Święto sportu, festiwal obżarstwa, rekordowa widownia. Super Bowl nakręca wielki biznes

Święto sportu, festiwal obżarstwa, rekordowa widownia. Super Bowl nakręca wielki biznes
Święto sportu, festiwal obżarstwa, rekordowa widownia. Super Bowl nakręca wielki biznes
TVN24 Biznes i Świat
Święto sportu, festiwal obżarstwa, rekordowa widownia. Super Bowl nakręca wielki biznesTVN24 Biznes i Świat

Super Bowl wywołuje w Stanach Zjednoczonych tak ogromne szaleństwo, że mówi się, że jest to nieoficjalne święto Amerykanów. Świadczą o tym liczby, które niemal powalają na kolana. Oczekuje się, że dzisiejszy mecz obejrzy w USA nawet 184 mln ludzi, którzy na nowe telewizory, pamiątki, dekoracje i jedzenie wydadzą ponad 14,3 mld dolarów.

W tym roku w Super Bowl zmierzą się ze sobą drużyny Seattle Seahawks i New England Patriots. Finałowe spotkanie o trofeum wykonane ze srebra przez słynną firmę Tiffany odbędzie się w Glendale na przedmieściach Phoenix w stanie Arizona.

Kasa się kręci

Do miasta liczącego 227 tys. mieszkańców przyjedzie ok. 700 tys. fanów futbolu amerykańskiego. Oczywiście większość z nich to kibice drużyn, które zagrają o główne trofeum. Szansę na niezły biznes zwęszyli lokalni przedsiębiorcy. Tylko w ostatnich kilku dniach w okolicach stadionu otworzyły się cztery restauracje i spa. Prawdziwe oblężenie przeżywają też supermarkety i bary sportowe. Na same pamiątki związane z Super Bowl kibice wydadzą 12 mln dolarów, a bukmacherzy przyjmą zakłady warte 115 mln dolarów.

Na dodatkowy zarobek mogą także liczyć główni aktorzy widowiska. W ub. roku premia za sam udział w meczu wyniosła 92 tys. dolarów dla gracza zwycięskiej drużyny i 49 tys. dolarów dla zawodnika pokonanego zespołu. Ale to tylko niewielki ułamek tego, co zapewniają im wielomilionowe kontrakty.

Rekordowe ceny biletów

Amerykańskie media policzyły, ile za trzydniowy pobyt w Arizonie zapłacą kibice z Bostonu (siedziba New England Patriots mieści się w niedalekim Foxborough) i fani ze Seattle. Pierwsi na dojazd do Glendale, bilet na mecz, zakwaterowanie i dodatkowe opłaty, takie jak wynajem samochodu czy parking wydadzą średnio 8 tys. 113 dolarów, a drudzy średnio 6 tys. 913 dolarów. Różnica wynika z odległości tych dwóch miast od Glendale, a co za tym idzie - ceny biletu lotniczego. Boston dzieli od miasta gospodarza ponad 4200 km, natomiast Seattle „tylko” 2200 km.

Średni koszt biletu na mecz to ponad 6 tys. dolarów., to o 23 proc. drożej niż rok temu. Na portalu aukcyjnym eBay cena biletu sięgała nawet 17 tys. dolarów. Ci, którzy będą chcieli zaoszczędzić, z jego kupnem wstrzymają się do ostatniej chwili. Wejściówka nabyta w dniu mecz jest zazwyczaj 20 proc. tańsza. Ale takie czekanie niesie to za sobą ryzyko, że sprzed stadionu odejdzie się z kwitkiem.

Mecz będzie transmitowała stacja NBC. Super Bowl co roku gromadzi przed telewizorami najwięcej widzów w skali roku. Co więcej, aż 9 na 10 programów z największą widownią w historii amerykańskiej telewizji to właśnie Super Bowl. Zapowiada się, że tegoroczny mecz obejrzy rekordowe 115 mln ludzi, a w najważniejszych momentach widownia przekroczy 180 mln. Specjalnie na dzisiejszy finał nowe telewizory kupiło ponad 7,5 mln Amerykanów. Po raz czwarty z rzędu, kibice mogą śledzić SuperBowl on-line i to bez wykupywania subskrypcji u operatora kablówki.

Obżarstwo

Super Bowl to także święto jedzenia. Amerykanie zjedzą i wypiją dzisiaj niemal tyle, ile w Święto Dziękczynienia. Wśród przekąsek prym będą wiodły jak zwykle skrzydełka kurczaka. Jak przewiduje Krajowa Rada Drobiu, do żołądków Amerykanów trafi ich ok. 1,25 mld sztuk. Średnia cena hurtowa skrzydełek kurczaka wynosi obecnie 3,6 dolara za kilogram. Podczas ubiegłorocznego Super Bowl wynosiła ona ok. 2,8 dolara. Poza tym Amerykanie skonsumują 4 tony popcornu, 3600 ton meksykańskiego sosu guacamole oraz 14,5 tony chipsów. Jedzenie z restauracji zamówi dzisiaj do domu ponad 48 mln Amerykanów.

Takie obżarstwo oznacza większy zarobek dla… aptekarzy i firm farmaceutycznych. Doświadczenia z poprzednich finałów pokazują, że sześć procent Amerykanów obudzi się w poniedziałek z bólem brzucha, a sprzedaż lekarstw na tą dolegliwość wzrośnie o 20 proc.

Reklama dźwignią handlu

30-sekundowy spot reklamowy kosztuje w tym roku 4,5 mln dolarów. Jak policzył portal Distractify za tę kwotę byłoby możliwe wyżywienie 7,5 tys. amerykańskich rodzin przez miesiąc.

Oczekuje się, że reklamodawcy wydadzą łącznie prawie 359 mln dolarów, aby wypromować swoje produkty. Koncern piwny Anheuser-Busch - właściciel m.in. takich marek jak Budweiser, Corona czy Beck’s - pokaże w tym roku aż siedem reklamówek. W sumie od 2010 roku koncern wydał 152 mln dolarów na reklamy emitowane podczas Super Bowl.

Wśród reklamodawców przeważają koncerny samochodowe. Widzowie obejrzą reklamy takich firm jak KIA, Mercedes, BMW, Nissan, Toyota i Lexus. Co ciekawe, z reklam zrezygnowali lokalni producenci tacy jak General Motos, Ford i Lincoln.

Czasu reklamowego nie wykupił jednak obecny zazwyczaj podczas Super Bowl Volkswagen. - Zdecydowaliśmy się nie uczestniczyć w tegorocznej imprezie ze względu na nasze inne priorytety - poinformował niemiecki producent.

Wiele reklam, które będą pokazywane w przerwach między meczem, można już obejrzeć na YouTube, w tym reklamę T-Mobile z naśmiewającą się z samej siebie Kim Kardashian. Film przedstawiający robiącą „selfie” celebrytkę i żonę rapera Kanyego Westa już stał się hitem internetu (ponad 9,5 mln wyświetleń w ciągu pięciu dni). Swoje reklamy ujawniły też Victoria’s Secret oraz sieć restauracji Carl’s Jr.

Jest jednak coraz bardziej wątpliwe, czy inwestycja w czas antenowy i koszty produkcji reklamy opłacają się firmom. Nowe badania Uniwersytetu Stanforda pokazują, że te nie zawsze skutecznie zwiększają sprzedaż. Inne badania pokazują jednak, że 41 proc. widzów obejrzy po meczu reklamy w sieci. W 2014 roku użytkownicy YouTube spędzili na ich oglądaniu aż sześć mln godzin.

Nobilitacja dla artysty

Przerwa w meczu to tradycyjnie czas na występy gwiazd muzyki. W tym roku swoje hity zaśpiewa Katy Perry, której partnerował będzie Lenny Kravitz. Wśród artystów, którzy dostąpili zaszczytu zaprezentowania swojego talentu podczas Super Bowl znaleźli się w przeszłości m.in. Michael Jackson, Madonna, Beyonce, U2, Bruno Mars czy Paul McCartney. Co ciekawe, artyści nie otrzymują za swój występ ani centa. Dlaczego robią to za darmo? Ponieważ już sam występ na największej „scenie” świata przynosi im ogromną promocję, która później przekłada się na sprzedaż płyt. Przykładowo, po występie Paula McCartneya sprzedaż jego płyt w pierwszym tygodniu po Super Bowl wzrosła o 250 proc.

W tym roku władze ligi NFL poszli o krok dalej i chcieli, aby… to Katy Perry zapłaciła za możliwość występu na stadionie w Glendale. Później zrezygnowali jednak z tego pomysłu.

"Awaria garderoby”

1 lutego 2004 roku na stadionie w Houston w stanie Teksas doszło do wydarzenia, które na stałe zmieniło oblicze telewizji i internetu. Podczas widowiska w przerwie finałowego meczu Justin Timberlake „przypadkowo” zerwał z gorsetu Janet Jackson fragment materiału przykrywający jej pierś. Oczom milionom Amerykanów ukazał się przekłuty sutek ozdobiony kolczykiem w kształcie słońca. W mediach rozpętała się potężna burza, a zniesmaczeni telewidzowie słali liczne skargi na telewizję CBS, która transmitowała Super Bowl. Od tej pory sygnał telewizyjny nadawany jest z kilkusekundowym opóźnieniem, aby realizatorzy mogli w porę zareagować na podobne wydarzenie.

Autorzy skandalu wydali oświadczenie, w którym przeprosili za "awarię garderoby”. Incydent, który przeszedł do historii jako „afera sutkowa”, storpedował karierę Janet Jackson. Jej piosenki przestały nadawać stacje radiowe. Do dziś artystce nie udało się odzyskać straconej w ciągu niespełna sekundy gwiazdorskiej pozycji.

„Afera sutkowa” była najczęściej wyszukiwanym hasłem w internecie i stała się powodem do... powstania serwisu YouTube. Niejaki Jawed Karim wpadł na pomysł utworzenia portalu do wymiany plików wideo po tym, jak bezskutecznie próbował odnaleźć w sieci nagranie z występu Janet i Justina.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach paliw hamuje - ocenili analitycy portalu e-petrol.pl w najnowszym raporcie. Zdaniem analityków Refleksu, koniec lutego może przynieść wzrost cen diesla średnio do 5 groszy za litr. Z kolei detaliczne ceny benzyny mogą spaść.

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Plany umożliwienia angielskim producentom whisky używania terminu "single malt" wywołały ostry sprzeciw szkockich destylarni i polityków - informuje BBC. Obecnie whisky single malt musi być produkowane w jednej destylarni. Nowe przepisy dopuściłyby wytwarzanie trunku w kilku różnych lokalizacjach – co radykalnie obniżyłoby koszty. Szkoccy producenci twierdzą, że taki krok "podepcze tradycję" i zaszkodzi wielomiliardowemu przemysłowi.

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Źródło:
BBC, "Daily Mail"

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Renta inwalidzka, to świadczenie pieniężne, które przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby ją otrzymać należy spełnić szereg warunków - przede wszystkim otrzymać orzeczenie lekarskie. Natomiast o jej wysokości decyduje między innymi czas odprowadzania składek.

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP