Wszystkie aktywa finansowe prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki zostały zamrożone - poinformował szwajcarski rząd. Decyzja ma związek z brutalnym tłumieniem antyrządowych protestów przez białoruskie siły bezpieczeństwa.
Rząd w Bernie wyjaśnił w komunikacie, że Łukaszenka i jego najstarszy syn Wiktar znajdują się wśród 15 osób, które mają zakaz wjazdu i podróżowania po Szwajcarii. Zdaniem szwajcarskich władz osoby te są odpowiedzialne za użycie przemocy i arbitralne aresztowania podczas protestów w białoruskich miastach.
"Szwajcaria jest głęboko zaniepokojona trwającymi napięciami i wzywa do dialogu między rządem Białorusi a społeczeństwem obywatelskim" - oświadczył szwajcarski rząd i zażądał od Mińska uwolnienia osób, które zostały arbitralnie zatrzymane oraz zbadania zarzutów stosowania tortur i złego traktowania przez siły bezpieczeństwa.
Białorusini protestują przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki od 9 sierpnia. Domagają się jego odejścia i rozpisania nowych, uczciwych wyborów demokratycznych.
Oficjalne zarobki prezydenta Łukaszenki
W oficjalnym oświadczeniu majątkowym Alaksandr Łukaszenka wpisał prezydencką pensję w wysokości 117 tysięcy rubli (około 180 tysięcy złotych) rocznie. I nic więcej. Uważany jest jednak za najbogatszego człowieka na Białorusi, a jego majątek szacuje się na miliardy dolarów.
Najbogatszy na Białorusi
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka jest najbogatszym człowiekiem w swym kraju - tak wynikało z ujawnionych przez Wikileaks depesz z ambasady USA w Mińsku, o których dekadę temu pisał dziennik "Guardian".
Osobisty majątek Łukaszenki szacowany był wtedy na 9 mld dolarów (ok. 25,5 mld zł). Zdaniem jednego z amerykańskich dyplomatów białoruski prezydent z dużą przewagą zajmował pierwsze miejsce wśród 50 najbogatszych oligarchów Białorusi.
Miesięczne zarobki na Białorusi
Agencja Reutera wskazała, że za kadencji prezydenta Łukaszenki średnie miesięczne wynagrodzenie na Białorusi wzrosło do 500 dolarów z 50 dolarów w 1999 roku. "Jest tylko jeden problem: 500 dolarów osiągnięto w 2010 roku i od tamtej pory utknęło na tym poziomie" - dodano.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock