Święto sportu, festiwal obżarstwa, rekordowa widownia. Super Bowl nakręca wielki biznes

Święto sportu, festiwal obżarstwa, rekordowa widownia. Super Bowl nakręca wielki biznes
Święto sportu, festiwal obżarstwa, rekordowa widownia. Super Bowl nakręca wielki biznes
TVN24 Biznes i Świat
Święto sportu, festiwal obżarstwa, rekordowa widownia. Super Bowl nakręca wielki biznesTVN24 Biznes i Świat

Super Bowl wywołuje w Stanach Zjednoczonych tak ogromne szaleństwo, że mówi się, że jest to nieoficjalne święto Amerykanów. Świadczą o tym liczby, które niemal powalają na kolana. Oczekuje się, że dzisiejszy mecz obejrzy w USA nawet 184 mln ludzi, którzy na nowe telewizory, pamiątki, dekoracje i jedzenie wydadzą ponad 14,3 mld dolarów.

W tym roku w Super Bowl zmierzą się ze sobą drużyny Seattle Seahawks i New England Patriots. Finałowe spotkanie o trofeum wykonane ze srebra przez słynną firmę Tiffany odbędzie się w Glendale na przedmieściach Phoenix w stanie Arizona.

Kasa się kręci

Do miasta liczącego 227 tys. mieszkańców przyjedzie ok. 700 tys. fanów futbolu amerykańskiego. Oczywiście większość z nich to kibice drużyn, które zagrają o główne trofeum. Szansę na niezły biznes zwęszyli lokalni przedsiębiorcy. Tylko w ostatnich kilku dniach w okolicach stadionu otworzyły się cztery restauracje i spa. Prawdziwe oblężenie przeżywają też supermarkety i bary sportowe. Na same pamiątki związane z Super Bowl kibice wydadzą 12 mln dolarów, a bukmacherzy przyjmą zakłady warte 115 mln dolarów.

Na dodatkowy zarobek mogą także liczyć główni aktorzy widowiska. W ub. roku premia za sam udział w meczu wyniosła 92 tys. dolarów dla gracza zwycięskiej drużyny i 49 tys. dolarów dla zawodnika pokonanego zespołu. Ale to tylko niewielki ułamek tego, co zapewniają im wielomilionowe kontrakty.

Rekordowe ceny biletów

Amerykańskie media policzyły, ile za trzydniowy pobyt w Arizonie zapłacą kibice z Bostonu (siedziba New England Patriots mieści się w niedalekim Foxborough) i fani ze Seattle. Pierwsi na dojazd do Glendale, bilet na mecz, zakwaterowanie i dodatkowe opłaty, takie jak wynajem samochodu czy parking wydadzą średnio 8 tys. 113 dolarów, a drudzy średnio 6 tys. 913 dolarów. Różnica wynika z odległości tych dwóch miast od Glendale, a co za tym idzie - ceny biletu lotniczego. Boston dzieli od miasta gospodarza ponad 4200 km, natomiast Seattle „tylko” 2200 km.

Średni koszt biletu na mecz to ponad 6 tys. dolarów., to o 23 proc. drożej niż rok temu. Na portalu aukcyjnym eBay cena biletu sięgała nawet 17 tys. dolarów. Ci, którzy będą chcieli zaoszczędzić, z jego kupnem wstrzymają się do ostatniej chwili. Wejściówka nabyta w dniu mecz jest zazwyczaj 20 proc. tańsza. Ale takie czekanie niesie to za sobą ryzyko, że sprzed stadionu odejdzie się z kwitkiem.

Mecz będzie transmitowała stacja NBC. Super Bowl co roku gromadzi przed telewizorami najwięcej widzów w skali roku. Co więcej, aż 9 na 10 programów z największą widownią w historii amerykańskiej telewizji to właśnie Super Bowl. Zapowiada się, że tegoroczny mecz obejrzy rekordowe 115 mln ludzi, a w najważniejszych momentach widownia przekroczy 180 mln. Specjalnie na dzisiejszy finał nowe telewizory kupiło ponad 7,5 mln Amerykanów. Po raz czwarty z rzędu, kibice mogą śledzić SuperBowl on-line i to bez wykupywania subskrypcji u operatora kablówki.

Obżarstwo

Super Bowl to także święto jedzenia. Amerykanie zjedzą i wypiją dzisiaj niemal tyle, ile w Święto Dziękczynienia. Wśród przekąsek prym będą wiodły jak zwykle skrzydełka kurczaka. Jak przewiduje Krajowa Rada Drobiu, do żołądków Amerykanów trafi ich ok. 1,25 mld sztuk. Średnia cena hurtowa skrzydełek kurczaka wynosi obecnie 3,6 dolara za kilogram. Podczas ubiegłorocznego Super Bowl wynosiła ona ok. 2,8 dolara. Poza tym Amerykanie skonsumują 4 tony popcornu, 3600 ton meksykańskiego sosu guacamole oraz 14,5 tony chipsów. Jedzenie z restauracji zamówi dzisiaj do domu ponad 48 mln Amerykanów.

Takie obżarstwo oznacza większy zarobek dla… aptekarzy i firm farmaceutycznych. Doświadczenia z poprzednich finałów pokazują, że sześć procent Amerykanów obudzi się w poniedziałek z bólem brzucha, a sprzedaż lekarstw na tą dolegliwość wzrośnie o 20 proc.

Reklama dźwignią handlu

30-sekundowy spot reklamowy kosztuje w tym roku 4,5 mln dolarów. Jak policzył portal Distractify za tę kwotę byłoby możliwe wyżywienie 7,5 tys. amerykańskich rodzin przez miesiąc.

Oczekuje się, że reklamodawcy wydadzą łącznie prawie 359 mln dolarów, aby wypromować swoje produkty. Koncern piwny Anheuser-Busch - właściciel m.in. takich marek jak Budweiser, Corona czy Beck’s - pokaże w tym roku aż siedem reklamówek. W sumie od 2010 roku koncern wydał 152 mln dolarów na reklamy emitowane podczas Super Bowl.

Wśród reklamodawców przeważają koncerny samochodowe. Widzowie obejrzą reklamy takich firm jak KIA, Mercedes, BMW, Nissan, Toyota i Lexus. Co ciekawe, z reklam zrezygnowali lokalni producenci tacy jak General Motos, Ford i Lincoln.

Czasu reklamowego nie wykupił jednak obecny zazwyczaj podczas Super Bowl Volkswagen. - Zdecydowaliśmy się nie uczestniczyć w tegorocznej imprezie ze względu na nasze inne priorytety - poinformował niemiecki producent.

Wiele reklam, które będą pokazywane w przerwach między meczem, można już obejrzeć na YouTube, w tym reklamę T-Mobile z naśmiewającą się z samej siebie Kim Kardashian. Film przedstawiający robiącą „selfie” celebrytkę i żonę rapera Kanyego Westa już stał się hitem internetu (ponad 9,5 mln wyświetleń w ciągu pięciu dni). Swoje reklamy ujawniły też Victoria’s Secret oraz sieć restauracji Carl’s Jr.

Jest jednak coraz bardziej wątpliwe, czy inwestycja w czas antenowy i koszty produkcji reklamy opłacają się firmom. Nowe badania Uniwersytetu Stanforda pokazują, że te nie zawsze skutecznie zwiększają sprzedaż. Inne badania pokazują jednak, że 41 proc. widzów obejrzy po meczu reklamy w sieci. W 2014 roku użytkownicy YouTube spędzili na ich oglądaniu aż sześć mln godzin.

Nobilitacja dla artysty

Przerwa w meczu to tradycyjnie czas na występy gwiazd muzyki. W tym roku swoje hity zaśpiewa Katy Perry, której partnerował będzie Lenny Kravitz. Wśród artystów, którzy dostąpili zaszczytu zaprezentowania swojego talentu podczas Super Bowl znaleźli się w przeszłości m.in. Michael Jackson, Madonna, Beyonce, U2, Bruno Mars czy Paul McCartney. Co ciekawe, artyści nie otrzymują za swój występ ani centa. Dlaczego robią to za darmo? Ponieważ już sam występ na największej „scenie” świata przynosi im ogromną promocję, która później przekłada się na sprzedaż płyt. Przykładowo, po występie Paula McCartneya sprzedaż jego płyt w pierwszym tygodniu po Super Bowl wzrosła o 250 proc.

W tym roku władze ligi NFL poszli o krok dalej i chcieli, aby… to Katy Perry zapłaciła za możliwość występu na stadionie w Glendale. Później zrezygnowali jednak z tego pomysłu.

"Awaria garderoby”

1 lutego 2004 roku na stadionie w Houston w stanie Teksas doszło do wydarzenia, które na stałe zmieniło oblicze telewizji i internetu. Podczas widowiska w przerwie finałowego meczu Justin Timberlake „przypadkowo” zerwał z gorsetu Janet Jackson fragment materiału przykrywający jej pierś. Oczom milionom Amerykanów ukazał się przekłuty sutek ozdobiony kolczykiem w kształcie słońca. W mediach rozpętała się potężna burza, a zniesmaczeni telewidzowie słali liczne skargi na telewizję CBS, która transmitowała Super Bowl. Od tej pory sygnał telewizyjny nadawany jest z kilkusekundowym opóźnieniem, aby realizatorzy mogli w porę zareagować na podobne wydarzenie.

Autorzy skandalu wydali oświadczenie, w którym przeprosili za "awarię garderoby”. Incydent, który przeszedł do historii jako „afera sutkowa”, storpedował karierę Janet Jackson. Jej piosenki przestały nadawać stacje radiowe. Do dziś artystce nie udało się odzyskać straconej w ciągu niespełna sekundy gwiazdorskiej pozycji.

„Afera sutkowa” była najczęściej wyszukiwanym hasłem w internecie i stała się powodem do... powstania serwisu YouTube. Niejaki Jawed Karim wpadł na pomysł utworzenia portalu do wymiany plików wideo po tym, jak bezskutecznie próbował odnaleźć w sieci nagranie z występu Janet i Justina.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy zwiększającej limit wydatków budżetu państwa na budownictwo społeczne. Prawo i Sprawiedliwość, wspólnie z Polską 2050 i Konfederacją, przegłosowały poprawki, które spotkały się z ostrą krytyką ze strony Lewicy. Kontrowersje wzbudziły zapisy umożliwiające przejmowanie na własność mieszkań należących do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.

Polska 2050 głosowała razem z PiS i Konfederacją

Polska 2050 głosowała razem z PiS i Konfederacją

Źródło:
PAP

Polska ma zapłacić 8,3 miliona euro kary za opóźnienia we wdrożeniu unijnych przepisów dotyczących praw autorskich w niektórych transmisjach internetowych - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

TSUE nakłada karę na Polskę. Chodzi o prawa autorskie przy transmisjach internetowych

TSUE nakłada karę na Polskę. Chodzi o prawa autorskie przy transmisjach internetowych

Źródło:
PAP

Objęcie rękojmią deweloperów wad mieszkań i domów nabytych na podstawie umów deweloperskich - to przewiduje nowela, którą przyjął Sejm.

Zgłaszanie wad mieszkań deweloperowi. Jest decyzja Sejmu

Zgłaszanie wad mieszkań deweloperowi. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Sejm przyjął przepisy, które wprowadziły bezterminowo kontrole inwestycji oraz ochronę przedsiębiorstw z tak zwanych wrażliwych sektorów przed niekontrolowanymi przejęciami przez podmioty pochodzące z państw spoza Unii Europejskiej. Do tej pory takie przepisy istniały, ale wygasały 24 lipca.

Ochrona kluczowych spółek. Posłowie przyjęli nowelę

Ochrona kluczowych spółek. Posłowie przyjęli nowelę

Źródło:
PAP

Władze Lesotho ogłosiły stan klęski żywiołowej w związku z gwałtownym wzrostem bezrobocia wśród młodzieży i masową utratą miejsc pracy. Rząd obarcza winą zapowiedź wprowadzenia przez USA 50-procentowych ceł, co wywołało poważne zawirowania gospodarcze.

Stan klęski żywiołowej. Władze obwiniają Donalda Trumpa

Stan klęski żywiołowej. Władze obwiniają Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Kilkuset polskich pracowników tymczasowych strajkuje w centrach dystrybucyjnych sieci supermarketów Albert Heijn w Holandii - podały lokalne media. Protestujący domagają się równych warunków zatrudnienia i wyższych płac.

Polscy pracownicy strajkują w Holandii

Polscy pracownicy strajkują w Holandii

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił, że od 1 sierpnia zostanie wprowadzone 50-procentowe cło na import miedzi do USA. Według niego decyzja ta ma przyczynić się do odbudowy dominującego przemysłu miedziowego w kraju. Prezydent powiadomił także Brazylię o objęciu jej cłem w wysokości 50 procent.

50 procent. Donald Trump ogłosił decyzję

50 procent. Donald Trump ogłosił decyzję

Źródło:
PAP

Miliarder Elon Musk tłumaczy działanie jednego ze swoich "technologicznych dzieci". Po tym jak chatbot Grok zaczął obrażać ludzi i głosić antysemiskie treści, na Muska spadła fala krytyki. Kontrowersyjny przedsiębiorca broni Groka pisząc, że "zbyt posłusznie wykonywał polecenia użytkowników, za bardzo chciał ich zadowalać". We wpisie na X Musk zapewniał, że trwają prace nad poprawą działania.

Musk tłumaczy Groka: za bardzo chciał zadowalać użytkowników

Musk tłumaczy Groka: za bardzo chciał zadowalać użytkowników

Źródło:
PAP

To jest oczywisty konflikt interesów - tak o działaniach Allegro mówi prezes InPostu Rafał Brzoska. Chodzi o domyślny wybór opcji dostawy zamówionych przesyłek. - Klienci zawsze mają i będą mieli pełną kontrolę nad tym, gdzie i jak odbiorą swoje zamówienie. Ostateczna decyzja należy wyłącznie do nich - odpowiada Marcin Gruszka z Allegro.

Wojna gigantów w branży e-handlu

Wojna gigantów w branży e-handlu

Źródło:
tvn24.pl

W środę rano po wzroście kursu akcji Orlenu na GPW kapitalizacja koncernu po raz pierwszy przekroczyła 100 miliardów złotych. Koncern stał się tym samym najwyżej wycenianą spółką energetyczną w historii warszawskiej giełdy. Akcje spółki od początku roku zyskały aż 82 proc.

Historyczny moment dla Orlenu na giełdzie

Historyczny moment dla Orlenu na giełdzie

Źródło:
PAP/tvn24.pl

"Po dwóch niesamowitych latach zdecydowałam się zrezygnować ze stanowiska dyrektora generalnego X" - napisała na portalu X, dawniej Twitter, Linda Yaccarino. Jak pisze agencja Reuters, to "niespodziewana decyzja".

Szefowa portalu X odchodzi. Podziękowała Muskowi

Szefowa portalu X odchodzi. Podziękowała Muskowi

Źródło:
tvn24.pl, CNN, Reuters

Microsoft zaoszczędził ponad 500 milionów dolarów w swoich centrach telefonicznych po tym, jak wprowadził w nich narzędzia sztucznej inteligencji - podaje agencja Reuters za Bloomberg News.

Microsoft zastępuje pracowników sztuczną inteligencją. Teraz liczy zyski

Microsoft zastępuje pracowników sztuczną inteligencją. Teraz liczy zyski

Źródło:
Reuters

Kolejne sześć państw otrzymało od prezydenta USA Donalda Trumpa listy w sprawie podwyżki ceł. Przywódca w środę opublikował kopie pism, w których poinformował kraje o obowiązujących je od 1 sierpnia stawkach celnych. Poprzednim razem Trump napisał takich listów kilkanaście.

Trump pisze kolejne listy w sprawie ceł. Lista państw się wydłuża

Trump pisze kolejne listy w sprawie ceł. Lista państw się wydłuża

Źródło:
PAP

W czerwcu 2025 roku codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 5,8 procent w porównaniu do cen w tym samym miesiącu przed rokiem - wynika z "Indeksu cen detalicznych" przygotowanego przez UCE Research i Uniwersytet WSB Merito. Najbardziej podrożały słodycze i desery.

Tak drożeją codzienne zakupy

Tak drożeją codzienne zakupy

Źródło:
PAP

W środę rano redakcja Kontakt24 otrzymała sygnał o awarii serwerów Ministerstwa Sprawiedliwości. "Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem pełnej funkcjonalności" - zapewnia resort. W kolejnym wpisie wytłumaczono, co się przyczyniło do awarii.

Awaria w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort tłumaczy, co się stało

Awaria w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort tłumaczy, co się stało

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny zakwestionował niedozwolone praktyki stosowane przez serwis płatności internetowych PayPal. UOKiK wskazał, że polegały one na zmianie umów w oparciu o nieuczciwą klauzulę modyfikacyjną oraz niewłaściwe informowanie o zmianach opłat.

Klienci dostaną zwrot 150 procent opłat. Decyzja urzędu

Klienci dostaną zwrot 150 procent opłat. Decyzja urzędu

Źródło:
PAP

Od roku w Polsce obowiązują przepisy nakładające na platformy sprzedażowe obowiązek przekazywania danych organom podatkowym. Fiskus wykorzystuje te informacje także do sprawdzania kupujących, a Polacy otrzymują wezwania do zapłaty podatku - podaje "Gazeta Wyborcza".

Fiskus sprawdza kupujących w internecie. "Dla mnie to zaskoczenie"

Fiskus sprawdza kupujących w internecie. "Dla mnie to zaskoczenie"

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl

- Wchodzimy na wyższy poziom mowy nienawiści, który sterowany jest przez algorytmy - powiedział w RMF FM wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, odnosząc się do działań chatbota Grok, należącego do firmy xAI Elona Muska. Dodał, że "mamy w Polsce mechanizmy, które pozwalałyby zadziałać w taki sposób, żeby portal X nie działał".

Gawkowski: rozważałbym wyłączenie platformy X

Gawkowski: rozważałbym wyłączenie platformy X

Źródło:
RMF FM

Koncepcja wydzielenia aktywów węglowych (elektrowni) do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) nie ma uzasadnienia ekonomicznego - poinformował w środę minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. MAP szacuje, że przyniosłoby to ponad 50 miliardów złotych strat w ciągu 15 lat.

Pomysł PiS idzie do kosza. Minister: strata sięgnęłaby 54 miliardów złotych

Pomysł PiS idzie do kosza. Minister: strata sięgnęłaby 54 miliardów złotych

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował o przekroczeniu dozwolonego poziomu pestycydu w dwóch partiach herbaty czarnej liściastej. "Rozpoczęto proces wycofywania produktu z rynku" - podano w komunikacie.

Herbata z pestycydem. Ostrzeżenie

Herbata z pestycydem. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Na Wall Street inwestorzy skupiają się na polityce taryfowej prezydenta USA Donalda Trumpa i zapowiedziach nowych ceł. Zdaniem analityków nastawienie na rynkach "zmieniło się bardzo w bardzo krótkim czasie i stało się bardziej optymistyczne".

"Trump ponowił swoją groźbę"

"Trump ponowił swoją groźbę"

Źródło:
PAP

Władze Ghany powołały specjalne brygady wojska i policji do walki z przemytem złota. Jak zapowiedział prezydent John Dramani Mahama, informatorzy, którzy pomogą w udaremnieniu przemytu, otrzymają 10 procent wartości przejętego kruszcu.

Wywożą złoto w walizkach. Mieli przemycić 229 ton

Wywożą złoto w walizkach. Mieli przemycić 229 ton

Źródło:
PAP