uwagę Krzysztof Ponikowski, nauczyciel WF i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Szczecinie.

Problemy z nadwagą u dzieci

Kondycja fizyczna polskich dzieci z roku na rok pogarszała się także przed pandemią. Lockdown pogłębił problem, ale według nauczycieli WF powodów niechęci dzieci do ruchu jest więcej.

- Dosyć dużo dzieci ma niestety nadwagę. W związku z tym dochodzi element wstydu. Takie dziecko gorzej się rusza, gorzej funkcjonuje później w grupie – przyznaje Andrzej Śniadek, nauczyciel WF w ZSO nr 2 w Poznaniu.

W takich przypadkach nadwaga staje się powodem i konsekwencją braku ruchu. Dziecko, które wstydzi się braku umiejętności ruchowych, prosi o zwolnienie z WF-u, a to nie pomaga w ich zdobyciu.

Rodzice nie pokazują pozytywnych wzorców

- Są piękne boiska, są fajne obiekty, ale puste. Oprócz tego, że jest to wina cywilizacyjna, to też wina nas dorosłych. Nie dajemy pozytywnych wzorców – uważa nauczyciel wychowania fizycznego z Warszawy Marcin Krzysztoszek.

Na szczęście są wyjątki – niektóre dzieci lubią WF i podkreślają, że podczas zajęć można się wybiegać i pośmiać z kolegami.

- Ja nie jestem tutaj, żeby z tych wszystkich uczniów zrobić sportowców. Ja jestem tutaj od tego, żeby oni się jak najwięcej ruszali – mówi nauczyciel WF w Szkole nr 103 w Warszawie Artur Lauterbach. Zanim zaczniemy łowić talenty, o to warto zadbać najpierw.

Autorka/Autor:Maria Mikołajewska

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Płonie opuszczony neogotycki pałac Stolbergów we Wrocławiu. Trwa akcja gaśnicza, w której bierze szesnaście zastępów straży pożarnej. Jak informują strażacy, nie ma osób poszkodowanych.

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Źródło:
tvn24.pl

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Konferencja pokojowa z punktu widzenia Ukrainy, ale też naszego punktu widzenia była istotna, ponieważ "doprasza" tak zwane Globalne Południe, pozwala Ukrainie przedstawić swoje racje - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Katarzyna Pisarska, komentując szczyt w Szwajcarii. - Chiny nie pojawiły się na tym szczycie z prostego powodu. Prezydent Ukrainy próbowałby wbić swego rodzaju klin między Moskwę a Pekin - stwierdził z kolei generał Jarosław Kraszewski.

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

Źródło:
TVN24

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmiertelny wypadek na lokalnej drodze w powiecie międzyrzeckim (województwo lubuskie). W zdarzeniu zginęła 25-letnia motocyklistka.

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Źródło:
PAP

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiło przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl
"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aż do dziesięciu wypadków doszło 15 czerwca w Tatrach. W jednym z nich zginął turysta. Mężczyzna najprawdopodobniej poślizgnął się na płacie zmrożonego śniegu i upadł z dużej wysokości, doznając śmiertelnych obrażeń. W wyższych partiach Tatr wciąż panują bardzo trudne warunki.

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

"Z okazji jutrzejszego Dnia Ojca mam bardzo ważną wiadomość dla wszystkich tatusiów... ZAKŁADAJCIE KASKI!" - napisał w sobotę w mediach społecznościowych Gordon Ramsay. Kucharz poinformował, że doznał "poważnego wypadku podczas jazdy na rowerze".

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kilkadziesiąt interwencji przeprowadzili strażacy w związku z burzą, która przeszła w niedzielę nad Warszawą. Ich działania dotyczyły przede wszystkim konarów czy gałęzi, które spadały na ulice i chodniki.

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Zalane i nieprzejezdne ulice to coraz częstszy widok w wielu polskich miastach po krótkich, ale bardzo intensywnych opadach deszczu. Dlaczego dzieje się tak, że z roku na roku, mniej więcej o tej porze, problem narasta? Specjaliści od klimatu, urbanistyki i hydrologii zwracają uwagę na kilka kwestii. To nie tylko ocieplenie klimatu, ale też wszechobecna betonoza i niewłaściwe rozwiązania infrastrukturalne.

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Źródło:
tvn24.pl

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl