Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl
Ameryka odlicza godziny. Relacja Marcina Wrony z Wirginii
Ameryka odlicza godziny. Relacja Marcina Wrony z WirginiiTVN24
wideo 2/3
Ameryka odlicza godziny. Relacja Marcina Wrony z WirginiiTVN24

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

We wtorek, 5 listopada, odbędą się wybory w Stanach Zjednoczonych. Oprócz prezydenta Amerykanie wybiorą - jak co dwa lata - cały skład Izby Reprezentantów i około jednej trzeciej składu Senatu.

Co się stanie, gdy Trump zgarnie wszystko

Jak zauważają analitycy Credit Agricole, sondaże wskazują na nieznaczną przewagę Donalda Trumpa nad Kamalą Harris. "Dodatkowo, zgodnie z sondażami, Partia Republikańska prawdopodobnie obejmie kontrolę w Kongresie" - czytamy.

Eksperci zaznaczają jednak, że "obu przypadkach ostateczny wynik wyborów obarczony jest dużą niepewnością". Ich zdaniem najbardziej prawdopodobna (40 procent) jest materializacja scenariusza tzw. republikańskiej fali, czyli zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich, połączonego z przewagą Partii Republikańskiej w obu izbach Kongresu.

Zdaniem analityków oznaczałaby to nasilenie protekcjonizmu w handlu zagranicznym oraz wzrost prawdopodobieństwa rozluźnienia polityki fiskalnej w USA. "Oddziaływałoby to w kierunku umocnienia dolara, osłabienia złotego i wzrostu rentowności amerykańskich i polskich obligacji" - przewidują.

Poparcie dla Kamali Harris i Donalda Trumpa w siedmiu kluczowych stanachNew York Times/Siena Collage

"Termin ogłoszenia ostatecznych wyników jest nieznany z uwagi na bardzo zbliżone wyniki w wielu stanach. Nie można również wykluczyć, że ostateczny wynik poznamy dopiero w kolejnym tygodniu. W najbliższych dniach będziemy poznawać jednak szczątkowe wyniki, które będą sprzyjały podwyższonej zmienności na rynkach finansowych" - czytamy.

Czytaj więcej: Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów >>>

Relacje USA z Chinami

Eksperci zwracają uwagę, że ostateczny wynik wyborów w USA "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". "W szczególności zaś będzie on istotny dla dalszego rozwoju relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, a co za tym idzie dla perspektyw handlu zagranicznego i gospodarki Chin" - zaznaczają.

Donald TrumpPAP/EPA/JIM LO SCALZO

"Kluczowym obszarem zależnym od wyniku wyborów jest kształtowanie się dalszych relacji pomiędzy Chinami a USA. Handel pomiędzy tymi dwoma państwami jest wysoce niezbilansowany, skutkując wysoką nadwyżką Chin i proporcjonalnym deficytem po stronie USA. Podczas swojej pierwszej prezydentury, w 2018 r. D. Trump wprowadził szereg ceł na chińskie towary, które następnie zostały utrzymane i rozszerzone, tym samym stając się przedmiotem konsensusu międzypartyjnego. Należy się jednak liczyć z tym, że wygrana D. Trumpa, szczególnie w scenariuszu 'republikańskiej fali', będzie wiązała się ze znacznym wzrostem ostrości amerykańskiej polityki celnej wobec Chin" - czytamy.

Czytaj więcej: Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA? >>>

"Jedną z kluczowych obietnic wyborczych D. Trumpa stało się wprowadzenie szerokiego 60 proc. cła na wszystkie chińskie towary, w połączeniu z utrzymaniem już istniejących podwyższonych stawek na niektóre dobra (jak np. 100 proc. cło na samochody elektryczne). W zależności od obranej ścieżki legislacyjnej, podwyższone cła dla wybranych dóbr mogłyby wejść w życie nawet już w I kw. 2025 r., w szczególności w przypadku grup towarów, dla których już przeprowadzona została analiza wpływu zaostrzonych działań protekcjonistycznych" - oceniają eksperci.

Jak dodają analitycy, agenda wyborcza Trumpa zakłada także zablokowanie chińskich inwestycji w nieruchomości i przemysł na terenie USA.

Według prognoz ekspertów "w przypadku wejścia w życie podwyższonych ceł, należy liczyć się ze znaczącym obniżeniem tempa wzrostu PKB w Chinach".

Inne scenariusze

Drugi najbardziej prawdopodobny scenariusz, którego realizację eksperci oszacowali na 30 proc., to wygrana Kamali Harris przy kontroli przez republikanów przynajmniej jednej z izb Kongresu.

Kamala HarrisPAP/EPA/EDWARD M. PIO RODA

"Byłby to scenariusz najbardziej zbliżony do obecnej sytuacji i można w nim oczekiwać kontynuacji polityki gospodarczej bieżącej administracji. Wiązałby się on z ograniczonymi zmianami w zakresie polityki imigracyjnej i protekcjonistycznej oraz luzowania polityki fiskalnej. Scenariusz ten oddziaływałby w kierunku osłabienia dolara i wzrostu cen długu USA i miałby ograniczony wpływ na inflację, biorąc pod uwagę status quo w zakresie polityki gospodarczej" - czytamy.

Kolejny scenariusz, którego prawdopodobieństwo oszacowano na 20 proc., zakłada, że Donald Trump również wygrywa, jednak przynajmniej jedna z Izb Kongresu trafia w ręce demokratów.

"W tym scenariuszu kierunek polityki gospodarczej pozostaje podobny jak w scenariuszu pierwszym, jednak możliwości jej implementacji są łagodzone koniecznością negocjacji z demokratami w Kongresie. Materializacja tego scenariusza również przyczyni się do umocnienia dolara i wzrostu rentowności obligacji w USA, jednak w mniejszej skali niż w pierwszym scenariuszu. Ten scenariusz również byłby proinflacyjny, jednak w mniejszym stopniu niż w pierwszym wariancie" - czytamy.

Kolegium Elektorów Stanów ZjednoczonychPAP

"Demokratyczna fala" najmniej prawdopodobna

Za najmniej prawdopodobny (10 proc.) eksperci uznają scenariusz, w którym dochodzi do "demokratycznej fali" – Kamala Harris wygrywa wybory prezydenckie, a demokraci przejmują kontrolę w obu izbach Kongresu.

"Oznaczałoby to ekspansję polityki fiskalnej w zakresie wydatków, których zwiększenie byłoby częściowo skompensowane podwyżką podatków. Jego materializacja oddziaływałaby w kierunku osłabienia dolara i wzrostu rentowności obligacji USA i lekkiego wzrostu inflacji (z uwagi na proinflacyjny wpływ polityki fiskalnej)" - oceniają eksperci.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Pozostałe wiadomości

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP