Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl
Ameryka odlicza godziny. Relacja Marcina Wrony z Wirginii
Ameryka odlicza godziny. Relacja Marcina Wrony z WirginiiTVN24
wideo 2/3
Ameryka odlicza godziny. Relacja Marcina Wrony z WirginiiTVN24

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

We wtorek, 5 listopada, odbędą się wybory w Stanach Zjednoczonych. Oprócz prezydenta Amerykanie wybiorą - jak co dwa lata - cały skład Izby Reprezentantów i około jednej trzeciej składu Senatu.

Co się stanie, gdy Trump zgarnie wszystko

Jak zauważają analitycy Credit Agricole, sondaże wskazują na nieznaczną przewagę Donalda Trumpa nad Kamalą Harris. "Dodatkowo, zgodnie z sondażami, Partia Republikańska prawdopodobnie obejmie kontrolę w Kongresie" - czytamy.

Eksperci zaznaczają jednak, że "obu przypadkach ostateczny wynik wyborów obarczony jest dużą niepewnością". Ich zdaniem najbardziej prawdopodobna (40 procent) jest materializacja scenariusza tzw. republikańskiej fali, czyli zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich, połączonego z przewagą Partii Republikańskiej w obu izbach Kongresu.

Zdaniem analityków oznaczałaby to nasilenie protekcjonizmu w handlu zagranicznym oraz wzrost prawdopodobieństwa rozluźnienia polityki fiskalnej w USA. "Oddziaływałoby to w kierunku umocnienia dolara, osłabienia złotego i wzrostu rentowności amerykańskich i polskich obligacji" - przewidują.

Poparcie dla Kamali Harris i Donalda Trumpa w siedmiu kluczowych stanachNew York Times/Siena Collage

"Termin ogłoszenia ostatecznych wyników jest nieznany z uwagi na bardzo zbliżone wyniki w wielu stanach. Nie można również wykluczyć, że ostateczny wynik poznamy dopiero w kolejnym tygodniu. W najbliższych dniach będziemy poznawać jednak szczątkowe wyniki, które będą sprzyjały podwyższonej zmienności na rynkach finansowych" - czytamy.

Czytaj więcej: Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów >>>

Relacje USA z Chinami

Eksperci zwracają uwagę, że ostateczny wynik wyborów w USA "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". "W szczególności zaś będzie on istotny dla dalszego rozwoju relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, a co za tym idzie dla perspektyw handlu zagranicznego i gospodarki Chin" - zaznaczają.

Donald TrumpPAP/EPA/JIM LO SCALZO

"Kluczowym obszarem zależnym od wyniku wyborów jest kształtowanie się dalszych relacji pomiędzy Chinami a USA. Handel pomiędzy tymi dwoma państwami jest wysoce niezbilansowany, skutkując wysoką nadwyżką Chin i proporcjonalnym deficytem po stronie USA. Podczas swojej pierwszej prezydentury, w 2018 r. D. Trump wprowadził szereg ceł na chińskie towary, które następnie zostały utrzymane i rozszerzone, tym samym stając się przedmiotem konsensusu międzypartyjnego. Należy się jednak liczyć z tym, że wygrana D. Trumpa, szczególnie w scenariuszu 'republikańskiej fali', będzie wiązała się ze znacznym wzrostem ostrości amerykańskiej polityki celnej wobec Chin" - czytamy.

Czytaj więcej: Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA? >>>

"Jedną z kluczowych obietnic wyborczych D. Trumpa stało się wprowadzenie szerokiego 60 proc. cła na wszystkie chińskie towary, w połączeniu z utrzymaniem już istniejących podwyższonych stawek na niektóre dobra (jak np. 100 proc. cło na samochody elektryczne). W zależności od obranej ścieżki legislacyjnej, podwyższone cła dla wybranych dóbr mogłyby wejść w życie nawet już w I kw. 2025 r., w szczególności w przypadku grup towarów, dla których już przeprowadzona została analiza wpływu zaostrzonych działań protekcjonistycznych" - oceniają eksperci.

Jak dodają analitycy, agenda wyborcza Trumpa zakłada także zablokowanie chińskich inwestycji w nieruchomości i przemysł na terenie USA.

Według prognoz ekspertów "w przypadku wejścia w życie podwyższonych ceł, należy liczyć się ze znaczącym obniżeniem tempa wzrostu PKB w Chinach".

Inne scenariusze

Drugi najbardziej prawdopodobny scenariusz, którego realizację eksperci oszacowali na 30 proc., to wygrana Kamali Harris przy kontroli przez republikanów przynajmniej jednej z izb Kongresu.

Kamala HarrisPAP/EPA/EDWARD M. PIO RODA

"Byłby to scenariusz najbardziej zbliżony do obecnej sytuacji i można w nim oczekiwać kontynuacji polityki gospodarczej bieżącej administracji. Wiązałby się on z ograniczonymi zmianami w zakresie polityki imigracyjnej i protekcjonistycznej oraz luzowania polityki fiskalnej. Scenariusz ten oddziaływałby w kierunku osłabienia dolara i wzrostu cen długu USA i miałby ograniczony wpływ na inflację, biorąc pod uwagę status quo w zakresie polityki gospodarczej" - czytamy.

Kolejny scenariusz, którego prawdopodobieństwo oszacowano na 20 proc., zakłada, że Donald Trump również wygrywa, jednak przynajmniej jedna z Izb Kongresu trafia w ręce demokratów.

"W tym scenariuszu kierunek polityki gospodarczej pozostaje podobny jak w scenariuszu pierwszym, jednak możliwości jej implementacji są łagodzone koniecznością negocjacji z demokratami w Kongresie. Materializacja tego scenariusza również przyczyni się do umocnienia dolara i wzrostu rentowności obligacji w USA, jednak w mniejszej skali niż w pierwszym scenariuszu. Ten scenariusz również byłby proinflacyjny, jednak w mniejszym stopniu niż w pierwszym wariancie" - czytamy.

Kolegium Elektorów Stanów ZjednoczonychPAP

"Demokratyczna fala" najmniej prawdopodobna

Za najmniej prawdopodobny (10 proc.) eksperci uznają scenariusz, w którym dochodzi do "demokratycznej fali" – Kamala Harris wygrywa wybory prezydenckie, a demokraci przejmują kontrolę w obu izbach Kongresu.

"Oznaczałoby to ekspansję polityki fiskalnej w zakresie wydatków, których zwiększenie byłoby częściowo skompensowane podwyżką podatków. Jego materializacja oddziaływałaby w kierunku osłabienia dolara i wzrostu rentowności obligacji USA i lekkiego wzrostu inflacji (z uwagi na proinflacyjny wpływ polityki fiskalnej)" - oceniają eksperci.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Pozostałe wiadomości

Linie lotnicze przestały latać w przestrzeni powietrznej nad Izraelem, Iranem, Irakiem i Jordanią po izraelskim ataku na Iran - wynika z danych Flightradar24. Na wizualizacji widać, jak pustoszeje niebo nad tymi krajami, a loty pasażerskie omijają niebezpieczną strefę na Bliskim Wschodzie.

Tak samoloty znikały znad Bliskiego Wschodu

Tak samoloty znikały znad Bliskiego Wschodu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Polskie Linie Lotnicze LOT nie wykorzystują irańskiej przestrzeni powietrznej podczas lotów tranzytowych do Azji - przekazał rzecznik przewoźnika Krzysztof Moczulski. Podkreślił, że połączenia do Indii, a także pozostałych krajów azjatyckich są realizowane zgodnie z rozkładem.

Co z lotami do Azji? Komunikat polskiego przewoźnika

Co z lotami do Azji? Komunikat polskiego przewoźnika

Źródło:
PAP

Giełdy na świecie są na minusie, a ceny ropy na plusie po izraelskim ataku na Iran - podał Reuters. Agencja podkreśliła, że wśród inwestorów widać pęd do bezpiecznych przystani, takich jak złoto, dolar i frank szwajcarski.

Inwestorzy ruszyli do bezpiecznych przystani

Inwestorzy ruszyli do bezpiecznych przystani

Źródło:
Reuters

Ceny w maju 2025 roku wzrosły o 4 procent rok do roku - wynika z danych o inflacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,2 procent.

Inflacja. Nowe dane

Inflacja. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl

Kursy dolara i franka idą w górę po ataku Izraela na Iran. Euro i bitcoin notują spadki. Inwestorzy zwracają uwagę na niepewną sytuacją na rynkach w związku z napięciami na Bliskim Wschodzie.

Wahania na rynku walutowym. Dolar i bitcoin reagują

Wahania na rynku walutowym. Dolar i bitcoin reagują

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- 600 milionów złotych zostało zainwestowane w tym roku w społeczne budownictwo. Najmniej od wielu lat. Żeby zwiększyć tę pulę, potrzebny jest podpis ministra rozwoju i tego podpisu od tygodni nie ma - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Mówiła także o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, jego wpływie na wzrost cen ropy i korzyściach dla Rosji i Władimira Putina.

Ministra: tego podpisu od tygodni nie ma

Ministra: tego podpisu od tygodni nie ma

Źródło:
TVN24

Ceny ropy naftowej gwałtownie wzrosły po tym, jak Izrael zaatakował Iran. Kurs surowca nie był tak wysoko od prawie pół roku. Inwestorzy obawiają się, że dramatyczna eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie zakłóci dostawy ropy - podał Reuters.

Ceny poszły ostro w górę po izraelskim ataku na Iran

Ceny poszły ostro w górę po izraelskim ataku na Iran

Źródło:
Reuters, PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto nie padła szóstka. Oznacza to, że kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 12 czerwca 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Prokurator zażądał wydania i odebrał dokumenty dotyczące Rady Polityki Pieniężnej - poinformował Narodowy Bank Polski. Podkreślił, że działanie prokuratury było "nieadekwatne do jej celu i charakteru, niezgodne z zasadami ekonomii procesowej oraz nie odpowiadało przyjętemu standardowi postępowania".

Prokurator w NBP. "Zażądał wydania dokumentów"

Prokurator w NBP. "Zażądał wydania dokumentów"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd podał propozycje minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz najniższej stawki godzinowej. Płaca minimalna w 2026 roku ma wynieść 4806 złotych brutto, a stawka - 31,40 złotego. Rada Ministrów na dodatkowym posiedzeniu zajmowała się też wskaźnikami makroekonomicznymi będącymi podstawą budżetu na przyszły rok.

Płaca minimalna. Jest decyzja rządu

Płaca minimalna. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd proponuje podwyżkę emerytur w 2026 roku o co najmniej 4,9 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów. Waloryzacja świadczeń będzie miała miejsce w marcu przyszłego roku.

Waloryzacja emerytur 2026. O tyle mają wzrosnąć świadczenia

Waloryzacja emerytur 2026. O tyle mają wzrosnąć świadczenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ryanair wprowadził karę w wysokości co najmniej 500 euro dla pasażerów zakłócających porządek, których zachowanie skutkuje usunięciem ich z pokładu samolotu - podała AFP. - Zakłócanie porządku w tak ograniczonej i wspólnej przestrzeni jest niedopuszczalne - skomentował rzecznik tej irlandzkiej linii lotniczej.

Popularny przewoźnik wprowadza nową karę

Popularny przewoźnik wprowadza nową karę

Źródło:
PAP

Rząd prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2026 roku wyniesie 3,5 procent, a średnioroczna inflacja znajdzie się na poziomie 3 procent - wynika z założeń do projektu budżetu państwa na 2026 rok, przyjętych w czwartek przez Radę Ministrów.

PKB, inflacja, pensje. Rząd przyjął założenia do budżetu na 2026 rok

PKB, inflacja, pensje. Rząd przyjął założenia do budżetu na 2026 rok

Źródło:
PAP

Rząd Tanzanii zapowiedział wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia dla zagranicznych gości, w tym turystów. Ma ono kosztować 44 dolary. Przewidziano jednak wyjątki.

Turystyczny raj wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie dla zagranicznych gości

Turystyczny raj wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie dla zagranicznych gości

Źródło:
PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zdecydowały w czwartek o podniesieniu ceł na nawozy importowane z Rosji i Białorusi. Rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie 1 lipca.

O tę decyzję zabiegała Polska. Jest zielone światło

O tę decyzję zabiegała Polska. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) podał, że wykryto salmonellę w polędwiczkach z kurczaka o smaku jogurt-morela. Produkt powstał dla właściciela sieci Biedronka - Jeronimo Martins. Sieć również opublikowała komunikat dla klientów w tej sprawie.

Salmonella w polędwiczkach. Duża sieć ostrzega

Salmonella w polędwiczkach. Duża sieć ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Problem ubóstwa energetycznego dotyczy około 1,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce - wynika z szacunków resort klimatu. Sposoby ograniczenia skali zjawiska mają się znaleźć w Planie Społeczno-Klimatycznym, który rząd do końca czerwca ma przesłać do Brukseli.

Problem dotyczy 1,5 miliona gospodarstw w Polsce. Alarmujące dane

Problem dotyczy 1,5 miliona gospodarstw w Polsce. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

We Francji 36 ministrów rządu kierowanego przez Francois Bayrou złożyło zeznania majątkowe. Ponad połowa francuskiego rządu to milionerzy. Średni majątek ministra w rządzie Bayrou, sprawującym władzę od pół roku, to około 2,5 mln euro.

Połowa tego rządu to milionerzy

Połowa tego rządu to milionerzy

Źródło:
PAP

Ludzkich rozmiarów lalka Labubu została sprzedana za rekordową kwotę 1,08 miliona juanów (około 550 tysięcy złotych) - przekazała stacja BBC, powołując się na chiński dom aukcyjny.

Lalka sprzedana za ponad pół miliona złotych

Lalka sprzedana za ponad pół miliona złotych

Źródło:
BBC

Tegoroczna wiosna przyniosła wiele wyzwań dla polskich sadowników. Kapryśna pogoda znacząco wpłynęła na zbiory i jakość owoców. - Ceny dla konsumentów na pewno będą wyższe - mówią przedstawiciele branży.

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Źródło:
TVN24+