Od wtorku, 11 października Ukraina musi wstrzymać eksport energii elektrycznej z powodu ataków Rosji na obiekty infrastruktury energetycznej - podało ministerstwo energetyki w Kijowie. Według raportu PSE za 2021 rok Ukraina była czwartym co do wielkości eksporterem energii do Polski.
- Krok ten ma na celu ustabilizowanie własnej sieci energetycznej Ukrainy - przekazał resort, na który powołuje się agencja Interfax-Ukraina.
Ukraina wstrzymuje eksport energii elektrycznej
- To właśnie eksport energii elektrycznej z Ukrainy pomagał Europie zmniejszać wykorzystanie rosyjskich surowców energetycznych. I właśnie dlatego Rosja niszczy nasz system, eliminując możliwość eksportu energii z Ukrainy - oświadczył minister energetyki Herman Hałuszczenko.
"Rosja kontynuuje terror energetyczny wobec Ukrainy, a także wzmacnia presję energetyczną na UE" - podkreślono w komunikacie ministerstwa.
W poniedziałek rano wojska rosyjskie zaatakowały rakietami miasta w całej Ukrainie, uderzając w cywilów oraz w obiekty infrastruktury krytycznej, w tym sieci energetyczne i ciepłownicze. To jeden z największych od początku inwazji rozpoczętej 24 lutego atak rakietowy Rosji. Zginęło co najmniej 11 osób, a 89 zostało rannych.
Agencja Interfax-Ukraina wskazuje, że Ukraina eksportowała energię m.in. do Rumunii i Słowacji, a także do Polski i Mołdawii.
Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych powiadomiła, że z powodu rosyjskich ataków rakietowych na obiekty infrastruktury w 12 obwodach oraz w Kijowie, wybuchło 30 pożarów, a dostawy prądu zostały ograniczone w 15 obwodach.
Są to obwody: lwowski, iwanofrankowski, czerniowiecki, chmielnicki, żytomierski, winnicki, kijowski, kirowohradzki, mikołajowski, dniepropietrowski, zaporoski, połtawski, charkowski, sumski, tarnopolski oraz miasto Kijów.
Jeszcze w poniedziałek Ukraina eksportowała energię elektryczną do Polski. Według raportu PSE w 2021 roku od Ukrainy pobraliśmy 829,1 GWh energii, czyli mniej niż od Niemiec (8733,9 GWh), Szwecji (3432,4 GWh) i Litwy (1684,4 GWh). W sumie pobór wyniósł w ubiegłym roku 15 100 GWh.
W czerwcu ukraińskie ministerstwo energii wyraziło nadzieję, że do końca roku eksport energii elektrycznej do UE przyniesie 1,5 mld euro.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock