Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Źródło:
BBC, CNN, NBC, tvn24.pl
Dr Marcin Fatalski o tym, kiedy poznamy wyniki wyborów w USA
Dr Marcin Fatalski o tym, kiedy poznamy wyniki wyborów w USATVN24
wideo 2/22
Dr Marcin Fatalski o tym, kiedy poznamy wyniki wyborów w USATVN24

Czy kładąc się spać w powyborczą noc, Amerykanie będą znać nazwisko swojego kolejnego prezydenta? Historia pokazuje, że jest to możliwe - tak było np. z wyborem Baracka Obamy w 2012 roku. Dużo bardziej prawdopodobne jest jednak, że na wynik będziemy musieli zaczekać. Wiele godzin, a może nawet dni. Do kiedy?

Wtorek, 5 listopada, to tzw. Election Day, czyli dzień tegorocznych wyborów prezydenckich w USA. Uprawnionych do głosowania jest około 244 milionów Amerykanów. Niemal 80 milionów z nich oddało swoje głosy już wcześniej. W niektórych stanach z możliwości wcześniejszego głosowania skorzystała już więcej niż połowa uprawnionych. Reszta ruszy do lokali wyborczych we wtorek.

ZOBACZ TEŻ: Stany kluczowe - pola bitwy, na których rozstrzygnie się przyszłość Ameryki

Kiedy kończy się głosowanie?

Ze względu na różnicę czasu w tak dużym kraju nie ma jednej godziny zamknięcia lokali. Podczas gdy te na Wschodnim Wybrzeżu będą już liczyć głosy, te na zachodzie będą miały przed sobą jeszcze kilka godzin głosowania. Pierwsze lokale wyborcze (częściowo w stanach Kentucky i Indiana) zamkną się o godz. 18 czasu wschodniego (EST) we wtorek - czyli o północy czasu polskiego, a ostatnie (Alaska) o godz. 1 w nocy EST w środę, czyli o godz. 7 rano czasu polskiego.

Najbardziej interesujące będą stany kluczowe. Wynik tam może przesądzić o wyniku całych wyborów. Pierwszy z nich, Georgia, zamyka swe lokale wyborcze o godz. 19:00 czasu EST, czyli o godz. 1 w nocy w Polsce (wraz z nią pięć innych stanów). Pół godziny później, o godz. 19:30 EST zamkną się lokale wyborcze w Karolinie Północnej (i dwóch innych stanach). O 20 EST (2 w nocy czasu polskiego) zamkną się lokale w Pensylwanii (i 16 innych stanach) oraz częściowo w Michigan (i czterech kolejnych stanach). O 21 EST (to 3 nad ranem w Polsce) zamkną się pozostałe lokale w Michigan, a także w Arizonie, Wisconsin (i 12 kolejnych stanach). O godz. 22 EST (czyli 4 w środę w Polsce) zakończy się głosowanie w Nevadzie (dwóch kolejnych stanach i dwóch innych częściowo). O godz. 23 EST, czyli 5 rano czasu polskiego, kończy głosowanie m.in. Kalifornia.

Kiedy poznamy pierwsze wyniki?

Historycznie po zamknięciu głosowania w Kalifornii często było już wiadomo, który kandydat zdobył przewagę. Tak było np. przy drugiej kadencji Baracka Obamy. Wtedy prognozę jego zwycięstwa podano jeszcze przed północą w dniu wyborów. Pierwszy wybór Donalda Trumpa ogłaszano nieco później - przed godz. 3 nad ranem na Wschodnim Wybrzeżu USA, czyli 9 rano w Polsce. Ale już z wynikiem wyborczego pojedynku Trumpa z Joe Bidenem musieliśmy zaczekać kilka dni. Wynik wyborów odbywających się we wtorek, 3 listopada 2020 roku, poznaliśmy w sobotę, 7 listopada około godz. 17 czasu polskiego, kiedy to stacja CNN podała, że następnym prezydentem USA będzie Joe Biden. Niedługo po niej zrobiły to również inne telewizje. Zwycięstwo Bidena stało się jasne dopiero po upewnieniu się, że kandydat demokratów wygrał w Pensylwanii i zbierze 20 głosów elektorskich z tego stanu. 

Zdaniem wielu obserwatorów, w tym roku sytuacja może się powtórzyć i również możemy poczekać na wynik. Sondaże, zarówno w skali kraju, jak i te przeprowadzane w stanach wahających się, wskazują na bardzo niewielkie różnice poparcia między Kamalą Harris a Donaldem Trumpem. - Może dojść do takiej sytuacji, że proces liczenia głosów w konkretnych okręgach, hrabstwach czy stanach będzie z jakiegoś powodu wydłużony. To może być kolejny dzień, ale to może trwać jeszcze parę dni, w ostateczności kilka tygodni - mówił na antenie TVN24 dr Marcin Fatalski, amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prof. Paweł Laidler, amerykanista i prorektor UJ, zwraca uwagę również na protesty wyborcze, które wydłużą czas oczekiwania na wyborcze roszstrzygnięcie. - Spodziewam się, że nie w środę rano czy w środę w ogóle, ale raczej po kilku dniach najwcześniej dowiemy się, kto jest prezydentem Stanów Zjednoczonych - stwierdził profesor w programie "Jeden na jeden".

W niektórych stanach nakładają się na to również zmiany zasad liczenia głosów, które wymuszają w określonej sytuacji ich ponowne liczenie. Tak jest na przykład w Pensylwanii, stanie wahającym się, gdzie ponowne liczenie głosów będzie konieczne, jeśli różnica między głosami oddanymi na obu kandydatów wyniesie pół punktu procentowego lub mniej. W 2020 roku różnica ta wyniosła nieco ponad 1,1 punktu procentowego.

ZOBACZ TEŻ: Elektorzy, punkty i najważniejsza liczba. Tak się głosuje w USA

Co z exit polls?

W przeciwieństwie do sposobu podawania wyników wyborów w Polsce, czy Europie, badania exit poll bardziej niż zwycięzcę wyborów pokazują raczej ogólny obraz elektoratu, priorytety i opinie osób głosujących. Przeprowadza je firma Edison Research dla National Election Pool, czyli stacji telewizyjnych ABC, CBS, CNN i NBC. Żadne wyniki nie mogą być podane przed godz. 17 czasu EST (23 w Polsce), a wyniki, które mogłyby wskazywać na wynik wyborów, nie mogą zostać ujawnione do czasu zamknięcia lokali wyborczych w danym stanie.

Według ABC do ok. 17:45 EST (15 minut przed północą w Polsce) pojawią się wstępne informacje dotyczące demografii i poglądów wyborców na kluczowe sprawy.

Pierwsze zestawienia exit poll pojawią się zaś po zamknięciu lokali wyborczych w danym stanie. Przypomnijmy - pierwsze stany zamykają swoje lokale o godz. 18 czasu EST (częściowo Kentucky i Indiana), czyli o północy w Polsce. W czasie nocy wyborczej wyniki te są aktualizowane.

Kiedy poznamy oficjalny wynik wyborów?

Po zakończeniu głosowania rozpoczyna się liczenie głosów, a wyniki z poszczególnych stanów mogą być ogłaszane przez media jeszcze w noc wyborczą. Amerykanie oddając głos na jednego z kandydatów w praktyce oddają głosy na elektorów, którzy to potem wybiorą nowego prezydenta. By wygrać wybory, trzeba zdobyć 270 głosów elektorskich spośród wszystkich 538. Kolegium Elektorów, które formalnie zdecyduje o zwycięzcy, zbierze się 17 grudnia.

6 stycznia odbędzie się sesja Kongresu Stanów Zjednoczonych, podczas której zliczone zostaną głosy elektorskie i dopiero wtedy oficjalnie zostanie ogłoszony zwycięzca wyborów prezydenckich.

ZOBACZ TEŻ: Czekali nawet po zamknięciu lokali wyborczych. "Po prostu to dokończę"

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: BBC, CNN, NBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Erik S. Lesser/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Syryjscy rebelianci, którzy wkroczyli do Damaszku, w niedzielę rano przekazali obywatelom za pośrednictwem telewizji, że reżim Baszara al-Asada upadł. Dodali, że "wszyscy więźniowie" zostali uwolnieni. Wcześniej o tym, że dyktator uciekł samolotem w nieznanym kierunku informowały światowe agencje. Premier Syrii powiedział, że nie wiadomo, gdzie jest nie tylko Asad, ale też minister obrony. W kraju panuje chaos, a syryjska armia w porannym komunikacie twierdzi, że walczy z "terrorystami" w wielu miastach.

Rebelianci w Damaszku: reżim Asada upadł. Syryjska armia: walki trwają

Rebelianci w Damaszku: reżim Asada upadł. Syryjska armia: walki trwają

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Orkan Darragh uderzył w Wyspy Brytyjskie. Przyniósł ze sobą bardzo silny wiatr, który w porywach rozpędzał się do ponad 150 kilometrów na godzinę. W wyniku żywiołu zginęły dwie osoby.

Darragh sieje spustoszenie na Wyspach Brytyjskich. Wzrósł bilans ofiar

Darragh sieje spustoszenie na Wyspach Brytyjskich. Wzrósł bilans ofiar

Źródło:
BBC

W związku z ofensywą rebeliantów rodzina syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada opuściła kraj i przebywa już w Rosji - przekazały dziennik "The Telegraph" i "The Wall Street Journal". Być może jest już tam sam dyktator, bo w niedzielę nad ranem światowe agencje poinformowały, że Asad uciekł z Damaszku na pokładzie samolotu, który odleciał w nieznanym kierunku. Damaszek został zajęty przez rebeliantów, którzy ogłosili koniec rządów reżimu.

Media: rodzina dyktatora uciekła w różnych kierunkach

Media: rodzina dyktatora uciekła w różnych kierunkach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministrowie spraw zagranicznych Rosji, Iranu i Turcji, głównego zwolennika rebeliantów, na spotkaniu w Dausze nie uzgodnili żadnych konkretnych kroków mogących przybliżyć zakończenie wojny w Syrii - poinformował Reuters. Natomiast Donald Trump, prezydent elekt USA, stwierdził, że Rosja jest obecnie zmuszona do wycofania z Syrii i ocenił, że "może to być najlepsza rzecz, jaka mogła im się przydarzyć".

Trump we wpisie o Syrii i zabitych w Ukrainie Rosjanach

Trump we wpisie o Syrii i zabitych w Ukrainie Rosjanach

Źródło:
PAP

"W związku z gwałtowną eskalacją sytuacji, która w krótkim czasie objęła terytorium całej Syrii, apelujemy do wszystkich obywateli RP przebywających w tym kraju o jego natychmiastowe opuszczenie" - poinformowała polska ambasada w Syrii w mediach społecznościowych. Zaapelowano także o to, by nie wjeżdżać do tego państwa. Siły rebelianckie wkroczyły już do Damaszku, a światowe agencje powołujące się na lokalne źródła informują, że Baszar al-Asad uciekł z kraju i jego rządy się skończyły.

"Gwałtowna eskalacja". Apel polskiej ambasady

"Gwałtowna eskalacja". Apel polskiej ambasady

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, BBC

Uczestnicy sobotniej proeuropejskiej demonstracji w centrum Tbilisi zostali zaatakowani przez ludzi w maskach i czarnych ubraniach. Ofiarami przemocy są również dziennikarze. Według doniesień medialnych policja nie interweniowała.

"Punkt wrzenia". Atak zamaskowanej grupy na demonstrantów. Media: policjanci tylko patrzyli

"Punkt wrzenia". Atak zamaskowanej grupy na demonstrantów. Media: policjanci tylko patrzyli

Źródło:
PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Paryżu z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili i zapewnił o wsparciu dla gruzińskiego społeczeństwa i pomocy "w obronie ich prawa do niezależnego życia".

Zełenski: Ukraina wspiera i solidaryzuje się z obywatelami Gruzji

Zełenski: Ukraina wspiera i solidaryzuje się z obywatelami Gruzji

Źródło:
PAP

Kim Jong Hjun, który do niedawna był ministrem obrony Korei Południowej, został aresztowany. Prokuratura postawiła mu zarzut zdrady stanu w związku rolą, jaką odegrał w ogłoszeniu i wprowadzeniu w życie w miniony wtorek stanu wojennego - poinformował Reuters, powołując się na miejscowe media.

Miał być mózgiem wprowadzenia stanu wojennego. Były minister aresztowany

Miał być mózgiem wprowadzenia stanu wojennego. Były minister aresztowany

Źródło:
PAP

W nocy z soboty na niedzielę syryjscy rebelianci przekazali, że wkroczyli do stolicy kraju Damaszku, nie napotykając na opór ze strony wojsk rządowych. W tym samym czasie, jak donoszą światowe media, prezydent Baszar al-Asad uciekł ze stolicy i oddalił się w nieznanym kierunku. Wcześniej rebelianci informowali, że weszli do Homs, kluczowego miasta na zachodzie kraju.

Kolejne miasta w rękach rebeliantów. "Pod względem militarnym Damaszek już upadł"

Kolejne miasta w rękach rebeliantów. "Pod względem militarnym Damaszek już upadł"

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, CNN

W Syrii trwa ofensywa antyrządowych rebeliantów, którzy weszli do stolicy kraju, Damaszku. Dyktator Baszar al-Asad prawdopodobnie z niego uciekł. W Paryżu odbyło się uroczyste otwarcie odremontowanej po pożarze katedry Notre Dame. W Polsce swoje prekampanie prezydenckie zainaugurowali Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia. Jarosław Kaczyński założył konto na portalu X. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 8 grudnia.

Ofensywa w Syrii, otwarcie Notre Dame, inauguracje kampanii, której nie ma

Ofensywa w Syrii, otwarcie Notre Dame, inauguracje kampanii, której nie ma

Źródło:
TVN24, PAP

Papież Franciszek uczestniczył w sobotę między innymi w konsystorzu. Pod jego brodą był widoczny duży siniak. Watykan wyjaśnił, że papież uderzył brodą o szafkę nocną.

Siniak pod brodą Franciszka. Watykan tłumaczy

Siniak pod brodą Franciszka. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP
Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ukraińska marynarka wojenna poinformowała o przeprowadzeniu ataku na platformy wiertnicze u wybrzeży Krymu. Instalacje te zostały zajęte przez wojska rosyjskie w 2015 roku, po aneksji półwyspu. 

Atak na platformy wiertnicze. "Dopadniemy ich wszędzie"

Atak na platformy wiertnicze. "Dopadniemy ich wszędzie"

Źródło:
NV, Radio Swoboda, tvn24.pl

W miejscowości Karmin w powiecie pleszewskim potrącone zostały dwie kobiety. Jedna z nich nie żyje. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia. - Policjanci zatrzymali już podejrzanego. To 26-latek, wstępne badanie wykazało 3,2 promila alkoholu. Ma aktywny zakaz prowadzenia samochodów - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy KWP w Poznaniu.

Potrącił dwie osoby, jedna z nich nie żyje. Miał 3,2 promila i aktywny zakaz prowadzenia pojazdów

Potrącił dwie osoby, jedna z nich nie żyje. Miał 3,2 promila i aktywny zakaz prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

– Są sytuacje, w których ubezpieczyciele są ofiarami oszustwa – stwierdzają przedstawiciele sektora ubezpieczeń. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), w 2023 roku zakłady ujawniły przypadki wyłudzeń odszkodowań na kwotę 452 milionów złotych. A proceder rośnie w siłę, bo między innymi, jak twierdzi PIU, coraz większy jest udział obcokrajowców zaangażowanych przez grupy przestępcze jako kierujący i poszkodowani w celowo powodowanych kolizjach.

Urządzają "polowania", czyhają w miejscach "kolizjogennych". Tak wygląda ten proceder

Urządzają "polowania", czyhają w miejscach "kolizjogennych". Tak wygląda ten proceder

Źródło:
tvn24.pl

Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego odkryli dwa niespotykane dotąd w Polsce gatunki muchówek. Owady żyją w mchu wodnym w rzece Rawce na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i są ważną częścią tamtejszego ekosystemu.

Niespotykane dotąd owady w Polsce. "Przypominają komary"

Niespotykane dotąd owady w Polsce. "Przypominają komary"

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed gęstymi mgłami, które mogą ograniczać widzialność do kilkuset metrów.

Uwaga na gęste mgły. Obowiązują żółte alarmy

Uwaga na gęste mgły. Obowiązują żółte alarmy

Źródło:
IMGW

Nie chcę mieć za te kilka miesięcy kolejnego prezydenta "pół Polski". Czas na prezydenta Polski, a nie pół Polski - mówił w czasie sobotniej konwencji Polski 2050 Szymon Hołownia. Do tych słów odniósł się premier Donald Tusk, który wcześniej tego dnia przedstawił Rafała Trzaskowskiego jako kandydata KO. "Panie Marszałku, jeśli nazywa Pan Rafała Trzaskowskiego 'kandydatem pół Polski', to jak nazwać kandydata z trzykrotnie mniejszym poparciem?" - pytał. Niedługo później Hołownia opublikował wpis, w którym ocenił, że "Tusk długo przekonywał dziś, że Rafał Trzaskowski jest niezależnym od niego kandydatem". "Jeden wpis - i wszystko jak krew w piach…" - dodał.

Tusk kontra Hołownia. "Jeden wpis i wszystko jak krew w piach"

Tusk kontra Hołownia. "Jeden wpis i wszystko jak krew w piach"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Coraz mniej jest wiernych na mszach. Maleje też liczba udzielanych sakramentów i uczniów na lekcjach religii - wynika z najnowszych danych za 2023 rok. Eksperci oceniają, że raport powinien być dla Kościoła czymś więcej niż kolejnym dzwonkiem alarmowym i wskazują na główne przyczyny problemu.

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach

Źródło:
Fakty TVN

Europejskie Nagrody Filmowe 2024 przyznane. W najważniejszej kategorii - Europejski Film - zwyciężył jeden z najgłośniejszych filmów roku "Emilia Pérez" Jacquesa Audiarda. Jego twórca doceniony został w kategoriach Europejski Reżyser oraz Europejski Scenarzysta. Grająca główną rolę w filmie Audiarda Karla Sofia Gascon doceniona została statuetką Europejska Aktorka.

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Wielkie zwycięstwo filmu "Emilia Pérez"

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Wielkie zwycięstwo filmu "Emilia Pérez"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w sobotę do Pałacu Elizejskiego, gdzie trwało spotkanie amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Trzej przywódcy pojawili się razem, pozując do oficjalnego zdjęcia. Trump i Zełenski przybyli w sobotę do Paryża, aby wziąć udział w otwarciu odremontowanej po pożarze katedry Notre Dame.

Trump, Macron i Zełenski. Spotkanie w Paryżu

Trump, Macron i Zełenski. Spotkanie w Paryżu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Katedra mówi nam, że nasze marzenia - nawet te najśmielsze - są możliwe tylko wtedy, gdy wszyscy się w nie zaangażują - podkreślał prezydent Francji Emmanuel Macron podczas uroczystości otwarcia Notre Dame, odbudowanej po wielkim pożarze z 2019 roku. Na to wydarzenie przybyło wielu gości z całego świata, w tym prezydent Andrzej Duda, prezydent elekt USA Donald Trump czy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Dzwony Notre Dame znów biją"

"Dzwony Notre Dame znów biją"

Źródło:
PAP, BBC, tvn24.pl

Znamy już nominacje we wszystkich kategoriach konkursu Grand Press. Wyróżnionych zostało aż szesnaście materiałów autorstwa dziennikarzy TVN, TVN24 i tvn24.pl. Robert Zieliński z portalu tvn24.pl otrzymał trzy nominacje w dwóch kategoriach.

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Aktualizacja:
Źródło:
Grand Press

Plastry, pozostałości po miodzie, a nawet truchła pszczół. To wszystko zachowało się w pszczelim gnieździe, na które trafili twórcy Muzeum Kultury Bartniczej w Augustowie (Podlaskie). Gniazdo znajdowało się wewnątrz dębowego pnia, który został przecięty w tartaku. Okazało się, że pochodzi z około 680 roku naszej ery i jest najprawdopodobniej najstarszym odkrytym gniazdem pszczelim na świecie. Badają je teraz naukowcy. W muzeum możemy natomiast oglądać pień. 

Przecinali w tartaku pień dębu, w środku była niespodzianka sprzed 1400 lat

Przecinali w tartaku pień dębu, w środku była niespodzianka sprzed 1400 lat

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o najnowszym musicalu z Arianą Grande w roli głównej, kłopotach filmu "Queer" w Turcji, wyznaniu aktorki Margot Robbie oraz wyjątkowym prezencie dla ukraińskich żołnierzy od twórców serialu "Peaky Blinders".

Problemy filmu "Queer", prezent dla ukraińskich "Peaky Blinders", wyznanie Margot Robbie. Co w świecie filmu i muzyki?

Problemy filmu "Queer", prezent dla ukraińskich "Peaky Blinders", wyznanie Margot Robbie. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl