Święto sportu, festiwal obżarstwa, rekordowa widownia. Super Bowl nakręca wielki biznes

Święto sportu, festiwal obżarstwa, rekordowa widownia. Super Bowl nakręca wielki biznes
Święto sportu, festiwal obżarstwa, rekordowa widownia. Super Bowl nakręca wielki biznes
TVN24 Biznes i Świat
Święto sportu, festiwal obżarstwa, rekordowa widownia. Super Bowl nakręca wielki biznesTVN24 Biznes i Świat

Super Bowl wywołuje w Stanach Zjednoczonych tak ogromne szaleństwo, że mówi się, że jest to nieoficjalne święto Amerykanów. Świadczą o tym liczby, które niemal powalają na kolana. Oczekuje się, że dzisiejszy mecz obejrzy w USA nawet 184 mln ludzi, którzy na nowe telewizory, pamiątki, dekoracje i jedzenie wydadzą ponad 14,3 mld dolarów.

W tym roku w Super Bowl zmierzą się ze sobą drużyny Seattle Seahawks i New England Patriots. Finałowe spotkanie o trofeum wykonane ze srebra przez słynną firmę Tiffany odbędzie się w Glendale na przedmieściach Phoenix w stanie Arizona.

Kasa się kręci

Do miasta liczącego 227 tys. mieszkańców przyjedzie ok. 700 tys. fanów futbolu amerykańskiego. Oczywiście większość z nich to kibice drużyn, które zagrają o główne trofeum. Szansę na niezły biznes zwęszyli lokalni przedsiębiorcy. Tylko w ostatnich kilku dniach w okolicach stadionu otworzyły się cztery restauracje i spa. Prawdziwe oblężenie przeżywają też supermarkety i bary sportowe. Na same pamiątki związane z Super Bowl kibice wydadzą 12 mln dolarów, a bukmacherzy przyjmą zakłady warte 115 mln dolarów.

Na dodatkowy zarobek mogą także liczyć główni aktorzy widowiska. W ub. roku premia za sam udział w meczu wyniosła 92 tys. dolarów dla gracza zwycięskiej drużyny i 49 tys. dolarów dla zawodnika pokonanego zespołu. Ale to tylko niewielki ułamek tego, co zapewniają im wielomilionowe kontrakty.

Rekordowe ceny biletów

Amerykańskie media policzyły, ile za trzydniowy pobyt w Arizonie zapłacą kibice z Bostonu (siedziba New England Patriots mieści się w niedalekim Foxborough) i fani ze Seattle. Pierwsi na dojazd do Glendale, bilet na mecz, zakwaterowanie i dodatkowe opłaty, takie jak wynajem samochodu czy parking wydadzą średnio 8 tys. 113 dolarów, a drudzy średnio 6 tys. 913 dolarów. Różnica wynika z odległości tych dwóch miast od Glendale, a co za tym idzie - ceny biletu lotniczego. Boston dzieli od miasta gospodarza ponad 4200 km, natomiast Seattle „tylko” 2200 km.

Średni koszt biletu na mecz to ponad 6 tys. dolarów., to o 23 proc. drożej niż rok temu. Na portalu aukcyjnym eBay cena biletu sięgała nawet 17 tys. dolarów. Ci, którzy będą chcieli zaoszczędzić, z jego kupnem wstrzymają się do ostatniej chwili. Wejściówka nabyta w dniu mecz jest zazwyczaj 20 proc. tańsza. Ale takie czekanie niesie to za sobą ryzyko, że sprzed stadionu odejdzie się z kwitkiem.

Mecz będzie transmitowała stacja NBC. Super Bowl co roku gromadzi przed telewizorami najwięcej widzów w skali roku. Co więcej, aż 9 na 10 programów z największą widownią w historii amerykańskiej telewizji to właśnie Super Bowl. Zapowiada się, że tegoroczny mecz obejrzy rekordowe 115 mln ludzi, a w najważniejszych momentach widownia przekroczy 180 mln. Specjalnie na dzisiejszy finał nowe telewizory kupiło ponad 7,5 mln Amerykanów. Po raz czwarty z rzędu, kibice mogą śledzić SuperBowl on-line i to bez wykupywania subskrypcji u operatora kablówki.

Obżarstwo

Super Bowl to także święto jedzenia. Amerykanie zjedzą i wypiją dzisiaj niemal tyle, ile w Święto Dziękczynienia. Wśród przekąsek prym będą wiodły jak zwykle skrzydełka kurczaka. Jak przewiduje Krajowa Rada Drobiu, do żołądków Amerykanów trafi ich ok. 1,25 mld sztuk. Średnia cena hurtowa skrzydełek kurczaka wynosi obecnie 3,6 dolara za kilogram. Podczas ubiegłorocznego Super Bowl wynosiła ona ok. 2,8 dolara. Poza tym Amerykanie skonsumują 4 tony popcornu, 3600 ton meksykańskiego sosu guacamole oraz 14,5 tony chipsów. Jedzenie z restauracji zamówi dzisiaj do domu ponad 48 mln Amerykanów.

Takie obżarstwo oznacza większy zarobek dla… aptekarzy i firm farmaceutycznych. Doświadczenia z poprzednich finałów pokazują, że sześć procent Amerykanów obudzi się w poniedziałek z bólem brzucha, a sprzedaż lekarstw na tą dolegliwość wzrośnie o 20 proc.

Reklama dźwignią handlu

30-sekundowy spot reklamowy kosztuje w tym roku 4,5 mln dolarów. Jak policzył portal Distractify za tę kwotę byłoby możliwe wyżywienie 7,5 tys. amerykańskich rodzin przez miesiąc.

Oczekuje się, że reklamodawcy wydadzą łącznie prawie 359 mln dolarów, aby wypromować swoje produkty. Koncern piwny Anheuser-Busch - właściciel m.in. takich marek jak Budweiser, Corona czy Beck’s - pokaże w tym roku aż siedem reklamówek. W sumie od 2010 roku koncern wydał 152 mln dolarów na reklamy emitowane podczas Super Bowl.

Wśród reklamodawców przeważają koncerny samochodowe. Widzowie obejrzą reklamy takich firm jak KIA, Mercedes, BMW, Nissan, Toyota i Lexus. Co ciekawe, z reklam zrezygnowali lokalni producenci tacy jak General Motos, Ford i Lincoln.

Czasu reklamowego nie wykupił jednak obecny zazwyczaj podczas Super Bowl Volkswagen. - Zdecydowaliśmy się nie uczestniczyć w tegorocznej imprezie ze względu na nasze inne priorytety - poinformował niemiecki producent.

Wiele reklam, które będą pokazywane w przerwach między meczem, można już obejrzeć na YouTube, w tym reklamę T-Mobile z naśmiewającą się z samej siebie Kim Kardashian. Film przedstawiający robiącą „selfie” celebrytkę i żonę rapera Kanyego Westa już stał się hitem internetu (ponad 9,5 mln wyświetleń w ciągu pięciu dni). Swoje reklamy ujawniły też Victoria’s Secret oraz sieć restauracji Carl’s Jr.

Jest jednak coraz bardziej wątpliwe, czy inwestycja w czas antenowy i koszty produkcji reklamy opłacają się firmom. Nowe badania Uniwersytetu Stanforda pokazują, że te nie zawsze skutecznie zwiększają sprzedaż. Inne badania pokazują jednak, że 41 proc. widzów obejrzy po meczu reklamy w sieci. W 2014 roku użytkownicy YouTube spędzili na ich oglądaniu aż sześć mln godzin.

Nobilitacja dla artysty

Przerwa w meczu to tradycyjnie czas na występy gwiazd muzyki. W tym roku swoje hity zaśpiewa Katy Perry, której partnerował będzie Lenny Kravitz. Wśród artystów, którzy dostąpili zaszczytu zaprezentowania swojego talentu podczas Super Bowl znaleźli się w przeszłości m.in. Michael Jackson, Madonna, Beyonce, U2, Bruno Mars czy Paul McCartney. Co ciekawe, artyści nie otrzymują za swój występ ani centa. Dlaczego robią to za darmo? Ponieważ już sam występ na największej „scenie” świata przynosi im ogromną promocję, która później przekłada się na sprzedaż płyt. Przykładowo, po występie Paula McCartneya sprzedaż jego płyt w pierwszym tygodniu po Super Bowl wzrosła o 250 proc.

W tym roku władze ligi NFL poszli o krok dalej i chcieli, aby… to Katy Perry zapłaciła za możliwość występu na stadionie w Glendale. Później zrezygnowali jednak z tego pomysłu.

"Awaria garderoby”

1 lutego 2004 roku na stadionie w Houston w stanie Teksas doszło do wydarzenia, które na stałe zmieniło oblicze telewizji i internetu. Podczas widowiska w przerwie finałowego meczu Justin Timberlake „przypadkowo” zerwał z gorsetu Janet Jackson fragment materiału przykrywający jej pierś. Oczom milionom Amerykanów ukazał się przekłuty sutek ozdobiony kolczykiem w kształcie słońca. W mediach rozpętała się potężna burza, a zniesmaczeni telewidzowie słali liczne skargi na telewizję CBS, która transmitowała Super Bowl. Od tej pory sygnał telewizyjny nadawany jest z kilkusekundowym opóźnieniem, aby realizatorzy mogli w porę zareagować na podobne wydarzenie.

Autorzy skandalu wydali oświadczenie, w którym przeprosili za "awarię garderoby”. Incydent, który przeszedł do historii jako „afera sutkowa”, storpedował karierę Janet Jackson. Jej piosenki przestały nadawać stacje radiowe. Do dziś artystce nie udało się odzyskać straconej w ciągu niespełna sekundy gwiazdorskiej pozycji.

„Afera sutkowa” była najczęściej wyszukiwanym hasłem w internecie i stała się powodem do... powstania serwisu YouTube. Niejaki Jawed Karim wpadł na pomysł utworzenia portalu do wymiany plików wideo po tym, jak bezskutecznie próbował odnaleźć w sieci nagranie z występu Janet i Justina.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl