Niemieckie firmy energetyczne Uniper i RWE zapłaciły za rosyjski gaz ziemny według nowego schematu zaproponowanego przez Moskwę. Dzięki temu zostanie zachowana ciągłość dostaw surowca do Niemiec - poinformowała Agencja Reutera.
Dekret Władimira Putina, który wszedł w życie od początku kwietnia br., przewiduje płatności za dostawy rosyjskiego gazu w rublach. Agencja Reutera zwróciła uwagę, że nowy system płatności ujawnił pęknięcia w jednolitej reakcji Europy wobec Rosji za inwazję na Ukrainę. Spółki z niektórych krajów odmawiają zapłaty za surowiec w rublach, a inne szukają sposób, by dostosować się do nowej sytuacji.
We wtorek Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Holandii, a w środę zamrozi przesył do duńskiej firmy Orsted. Wcześniej Polska, Bułgaria i Finlandia odrzuciły żądania Rosji i w konsekwencji dostawy surowca do tych krajów zostały wstrzymane.
Z informacji przekazywanych przez Agencję Reutera wynika, że do tej listy nie dołączą Niemcy.
Niemcy płacą za gaz według nowego systemu
Agencja zwróciła uwagę, że Niemcy są w dużym stopniu uzależnione od rosyjskiego gazu. W zeszłym roku surowiec z tego kierunku stanowił ponad połowę całego importu. Uniper i RWE, dwaj główni niemieccy importerzy rosyjskiego gazu, dostosowali się do nowego systemu płatności.
"Podobnie jak inne niemieckie i europejskie firmy, Uniper zmienił sposób płatności za dostawy gazu z Rosji. Uniper płaci w euro zgodnie z nowym mechanizmem płatności" - podał Uniper w komentarzu, cytowanym przez Agencję Reutera. "Pierwsza z tych płatności została dokonana pod koniec maja. Uniper działa zatem zgodnie z sankcjami i może nadal zapewniać terminowe wywiązywanie się z kontraktu" - dodano.
Przedstawiciele firmy Uniper przekazali, że proces został skoordynowany z niemieckim rządem i jest zgodny z wytycznymi UE.
Rzecznik RWE również potwierdził, że na konto w Rosji, które zostało założone w celu umożliwienia płatności, zostały przelane euro - poinformowała Agencja Reutera.
W ramach dotychczasowych umów większość firm europejskich płaciła za gaz w euro na konta Gazprombanku w Luksemburgu. Tymczasem dekret przewiduje m.in. obowiązek założenia przez kupujących rosyjski gaz kont walutowych i rublowych w Gazprombanku oraz dokonywanie płatności w schemacie dwuetapowym: najpierw przelew należności w walucie, a następnie konwersja środków na ruble. Według dokumentu uznanie płatności następuje dopiero z chwilą zaksięgowania wpływu na koncie rublowym.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2 / Igor Kuznetsov