Święto sportu, festiwal obżarstwa, rekordowa widownia. Super Bowl nakręca wielki biznes

Święto sportu, festiwal obżarstwa, rekordowa widownia. Super Bowl nakręca wielki biznes
Święto sportu, festiwal obżarstwa, rekordowa widownia. Super Bowl nakręca wielki biznes
TVN24 Biznes i Świat
Święto sportu, festiwal obżarstwa, rekordowa widownia. Super Bowl nakręca wielki biznesTVN24 Biznes i Świat

Super Bowl wywołuje w Stanach Zjednoczonych tak ogromne szaleństwo, że mówi się, że jest to nieoficjalne święto Amerykanów. Świadczą o tym liczby, które niemal powalają na kolana. Oczekuje się, że dzisiejszy mecz obejrzy w USA nawet 184 mln ludzi, którzy na nowe telewizory, pamiątki, dekoracje i jedzenie wydadzą ponad 14,3 mld dolarów.

W tym roku w Super Bowl zmierzą się ze sobą drużyny Seattle Seahawks i New England Patriots. Finałowe spotkanie o trofeum wykonane ze srebra przez słynną firmę Tiffany odbędzie się w Glendale na przedmieściach Phoenix w stanie Arizona.

Kasa się kręci

Do miasta liczącego 227 tys. mieszkańców przyjedzie ok. 700 tys. fanów futbolu amerykańskiego. Oczywiście większość z nich to kibice drużyn, które zagrają o główne trofeum. Szansę na niezły biznes zwęszyli lokalni przedsiębiorcy. Tylko w ostatnich kilku dniach w okolicach stadionu otworzyły się cztery restauracje i spa. Prawdziwe oblężenie przeżywają też supermarkety i bary sportowe. Na same pamiątki związane z Super Bowl kibice wydadzą 12 mln dolarów, a bukmacherzy przyjmą zakłady warte 115 mln dolarów.

Na dodatkowy zarobek mogą także liczyć główni aktorzy widowiska. W ub. roku premia za sam udział w meczu wyniosła 92 tys. dolarów dla gracza zwycięskiej drużyny i 49 tys. dolarów dla zawodnika pokonanego zespołu. Ale to tylko niewielki ułamek tego, co zapewniają im wielomilionowe kontrakty.

Rekordowe ceny biletów

Amerykańskie media policzyły, ile za trzydniowy pobyt w Arizonie zapłacą kibice z Bostonu (siedziba New England Patriots mieści się w niedalekim Foxborough) i fani ze Seattle. Pierwsi na dojazd do Glendale, bilet na mecz, zakwaterowanie i dodatkowe opłaty, takie jak wynajem samochodu czy parking wydadzą średnio 8 tys. 113 dolarów, a drudzy średnio 6 tys. 913 dolarów. Różnica wynika z odległości tych dwóch miast od Glendale, a co za tym idzie - ceny biletu lotniczego. Boston dzieli od miasta gospodarza ponad 4200 km, natomiast Seattle „tylko” 2200 km.

Średni koszt biletu na mecz to ponad 6 tys. dolarów., to o 23 proc. drożej niż rok temu. Na portalu aukcyjnym eBay cena biletu sięgała nawet 17 tys. dolarów. Ci, którzy będą chcieli zaoszczędzić, z jego kupnem wstrzymają się do ostatniej chwili. Wejściówka nabyta w dniu mecz jest zazwyczaj 20 proc. tańsza. Ale takie czekanie niesie to za sobą ryzyko, że sprzed stadionu odejdzie się z kwitkiem.

Mecz będzie transmitowała stacja NBC. Super Bowl co roku gromadzi przed telewizorami najwięcej widzów w skali roku. Co więcej, aż 9 na 10 programów z największą widownią w historii amerykańskiej telewizji to właśnie Super Bowl. Zapowiada się, że tegoroczny mecz obejrzy rekordowe 115 mln ludzi, a w najważniejszych momentach widownia przekroczy 180 mln. Specjalnie na dzisiejszy finał nowe telewizory kupiło ponad 7,5 mln Amerykanów. Po raz czwarty z rzędu, kibice mogą śledzić SuperBowl on-line i to bez wykupywania subskrypcji u operatora kablówki.

Obżarstwo

Super Bowl to także święto jedzenia. Amerykanie zjedzą i wypiją dzisiaj niemal tyle, ile w Święto Dziękczynienia. Wśród przekąsek prym będą wiodły jak zwykle skrzydełka kurczaka. Jak przewiduje Krajowa Rada Drobiu, do żołądków Amerykanów trafi ich ok. 1,25 mld sztuk. Średnia cena hurtowa skrzydełek kurczaka wynosi obecnie 3,6 dolara za kilogram. Podczas ubiegłorocznego Super Bowl wynosiła ona ok. 2,8 dolara. Poza tym Amerykanie skonsumują 4 tony popcornu, 3600 ton meksykańskiego sosu guacamole oraz 14,5 tony chipsów. Jedzenie z restauracji zamówi dzisiaj do domu ponad 48 mln Amerykanów.

Takie obżarstwo oznacza większy zarobek dla… aptekarzy i firm farmaceutycznych. Doświadczenia z poprzednich finałów pokazują, że sześć procent Amerykanów obudzi się w poniedziałek z bólem brzucha, a sprzedaż lekarstw na tą dolegliwość wzrośnie o 20 proc.

Reklama dźwignią handlu

30-sekundowy spot reklamowy kosztuje w tym roku 4,5 mln dolarów. Jak policzył portal Distractify za tę kwotę byłoby możliwe wyżywienie 7,5 tys. amerykańskich rodzin przez miesiąc.

Oczekuje się, że reklamodawcy wydadzą łącznie prawie 359 mln dolarów, aby wypromować swoje produkty. Koncern piwny Anheuser-Busch - właściciel m.in. takich marek jak Budweiser, Corona czy Beck’s - pokaże w tym roku aż siedem reklamówek. W sumie od 2010 roku koncern wydał 152 mln dolarów na reklamy emitowane podczas Super Bowl.

Wśród reklamodawców przeważają koncerny samochodowe. Widzowie obejrzą reklamy takich firm jak KIA, Mercedes, BMW, Nissan, Toyota i Lexus. Co ciekawe, z reklam zrezygnowali lokalni producenci tacy jak General Motos, Ford i Lincoln.

Czasu reklamowego nie wykupił jednak obecny zazwyczaj podczas Super Bowl Volkswagen. - Zdecydowaliśmy się nie uczestniczyć w tegorocznej imprezie ze względu na nasze inne priorytety - poinformował niemiecki producent.

Wiele reklam, które będą pokazywane w przerwach między meczem, można już obejrzeć na YouTube, w tym reklamę T-Mobile z naśmiewającą się z samej siebie Kim Kardashian. Film przedstawiający robiącą „selfie” celebrytkę i żonę rapera Kanyego Westa już stał się hitem internetu (ponad 9,5 mln wyświetleń w ciągu pięciu dni). Swoje reklamy ujawniły też Victoria’s Secret oraz sieć restauracji Carl’s Jr.

Jest jednak coraz bardziej wątpliwe, czy inwestycja w czas antenowy i koszty produkcji reklamy opłacają się firmom. Nowe badania Uniwersytetu Stanforda pokazują, że te nie zawsze skutecznie zwiększają sprzedaż. Inne badania pokazują jednak, że 41 proc. widzów obejrzy po meczu reklamy w sieci. W 2014 roku użytkownicy YouTube spędzili na ich oglądaniu aż sześć mln godzin.

Nobilitacja dla artysty

Przerwa w meczu to tradycyjnie czas na występy gwiazd muzyki. W tym roku swoje hity zaśpiewa Katy Perry, której partnerował będzie Lenny Kravitz. Wśród artystów, którzy dostąpili zaszczytu zaprezentowania swojego talentu podczas Super Bowl znaleźli się w przeszłości m.in. Michael Jackson, Madonna, Beyonce, U2, Bruno Mars czy Paul McCartney. Co ciekawe, artyści nie otrzymują za swój występ ani centa. Dlaczego robią to za darmo? Ponieważ już sam występ na największej „scenie” świata przynosi im ogromną promocję, która później przekłada się na sprzedaż płyt. Przykładowo, po występie Paula McCartneya sprzedaż jego płyt w pierwszym tygodniu po Super Bowl wzrosła o 250 proc.

W tym roku władze ligi NFL poszli o krok dalej i chcieli, aby… to Katy Perry zapłaciła za możliwość występu na stadionie w Glendale. Później zrezygnowali jednak z tego pomysłu.

"Awaria garderoby”

1 lutego 2004 roku na stadionie w Houston w stanie Teksas doszło do wydarzenia, które na stałe zmieniło oblicze telewizji i internetu. Podczas widowiska w przerwie finałowego meczu Justin Timberlake „przypadkowo” zerwał z gorsetu Janet Jackson fragment materiału przykrywający jej pierś. Oczom milionom Amerykanów ukazał się przekłuty sutek ozdobiony kolczykiem w kształcie słońca. W mediach rozpętała się potężna burza, a zniesmaczeni telewidzowie słali liczne skargi na telewizję CBS, która transmitowała Super Bowl. Od tej pory sygnał telewizyjny nadawany jest z kilkusekundowym opóźnieniem, aby realizatorzy mogli w porę zareagować na podobne wydarzenie.

Autorzy skandalu wydali oświadczenie, w którym przeprosili za "awarię garderoby”. Incydent, który przeszedł do historii jako „afera sutkowa”, storpedował karierę Janet Jackson. Jej piosenki przestały nadawać stacje radiowe. Do dziś artystce nie udało się odzyskać straconej w ciągu niespełna sekundy gwiazdorskiej pozycji.

„Afera sutkowa” była najczęściej wyszukiwanym hasłem w internecie i stała się powodem do... powstania serwisu YouTube. Niejaki Jawed Karim wpadł na pomysł utworzenia portalu do wymiany plików wideo po tym, jak bezskutecznie próbował odnaleźć w sieci nagranie z występu Janet i Justina.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Rotterdam, największy port w Europie, rozpoczął przygotowania do potencjalnego konfliktu z Rosją - podał "Financial Times". Rezerwuje miejsca dla okrętów z wyposażeniem wojskowym oraz planuje, dokąd przekierować transport cywilny w przypadku wojny.

Największy port Europy przygotowuje się na potencjalną wojnę

Największy port Europy przygotowuje się na potencjalną wojnę

Źródło:
PAP

We wtorek Komisja Europejska przedstawiła plan wsparcia branży chemicznej, która zmaga się ze spadkiem produkcji i zamykaniem zakładów. Sektor ten zapewnia 1,2 miliona miejsc pracy i dostarcza produkty dla ponad 90 procent przemysłu w Unii Europejskiej.

Ciemne chmury nad branżą. "Ostatni dzwonek"

Ciemne chmury nad branżą. "Ostatni dzwonek"

Źródło:
PAP

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący tak zwanych emerytur czerwcowych z lat 2009-2019 - podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie. Nowe przepisy umożliwią ponowne przeliczenie świadczeń dla ponad 100 tysięcy osób.

Emerytury do ponownego przeliczenia. Rząd przyjął projekt

Emerytury do ponownego przeliczenia. Rząd przyjął projekt

Źródło:
tvn24.pl

Po latach napięć i spadku ruchu pasażerskiego lotnisko w Modlinie ma otrzymać nowy impuls rozwojowy. Ryanair zapowiada nowe kierunki i zwiększenie floty, terminal ma zostać rozbudowany, a do portu zaczynają wchodzić nowi przewoźnicy. Nad ambitnymi planami wciąż wisi jednak polityczne ryzyko.

Modlin przyspiesza. Ryanair inwestuje, nowi gracze na horyzoncie

Modlin przyspiesza. Ryanair inwestuje, nowi gracze na horyzoncie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ruszyło odliczanie do przyjęcia euro przez Bułgarię. Państwa Unii Europejskiej zagłosowały we wtorek za przystąpieniem tego kraju do strefy euro 1 stycznia 2026 roku. Bułgaria zostanie 21. krajem Wspólnoty będącym członkiem eurolandu.

Euro w kolejnym kraju. Jest decyzja

Euro w kolejnym kraju. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Wiceminister klimatu Miłosz Motyka przekazał, że możliwe są zmiany w proponowanych przepisach przeciwpożarowych dotyczących domowych magazynów energii. Wcześniej przeciw wymogom proponowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprotestowała branża OZE.

Alarm w branży. Wiceminister zabiera głos

Alarm w branży. Wiceminister zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 260 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 8 lipca 2025 roku.

Ogromna kumulacja w Eurojackpot

Ogromna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Z najnowszego raportu porównywarki Rankomat wynika, że za obowiązkowe ubezpieczenie OC kierowca musi zapłacić dziś o 14 procent więcej niż przed rokiem. Średnia składka to prawie 700 zł. Gdzie najdrożej? Myli się ten, kto pomyśli, że w Warszawie. Stolica nie trafiła nawet do pierwszej trójki. Najwięcej muszą zapłacić mieszkańcy Gdańska, Wrocławia oraz Łodzi.

Obowiązkowe OC coraz droższe

Obowiązkowe OC coraz droższe

Źródło:
Rankomat.pltvn24.pl

W maju rynek mieszkaniowy się ożywił po obniżce stóp procentowych, jednak jak pokazują najnowsze dane było to chwilowe ożywienie. Jak wynika z raportu Otodom w czerwcu w siedmiu największych miastach sprzedano niespełna 3,1 tysiąca mieszkań.

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Dane nie pozostawiają złudzeń"

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Dane nie pozostawiają złudzeń"

Źródło:
PAP

- Nie wiadomo, kiedy prezes NBP Adam Glapiński zostanie przesłuchany przez sejmową Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej w sprawie zarzutów z wniosku o pociągnięcie go do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu - poinformował przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik z Koalicji Obywatelskiej. Nie wiadomo także, kiedy komisja zakończy prace w tej sprawie.

"Sprawa jest trudna, złożona, skomplikowana" Co z Trybunałem Stanu dla prezesa Glapińskiego?

"Sprawa jest trudna, złożona, skomplikowana" Co z Trybunałem Stanu dla prezesa Glapińskiego?

Źródło:
PAP

Strajk spowodował utrudnienia i opóźnienia na kolei we Włoszech. To kolejny protest w szczytowym okresie wakacyjnych wyjazdów.

Ważna informacja dla turystów. Utrudnienia we Włoszech

Ważna informacja dla turystów. Utrudnienia we Włoszech

Źródło:
PAP

Nowe podejście Stanów Zjednoczonych do energetyki - powrót do klasycznych surowców - mogło "wydawać się dziwactwem", biorąc pod uwagę trendy w uprzemysłowionych państwach. Jednak w ślad za USA podążają inne zachodnie kraje - wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zmiana trendu na Zachodzie. "Coraz więcej krajów obawia się zależności"

Zmiana trendu na Zachodzie. "Coraz więcej krajów obawia się zależności"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Chiny ostrzegły administrację Donalda Trumpa przed ponownym otwieraniem konfliktu handlowego poprzez wznowienie ceł na ich towary w przyszłym miesiącu. Zagroziły także, że podejmą kroki przeciwko tym państwom, które dobiją targu z USA, by odciąć Chiny od łańcucha dostaw.

Chiny ostrzegają Trumpa i grożą odwetem innym krajom

Chiny ostrzegają Trumpa i grożą odwetem innym krajom

Źródło:
Reuters

Służą do omijania sankcji, zakupu broni, ale też ratują prywatne majątki czy pomagają w prowadzeniu działań humanitarnych. - W Rosji, Ukrainie, Izraelu, Iranie, a także w innych powiązanych krajach widzieliśmy, jak kryptowaluty były sposobem na ucieczkę kapitału do bezpiecznych miejsc - tłumaczy w rozmowie z TVN24+ Bartłomiej Mętrak, analityk rynków finansowych XTB. Czy podczas konfliktu wojennego pieniądze zawsze będą na celowniku? - Zawsze tak jest - odpowiada Krzysztof Piech, dyrektor Centrum Technologii Blockchain na Uczelni Łazarskiego.

Kiedy giełdy upadają, a hakerzy atakują. Kryptowaluty w czasach wojny

Kiedy giełdy upadają, a hakerzy atakują. Kryptowaluty w czasach wojny

Źródło:
TVN24+

Prezydent USA Donald Trump pokazał w poniedziałek kopie listów adresowanych do 14 krajów, w których zapowiada wprowadzenie wobec nich nowych stawek celnych. Najwyższe taryfy dotyczą Laosu i Mjanmy (po 40 proc.). Prezydent USA zaznaczył w nich, że w razie nałożenia przez kraje ceł na USA, Waszyngton podniesie swoją stawkę celną o taką samą wysokość.

Donald Trump wysyła listy w sprawie ceł. Wyjaśnia powody decyzji

Donald Trump wysyła listy w sprawie ceł. Wyjaśnia powody decyzji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Jeśli złoty umocni się wobec dolara bardziej niż frank szwajcarski, Polska może stać się 20. gospodarką świata - stwierdził doktor Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej. Podkreślił, że istotną rolę odegrają także demografia i rozwój innowacyjności nad Wisłą.

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Źródło:
PAP

W kwietniu Komisja Europejska nałożyła karę w wysokości 500 milionów euro na Apple za łamanie unijnych przepisów antymonopolowych. W poniedziałek, ostatniego możliwego dnia, koncern złożył odwołanie, twierdząc, że Komisja w swojej decyzji "wykracza daleko poza prawne wymogi".

Apple odwołuje się od gigantycznej kary Komisji Europejskiej

Apple odwołuje się od gigantycznej kary Komisji Europejskiej

Źródło:
Reuters

Laureaci Nagrody Nobla chcą opodatkowania fortun najbogatszych. Siedmioro ekonomistów w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" zaapelowali, by Francja wprowadziła podatek od fortun najbogatszych obywateli. Według ich wyliczeń wprowadzenie 2-procentowego obciążenia miałoby przynieść dochód rzędu 250 mld dolarów.

Grupa noblistów chce opodatkowania najbogatszych

Grupa noblistów chce opodatkowania najbogatszych

Źródło:
PAP

Według danych Dun & Bradstreet Poland, firmy zajmującej się przetwarzaniem i analizą danych o przedsiębiorstwach, każdego dnia z krajobrazu Polski znika przynajmniej 10 sklepów. W ciągu roku zostało zamkniętych około 2 tysięcy sklepów, choć nadal działa ich w Polsce ponad 365 tys.

Ubywa polskich sklepów. Każdego dnia znika ich przynajmniej 10

Ubywa polskich sklepów. Każdego dnia znika ich przynajmniej 10

Źródło:
PAP

Minister finansów USA Scott Bessent ogłosił, że w ciągu dwóch dni zostaną przedstawione nowe umowy handlowe z amerykańskimi partnerami. W środę upływa wyznaczony przez Waszyngton termin na ich wynegocjowanie.

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

Źródło:
PAP

Klarowne i zrozumiałe informacje, większa ochrona klientów i zakaz reklam, w których pożyczka pokazana jest jako sposób poprawy poziomu życia - to główne założenia projektu ustawy o kredycie konsumenckim. Nowe regulacje mają dostosować prawo do unijnych dyrektyw.

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Źródło:
PAP

W ramach deregulacji strona społeczna zgłosiła 500 propozycji, powstało około 175 aktów prawnych, a prawie 20 ustaw zostało podpisanych przez prezydenta - przekazał na konferencji prasowej szef Inicjatywy SprawdzaMY, prezes InPostu Rafał Brzoska. Oto najważniejsze rzeczy, które udało się zrobić.

Deregulacja. To się udało zrobić

Deregulacja. To się udało zrobić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Polska gospodarka w roku 2025 będzie na 20. miejscu na świecie i wyprzedzi Szwajcarię, a siła nabywcza Polaka jest wyższa niż Japończyka - stwierdził w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wystąpienia w budynku warszawskiej giełdy. Dodał, że działania w sprawie deregulacji "to największa zmiana ustrojowa od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Źródło:
PAP

Minister transportu Rosji Roman Starowojt został odwołany przez przywódcę kraju Władimira Putina bez podania przyczyny. Dziennik "Izwiestia" podał, że Starowojt został znaleziony martwy w mieście Odincowo w obwodzie moskiewskim. Zdaniem gazety polityk prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny postawił zarzuty organizatorowi wydarzeń artystycznych Live Nation, kwestionując regulaminy firmy. UOKiK wskazał w komunikacie, że chodzi o zakaz wnoszenia bagaży na organizowane przez firmę imprezy i obowiązkowe opłaty za zostawienie plecaków i torebek w depozycie.

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

Źródło:
PAP

Czeska rafineria Litvinov wznowiła pracę po piątkowej awarii prądu - podał Unipetrol, który jest częścią grupy Orlen. 

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Źródło:
PAP